Lenka1979
20.06.07,10:02
pekný deň všetkým na porade,
chcela by som sa opýtať, dostali sme faktúru z ČR za nakúpený tovar. Faktúra je vystavená s DPH. Mám nárok na odpočet DPH? Je faktúra vystavená správne? (teda s DPH?)
ďakujem.
JAJA11
20.06.07,10:12
pekný deň všetkým na porade,
chcela by som sa opýtať, dostali sme faktúru z ČR za nakúpený tovar. Faktúra je vystavená s DPH. Mám nárok na odpočet DPH? Je faktúra vystavená správne? (teda s DPH?)
ďakujem.

Faktúra je nesprávne vystavená, otázne je, či ste dodávateľa upozornili, že tovar bude vyvezený a preukázali ste sa im, že ste platci DPH. Českú DPH si nemôžete odpočítať v SR.
Lenka1979
20.06.07,10:21
áno, upozornili sme ich, že tovar nezostáva v ČR a bude vyvezený do SR, aj to,že sme platcami DPH (nakoniec si to mohli aj sami zistiť na internete). No oni sú si istí,že to urobili správne. Ibaže ja nechcem pochybiť, ale ako v tomto prípade vyviaznúť bez chýb?
Julča
20.06.07,10:26
Ja by som im tú faktúru vrátila /najlepšie doporučene/. V liste im napíš presné údaje Vašej firmy aj IČ pre DPH a žiadaj ich o prerobenie faktúry. Odvolaj sa na
§64 českého zákona o dani. Niektoré české firmy píšu na faktúru kluzulu: tovar je oslobodený od DPH /v rámci Eu/, tovar zdaňuje zákazník. Dúfam, že uspeješ.
JAJA11
20.06.07,10:28
áno, upozornili sme ich, že tovar nezostáva v ČR a bude vyvezený do SR, aj to,že sme platcami DPH (nakoniec si to mohli aj sami zistiť na internete). No oni sú si istí,že to urobili správne. Ibaže ja nechcem pochybiť, ale ako v tomto prípade vyviaznúť bez chýb?

Tak potom "sú si istí nesprávne" :mad: . Ak ste si tovar vyvážali vy sami, mali Vás požiadať o potvrdenie čestného prehlásenia, že to vyveziete a mali Vám vystaviť fa bez DPH. :rolleyes: A už ste im to zaplatili? Ak nie, urobila by som úhradu bez DPH a písomne - doporučene by som ich požiadala o opravu faktúry.
Lenka1979
20.06.07,11:31
skúsim to, ďakujem Vám za pomoc. Prajem krásny deň.
Maxinka
20.06.07,11:38
My sme si objednávali obrábacie stroje z ČR a tiež nám tam vystavili 19%DPH.Zaplatili sme to normálne aj s DPH.Fa nám vystavila česká firma, ale viem, že majp pobočku na Slovenku, lebo aj my na Fa udali DIČ-slovenské.Tak ako to máte nejak podobne tak by si to mala mať v poriadku.Ja neviem?!:o
Lenka1979
20.06.07,12:16
Moja situácia je pravdepodobne iná. Je to česká firma s českým IČDPH, určite viem, že tá faktúra mala byť vystavená bez DPH, len som nevedela ako mám urobiť, aby som nepochybila. Ale volala som tam a sú ochotní mi to opraviť, takže si pravdepodobne priznali chybu. Pekný deň.