kahu
20.06.07,08:50
Ahojte,

iba si chcem overiť, keď predáva slovenská fi platca DPH nábytok českej fi tiež platcovi DPH, faktúra sa vystaví s DPH? A pri vykazovaní DPH si ju uvedie do ktorého riadku? Ďakujem
Vladimír Ozimý
20.06.07,06:57
prečo s dph...ide o tovar to jest bez dph...a v daňovom priznaní to uvediete do riadku 7 ........ oslobodenie dodanie tovaru podľa paragrafu 43

samozrejme musí ísť o dodávku do ČR...nie v SR
kahu
20.06.07,07:18
Je to ale kancelársky nábytok, my neobchodujeme s nábytkom sťahujeme firmu a chceme predať nábytok z pôvodnej firmy, a ešte tento nábytok neevidujeme na stave, pretože tu bolo viacej firiem a nábytok bol evidovaný na firmu, ktorá už ukončila svoju činnosť. Môžme predať tento nábytok aj keď ho neevidujeme na stave, ja si myslím že nie, ale šéf tvrdí, že to môžme predať.
macula
20.06.07,07:33
Mám to chápať tak, že chcete predať kancelársky nábytok, ktorý nie je vo vašom vlastníctve?
Vladimír Ozimý
20.06.07,08:05
to by som aj ja chcel predávať majetok niekoho iného a on nech si to zdaní :)...
kahu
20.06.07,08:22
Ako to mám teda urobiť, ten nábytok mala SZČO ona ukončila svoju činnosť a tá osoba je vlastne konateľom firmy, ktorá chce nábytok predať. Ten nábytok tu bol od založenia SZČO, je to všetko DHIM, poradte mi nejaký správny postup.
Vladimír Ozimý
20.06.07,08:24
a vaša firma je v akom vzťahu k tej SZČO pretože nechápem prečo to rieši iná firma
emgeton
20.06.07,08:41
Ako to mám teda urobiť, ten nábytok mala SZČO ona ukončila svoju činnosť a tá osoba je vlastne konateľom firmy, ktorá chce nábytok predať. Ten nábytok tu bol od založenia SZČO, je to všetko DHIM, poradte mi nejaký správny postup.

Ak to silou mocou chcete predať cez s.r.o, nech SZČO to daruje s.r.o.-čke, tak to sro dostane do majetku a bude to môcť legálne predať.
JAJA11
20.06.07,08:51
Ako to mám teda urobiť, ten nábytok mala SZČO ona ukončila svoju činnosť a tá osoba je vlastne konateľom firmy, ktorá chce nábytok predať. Ten nábytok tu bol od založenia SZČO, je to všetko DHIM, poradte mi nejaký správny postup.


Ten nábytok by mala predávať SZČO a zdaniť si ho v daňovom priznaní, ak už zrušila živnosť, tak podľa paragrafu 8. Iba ak by bol ten majetok vyradený dlhšie, mohol by to predať ako súkromná osoba (trebárs cez zmluvu) a potom to nezdaňuje.
kahu
20.06.07,08:54
Tá SZČO čo zanikla, je teraz konateľom s.r.o., ktorá predáva nábytok. Z tej darovacej zmluvy sa nemusí nič odvadzať?
Vladimír Ozimý
20.06.07,09:18
jaj no nech si to preda ako súkromná osoba a uvedie to ako príjem podľa paragrafu 8 do svojho daňového priznania ako FO
ZuzanaP
21.06.07,05:10
Prosím o radu:

slovenský predajca (platca DPH) plastových okien dodáva okná do ČR. Nakupujúci dáva faktúru do banky a tá požaduje vystavenie faktúry v českých korunách. Je to možné?

Ak predávam okná bežným občanom faktúru im vystavím aj s DPH, ale ak platcovi DPH tak vystavím faktúru bez DPH?

Ďakujem
Vladimír Ozimý
21.06.07,05:14
no s tou bankou nechápem sa priznám

ale ak dodávate tovar sukromenej osobe to jest osobe neidentifikovanej pre daň v inom členskom štáte vystavujete s DPH ak podnikateľskému subjektu, platiteľ dph - bez DpH takže máte pravdu...
ZuzanaP
21.06.07,05:18
S tou bankou si to musím vyzistiť, mňa skôr zaujíma, či môžem ako platca DPH v SR fakturovať v českých korunách?
Vladimír Ozimý
21.06.07,05:55
no môžte ale musíte to mať prepočítané na SK...to jest funguje to tak že na faktúre je uvedená suma v cudzej mene a v SKK...
ZuzanaP
21.06.07,06:09
Aha, ja som si myslela, že môžem faktúrovať len v Sk, keďže v zákone o DPH je napísané, že suma má byť vyčíslená v Sk. Zas som o niečo múdrejšia.
ALBO
21.06.07,06:17
Prosím o radu:

slovenský predajca (platca DPH) plastových okien dodáva okná do ČR. Nakupujúci dáva faktúru do banky a tá požaduje vystavenie faktúry v českých korunách. Je to možné?

Ak predávam okná bežným občanom faktúru im vystavím aj s DPH, ale ak platcovi DPH tak vystavím faktúru bez DPH?

Ďakujem

Ak predávate okná občanom vychádzate z §13/1. Podľa neho zistíte miesto dodania. Ak tie okná aj montujete tak miesto dodania je česko. Ak ich tam dopravíte a predáte tak miesto dodania je Slovensko (slovenská DPH) avšak len kým nenaplníte § 6. Ak v priebehu roka dodáte tých okien za viac ako 35000 Eur, tak sa tam musíte registrovať a ďalšie okná tým FO už predávaťe pod českou DPH.