lora
07.02.05,21:36
Čaute Poraďáčky,
prosím vás, mám problém, neviete mi poradiť? Teraz som prišla na to, že som si "zabudla" uplatniť odpočet DPH zo zálohovej fa za plyn v 12/04. Sme Q. plátcovia, môžem si to uplatniť teraz za I. Q/05 alebo musím podať opravné DP? Tým pádom sa zníži moja daň. povinnosť, neviete, ako sa v týchto prípadoch správa DÚ? Pošlú mi ten rozdiel naspäť na účet? Nie sú im takéto veci proti srsti, neprídu mi na kontrolu? Lebo tej sa bojím, ešte som na DPH kontrolu nemala. Prosím Vás, ak s tým máte niekto skúsenosti, dajte vedieť.
Vopred vám moc moc ďakujem.
lora :(
pozit
08.02.05,06:25
Čaute Poraďáčky,
prosím vás, mám problém, neviete mi poradiť? Teraz som prišla na to, že som si "zabudla" uplatniť odpočet DPH zo zálohovej fa za plyn v 12/04. Sme Q. plátcovia, môžem si to uplatniť teraz za I. Q/05 alebo musím podať opravné DP? Tým pádom sa zníži moja daň. povinnosť, neviete, ako sa v týchto prípadoch správa DÚ? Pošlú mi ten rozdiel naspäť na účet? Nie sú im takéto veci proti srsti, neprídu mi na kontrolu? Lebo tej sa bojím, ešte som na DPH kontrolu nemala. Prosím Vás, ak s tým máte niekto skúsenosti, dajte vedieť.
Vopred vám moc moc ďakujem.
lora :(Budeš asi musieť podať opravné DP. Ešte som nepodávala opravné ani som nemala kontrolu, takže nemám skúsenosti. Ale ak je to nejaká zanedbateľná suma, čo keby si si nenárokovala odpočet?! Fakt neviem, počkaj, čo si myslia iní.
pozit
babetka
08.02.05,06:36
Uplatniť odpočet si môžeš podľa par.50 odst. 2 v zdaň. období, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo, alebo v prvom zdaň. období nasledujúcom po zdaň. období , v ktorom právo na odpočítanie vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie priznania máš faktúru. T.j. nemusíš dávať "dodatočné" priznanie, ale uplatníš si to v 1.Q 2005.
petra:-)
08.02.05,07:27
Ak to bola zálohová faktúra, pri ktorej je možnosť, že ste ju obdržali až v januári, tak je možný taký postup ako píše babetka(treba na fa napísať dátum došla dňa 01/2005 a dať pozor na číslovanie DF). Ale ak ste mali splátkový kalendár na rok 2004, t.j. doklad ste mali už v 12/04 treba podať dodatočné DP. Pokiaľ viem, tak pri dodatočnom DP, ktoré znižuje daňovú povinnosť žiadne sankcie nie sú (jedine na seba dodatočným DP pritiahnete pozornosť DÚ).
pozit
08.02.05,08:13
Ak to bola zálohová faktúra, pri ktorej je možnosť, že ste ju obdržali až v januári, tak je možný taký postup ako píše babetka(treba na fa napísať dátum došla dňa 01/2005 a dať pozor na číslovanie DF). Ale ak ste mali splátkový kalendár na rok 2004, t.j. doklad ste mali už v 12/04 treba podať dodatočné DP. Pokiaľ viem, tak pri dodatočnom DP, ktoré znižuje daňovú povinnosť žiadne sankcie nie sú (jedine na seba dodatočným DP pritiahnete pozornosť DÚ).
A čo keby si nenárokovala na odpočet (ak to nie je veľká suma?!), ako som vyššie spomínala? Lebo mne raz zamestnanec odovzdal neskoro blok za benzín a kvôli pár korunkám som nepodávala dodatočné, ale som ho spätne zaradila a radšej som si nenárokovala na odpočet (práve kvôli tomu, že sme ešte nemali kontrolu a ako spomínaš, nechcela som pritiahnuť pozornosť).
pozit
petra:-)
08.02.05,08:20
Podľa mňa v tom prípade neuplatnená DPH tvorí nedaňový náklad.
AltaKE
08.02.05,09:21
Uplatniť odpočet si môžeš podľa par.50 odst. 2 v zdaň. období, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo, alebo v prvom zdaň. období nasledujúcom po zdaň. období , v ktorom právo na odpočítanie vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie priznania máš faktúru. T.j. nemusíš dávať "dodatočné" priznanie, ale uplatníš si to v 1.Q 2005.
No s týmto by som postupovala trošku opatrne, keďže to platí až od 1. 1. 2005, v minulom roku takáto "benevolencia" nebola.. ;-)
babetka
08.02.05,10:26
ingi
08.02.05,10:37
Alta, pravdepodobne si nepostrehla Oznámenie MFSR k Poučeniu na vyplnenie daňového priznania k dani z pridanej hodnoty z júna alebo júla minulého roku, ktoré túto "benevolenciu" už aj v minulom roku dokladuje.
Novela z. o DPH od 01.01.2005 túto možnosť v § 51 ods.2, na ktorý sa Babetka odvoláva, iba zakotvila v zákone.
AltaKE
08.02.05,13:32
Tak to sa potom ospravedlňujem.. fakt som to nepostrehla. :-( Ako určite aj veľa iných vecí... ale snáď vďaka porade sa mi to bude stávať nie až tak často.. :-)
lora
09.02.05,21:02
Čaute kočky,
ďakujem za rady. Takže predsa len budem musieť podať dodatočné DP, za plyn totiž platíme na základe splátk. kalendára, takže doklad som mala už v 12/04. Som z toho na nervy, keď si pomyslím, že ma možno kvôli tomu prídu "skontrolovať"!
lora
Socha
10.02.05,09:46
Až tak sa s tým netráp. Ja som minulého roku podala dodatočné priznanie kvartálnemu platcovi a nik neprišiel a mesačnému dokonca dvakrát a tiež nič. Aspoň zatiaľ!:D