abel
07.02.05,15:15
Moze mi niekto poradit, v bare mame umiestnene vyherne automaty, ktr.tam umiestnila ina firma, je prijem z prenajmu tychto automatov z pohladu DPH prijem z prenajmu priestorov alebo je to prijem podla § 41 prevadzkovanie loterii a podobnych hier? V odst. 2 sa pise,že zabezpecenim prevadzkovania loterii a podobnych hier su dalsie sluzby s nimi spojene, ako to vlastne je?

Tiež sme to riešili s viacerými daňovými poradcami. Prevádzkujeme síce nevýherné, a z pohľadu DPH je to pre majiteľa baru príjem, z ktorého musí DPH odviesť (ak je platca DPH).

Záleží však od druhu zmluvy, ktorú máte uzavretú s majiteľom výherného automatu.
Je to zmluva o prenájme, alebo o umiestnení....??
Lebo výherné (konkrétne tržby za výherné) sú oslobodené z hľadiska DPH, avšak ak je zmluva prenájom, potom ti vlastne platia za prenájom tvojho priestoru.
Vieš mi povedať aký je názov zmluvy?
Poprípade aký účel (predmet) je napísaný v zmluve.

Volala som na DU a povedali mi, že ak mam najomnu zmluvu na prenajom priestorov, tak sa to obratu pocita a ak mam mandatnu zmluvu tak nie.

Fyzická osoba, platiteľ dane, ktorý na základe mandátnej zmluvy vykonáva činnosť pre osobu, ktorá má povolenie na prevádzkovanie výherných automatov, dodáva služby, ktoré sú podľa par. 41 ods. 2 zákona o DPH oslobodené od dane. Predmetné zdaniteľné obchody uvedie platiteľ do daňovéhom priznania k DPH do riadku 06 a tiež do súčtového riadku 05.
Ale musí sa počítať koeficient ak mám aj inú činnosť ( šenk)? Mám síce oslobodený príjem ale nemám k tomu žiadne výdavky. Na DÚ mi povedali, že nemusím počítať koeficient

Ale máš pri týchto automatoch spotrebu el. energie a tiež kúrenie - ja tieto faktúry prepočítavam koeficientom.

V tom prípade ale netuším ako sa k tomu dopracujem. Faktúra mi chodí jedna za celú budovu ako zistím koľko "žerú" tie automaty?


V tom prípade ale netuším ako sa k tomu dopracujem. Faktúra mi chodí jedna za celú budovu ako zistím koľko "žerú" tie automaty?
To ani nemusíš zisťovať. Podiel príjmov, z ktorých odvádzaš daň, a príjmov v menovateli pri výpočte koeficientu ti presne určí, akým koef. máš tú daň z elektriky prepočítať. Veď o tom ten koeficient je.