škôlka
19.06.07,17:27
Dobrý deň,
Prosím Vás o radu, lebo už neviem ako ďalej. V roku 2004 sme skončili pracovný pomer s našou zamestnankyňou, ale tá to dala na súd, ktorý sa skončil dohodou, takže pracovný pomer sa podľa súdneho rozhodnutia skončil až k 31.10.2006 s tým, že sme zamestnankyni vyplatili mzdu od 07.2004 až do 31.10.2006 , ale až v mesiaci december 2006, kedy nám došlo rozhodnutie zo súdu. Teraz ma požiadala, aby som jej urobila RZZP, lenže ona bola od 1.11.2006 už evidovaná na úrade práce, nemala by si urobiť RZZP sama? Lebo, keď jej to urobím ja, tak my vychádza nedoplatok, tak zo strany zamestnávateľa ako aj zo strany zamestnanca.A to z dôvodu, že podľa zdravotného zákona ak sa mzda nevypláca v poslednom vyplatnom termíne po skončení pracovného pomeru, ale v inom samostatnom vyplatnom termíne, tak sa z nej už neodvázda žiadne poistné /mám to overené z MZ SR/:mee:
Monika Kováčová
19.06.07,15:38
Zamestnávateľ má povinnosť vykonať RZZP iba v prípade, ak o to zamestnanec najneskôr do 15.5.2007 požiadal...

Avšak ak si ho aj sama urobí, oznámi zamestnávateľovi výšku nedoplatku...
veronikasad
19.06.07,15:38
ak nepožiadala do 15.5., nemusíš jej ho urobiť. Vydaj jej potvrdenie o zaplatených preddavkoch./aj nulové/

---------
Veronika
škôlka
19.06.07,15:59
ale mne predsa nevzniká nedoplatok, keď som nemusala odvádzať odovody do ZP zo mzdy, ktorú som vyplácala v inom výplatnom termíne a ona ho dostala, keď už bola nezamestnaná.Pracovníčka na MZ SR my povedala, že by si mala urobiť RZZP sama lebo mala príjem ako občan, za ktorého platí poistné do ZP štát, a že len jej vznikne nedoplatok nie mne ako bývalému zamestnávateľovi.
Monika Kováčová
19.06.07,16:39
Lebo, keď jej to urobím ja, tak my vychádza nedoplatok, tak zo strany zamestnávateľa ako aj zo strany zamestnanca.A to z dôvodu, že podľa zdravotného zákona ak sa mzda nevypláca v poslednom vyplatnom termíne po skončení pracovného pomeru, ale v inom samostatnom vyplatnom termíne, tak sa z nej už neodvázda žiadne poistné /mám to overené z MZ SR/:mee:
veď tu hovoríš o nedoplatku, prečo si myslíš, že ak si urobí bývalá pracovníčka RZZP sama, tak tebe ako zamestnávateľovi nevznikne nedoplatok???

okrem toho nerozumiem vôbec informácii z MZ SR, ale to je asi normálne...
škôlka
19.06.07,17:21
lebo ako zámestnávateľ som nebola povinná odviesť odvody do ZP z príjmu, ktorý nebol vyplatený v riadnom vyplatnom termíne, ale v inom termíne na základne rozhodnutia súdu./takýto príjem vraj nejde do vymeriavacieho základu a preto sa z neho neodvádza poistné/, tak mne preto nevznikne nedoplatok, ale keďže ten doplatok mzdy bol v mesiaci december/zamestnankyni sme ho vyplatili v januári 2007/kedže už bola vedená na úrade práce ako nezamestnaná tak si má tento príjem uplatniť do prílohy RZZP SC
Jana Motyčková
20.06.07,05:58
Súhlas so škôlkou - keďže príjem bol vyplatený po skončení pracovného pomeru - prac.pomer skončil 30.10, vyplatené v decembri, nejde o VZ zo zamestnania. Keďže ale v tom čase bola evidovaná na úrade práce a ide o zdaniteľný príjem, musí si urobiť RZZP sama a doplatiť poistné z tohoto príjmu 14%. Problém je, že keďže pracovný pomer trval podľa rozdhodnutia súdu do 31.10.06, zamestnávateľ by mal vydať doklad o výške príjmu a preddavkoch, kde by asi mal uviesť minimálny VZ, skutočný príjem 0, zaplatené preddavky 0 a nedoplatok vznikne aj zamestnávateľovi.

Nie som si istá, tak by som poprosila Jožka Mihála o stanovisko.