bcjan
19.06.07,16:41
Dobry,

Mam zaujem o vytvorenie internetoveho obchodu. CHcem si ho sam vytvorit len potrebujem rady a preto ziadam poradakov ktory sa vyznaju do tvorby stranok resp e-shopov aby sa mi ozvali.

MAm zaujem o programovanie v redakcych systemoch ktore su pravo tvorene na tvorbu e-shopov. ako je napr.

oscommerce

Alebo ako Joomla, Sauron alebo ine dolezite je aby to boli kvalitne a hlavne nenarocne systemy ZADARMO distribuovane :-)


Dakujem
bcjan
19.06.07,14:42
myslim a ziadam ADMINISTRATOVOV o vytvorenie podsekcie tejto temy .. ktora ako som na nete a porade videl je dost ziadana a vyhladavanaaaaaa
bcjan
20.06.07,11:25
Okej tak si budem pisat sam zo sebou.

Nasiel som na nete dalsie redakcne systemy vhodne na vytvorenie vlastnej internetovej stranky uplne zadarmo a bez unalosti programovania.

Tu su:

http://hulan.cz/kalkulace/
http://sunlight.profitux.cz/sekce-na-stazeni-10.html
http://www.pcsvet.cz/art/article.php?id=1013
http://www.etomite.sk/na-stiahnutie

Hladam poradaka ktory sa vyzna do instalacie tychto sytemov na web ..PLS najde sa tu niekto???
Hamer01
21.06.07,04:34
vymazaný SPAM


Edit: Este som pozabudol vsetky ostatne stranky ktore tu odzneli nie su systemy urcene pre internetovy obchod. Su to len redakcne systemy ktore sa vyuzivaju na tvorbu klasickych webovych prezentacii ci uz firiem alebo ... To ze sa da vytvorit stranka bez znalosti programovania tiez nieje az tak pravda lebo do kazdeho takehoto systemu treba implementovat aj grafiku a to bez programovanie aspon zakladneho nejde.
bcjan
21.06.07,10:16
Dakujem ze si nemusim sam zo sebou. :-) vymienat odpovede. ALe k teme

Velmi ma zaujala tato moznost vytvorit si sam a uplne zadarmo e-shop stranku
Viem ze to trosku zlozite naistalovat si ju a celkovo nastavit podla potreby .. prave koli tomu som zacal hladat koho oslovim aby mi s tym pomohol ..

Som nazoru ze staci raz vidiet .... tak dufam ze mi to vyjde. A potom mozeme postup instalacie zverejnit aj UPLNE nezaiteresovanym osobam do programovania PHP CIA FBI a inych p.jazykoch
Lion Topoľčany
21.06.07,10:19
Bcjan, nakoniec som celkom rada, že si túto tému otvoril. Aj v našej firme teraz toto riešime, takže bažím po info tohto druhu.
Hamer01
21.06.07,11:09
bcjan: Tak stou vetou vôbec nesuhlasim pokial nevies programovat aspon tak ako tak tak ti nepomoze vidiet ani 1000 krat. Tam proste potrebujes vediet ako to tam funguje. Tato instalacia nieje o tom ze do policka si napises nazov Obchodu a je to. Tam ide o pracnu upravu kodou. ktory nieje mozne len tak lahko vysvetlit v dakej diskusii. Ono je pravda ze je zadarmo. ale je len ako kostra bicykla ktory tiez bez kolies a pedalov nema zmysel.

Lion Topoľčany: Ake konktetne informacie mas na mysli. Kludne mi napis ja ti odpoviem. mail. je v profile alebo aj tu na forum kludne.
Lion Topoľčany
21.06.07,14:59
Hamer01-no ide o to, že môj muž má malú firmičku a nemá nazvyš peniaze. Už sme si zisťovali, koľko by to stálo na kľúč /myslím vytvorenie www.stránky/
a je to pomerne drahá záležitosť /ohlásilo sa nám cca 30 firiem-hodili sme na net inzerát/. A keďže je muž pomerne technicky zdatný, rozhodol sa, že sa aspoň pokúsi o vytvorenie stránky. Zohnal si CorelDraw11, ale potrebuje niekoho, kto by mu vysvetlil základný postup. Napr. základný princíp je. že vytvorená stránka musí byť len vo formáte jpg /napr. to si ozaj len vymýšľam.../ No proste v hrubých bodoch načrtnúť postup. Potom mi je jasné, že keď dielko bude na svete, musíme si zaplatiť registráciu domény a umiestnenie toho všetkého na nete. Už som aj počula o firmách, čo ponúkajú zákl.graf.balíky, že si človek predvolí /vyberie/ základnú grafiku napr. z 30 ponúk a tak krok za krokom vypĺňa políčka až sa dopracuje ku konečnému efektu a www.stránka je na svete, ale nevieme, čo to stojí. Tak toto by sme potrebovali...
Hamer01
22.06.07,04:45
No stranky zadarmo su nestastne riesenie pre firmy. To by som nikomu neradil.
bcjan
22.06.07,06:38
Beriem na vedom to ze je to vasou pracou predavat Vase sluzby , ale berte navedomie to ze niektori zivnostnici fakt nemaju nato aby sme si platili programatorov ktory by naprogramovali profesionalne stranky. A kedze je tu taka moznost doskat nieco zadarmo tak je prirodzene ze o to mam zaujem.. a uz sme dvaja.

O co mi ide ... co ma zaujima je ci existuju v tomto syteme o ktorom sa bavime nieco ako SABLONY ktore sa daju dodatocne nainstaloat do uz vytvorenej zakladnej stranky????
Hamer01
22.06.07,06:50
Ano ja chcapem. ale ono tym slovkom zadarmo to velmi zle chapete. To zadarmo je len ta kostra. skorou vy ako uzivatel nic nezmozete. tato kostra je urcena programatorom na dodatocne dorobenie. Vy si to zadarmo mozete stiahnut ale v podstate vam je to zbitocne lebo stym nic nespravite. V tomto systeme neexistuju sablony aspon nie zadarmo daju sa kupit stoja cca 5 000,- a to je sablona len na vzhlat. a tiez to nieje len tak ze nahram a pouzivam, musi sa to dost pracne prerabat. a pokial ste zacinajuca firma kde nieje dostatok financii tak si myslim ze si daju spravit zakladnu verziu obchodu ktora sa da spravit aj za 5 000,-Sk a neskor ked na seba obchod zarobi tak sa dopracuju aj dalsie moduli, ktore su prinosom pre zakaznika. A myslim si ze 5 000,- urcite nieje vela. ved vzdy ked sa zacina podnikat je treba mat daky pociatocny financni obnos. aj keby ste mali klasicky mamenny obchod potrebujete omnoho viac penazi. a neviem si predstavit naco niekto zacina podnikat ked nama aspon daky minimalny vstupny kapital.
mavin
08.07.07,08:21
tak toto je naozaj zabavne... som zivnostnik a nemam peniaze navyse, tak by som chcel internetovy obchod zadarmo :). Ked jednoducho nemam peniaze tak mam dve moznosti: 1. pozicka, 2. vykaslat sa na to. Alebo si naozaj myslite, ze ked ste zivnostnik a nemate peniaze navyse, tak vam bude kazdy davat vsetko zadarmo? Nemate peniaze na predajnu, tak vam ju niekto zadarmo postavi a mozete ju uzivat. Nemate zbytocne peniaze na benzin, tak vam niekto bude tankovat automobil aby ste sa mohli vozit. Viete vobec, co je to podnikanie? Hovoria vam nieco slova ako investicia, navratnost, miera rizika? Dnes je podnikatel skoro kazdy a tak to potom aj vyzera. Nemozete chciet prevadzkovat internetovy obchod zadarmo. Bez toho, aby ste do toho nieco investovali. Vyvojari do toho investovali svoj cas, vedomosti. Zacnite uz podnikat. Zacnite uz konecne nieco tvorit slovenski zivnostnici... Ponikanie nie je len o tom prist do velkoskladu, nakupit za velkoobchodne ceny a potom to s prirazkou predavat konecnym spotrebitelom. Podnikanie je o vytvarani hodnot. Zobudte sa!
wildwind
13.08.07,08:45
Ak som spravne pochopil, ak clovek nema dobre znalosti v programovani, mal by si radsej e-shop kupit, kolko to asi stoji?
axara
13.08.07,11:19
zaujala má vaša debata. Vytvoriť vlastný obchod na internete nie je až také zložité - môže sa prenajať nejaký existujúci systém (čo odporúčam iba ak na skúšku), prípadne vytvoriť nový, avšak nie je dôležité mať obchod na internete, ale vedieť ovplyvniť to, aby sa ľudia o ňom mohli dozvedieť. Takáto možnosť prakticky odpadá pri prenájme nejakého riešenia v existujúcom obchodnom dome (zostáva prakticky iba možnosť platenej reklamy). Medzi najlepšie spôsoby, ako je dať o sebe vedieť je optimalizovať stránku pre vyhľadávače a kontextová reklama. Na druhej strane treba mať na mysli, čím chceme zákazníka osloviť, pretože pri prenajatom riešení nám zostáva tak akurát cena (nemáme možnosť zasahovať do vzhľadu stránky a nemôžme pridať rôzne ankety, porovnania, odkazy...alebo niečo, čo by bolo zaujímavé, aby sme získali dôveru a zákazník by sa chcel k nám vrátiť..).
Ale aby som nezatracovala prenajaté riešenie, toto môže mať tiež úspech, a to v špecifických prípadoch. Ohúrite buďto cenou, alebo tovarom. Teda máte oveľa lepšiu cenu, alebo máte tovar, ktorý je ťažko dostupný, prípadne na internete ešte nemá veľkú konkurenciu...
Jednou z najčastejších chýb zlyhania IO je, že sa viac venujú "programovaniu" ako obchodovaniu samému (v čom sú odborníci).
pegos
16.08.07,20:51
Zdravim,
Ano existuju aplikacie e-shopu, ktore su zadarmo avsak nieje zadarmo ako zadarmo.
Zijeme vo svete vzacnosti a pretoze nas cas tu na Zemi je vzacny, umozni to niektorim ludom zbohatnut prave na tom ze maju danu problematiku nastudovanu a su odbornici prave na to co robia.

...Chcel som tym povedat ze ak ste mali podnikatelia a uvazujete o vasej prezentacii www,e-shop, na internete a nemate ziadne skusenosti vase konanie sa rovna padu do ciernej diery.

Vase usilie bude strasne neefektivne, pretoze stratite furu casu, a vysledok sa nemusi dostavit. Ale usetrite 8 000 - 12 000 Sk.

Oplati sa tomu venovat ak sa tym chcete naozaj zivit.

Pre tych skalnych tvrdohlavcom:
jeden z najlepsich e-shopov: ZenCart
ma officiálnu podporu u cechov aj slovakov: http://www.zencart.cz/
- nastudovat predpokladane vedomosti je na dlhsie ako na par hodin.
Jeho jadro spociva na technologii PHP a MySQL. Rozbehnut sa da len na platenych hostingoch. Instalacia prebehne takmer automaticky.
Predvoleny vzhlad tam samozrejme je ale dva zelene pasy vam asi nestacia. Grafiku treba dorobit a prisposobit obsahu tovaru obchodu.
Takmer vsetko cez CSS. - nastudovat technologiu CSS -kaskadove styly.
Vytvorit grafiku vam dodatocne moze vytvorit kazdy sikovny web designer.

Opet pre skalnych odporucam Addobe Photoshop - siroko daleko najlepsi program na grafiku. - prestudovat manual
Keby nieco Corell je vyborny na loga atd. pre pracu s vektormi, vektorova grafika, ale nie na tvorbu grafiky webu.

Nastavit v administracii obchod tak aby bol funkcny. + male zasahy do zdrojoveho kodu.

A to bolo len z rychlika. Este stale si myslite ze sa to da popri podnikani vecer nastudovat ?

jeden obchod som vytvoril: www.sporthockey.sk (http://www.sporthockey.sk)

Vela stastia.;)
slavky
05.09.07,12:33
Dobry den
Toto je adresovane hlavne clenovi meno AXARA, ale ak ma niekto nieco k tomu, poradte pls :-)

Zaujala ma tato cast tvojej odpovede "Medzi najlepšie spôsoby, ako je dať o sebe vedieť je optimalizovať stránku pre vyhľadávače a kontextová reklama". Mozes to prosim ta trosku rozviest. Ako to funguje. Co znamena ta optimalizacia stranky. Ako dosiahnut aby sa moja stranka objavovala vo vyhladavacoch bez toho aby som im musel platit za topovanie.

Vopred dakujem za odpovede
supky
10.09.07,12:05
ahojte,
tiez by ma zaujimala otazka, ktoru rozvadza slavky. Mohol by sa k nej pls niekto vyjadrit?

Diky moc:)
luigi72
10.09.07,12:34
Ak ma niekto zaujem o e-obchod alebo o vytvorenie www-stranok skoro zadarmo, rad odpoviem e-mailom. Sme dobra partia a vytvorili sme uz par stranok, e-obchod len teraz rozbiehame. Je to diskusia na viac stran, to by sme len zbytocne zaplnili celu poradu. :)
hanelie
10.09.07,13:08
Zaujala ma tato cast tvojej odpovede "Medzi najlepšie spôsoby, ako je dať o sebe vedieť je optimalizovať stránku pre vyhľadávače a kontextová reklama". Mozes to prosim ta trosku rozviest. Ako to funguje. Co znamena ta optimalizacia stranky. Ako dosiahnut aby sa moja stranka objavovala vo vyhladavacoch bez toho aby som im musel platit za topovanie.
ak máš stránku, tak admin /resp. ty ak máš povolený vstup/ nastavíš požadované údaje v metadátach a potom v kľúčových slovách
ak nemáš web, ale chceš sa objavovať resp. tvoje produkty vo vyhľadávačoch tak dá sa aj zadarmo na /takmer /všetkých serveroch
napr. www.zoznam.sk (http://www.zoznam.sk) ideš do firiem dáš si pridaj firmu a ostatné už doplníš
ale to sú všetko jednoduché verzie - čiže zopár slov, /ale niekomu bohato stačí/ obsiahlejšie verzie sú už platené
hanka:)
luigi72
11.09.07,06:04
Ako vytvoriť web-stránku zadarmo? V prvom rade treba poznať tzv, programovací jazyk webu. Bez tohto sa ťažko upravujú tzv. web-templates, ktoré sú šablóny web-stránky. Šablóny v tom zmysle, že pre vašu vlastnú potrebu treba zmeniť len textovú časť. Grafika, ak Vám samozrejme vyhovuje, môže ostať, v opačnom prípade treba aj ju zmeniť. Na nete sa dajú nájsť všelijaké templates, dokonca aj na niektoré stránky ponúkajú online vytvorenie web-stránky v niekoľkých krokoch, ale tie sú len jednoduché stránky, akých je na nete neúrekom a navyše sú viazané na ich server. Niekedy sa však veľmi ťažko upravujú na „vašu tvár“, lebo majú len zopár vzhľadov a malé možnosti úpravy grafiky. Sú určené predovšetkým pre jednotlivcov, ktorí sa chcú prezentovať na nete, ale nevedia samostatne programovať web-stránky. Týmto spôsobom vedia rýchlo zviditeľniť svoje osobné stránky, blogy.

Firemná stránka by mala byť jedinečná. Na prvý pohľad by mala upútať pozornosť designom ale aj obsahom.

Ak ste spravili základný grafický design stránky napr. na papieri, ďalší krok je napísať to takou formou, aby tomu webový prehliadač /napr. MSIE/ rozumel a vedel zobraziť stránku. Na to slúžia html, htm, xhtml, css, php, javascript, phpscript a k databázam mysql.
V závislosti od obsahu stránky sa používajú kódovania ako html, htm, xhtml alebo php, pomocou css /kaskádové štýly/ definujete všetky atribúty textu, formátovanie celej stránky.
Pomocou skriptov sa vytvárajú dynamické prvky stránky, formulára, ankety, počítadlá atď.

Zvlášť kategoria je flash-stránka. Táto stránka je plne grafická, animovaná /flash-animácia/, vytvára sa špeciálnym software-om.. Vyzerajú veľmi efektne, jediná ich nevýhoda je,
že na počítači musíte mať nainštalovaný flash-player, inak neuvidíte nič. Na starších, menej výkonných počítačoch trvá načítanie flash-stránky nekonečne dlho. Na margo: flash-player v OS MS Windows SP3 a OS Vista už bude štandardom.

Čo sa týka redakčných systémov, tieto nie sú primárne určené pre tvorbu web-stránok, len na rýchlu editáciu, na zmenu obsahu bez nutnosti zásahu zo strany administrátora. Dajú sa kúpiť s licenciou a dajú sa aj prenajímať za mesačný alebo ročný paušálny poplatok.

E-obchody sú tiež iná kategória, tam už treba vytvoriť vyššie uvedenú databázu, treba definovať prístupové práva, heslá, starať sa o databázu /kde budú všetky položky predaja a údaje o zákazníkoch/ a samozrejme pravidelne aktualizovať ponuku. Samozrejme, všetko musí byť dostatočne zabezpečené.

Ak je stránka hotová, neztostáva nič iné, len to dať na net. Sú dve možnosti, buď to dať na bezplatný server alebo na platený webhosting. Pre firemné stránky by som osobne odporučil platený hosting, pre osobné stránky maximálne stačí free hosting. Na free hostingoch máte možnosť používať zadarmo doménu 3.radu /forma napr. vašafirma.freehosting.sk/, ale pre firemné stránky by som zase len odporučil kúpiť doménu 2.radu : www.vašafirma.sk (http://www.vašafirma.sk). Vyzerá to oveľa profesionálnejšie a vierohodne. J

Optimalizácia stránok pre vyhľadávače a registrácia stránok vo vyhľadávačoch: je strašne veľa vyhľadávačov /najznámejšie sú napr. Google, Altavista, Zoznam, Centrum, Seznam/, kam sa stránky registrujú väčšinou ručne, zadajú sa kľúčové slová pre vyhľadávanie, definícia stránky /o čom tá stránka vlastne je/ a nakoniec sa stránka zaradí do jednej z preddefinovaných kategórií. Pre osobné stránky je registrácia zadarmo, pre firemné stránky sa za registráciu vo väčšine prípadov sa platí menšia finančná čiastka. Dôraz treba klásť aj na vybudovanie spätných odkazov, tieto zabezpečia, aby sa vaša stránka objavila
na popredných miestach vo vyhľadávačoch. Spätné odkazy sú v podstate odkazy na vašu stránku na iných stránkach na nete formou kliknuteľných odkazov alebo bannerov /reklama/. Môžu byť tiež zadarmo /formou výmeny alebo dohodou/ alebo platené.

Ak má niekto záujem, poslite e-mail. :)
axara
23.10.07,11:54
Dlhsie som tu nebola, takze az teraz. Myslím, ze luigi72 dostatocne odpovedal na otazku optimalizacie stranok pre vyhladavace. Je to vec spravneho naprogramovania a pouzivania standardov a odporucani pre tvorbu webovych stranok, minimalizacia grafiky (resp. popisky k obrazkom)..
Je to skutocne na dlhsiu debatu. Pre tych, co maju chut si nieco nastudovat pripajam cast mojej diplomovky, kde sa zaoberam rizikami podnikania prave v oblasti IO.
Problem malych podnikatelov je v tom, ze chcu robit vsetko sami. V niektorych pripadoch je to mozne a je zbytocne vyhadzovat peniaze na drahy softver (napriklad uspesne rozbehnuty projekt mimibazar.sk, kde mozu za minimalny mesacny poplatok viest IO). Problem je ale s drahsim tovarom a s budovanim znacky... Tiez ak takehoto maleho obchodnika nezastresuje nejaky "internetovy obchodny dom" je tam problem aj so ziskavanim dovery...(s vynimkou vzacnych a specifickych tovarov a sluzieb..).
Kazdopadne kazdemu podnikatelovi na internete prajem vela stastia...:-).