vlnka111
19.06.07,15:00
Dobry den,
potrebovala by som poradit v tazkej zivotnej situacii, faza - Technicke zhodnotenie.
Som absolventkou VS, zamestnala som sa v jednej nemenovanej firme na novovytvorenom pr. mieste. Takze to znamena - vsetko sa ucim sama. Mam na starosti IM /do a nad 30 000,-/, a s tym suvisi i tech. zhodnotenie.
Chcela by som poprosit aby mi niekto pochopitelne vysvetlil zakon §29 - ale nie CTRL C a CTRL V. dak, dakujem
1. ods. 1 v tomto § - asi plati len pre budovy,
2. ods. 2 v tomto § - nerozumiem aky sa robi rozdiel pri tech. zhodnoteni, pri majetku obs. cene do a nad 30 000,- Sk /ja som zatial rozdiely nerobila/
3. ods. 4,5 v tomto § - cize tech. zhodnotenie je i rekonstrukcia a modernizacia?
4. poprosim este o pomoc, ci v nasl. pripadoch ide o tech. zhodnotenie, alebo ide len o naklad:
a./ novy monitor pre PC taky isty ako ten co tam bol
b./ novy LCD monitor pre PC, ktory mal staru tazku haraburdu
c./ nova mys k PC, kde nebola
d./ stojan k fotoaparatu
e./ obal pre geod. pristroj
f./ tlaciaren obycajna pre konkr. PC
g./ tlaciaren mltf. pre konkr. PC
h./ zvukova alebo TV karta pre PC, ktore fungovala aj bez nich
i./ nakl. auto s lyzicou - nova lyzica /vraj lepsia, lebo je vacsia/ - kto posudzuje tech. parametre, ze co je lepsie, ako mam vediet, ze vacsia lyzica je lepsia ako mensia?
5. pri tech. zhodnoteni neberiem do uvahy ci je IM odpisany uctovne, al. danovo?

Mozno sa niekto nad mojimi otazkami pousmeje, ale prosim pri pousmiati o odpoved :)
Ktovie, mozno sa o rok nad banalitou tejto otazky pousmejem i sama.
Este raz dakujem.
Danila
19.06.07,14:02
Ach jaj, budú aj ťažšie chvíľe, ako riešenie TZ.
l. Netýka sa len budov, ale každého hmotného majetku a nehmotného majetku.
2. Sama sa budeš rozhodovať, či výdavky do 30.000 budeš posudzovať ako TZ, alebo to budú daňové výdavky. Rozdiel medzi tým je ten, že v prvom prípade do nákladov dostaneš vynaložené prostriedky postupne formou odpisov, v druhom prípade okamžite.
3. Máš pravdu.

IM - invenstičný majetok - tento výraz už nepoužívame.

IM=DHM - dlhodobý hmotný majetok

Na základe tohoto sa pokús o odpoveď nasledujúcich otázok.
Vladimír Ozimý
19.06.07,15:27
Dobry den,
potrebovala by som poradit v tazkej zivotnej situacii, faza - Technicke zhodnotenie.
Som absolventkou VS, zamestnala som sa v jednej nemenovanej firme na novovytvorenom pr. mieste. Takze to znamena - vsetko sa ucim sama. Mam na starosti IM /do a nad 30 000,-/, a s tym suvisi i tech. zhodnotenie.
Chcela by som poprosit aby mi niekto pochopitelne vysvetlil zakon §29 - ale nie CTRL C a CTRL V. dak, dakujem
1. ods. 1 v tomto § - asi plati len pre budovy, -nie platí pre celý hmotný a nehmotný majetok definovaný v paragrafe 22
2. ods. 2 v tomto § - nerozumiem aky sa robi rozdiel pri tech. zhodnoteni, pri majetku obs. cene do a nad 30 000,- Sk /ja som zatial rozdiely nerobila/ - no technickým zhodnotením je suma nad 30000 sk ale ak sa vy sa môžete rozhodnúť že technickým zhodnotením bude suma nižšia ako 30000 a odpíšete to vo vstupnej cene, alebo zvýšenej vstupnej cene
3. ods. 4,5 v tomto § - cize tech. zhodnotenie je i rekonstrukcia a modernizacia? - v týchto odsekoch máte zadefinované čo sa chápe pod pojmom modernizácia a rekonštrukcia( to jest technické zhodnotenie)
4. poprosim este o pomoc, ci v nasl. pripadoch ide o tech. zhodnotenie, alebo ide len o naklad:
a./ novy monitor pre PC taky isty ako ten co tam bol - cena je nad 30 tisíc? ak nie odpísať jednorázovo ak ano odpisať samostatne pretože monitor je pripojiteľný na ľubovoľný počítač
b./ novy LCD monitor pre PC, ktory mal staru tazku haraburdu - to isté ako hore
c./ nova mys k PC, kde nebola - priamo do spotreby
d./ stojan k fotoaparatu - hm tak ak to je nejaký presne určený stojan k tomuto druhu tak by sa to dalo považovať za technické zhodnotenie ale pochybujem že jeho cena je vyššia ako 30 tis. Sk, treba inak pozrieť aj do internej smernice vašej, čo máte zadefinované pod pojmom technické zhodnotenie
e./ obal pre geod. pristroj - spotreba ak je do 30 tis.
f./ tlaciaren obycajna pre konkr. PC - spotreba ak je do 30 tis
g./ tlaciaren mltf. pre konkr. PC - spotreba ak je do 30 tis.
h./ zvukova alebo TV karta pre PC, ktore fungovala aj bez nich - zhodnotenie ak je suma nad 30 tis. inak spotreba
i./ nakl. auto s lyzicou - nova lyzica /vraj lepsia, lebo je vacsia/ - kto posudzuje tech. parametre, ze co je lepsie, ako mam vediet, ze vacsia lyzica je lepsia ako mensia? - technické zhodnotenie
5. pri tech. zhodnoteni neberiem do uvahy ci je IM odpisany uctovne, al. danovo? - ?????

Mozno sa niekto nad mojimi otazkami pousmeje, ale prosim pri pousmiati o odpoved :)
Ktovie, mozno sa o rok nad banalitou tejto otazky pousmejem i sama.
Este raz dakujem.

odpovede sú hrubým písmom
betka
19.06.07,17:53
Dobry den,

4. poprosim este o pomoc, ci v nasl. pripadoch ide o tech. zhodnotenie, alebo ide len o naklad:
a./ novy monitor pre PC taky isty ako ten co tam bol
b./ novy LCD monitor pre PC, ktory mal staru tazku haraburdu
c./ nova mys k PC, kde nebola
d./ stojan k fotoaparatu
e./ obal pre geod. pristroj
f./ tlaciaren obycajna pre konkr. PC
g./ tlaciaren mltf. pre konkr. PC
h./ zvukova alebo TV karta pre PC, ktore fungovala aj bez nich
i./ nakl. auto s lyzicou - nova lyzica /vraj lepsia, lebo je vacsia/ - kto posudzuje tech. parametre, ze co je lepsie, ako mam vediet, ze vacsia lyzica je lepsia ako mensia?
5. pri tech. zhodnoteni neberiem do uvahy ci je IM odpisany uctovne, al. danovo?

Este raz dakujem.

Vyjadrím sa k počítaču.
Rozlišujeme :
1. súbor hnuteľných vecí - je súhrn samostatných hnuteľných vecí, kt. majú samostatno technicko ekonomické určenie. súbor sa účtuje tak, aby boli zabezpečené preukázateľne technické a hodnotové údaje o jednotlivých veciach zaradených do súboru.
2. od súboru rozlišujeme príslušenstvo majetku. Sú to veci, kt. tvoria s hlavnou vecou jeden majetkový celok a sú súčasťou jeho ocenenia a evidencie. Ak obstaráme príslušenstvo neskôr, a dodatočne sa k hlavnej veci priradí, zvýši jej OC.

Príslušenstvom počítača môže byť tlačiareň, kt. sa obstarala spolu s počítačom, ak sa trvalo s konkrétnym počítačom užíva. Ak má UJ dva počítače a používa k nim tú istú tlačiareň, tlačiareň je v tomto prípade samostatná hnuteľná vec.

Príslušenstvom veci sú veci, kt. patria vlastníkovi hlavnej veci a s ním sú určené na to, aby sa s hlavnou vecou trvalo užívali.

Ak ste vymieňali starý monitor za nový, klávesnicu, tlačiareň, pričom nedošlo k zmene parametrov, modernizácii, považovala by som to za opravu a údržbu.
Ak by ste menili počítač.jednotku za výkonnejšiu, išlo by o TZ, ale to ste nemenili.

Auto s lyžicou -TZ. Tu nejde o to, kt. je lepšia alebo horšia, ale došlo k zmene technických parametrov. Keby ste vymenili lyžicu za lyžicu tej istej veľkosti, išlo by o opravu.