krnacova
07.02.05,21:57
Veľmi prosím o komplexnú a hlavne expresnú odpoveď na otázku: Aké odvody (do zdravotnej aj sociálnej poisťovne, prípadne aj odvolávku na príslušné ust. platnej legislatívy) je potrebné zraziť z nasledovných odmien?:
- odmeny členom dozornej rady v a.s. - vlastní zamestnanci
- odmeny členom dozornej rady v a.s. - cudzí
- odmeny členom predstavenstva v a.s. - vlastní zamestnanci
- odmeny členom predstavenstva v a.s. - cudzí.
Dík :) Oli
Magma
08.02.05,04:21
Z uvedených odmien nie sú od 1.1.2005 žiadne odvody poistného. Do konca r. 2004 boli jedine odvody do zdravotnej poisťovne.
Jozef Mihál
08.02.05,08:00
A ešte tie odvolávky na §-fy.

To že sa žiadne odvody neplatia, vyplýva z definície, kto je zamestnanec podľa § 4 zákona 461/2003 a § 11 zákona 580/2004.

Členovia predstavenstiev, správnych rád atď nie sú považovaní za zamestnancov, preto z ich odmien žiadne odvody na poistné nie sú.
Heleč
08.02.05,08:14
Ale v ročnom žúčtovaní preddavkov na zdravotné poistenie to musia sami uviesť?
Jozef Mihál
08.02.05,08:18
Heleč - ak by šlo o človeka, ktorý počas celého roka 2005 nebude ani jeden deň ani zamstnancom ani SZČO, tak ak jeho príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ZDP - kam patria aj horeuvedené odmeny - bude za celý rok 2005 vyšší, ako cca 79500-80000 Sk, tak sa takýto človek stane platiteľom poistného podľa § 11 ods.2 zákona 580/2004 a bude musieť podať ročné zúčtovanie poistného a v ňom uviesť tieto príjmy a zaplatiť z nich poistné na zdravotné poistenie.

Takže - áno, za takýchto okolností by dotyčný platil zdravotné poistenie.
Heleč
08.02.05,08:22
Veľmi pekne ďakujem za upresnenie. Nebolo mi to celkom jasné.
J. Mushroom
08.02.05,08:32
Môžem sa opýtať aj ja? Prechádzam stále dookola diskusné príspevky
ku konateľom. Mám prípad, keď konateľka okrem zmluvy o výkone funkcie konateľky s mesačným príjmom 3.000,- Sk má aj riadnu pracovnú zmluvu na riaditeľku - šéfredaktorku. Prihlásila sa podľa zákona ako SZČO so svojím príjmom na svojej zdravotnej poisťovni. Tento príjem (3.000,- Sk) však podľa ZDP 595/2003 je naďalej príjmom podľa § 5 - zo závislej činnosti. Keďže obidva príjmy sú zo závislej činnosti, môžeme oba príjmy pustiť cez PAM. Ako to však bude s tým zdravotným poistením. To si bude platiť sama - mimo spoločnosti. Takže z toho príjmu 3.000,- Sk jej zrazíme len preddavky na daň ? Ide mi o praktickú realizáciu tejto situácie v praxi. Nikto sa k tejto veci nechce vyjadriť !
Jozef Mihál
08.02.05,08:38
JH:
Robíte to dobre. Z odmeny konateľa jej zrazíte len preddavky na daň. Preddavky ako konateľ - SZČO, si platí sama, presnejšie povedané, neplatí ich žiadne, lebo je súčasne aj zamestnancom. Po skončení roka 2005 urobí ona sama ročné zúčtovanie, kde si uvedie aj VZ ako SZČO. Ako, to je problém, pretože odmena konateľa bude v jej daňovom priznaní ukrytá pod § 5 v súčte s príjmom so zamestnania (príjmom z pracovnej zmluvy).

Už sa šíria zaručené správy, že postavenie konateľov sa v najbližšej novele zmení. Dá sa očakávať, že konatelia nebudú po budúcej novele radení medzi SZČO, ale "vrátia sa" späť medzi zamestnancov - tak, ako tam dnes patria spoločníci a komanditisti.
J. Mushroom
08.02.05,09:17
JH:
Robíte to dobre. Z odmeny konateľa jej zrazíte len preddavky na daň. Preddavky ako konateľ - SZČO, si platí sama, presnejšie povedané, neplatí ich žiadne, lebo je súčasne aj zamestnancom. Po skončení roka 2005 urobí ona sama ročné zúčtovanie, kde si uvedie aj VZ ako SZČO. Ako, to je problém, pretože odmena konateľa bude v jej daňovom priznaní ukrytá pod § 5 v súčte s príjmom so zamestnania (príjmom z pracovnej zmluvy).

Už sa šíria zaručené správy, že postavenie konateľov sa v najbližšej novele zmení. Dá sa očakávať, že konatelia nebudú po budúcej novele radení medzi SZČO, ale "vrátia sa" späť medzi zamestnancov - tak, ako tam dnes patria spoločníci a komanditisti.
Ďakujem, pán Mihál, som rada, že tomu ako-tak rozumiem.