margaretka100
18.06.07,19:34
Ahoje poradaci,
môžete mi prosim poradiť ohladom vystavovania zahraničnych faktur ..

1)firma platiteľ DPH na slovensku vystavuje fakturu za predany tovar neplatitelovi DPH do Čiech..
fakturu ma vystaviť slovensky dodavatel s DPH alebo bez DPH?
(českemu platiteľovi DPH by slovensky dodavatel vystavil fa bez DPH, a česky odberatel by mal povinnosť ju samozdaniť v ČR (myslim),
len teraz moc nerozumiem , ako vystaviť fa odberatelovi,ktory je neplatitel DPH:confused:
prepačte za otazku:()

2)zahranične odoslane faktury si čislujete inak ako tuzemske odoslane faktury ? (mne to doniesli klienti s rovnakym čislovanim ako tuzemske fa,..)

ďakujem pekne vopred za odpoveď
abel
18.06.07,19:37
1/ Ak je zahraničný odberateľ neplatiteľ a ty si platiteľ, vystavuješ faktúry s DPH
2/ Je to poradové číslo vystavenej faktúry, nevidím dôvod niečo meniť.
margaretka100
18.06.07,19:49
1/ Ak je zahraničný odberateľ neplatiteľ a ty si platiteľ, vystavuješ faktúry s DPH
2/ Je to poradové číslo vystavenej faktúry, nevidím dôvod niečo meniť.

UFF:) to som rada.. tak som sa zlakla,ake to bude komplikovane,a nakoniec to je v poriadku
dik za pomoc
ALBO
19.06.07,07:45
1/ Ak je zahraničný odberateľ neplatiteľ a ty si platiteľ, vystavuješ faktúry s DPH
2/ Je to poradové číslo vystavenej faktúry, nevidím dôvod niečo meniť.

Ak je zahraničný odberateľ neplatiteľ (nie FO) tak platí § 13/1/a a c), takže miesto dodania závisí od toho, kde sa dodanie uskutočnuje.
No a po druhé u čechov platí niečo podobné čo je u nás v § 11/4. Takže oni môžu byť platiteľ len pre nadobudnutie tovaru u nich je tá hranica 326čk. (u nich je to v § 2/1a2.)
margaretka100
19.06.07,18:07
Ak je zahraničný odberateľ neplatiteľ (nie FO) tak platí § 13/1/a a c), takže miesto dodania závisí od toho, kde sa dodanie uskutočnuje.
No a po druhé u čechov platí niečo podobné čo je u nás v § 11/4. Takže oni môžu byť platiteľ len pre nadobudnutie tovaru u nich je tá hranica 326čk. (u nich je to v § 2/1a2.)

slovenská firma platiteľ DPH dodáva službu (registrácia domény+webhosting pre domenu)do zahraničia,miesto dodania je ČR (?) myslím v tomto pripade..
v hodnote 2000 sk + DPH 19%
takže platí vyššie uvedené?slov.firma vystaví fa s DPH..?:confused:
Vladimír Ozimý
20.06.07,07:21
pozor internetové služby spadajú do paragrafu 15 ods 8 a tam sa daňová povinnosť prenáša na podnikateľský subjekt v krajine kde má sídlo...to jest vy vystavujete bez dph a oni sú to povinný zdaniť...
ALBO
20.06.07,07:38
slovenská firma platiteľ DPH dodáva službu (registrácia domény+webhosting pre domenu)do zahraničia,miesto dodania je ČR (?) myslím v tomto pripade..
v hodnote 2000 sk + DPH 19%
takže platí vyššie uvedené?slov.firma vystaví fa s DPH..?:confused:

Pletiete tovar so službami. S pohľadu určenia miesta dodania služby a teda aj zdaňovania musíte presne špecifikovať, čo vlastne dodávate. To čo ste teraz napísali, máte asi v § 15/12 a teda v 15/8/i a ďalej v 15/7. Podľa 15/7 ak to dodáte čechovi podnikateľovi (aj neplatiteľovi) tak bez DPH. Ak čechovi FO nepodnikajúcej tak so slovenskou DPH (15/1)
margaretka100
20.06.07,21:39
Pletiete tovar so službami. S pohľadu určenia miesta dodania služby a teda aj zdaňovania musíte presne špecifikovať, čo vlastne dodávate. To čo ste teraz napísali, máte asi v § 15/12 a teda v 15/8/i a ďalej v 15/7. Podľa 15/7 ak to dodáte čechovi podnikateľovi (aj neplatiteľovi) tak bez DPH. Ak čechovi FO nepodnikajúcej tak so slovenskou DPH (15/1)

takže na uzatvorenie a rekapitulaciu:
fakturu za domenu a webhosting vystavim bez DPH,bez ohľadu na to,či je odberateľ v ČR platiteľ DPH alebo nie je (podnikateľ je)
ďakujem za pomoc
ALBO
21.06.07,07:25
takže na uzatvorenie a rekapitulaciu:
fakturu za domenu a webhosting vystavim bez DPH,bez ohľadu na to,či je odberateľ v ČR platiteľ DPH alebo nie je (podnikateľ je)
ďakujem za pomoc

To je pravda, že podnikateľovi vystavíte bez slovenskej DPH. Je pravda aj to, že platiteľ na seba prenesie DP a vy teda už nerobíte nič. Ale je otázne, ak to robíte pre neplatiteľa, či sa nemusíte registrovať v česku a vy tam odviesť tú českú daň. To si musíte zistiť na DU v Prahe. český zákon nepoznáme tak dokonale aby sme vám mohli dať 100% odpoveď a je v tomto smere akosi zložitejšie napísaný. V našom je jednoznačne uvedené v § 69/3/, že platiteľ aj neplatiteľ musí odviesť DPH za takúto prijatú službu od cudzinca.