marvav
19.06.07,08:47
Dobry den.
Sme exporter, ktory ma vacsinu prijmu v cudzej mene a vacsinu vydajov naopak v SKK mene. Zmenu meny realizujeme cez devizove operacie, ci uz klasicke konverzie alebo terminovane obchody.
Mohli by ste mi poradit, ako sa po novom prepocitava cudzia mena. V zakone o uctovnictve po novele c.198/2007 Z.z. je uvedene:
"Pri kupe a pri predaji cudzej meny za slovensku menu sa pouzije komercny kurz, za ktory boli tieto hodnoty nakupene alebo predane. Ak sa predaj alebo kupa uskutocni za iny kurz ako ponuka banka, pouzije sa kurz, ktory banka uvadza v kurzovom listku.... Tato zmena bola podla dovodovej spravy vyvolana potrebou praxe, napr. pri terminovanych obchodoch (forward)."
V sucasnosti uctujeme nasledovne:
Konverzie - skutocnym komercnym kurzom, za ktory sme cudziu menu predali. Na ucte 261.xxx nam nevznikaju ziadne kurzove rozdiely. Kedze predavame vacsie mnozstva deviz, dostavame od banky zvyhodneny kurz, ktory sa odvyja od aktualnej trhovej ceny. Na 99,99 % je tento kurz lepsi od kurzu od kurz. listka. Niekedy sa tento kurz lisi od kurzu na kurzovom listku aj o 1 SKK.
Terminovane obchody - kurzom NBS. Cize z cudzomenoveho uctu na odide suma prepocitana kurzom NBS a na SKK ucet pride suma prepocitana dobodnutym kurzom, cim nam vznikne na 261.xxx kurzovy rozdiel, ktory nasledne preucujeme cez 373.xxx na 667.xxx alebo 567.xxx.
Dakujem.
kalkulka
19.06.07,08:09
Akože radiť ti nejdem, lebo sama iba študujem, ale poďme rozvinúť aspoň diskusiu. Z uvedeného mi akosi vyplynulo, že dohodnuté obchody budeme účtovať príjem na SKK kurzom dohodnutým, ktorým pripíše banka na účet koruny a z devízového účtu budeme účtovať kurzom, za ktorý banka v daný deň obchodu danú menu predáva alebo kupuje, podľa zverejneného kurzového lístka komerčnej banky. Aký máš na to názor? Prípadne ozvite sa aj ďalší. Neviem, či som dobre pochopila novelu zákona o UCT.
kalkulka
19.06.07,10:35
Haló, nikto nič?
macula
19.06.07,14:22
Táto zmena platí až od 1.1.2008, v praxi to bude vyzerať asi tak, že ak banka dá lepší kurz ako je uvedené v kurzovom lístku, tak učtovať sa bude kurzom z kurzového lístka.Aspoň ja som to tak pochopila.
marvav
20.06.07,05:29
Ano, ja to tiez tak chapem. Ale potom veta "Ak sa predaj alebo kupa uskutocni za iny kurz ako ponuka banka, pouzije sa kurz, ktory banka uvadza v kurzovom listku.... " je zbytocna a stacila "Pri kupe a pri predaji cudzej meny za slovensku menu sa pouzije kurz, ktory banka uvadza v kurzovom listku...". To by bolo jednoznacne. Lebo teraz mozem povedat, ze kazdy individualne dohodnuty kurz je kurz, ktory mi ponuka banka. Cize ak dnes predavam 100 tis usd a zavolam do banky, dealer mi da aktualnu platnu ponuku banky, na co mi posle aj potvrdenie.
Ale co pri terminovanych obchodoch? Tam, uz v den vyrovnania obchodu nemam aktualnu cenu od dealera, tam by som to mal uctovat oproti kurz. listku. Lenze, ako som uz pisal, nase kurzy sa od kurzov na kurzovom listku lisia aj o 1 skk. Na druhej strane od kurzu NBS par hal.. Ale hlavne, dost casto sa stava, ze banky v priebehu dna menia kurzovy listok, resp. niektore ani oficialne nezverejnuju kurzovy listok, ako napr. Citibank. Co potom?
mudroš
20.06.07,09:40
Od 1.1.2008 sa pri kúpe a predaji slovenskej meny za cudziu menu mení.
1. Ak ide o banku, pobočku zahraničnej banky alebo zmenáreň - pouižije sa jej kurz platný v deň vysporiadanie.
Ide najmä o termínované obchody. Ak sa dohodnem, že v dohodnutom termíne kúpim alebo predám cudziu menu za dohodnutý kurz, nepoužijem pre prepočet dohodnutý kurz za ktorý skutočne kúpim alebo predám (tak ako postupujem v roku 2007), ale kurz banky platný v deň obchodu.

2. Ak kúpim alebo predám cudziu menu niekomu inému ako je banka, pobočka banky alebo zmenáreň, použije sa pre prepočet kurz NBS.
macula
20.06.07,12:55
Od 1.1.2008 sa pri kúpe a predaji slovenskej meny za cudziu menu mení.
1. Ak ide o banku, pobočku zahraničnej banky alebo zmenáreň - pouižije sa jej kurz platný v deň vysporiadanie.
Ide najmä o termínované obchody. Ak sa dohodnem, že v dohodnutom termíne kúpim alebo predám cudziu menu za dohodnutý kurz, nepoužijem pre prepočet dohodnutý kurz za ktorý skutočne kúpim alebo predám (tak ako postupujem v roku 2007), ale kurz banky platný v deň obchodu.

2. Ak kúpim alebo predám cudziu menu niekomu inému ako je banka, pobočka banky alebo zmenáreň, použije sa pre prepočet kurz NBS.
To znamená, že aj ja keď mením SKK na EUR napr. dnes a ja zavolám do banky / samozrejme iba ak sa jedná o väčšiu sumu/ banka mi dá lepší kurz ako je v kurzovom lístku a v ten deň sa uskutoční aj prepočet. Účtujem v tomto prípade kurzovým lístkom?/Podotýkam, že nejde o vopred dohodnutý termín, ale ten lepší kurz mám v ten deň ako zavolám/
marvav
21.06.07,07:34
Pre Lilu, resp. Janu.
Nejde mi odpovedat na sukromne spravy.
Je jedno, ci cudziu menu kupujete alebo predavate. Postup pri FRW je rovnaky. Na devizovy ucet vam pride suma a tu by ste mali nauctovat kurzom NBS, resp. kurzom z kurz. listku ( o tom je tato dilema ), cize na 261xxx vznikne kurzovy rozdiel. Ten treba preuctovat, ale cez 373xxx, na 667xxx/567xxx.
A podla noveho, od 1.1.2008, to bude to iste aj pri konverziach, len sa vynecha 373 a pojde to priamo na 667/567.
Lila
21.06.07,08:36
Ďakujem, ale pri tých spotových konverziách by som opravila, že sa to bude účtovať na aú 668 resp. 568.
marvav
22.06.07,07:19
Ospravedlnujem sa. Zisky z konverzie nejdu na 667/567, ale taktiez nie na 668/568, co su Ostatne financne naklady/vynosy.Mali by ist na 663/563, cize na kurzove zisky/straty.
Lila
22.06.07,07:21
s týmto žiaľ nemožno súhlasiť
evae
06.09.09,15:21
chcela by som sa spytat, uctovanie platby letenky, kartou.

letenka cena 99,3 EUR, 13.8.2009
zauctujem:
512 / 261 sumu 99,3
uhradene zo SEK uctu v sume 1031,93 SEK, 19.8.2009
KURZ NBS: 18.8.2009 10,2375
261 / 221 sumu 100,80 EUR
563 / 261 1,5 EUR

je to spravne?:confused::mee: