Hansa
20.06.07,09:57
Malá otázočka:
môjmu známemu /"lajdák"/ prišiel zo zdravotnej poisťovne /všeobecná/ pozdrav, v ktorom mu vyčíslili nedoplatok /roky 1996 - 2002/ na poistnom cca 19000,- Sk a poplatok z omeškania cca 100 000,- Sk. Známy je momentálna zamestaný, jeho hrubá mzda je cca 8500,- Sk. Chcem sa spýtať:
1. požiada zdravotku o splátkový kalendár, kde postupne splatí dlžné poistné /tých cca 19000,- Sk/ a potom požiada o odpustenie poplatku z omeškania /tých cca 100 000,- Sk/.
2. nechá to tak, počká na exekútora, ktorý pošle príkaz na začatie exekúcie jeho terajšiemu zamestnávateľovi a postupne mu to bude účtovníčka zrážať.
3. je tu ešte jedna možnosť, že ten môj známy je flegmatik a nechá to len tak bežať bez povšimnutia.
Prosím o názory, ďakujem!
veronikasad
20.06.07,08:23
Postup určite podľa bodu 1. Či ZP odpustí penále, záleží na nej.
V prípade, že dlh bude vymáhať exekútor, dĺžna čiastka sa poriadne zvýši o trovy exekútora

-------
Veronika
uzivatel2
20.06.07,08:35
Malá otázočka:
môjmu známemu /"lajdák"/ prišiel zo zdravotnej poisťovne /všeobecná/ pozdrav, v ktorom mu vyčíslili nedoplatok /roky 1996 - 2002/ na poistnom cca 19000,- Sk a poplatok z omeškania cca 100 000,- Sk. Známy je momentálna zamestaný, jeho hrubá mzda je cca 8500,- Sk. Chcem sa spýtať:
1. požiada zdravotku o splátkový kalendár, kde postupne splatí dlžné poistné /tých cca 19000,- Sk/ a potom požiada o odpustenie poplatku z omeškania /tých cca 100 000,- Sk/.
2. nechá to tak, počká na exekútora, ktorý pošle príkaz na začatie exekúcie jeho terajšiemu zamestnávateľovi a postupne mu to bude účtovníčka zrážať.
3. je tu ešte jedna možnosť, že ten môj známy je flegmatik a nechá to len tak bežať bez povšimnutia.
Prosím o názory, ďakujem!

Vymáhala už poisťovňa uvedený nedoplatok?
V zákone o zdravotnom poistení §21 premlčanie ods. 1 sa uvádza právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného
OPRAVA - prehliadla som § 32 ods.1 na poistné, poplatky z omeškania..., ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota
Hansa
20.06.07,09:20
Vymáhala už poisťovňa uvedený nedoplatok?
V zákone o zdravotnom poistení §21 premlčanie ods. 1 sa uvádza právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného /aktuálne by potom bolo len nezaplatené poistné za rok 2002/

Na Porade som si prečítala rôzne príspevky a javí sa mi to tak, že dlžné poistné za roky ako som písala zrejme má zdravotná poisťovňa právo vymáhať /10 rokov premlčacia doba/.
S najväčšou pravdepodobnosťou to vyriešime podľa bodu 1.

Zatiaľ prišla tomu môjmu známemu zo zdravotky len pošta - Kontrola, Prerokovanie výsledku kontroly, Protokol asi ešte len príde, len najhoršie na tom je, že známy s nimi vôbec nekomunikuje, kašle na to.
Mária hrušková
20.06.07,10:14
neoplatí sa na to kašlať,lebo ho to počká,ani sa nenazdá a po istom čase príde exe,to určite,všeobecná sa s nikým nepára.A nesúhlasím,že premlčané je všetko do roku 2002!Lebo tým,že konajú teraz,nie je premlčané...
cloe
20.06.07,10:46
Zatiaľ som sa nestretla s tým, že zdravotná poisťovňa odpustila penále. Sociálka áno. Taká je moja skúsenosť u rôznych klientov. Možno odpustia, uvidíte.
katarina.j
20.06.07,15:54
Penale určite neodpustia
alderonka
20.06.07,16:05
Najlepšie by bolo zavolať na pobočku alebo infolinku VšZP a skúsiť sa slušne /hoci aj anonymne/ poradiť ako odporúčajú postupovať. Myslím si, že keby Váš známy napísal do poisťovne aká je jeho súčasná zárobková situácia, musí im byť jasné, že tých 100 tis. tak rýchlo nezískajú. Ale určite to netreba podceniť.
Monika Kováčová
20.06.07,17:23
Keď na to kašle ON dĺžnik, prečo na to nekašle aj HANSA?
Hansa
22.06.07,08:43
Keď na to kašle ON dĺžnik, prečo na to nekašle aj HANSA?

Po pravde povedané ten môj známy je vlastne môj brat - lajdák.

Ešte jedna otázka, asi blbá - v rokoch 1996-2002, keď niekto zostal len tak doma, bolo je povinnosťou sa prihlásiť na zdravotku? /Zrejme áno/.
A ďalšia otázka - keď už bol len tak doma, bol povinný platiť zdravotné poistenie? /Zrejme áno, keďže zdravotné sa platí od narodenia, do smrti/.

Urobím nasledovné - napíšem list,v ktorom ozrejmým jeho menom, že je platobne neschopný, dám žiadosť na splátkový kalendár, aby aspoň uhradil to dlžné poistné /19000,-/.

Ďakujem za názory!
Vladimír Ozimý
22.06.07,08:47
je povinný byť registrovaný na zdravotné poistenie vždy, pokiaľ nebol zamestnaný, szčo, evidovaný na úrade práce, tak mal byť poistený ako súkromná osoba a platiť si poistenie sám...
zuzana
22.06.07,08:57
Kde zistim, ze nieco dlhujem zdravotnej poistovni-Vseobecnej??
Brkov
22.06.07,09:05
Kde zistim, ze nieco dlhujem zdravotnej poistovni-Vseobecnej??

http://www.vszp.sk > Pre platiteľov > Platenie poistného > Zoznam dlžníkov

(http://www.vszp.sk/files/Neplatici_k_20052007.zip)