flurry
19.06.07,19:55
Dobry den,
potrebovala by som poradit s mojim problemom.
Kupili sme byt v bytovom dome. V byte je v chodbe, kuchyni a kupelni urobene podlahove kurenie. Po niekolkych dnoch sme sa od ostatnych obyvatelov domu dozvedeli, ze teplo z podlahoveho kurenia nie je merane a ze s tym treba nieco robit. Navrhli merac. Na bytovom druzstve nam oznamili, ze kurenie je nelegalne a ze je aj nevyhovujuce. Navrhli toto kurenie zrusit. Zaplatili sme teda za nieco, co je nefunkcne. Prave pre tento "prepych" bola aj cena bytu vyssia.
Otazka znie, ci mame pravo na znizenie ceny bytu napriek tomu, ze peniaze uz majitel ma. Navrh na vklad do katastra este nepodal.
Druha otazka znie, ci mame pravo na odstupenie od kupnej zmluvy /popripade zrusenie kupnej zmluvy - neviem, aky je v tom rozdiel/
Dakujem.
lubica_02
19.06.07,20:57
Skôr by som uvažovala o legalizácii podlahového kúrenia v daných miestnostiach dodatočne a dal by som si namontovať mearnie,ktoré určite bude možné - aj do podlahy musí niekde vstupovať, možno bude prívod a spiatočka na jednej vetve a zachytí to v tomto prípade jeden pomerový rozdeľovač.
flurry
20.06.07,04:03
Vtip je v tom, ze ten, kto to cele robil, pustil horucu vodu bez stavebneho povolenia do hadiciek na vykurovanie. Potrebne bolo nizkotepelne vykurovanie.
lubica_02
20.06.07,17:10
Vtip je v tom, ze ten, kto to cele robil, pustil horucu vodu bez stavebneho povolenia do hadiciek na vykurovanie. Potrebne bolo nizkotepelne vykurovanie.
Myslíš úžitkovú teplú vodu - alebo kúrenie ?
flurry
20.06.07,18:48
Myslim kurenie.
Lion Topoľčany
20.06.07,19:01
Ja osobne by som uvažovala tým smerom, že by som odstúpila od zmluvy.
Je to dosť zásadná vec, že cena bytu bola aj vyššia len preto, že je tam niečo
nelegálne. Treba napadnúť bod kúpnej zmluvy, kde sa predpokladám píše niečo v tom duchu: predávajúci kupujúcemu nič nezatajil a informoval ho o všetkých nedostatkoch bytu...Jednoducho sa jedná o "čiernu stavbu". Som si istá, že podľa občianskeho zákonnníka je možné odstúpiť za takto vážnych okolností od zmluvy. A zvlášť, keď ešte nie je zrealizovaný návrh do katastra.
lubica_02
20.06.07,19:56
Ja osobne by som uvažovala tým smerom, že by som odstúpila od zmluvy.
Je to dosť zásadná vec, že cena bytu bola aj vyššia len preto, že je tam niečo
nelegálne. Treba napadnúť bod kúpnej zmluvy, kde sa predpokladám píše niečo v tom duchu: predávajúci kupujúcemu nič nezatajil a informoval ho o všetkých nedostatkoch bytu...Jednoducho sa jedná o "čiernu stavbu". Som si istá, že podľa občianskeho zákonnníka je možné odstúpiť za takto vážnych okolností od zmluvy. A zvlášť, keď ešte nie je zrealizovaný návrh do katastra.
Je to možno najjednoduchšia cesta,ale za zistenie možnosti ponechať rozvod tak ako je ak je napojený na pôvodné rozvody ÚK by nemal byť nijaký. Treba len zabezpečiť po vyjadrení súhlasu a zdokladovaní -projekt meranie a vyreguľovanie na požadovanémnožstvo vody. Náklady na túto prácu by som žiadala od pôvodného vlastníctva. V prípade problémov by som to vyriešila ako navrhuješ.
najag
21.06.07,08:55
Problemom je asi to, ze odstranenim radiatorov a montazov podlahoveho vykurovania nie je znamy vykon podlahoveho vykurovania, takze rozpocitavanie nakladov na teplo podla plochy je problemom asi, pretoze je mozne, ze je odoberany ovela vacsi vykon tepla, nez u ostatnych bytoch. Da sa to riesit, ak je jeden privod a jedna spiatocka, namontovanim kalorimetra, ktory presne zmeria odobrane teplo do bytu a samozrejme, este sa musi pripocitat zakladna zlozka, ktora predstavuje naklady na spolocne priestory, na rozvody tepla. Pretoze tepelna pohoda je vnimana predovsetkym nohami, je mozne, ze budu naklady v byte na teplo mensie, nez u klasickych radiatorov, ale na druhej strane, nie je jasna tepelna izolacia pri montazi, takze je mozne, ze prestupovym teplom bude vykurovany aj strop suseda pod Vami. Mala by byt k dispozicii projektova dokumentacia. Nemal by byt problem v statike, takze by bolo lepsie legalizovat podlahove vykurovanie, ako opacne, aj ked budu naklady na kalorimeter, bude potrebna dohoda o rozpocitavani nakladov na teplo v bytovom dome, otazkou je kvalita praci, ci nebude zatekat susedom pod Vami atd......Vela veci ste mali riesit pred kupou bytu, najma otazky spojene s uzivanim podlahoveho vykurovania. Je tazko tvrdit, ze ste si nevsimli, ze na stenach nie su radiatory, ze Vas predavajuci neinformoval o podlahovom vykurovani, ku ktoremu mal mat suhlas, pretoze menili sa vykonove parametre vykurovania.