Evana
18.06.07,21:18
Firma je v podnajme, prenajimatel jej fakturuje najomne s DPH, ona ten isty priestor prenajima dalej neplatitelovi a teda oslobodeny od DPH. Nema teda narok na odpocet DPH zo vstupnej faktury. Najomne, ak tomu spravne rozumiem, uctuje cele (vratene DPH) do nakladov. Zaroven ma ale povinnost evidovat sumu DPH z prijatej faktury na r. 14 danoveho priznania k DPH.
Moze mi niekto, prosim, poradit, ako sa tato suma neuplatnenej DPH zauctuje? Musi to "prebehnut" cez 343-ojku? Kedy sa to potom preuctuje do nakladov? Alebo to pojde rovno na nakladovy ucet? A na ktory - 518 ako najomne alebo nejake naklady na hosp. cinnost?
Dakujem velmi pekne za kazdu odpoved!
Vladimír Ozimý
19.06.07,04:10
nenarokovateľnú Dph treba účtovať na účet nákladov s ktorými vecne súvisia to jest analyticky na 518...je zbytočné aby ste to účtovali cez 343...a správne uvažujete že nemáte nárok na uplatnenie dph pokiaľ prijaté zdaniteľné plnenia používate len na plnenia oslobodené od DPH...
Evana
19.06.07,05:48
Dakujem,
na tu 343 som sa pytala kvoli tej evidencii na riadku 14 priznania. Moj softver to sice neumoznuje, len ma zaujima, ako to funguje u ostatnych (uvazujem o zmene). Je ten program potom nastaveny tak, ze sumu z tej analytiky 518 (neuplatnena DPH) zaeviduje na tomto riadku?
Vladimír Ozimý
19.06.07,05:55
neviem aký máte software ale podľa mňa základné pravidlo software je nastavené tak že vám nejde do účtovníctva ale v kolonke čl. dph si zadefinujete o aké služby ide či s nárokom na uplatnenie bez nároku a automaticky by vám to malo priradiť na správny riadok, to znamená software by malo byť jedno na čom to účtujete pre neho je dôležité z pohľadu dph ako mu zadefinujete v čl. dph
Evana
19.06.07,14:44
To znamena, ze Vy by ste prijatu fakturu za najomne zauctovali nasledovne:
cena bez DPH...518/321
DPH................518AE/321
a zaroven Vam Vas program umoznuje nastavit si to tak, ze ta neuplatnena DPH sa Vam zobrazi na riadku 14?
Vladimír Ozimý
20.06.07,05:10
neviem aký máte program ale jednotlivé položky dph dostávate do tlačiva na základe členenia dph kam ho zaradite nie kam ho zaučtujete...aspoň väčšina programov ide cez daňové kody