Ela222
19.06.07,07:37
Ahojte, mám takýto komplikovaný problém a neviem ako ho vyriešiť. Máme zamestnanca, ktorý má zmluvu na dobu určitú do januára 2008. Teraz prestal chodiť do práce, tak má absenciu. Nahlásila som to na sociálnu. No teraz som sa dozvedela, že on sa už nevráti vôbec. čo teraz? dokedy ho budem evidovať ako zamestnanca? ako ukončím pracovný pomer? a čo s absenciou? Prosím poraďte. či bude mať absenciu do januára 2008 a potom ukončím pracovný pomer na dobu určitú? Fakt neviem ako to riešiť. A ani neviem, kam mu mám poslať nejaké papiere. Je to kvázi bezdomovec, behá hore dole. Na adrese trvalého pobytu už dávno nebýva.
Gabi03
19.06.07,05:45
Ukončiť okamžite pracovný pomer po výzve pre odstránenie nedodržania pracovnej disciplíny. Podmienky pre toto ukončenie už boli rozpisované. Hľadaj. ;)
robovi
19.06.07,05:48
Dlhotrvajúca absencia sa môže považovať za hrubé porušenie pracovnej disciplíny a tu sa môže použiť rozviazanie pracovného pomeru s okamžitou platnosťou zo strany zamestnávateľa. paragraf 63 bod 3 zákonníka práce
Gabi03
19.06.07,05:50
Dlhotrvajúca absencia sa môže považovať za hrubé porušenie pracovnej disciplíny a tu sa môže použiť rozviazanie pracovného pomeru s okamžitou platnosťou zo strany zamestnávateľa. paragraf 63 bod 3 zákonníka práce

Nesúhlasím. Na základe čoho môže ZĽ určiť, že je to hrubé porušenie PD? Čo keď chudák ZC leží v kóme niekde v zahraničí po dovolenke?! :rolleyes: Aby mohol ZĽ určiť, že je to porušenie PD, musí tomu predchádzať niekoľko úkonov.
ZlaticaB
19.06.07,09:44
Ak sa nedá zastihnúť, na adrese trvalého bydliska tak to je trochu zložitejšie lebo on by sa mal tiež k tej absencií vyjadriť. Ak máte odbory musia ju tiež podpísať. Za absenciu sa kráti dovolenka.
Ela222
19.06.07,11:05
Ale on nebude zastihnuteľný na adrese trvalého bydliska. Ako mu doručím okamžité ukončenie pp?
Gabi03
19.06.07,11:06
Ale on nebude zastihnuteľný na adrese trvalého bydliska. Ako mu doručím okamžité ukončenie pp?

V tomto momente mu ešte nemôžeš poslať okamžité skončenie PP. Resp. môžeš, ale to nebude právoplatné a teda tým nič nedosiahneš. :--- Okrem toho sú v zákone určené lehoty a aj doručovanie. Skús pozrieť zákonník práce.
blondy
19.06.07,11:07
Pošleš to doporučene do vlastných rúk, a keď sa ti zásielka vráti (myslím po 3 týždňoch) tak sa to bude považovať za doručené a tým dátumom mu ukončíš pracovný pomer. Dovtedy mu musíš dávať absenciu.

pôjde o výpoveď z dôvodu hrubého porušenia pracovnej disciplíny.

A nie je ešte v skúšobnej dobe?
Zoltán Kovács
19.06.07,11:10
Ak rušíš prac.pomer z dôvodu hrubého porušenia prac.disciplíny, tak najprv musíš mať písomné upozornenie zamestnanca na porušenie, až potom môže byť daná výpoveď.
blondy
19.06.07,11:14
Ak rušíš prac.pomer z dôvodu hrubého porušenia prac.disciplíny, tak najprv musíš mať písomné upozornenie zamestnanca na porušenie, až potom môže byť daná výpoveď.

áno, v tomto prípade jej teda ostáva takýto postup:
Prvý list poslaný do vlastných rúk - upozornenie na hrubé porušenie prac. disciplíny
a potom druhý do vlastných rúk - s okamžitou výpoveďou.
Danila
19.06.07,11:39
Ale on nebude zastihnuteľný na adrese trvalého bydliska. Ako mu doručím okamžité ukončenie pp?Podľa Tvojich vyjadrení sa zdá, že pracovník neleží v kóme, ale jednoducho nechodí do práce a nič zamestnávateľovi neoznámil, čo je povinný urobiť, ak sú na jeho strane prekážky v práci. Tiež nie je možné posudzovať porušenie pracovnej disciplíny konštatne, ale v prípade vypracovaného a záväzného pracovného poriadku, sú porušenia definované ako menej závažné a závažné. U menej závažného porušenia pracovnej disciplíny je potrebné zamestnanca upozorniť, prejednať s ním záležitosť a k výpovedi pristúpiť, ak by sa náprava nedostavila. Pri definícii závažného porušenia pracovnej disciplíny / napr. 3 dni absencie a viac/ už nie je podmienkou upozorňovanie a prejednávanie, ale okamžité skončenie pracovného úpomeru s použitím § 68, prípadne 63 ZP je súdnou praxou akceptované. Samozrejeme za podmienok dodržania doručenia výpovede a pod. Takže ja by som mu tú výpoveď za istých okolností / dostatočných informácií o jeho zdravotnom stave a o tom že sa teší plnému zdraviu/ dala bez najmenších problémov.
Gabi03
19.06.07,11:50
Podľa Tvojich vyjadrení sa zdá, že pracovník neleží v kóme, ale jednoducho nechodí do práce a nič zamestnávateľovi neoznámil, čo je povinný urobiť, ak sú na jeho strane prekážky v práci. Tiež nie je možné posudzovať porušenie pracovnej disciplíny konštatne, ale v prípade vypracovaného a záväzného pracovného poriadku, sú porušenia definované ako menej závažné a závažné. U menej závažného porušenia pracovnej disciplíny je potrebné zamestnanca upozorniť, prejednať s ním záležitosť a k výpovedi pristúpiť, ak by sa náprava nedostavila. Pri definícii závažného porušenia pracovnej disciplíny / napr. 3 dni absencie a viac/ už nie je podmienkou upozorňovanie a prejednávanie, ale okamžité skončenie pracovného úpomeru s použitím § 68, prípadne 63 ZP je súdnou praxou akceptované. Samozrejeme za podmienok dodržania doručenia výpovede a pod. Takže ja by som mu tú výpoveď za istých okolností / dostatočných informácií o jeho zdravotnom stave a o tom že sa teší plnému zdraviu/ dala bez najmenších problémov.

Ak sú splnené podmienky, ktoré uvádzaš, plne súhlasím. Ale z predošlých príspevkov je jasné (aspoň mne), že nie sú splnené, nakoľko sa pýtajúci sa vlastne pýta na riešenie takéhoto problému. Čiže aby bol ZĽ krytý, odporúčam postupovať podľa zákona, teda mu najprv oznámiť porušenie PD a až následne výpoveď. Mohlo by sa stať (a viem si to veľmi ľahko predstaviť), že dodatočne donesie napr. nejakú PN-ku so spätným dátumom. Pretože všetci vieme, že táto lehota nie je v zákone určená. Jedine ak by to mal ZĽ určené v internej smernici. :rolleyes: Ale z tohto mi znovu vychádza tvrdenie mojej druhej vety. ;)
Danila
19.06.07,12:05
Ak sú splnené podmienky, ktoré uvádzaš, plne súhlasím. Ale z predošlých príspevkov je jasné (aspoň mne), že nie sú splnené, nakoľko sa pýtajúci sa vlastne pýta na riešenie takéhoto problému. Čiže aby bol ZĽ krytý, odporúčam postupovať podľa zákona, teda mu najprv oznámiť porušenie PD a až následne výpoveď. Mohlo by sa stať (a viem si to veľmi ľahko predstaviť), že dodatočne donesie napr. nejakú PN-ku so spätným dátumom. Pretože všetci vieme, že táto lehota nie je v zákone určená. Jedine ak by to mal ZĽ určené v internej smernici. :rolleyes: Ale z tohto mi znovu vychádza tvrdenie mojej druhej vety. ;)Spätný dátum PN-ky je tiež časovo limitovaný. Doručenie do vlastných rúk je podmienkou platnosti, takže čas hrá proti možnosti PN-ky. Navyše by som pracovníkovi preukázala spôsobenie škody zamestnávateľovi jeho konaním. ZC nemusí s takým skončením pracovného pomeru súhlasiť, čo oznámi písomne a jeho PP trvá. Vo všeobecnosti sa dlhodobá absencia považuje za závažné porušenie pracovnej disciplíny. Faktom je aj to, že každé porušenie je individuálne a podľa toho sa zadávateľka zariadi. Ale nevyvodiť dôsledky takýchto konaní má za následok negatívny dopad v pracovnom kolektíve.
Gabi03
19.06.07,12:09
Spätný dátum PN-ky je tiež časovo limitovaný. Doručenie do vlastných rúk je podmienkou platnosti, takže čas hrá proti možnosti PN-ky. Navyše by som pracovníkovi preukázala spôsobenie škody zamestnávateľovi jeho konaním. ZC nemusí s takým skončením pracovného pomeru súhlasiť, čo oznámi písomne a jeho PP trvá. Vo všeobecnosti sa dlhodobá absencia považuje za závažné porušenie pracovnej disciplíny. Faktom je aj to, že každé porušenie je individuálne a podľa toho sa zadávateľka zariadi. Ale nevyvodiť dôsledky takýchto konaní má za následok negatívny dopad v pracovnom kolektíve.

Už sme prešli do dosť teoretickej roviny...
Okrem internej smernici, čím iným môže byť spätný dátum PN-ky limitovaný?
Čas môže hrať, ale nemusí vyhrať. :---

V teoretickej rovine je to pravda (aj praktickej). Mojimi príspevkami som chcela skôr poukázať na to, aby si nezabudla splniť svoje povinnosti ako ZĽ.
Ela222
20.06.07,05:08
Ďakujem za pomoc. Interné smernice tohto zamerania nemáme, tak sa budem držať zákonníka práce. Len už vidím, že to bude problém na dlhšie, kým sa mi všetka nedoručená pošta vráti a pod. No čo už, keď to inak nepôjde. :-(