ivanaj
19.06.07,14:20
Ahojte, co vsetko treba nahlasit pripadne odhlasit ak zamestnankyna nastupila 15.6. na matersku dovolenku?
Mirka.V
19.06.07,13:02
Na sociálnu poisťovnu - RLFO - zmena .. a dátum nástupu na MD + priložiť papier od lekára, ktorý doniesla zamestnankyňa + potvrdenie o príjme aké sa robí pri PN-ke.
Po 15dňoch po narodení dieťaťa sa musí zamestnankyňa hlásiť na sociálnej poisťovni a prihlásiť sa na poistné ... FO, za kt.platí poistné štát.
A na zdravotnú poisťovňu treba Hromadné oznámenie - tam akoby ukončenie PP s tým, že do kódu treba dať odchod na materskú.
milanr
18.07.08,07:26
Prosím odsúhlasiť správnosť postupu zamestnávateľa pri odchode zamestnankyne na materskú dovolenku v 07/2008.
1. Odovzdať SP Žiadosť o materské spolu s Potvrdením ZĽ ...
o uplatnení na nem. dávku. ZC u nás pracuje od 03/2007, takže RO v potvrdení bude uvedené 03 - 12/2007.
2. Na RLFO oznámiť nástup na MD do 8 dní.
3. ZP oznámiť zmenu platiteľa na štát (1O) do konca 08/2008.
Na nič som nezabudla ? Ešte otázočka. Kto je povinný na RLFO oznámiť SP dátum narodenia dieťaťa ZC alebo ZĽ ?
jankasm
18.07.08,08:39
Prosím odsúhlasiť správnosť postupu zamestnávateľa pri odchode zamestnankyne na materskú dovolenku v 07/2008.
1. Odovzdať SP Žiadosť o materské spolu s Potvrdením ZĽ ...
o uplatnení na nem. dávku. ZC u nás pracuje od 03/2007, takže RO v potvrdení bude uvedené 03 - 12/2007.
2. Na RLFO oznámiť nástup na MD do 8 dní.
3. ZP oznámiť zmenu platiteľa na štát (1O) do konca 08/2008.
Na nič som nezabudla ? Ešte otázočka. Kto je povinný na RLFO oznámiť SP dátum narodenia dieťaťa ZC alebo ZĽ ?

Všetko je OK. :cool:
Zamestnávateľ má povinnosti len čo sa týka zamestnanca.
Čo sa týka dieťaťa, to sú už povinnosti mamičky. Čiže ona je povinná do 15 dní od narodenia dieťaťa sa prihlásiť na SP, aby za ňu platil dôchodkové poistenie štát, a myslím, že do 10 dní od narodenia treba na SP doručiť rodný list dieťaťa. :)
ivemar
18.07.08,10:54
mne stale nie je jasna jedna vec - preco sa musi matka prihlasit na SP do 10 dni od narodenia dietata, ak dostava materske ? pocas obdobia poberania materskej nie je stat automaticky platitelom positneho tak ako napr. pocas PN ? stale si myslim, ze by sa to malo tykat len obdobia poberania rodicovskeho prispevku, ked sa inak poistenie prerusuje.
jankasm
18.07.08,11:00
mne stale nie je jasna jedna vec - preco sa musi matka prihlasit na SP do 10 dni od narodenia dietata, ak dostava materske ? pocas obdobia poberania materskej nie je stat automaticky platitelom positneho tak ako napr. pocas PN ? stale si myslim, ze by sa to malo tykat len obdobia poberania rodicovskeho prispevku, ked sa inak poistenie prerusuje.

No platiteľom ZP napr. je štát počas materskej dovolenky. Platiteľom ostatných poistení však nie. A aj keď sa mamička prihlási do 15 dní od narodenia dieťaťa do SP, aby za ňu štát platil dôchodkové poistenie, tak štát jej ho platí odo dňa narodenia dieťaťa. Čiže ak je žena na MD 6 týždňov pred pôrodom, tak cca. 6 týždňov nemá platené dôchodkové poistenie.
milagros208
17.09.08,07:51
Ahojte. Zamestnankyňa, ktorá bola na RD s prvým dieťaťom nám dnes doniesla žiadosť o materské na druhé dieťa. V podstate mi je jasné, čo musíme ako zamestnávateľ urobiť, ak sa niečo nezmenilo od hore uvedených povinností. Chcela by som ešte poprosiť ako urobiť to potvrdenie o príjme. Dopíšem, že ide o pravdepodobný zárobok a môžem tam uviesť zárobok, ktorý dostáva teraz jej nástupkyňa? Ďakujem.
jankasm
17.09.08,10:01
Ahojte. Zamestnankyňa, ktorá bola na RD s prvým dieťaťom nám dnes doniesla žiadosť o materské na druhé dieťa. V podstate mi je jasné, čo musíme ako zamestnávateľ urobiť, ak sa niečo nezmenilo od hore uvedených povinností. Chcela by som ešte poprosiť ako urobiť to potvrdenie o príjme. Dopíšem, že ide o pravdepodobný zárobok a môžem tam uviesť zárobok, ktorý dostáva teraz jej nástupkyňa? Ďakujem.

Ak v predchádzajúcom kalendárnom roku nemala u Vás žiadny príjem, napr. čerpanie dovolenky medzi MD a RD, tak správne, do potvrdenia uvedieš pravdepodobný príjem.

57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok
(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
b) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia alebo
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.
(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

Ak sú príjmy jednej aj druhej zamestnankyne porovnateľné, tak áno, môžeš uviesť aj príjem jej nástupkyne. Môže však nastať prípade, kedy zamestnankyňa na MD je Vašou dlhoročnom pracovníčkom a jej plat by napr. v tomto roku mohol plat jej nástupkyne podstatne prevýšiť. Takže treba to zvážiť a ak by mala mať nárok na vyšší plat ako ma jej nástupkyňa, tak treba urobiť dodatok k zmluve s uvedením nového platu pre zamestnankyňu na MD a uviesť do potvrdenia tento príjem. ;)
milagros208
17.09.08,10:16
Ďakujem. Zamestnankyňa je od roku 2005 na materskej a následne na rodičovskej dovolenke, takže v minulom roku nemala vymeriavací základ. Jediný "pravdepobobný" zárobok mi pripadal ten, čo zarába jej nástupkyňa. Ale ktovie, či by sa zas jej zvýšil plat až o toľko? Možno, že s touto sú šéfovia viac spokojní.
Takže ten "pravdepodobný vymeriavací základ" je podľa mňa len ozaj taký "odhad". Myslím si však, že jej veľa nepridám a na druhej strane ani ju veľmi neukrátim, ak jej uvediem príjem, ktorý má je nástupkyňa.
jankasm
17.09.08,10:24
Ďakujem. Zamestnankyňa je od roku 2005 na materskej a následne na rodičovskej dovolenke, takže v minulom roku nemala vymeriavací základ. Jediný "pravdepobobný" zárobok mi pripadal ten, čo zarába jej nástupkyňa. Ale ktovie, či by sa zas jej zvýšil plat až o toľko? Možno, že s touto sú šéfovia viac spokojní.
Takže ten "pravdepodobný vymeriavací základ" je podľa mňa len ozaj taký "odhad". Myslím si však, že jej veľa nepridám a na druhej strane ani ju veľmi neukrátim, ak jej uvediem príjem, ktorý má je nástupkyňa.

Potom je to OK ;)
ruci
19.02.09,08:14
zdravim
prosim vas, je nejaky iny postup zamestnavatela, ak odchadza na matersku dovolenku statna zamestnankyna?
velmi by ste mi pomohli svojimi radami
ruci
23.02.09,07:34
posuvam si
matuma
18.04.09,16:06
Spoločnosť má jednu zamestnankyňu, ktorá odchádza na MD. Odhlásim ju zo soc.poisť.a zdrav.poisť. Firma nebude vyplácať mzdu. Dá sa prerušiť zasielanie výkazov do poisťovní a na daň.úrad? A ešte prosím o radu pre zamestnankyňu. Viem, že sa zmenili termíny čo sa týka prihlásenia zamestnakyne do soc.poisťovne ale neviem to nájsť. Dokedy sa musí prihlásiť do SP?
Ďakujem.
Tweety
18.04.09,16:32
Spoločnosť má jednu zamestnankyňu, ktorá odchádza na MD. Odhlásim ju zo soc.poisť.a zdrav.poisť. Nie, neodhlásiš, len cez RLFO oznámiš zmenu-nástup na MD Firma nebude vyplácať mzdu. Dá sa prerušiť zasielanie výkazov do poisťovní a na daň.úrad? Ak sa ako firma neodhlásite, tak nulové výkazy budete musieť posielať A ešte prosím o radu pre zamestnankyňu. Viem, že sa zmenili termíny čo sa týka prihlásenia zamestnakyne do soc.poisťovne ale neviem to nájsť. Dokedy sa musí prihlásiť do SP?Ďakujem.
Odpovede v texte.