svacko
20.06.07,11:46
Dobry den,
od 30. 5. 2007 som DNPO, nie som momentalne zamestnany. Na pobocke soc. poistovne som si uplatnil narok na osetrovne, a to v case od 6. do 16. 6. 2007. Chcem zrusit dobrovolne poistenie, a neviem ci ci je to spravne, ci mi tym nezanikne narok na osetrovne, resp. ako dlho potrebujem byt dobrovolne poisteny. Kto moze a vie,pls, poradte. Vdaka:)
Jana Motyčková
20.06.07,10:53
Nárok na ošetrovné je od 1.dňa DNP ak potreba ošetrovania vznikla v čase, kedy si bol DNP alebo v ochrannej lehote po skončení DNP. Zrušením DNP už vzniknutý nárok nezaniká.
svacko
22.06.07,09:43
Vďaka za odpoved. Ohľadom ošetrovného mám ešte zopar otazok. Ak by si nárok na ošetrovné na tú istú diagnózu uplatnil iný člen rodiny(napr. manželka ošetrovaného, ktorá je už na dôchodku, ale je DNPO), bude mu uznaný? Alebo na jednu diagnózu môže byť len jedno ošetrovné, resp. na jednu osobu?
Stina
22.06.07,09:49
Na jednu diagnózu môže byť len jedno ošetrovné.
ajobs
22.06.07,21:04
Na jednu diagnózu môže byť len jedno ošetrovné.

Ja by som to poopravil - ošetrovné môže byť iba jedno na jednu osobu - čiže jedna osoba je ošetrované dieťa (ale aj iný člen rodiny, u ktorého je ošetrovanie podľa lekára nutné) a jedna osoba, ktorá ošetruje. Diagnóza s tým nesúvisí. To znamená, že po ukončení 10.dňa ošetrovania môže byť tá istá osoba ošetrujúcou a to isté dieťa ošetrovaným, a to či už s rovnakou alebo inou diagnózou.
svacko
24.06.07,09:03
K poslednému príspevku: rozumiem, ze naraz nie je možné poberať dve alebo viac ošetrovných na jednu, či viac osôb, ale čo sa týka diagnózy, tak konkrétne v mojom pripade, mi pracovníčka na sociálnom prizvukovala, ze na danú diagnózu môjho otca (C20) mám nárok na ošetrovné len raz.:rolleyes: (tu neviem či raz v roku, alebo celkovo len jedenkrát) Dokonca, keby o ošetrovné požiadala manželka, teda moja matka, nedostane ošetrovné na tú istú diagnózu.(viackrát je to vraj možné, len ak by šlo o starostlivosť o dieťa...)
ajobs
24.06.07,19:43
K poslednému príspevku: rozumiem, ze naraz nie je možné poberať dve alebo viac ošetrovných na jednu, či viac osôb, ale čo sa týka diagnózy, tak konkrétne v mojom pripade, mi pracovníčka na sociálnom prizvukovala, ze na danú diagnózu môjho otca (C20) mám nárok na ošetrovné len raz.:rolleyes: (tu neviem či raz v roku, alebo celkovo len jedenkrát) Dokonca, keby o ošetrovné požiadala manželka, teda moja matka, nedostane ošetrovné na tú istú diagnózu.(viackrát je to vraj možné, len ak by šlo o starostlivosť o dieťa...)


To, čo tvrdí zamestnankyňa SP je holý nezmysel - mohol si sa jej opýtať, na základe akého zákona to chce uplatniť. Ak aj SP vydala nejaké vlastné usmernenie, je to jej výmysel nad rámec zákona, a teda právne irelevantný. Nedaj sa odradiť, a ak otec potrebuje ošetrovať na základe rozhodnutia lekára opakovane, kľudne to využi.

Tu máš citáciu zo zákona č.461/2003 Z.z. o tom kedy má poistenec nárok na ošetrovné - teba sa týka hrubo vyznačený text:

§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné

(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu 50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo v súvislosti s pôrodom bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.


Čiže vidíš, že neexistuje rozdiel medzi ošetrovaním chorého dieťaťa a chorého rodiča.
svacko
05.07.07,21:12
Takže som sa nechal zlákať nádejou, že je možne mať viac ošetrovných. Škoda, že som si dôsledne neprečítal, čo sa píše v zákone. Pre tých teda, čo by si chceli uplatniť nárok na viac ošetrovných pre ten istý prípad (ošetrovanie tej istej osoby), malý úsek zo zákona o sociálnom poistení:

§ 42

(1) Poistencovi vzniká nárok na ošetrovné od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) a zaniká dňom skončenia potreby ošetrovania alebo starostlivosti, najneskôr uplynutím desiateho dňa.

(2) Ošetrovné patrí v tom istom prípade len raz a len jednému poistencovi.

(Ono by bolo zaujímave rozobrať, čo je ten istý prípad,ale koniec koncov to sociálna poisťovňa po prešetrení žiadosti o ošetrovné vyrieši tak, že každú ďalšiu zamietne-tento odstavec už nie je zo zákona:))
ajobs
05.07.07,21:58
Takže som sa nechal zlákať nádejou, že je možne mať viac ošetrovných. Škoda, že som si dôsledne neprečítal, čo sa píše v zákone. Pre tých teda, čo by si chceli uplatniť nárok na viac ošetrovných pre ten istý prípad (ošetrovanie tej istej osoby), malý úsek zo zákona o sociálnom poistení:

§ 42

(1) Poistencovi vzniká nárok na ošetrovné od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) a zaniká dňom skončenia potreby ošetrovania alebo starostlivosti, najneskôr uplynutím desiateho dňa.

(2) Ošetrovné patrí v tom istom prípade len raz a len jednému poistencovi.

(Ono by bolo zaujímave rozobrať, čo je ten istý prípad,ale koniec koncov to sociálna poisťovňa po prešetrení žiadosti o ošetrovné vyrieši tak, že každú ďalšiu zamietne-tento odstavec už nie je zo zákona:))


To čo tu píšeš asi nechápeš v celkom správnom kontexte. To, že ošetrovné patrí iba raz a iba jednému poistencovi vysvetlím na prípade: ochorie dieťa, ktorého bude ošetrovať matka, ktorá je napr. na rodičovskej dovolenke, aj otec, ktorý je práve doma, lebo nemá zmenu v práci. Ale nárok na ošetrovné má iba jeden z nich (matka za predpokladu, že je nemocensky poistená), a iba raz. To však neznamená, že ak má napr. otec niekoľko nemocenských poistení (má 2 zamestnania a ešte aj DNP), nemôže zo všetkých týchto poistení poberať 3 x ošetrovné - ak má samozrejme "vhodne" rozvrhnuté RO. Pozri § 58, ods. 1 zákona o sociálnom poistení.
Terezap
08.07.07,18:23
Mám otázočku, čo sa týka ošetrovného. Do koľkých dní treba podať na SP žiadosť o ošetrovné - začiatok, a do koľkých dní potom ukončenie. Nie je to nikde napísané. Ďakujem
ajobs
08.07.07,19:01
Mám otázočku, čo sa týka ošetrovného. Do koľkých dní treba podať na SP žiadosť o ošetrovné - začiatok, a do koľkých dní potom ukončenie. Nie je to nikde napísané. Ďakujem

Oba diely stačí odovzdať po 10-tom dni ošetrovania.
Jozef Mihál
08.07.07,19:05
...Do koľkých dní treba podať na SP žiadosť o ošetrovné - začiatok, a do koľkých dní potom ukončenie. Nie je to nikde napísané...

Presne tak, nie je to v zákone nikde napísané. Čiže zákon neurčuje lehotu, dokedy najneskôr sa musí podať v SP žiadosť o ošetrovné.
svacko
17.07.07,06:12
ajobs: Tie priklady vec vysvetluju, ale ta moja sa netyka starostlivosti o dieta :). Z toho co ste mi odpisali este v predoslom, som pochopil, ze mozem poziadat o osetrovne v pripade mojho dlhodobo choreho otca viackrat. Pat dni po tom ako mi skoncilo jedno osetrovne, som poziadal socialku o druhe (obe minuly mesiac). Peniaze z jedneho mi uz dosli na ucet:), ale to druhe osetrovne mi zrejme zamietli. Pracovnicka, ktora to mala na starosti mi telefonicky oznamila, pricom sa odvolala prave na paragraf 42 zakona, ktory som uviedol minule v prispevku, ze ostrovne v tom istom pripade patri len raz a len jednemu poistencovi. Kto ma teda pravdu? Nejak v tom zacinam mat viac nejasno ako na zaciatku:). A ak mam ozaj narok aj na dalsie osetrovne na mojho otca, to ho mam vymahat od socialnej poistovne? (na to nemam ozaj chut:o). Vopred vdaka za odpoved.
Jozef Mihál
17.07.07,08:54
Pri jednom ochorení otca máte nárok len na jedno ošetrovné v trvaní 10 dní.

Nárok na ďalšie ošetrovné by vám vznikol len v prípade, že by šlo o ďalšiu - novú nemoc otca.

Ak je otec dlhodobo chorý, máte nárok naozaj len na jedno ošetrovné v trvaní 10 dní.
svacko
17.07.07,11:18
Pan Mihal: Zabudol som uviest, ze to druhe osetrovne bolo poziadane na inu nemoc, nie tu istu. Kedze v ziadosti nie je miesto, kolonka na napisanie nemoci (comu sa dost cudujem, kedze zalezi aj na diagnoze), tak to lekarka dopisala k terminu dna zacatia osetrovania na prednu stranu, v jednom aj v druhom pripade. Takze potom aj na to druhe osetrovne mam narok, ako pisete. Zial socialna poistovna si mysli nieco ine :(.
Antonia1
17.07.07,11:48
SZČO povinne nemocenský poistená od 1.7.2002 VZ 7600,- a doborovoľne nem. poistená od 28.12.2006 VZ 18 311,- od. 1.1. 2007 zmena VZ 7600,- ošetrovala svokru od 13.6.2007 do 22.6.2007. Požiadala SP o ošetrovné z obidvoch poistení. SP vyplatila len z pov. poistenia ošetrovné vo výške
1280,- Sk. Podľa mňa má nárok aj z dobr. poistenia. Podmienka zaplatenia poistenia je splnená. Prosím má nárok na ošetrovné aj dobr. poistenia?
Jozef Mihál
17.07.07,12:12
Áno, má nárok na ošetrovné aj z dobrovoľného nem. poistenia.

Podmienka trvania 270 dní DNP pri ošetrovnom nie je.
Antonia1
17.07.07,12:22
Ďakujem za odpoveď. Chcela som si byť istá. Pôjdem osobne do SP reklamovať. Potom sa ozvem ako som dopadla.
ajobs
17.07.07,20:32
ajobs:...... ale to druhe osetrovne mi zrejme zamietli. Pracovnicka, ktora to mala na starosti mi telefonicky oznamila, pricom sa odvolala prave na paragraf 42 zakona, ktory som uviedol minule v prispevku, ze ostrovne v tom istom pripade patri len raz a len jednemu poistencovi.......

Dôležité je písomné rozhodnutie SP o skutočnosti, prečo nepriznala ošetrovné v druhom prípade. To, že nejaká pracovníčka čosi telefonicky oznámila nemá žiadnu právnu relevanciu. SP musí vydať písomné rozhodnutie, a ak je v rozpore so zákonom, potom je potrebné sa odvolať.
Tvrdím, že ošetrovné nie je viazané na žiadnu konkrétnu diagnózu, ale iba na skutočnosť, či je daného človeka (či dieťa alebo rodiča) podľa vyjadrenia lekára nutné ošetrovať inou fyzickou osobou-poistencom.
Antonia1
18.07.07,10:36
Áno, má nárok na ošetrovné aj z dobrovoľného nem. poistenia.

Podmienka trvania 270 dní DNP pri ošetrovnom nie je.

Podľa pani v SP nie je nárok z DNP, pretože nie je splnená podmienka
270 dní DNP. Keď som jej povedala, že pri ošetrovnom podľa zákona
nemusí byť splnená táto podmienka,tak potom povedala, že to musí prekonzultovať s vedúcou ale momentálne tu nie je. Vypýtala si č. tel.,
že sa mi potom ozve.
Počkám na rozhodnutie, nakoľko som ho ešte neobdržala a potom pošlem odvolanie.
ajobs
18.07.07,21:09
Podľa pani v SP nie je nárok z DNP, pretože nie je splnená podmienka
270 dní DNP. Keď som jej povedala, že pri ošetrovnom podľa zákona
nemusí byť splnená táto podmienka,tak potom povedala, že to musí prekonzultovať s vedúcou ale momentálne tu nie je. Vypýtala si č. tel.,
že sa mi potom ozve.
Počkám na rozhodnutie, nakoľko som ho ešte neobdržala a potom pošlem odvolanie.

Počkaj na rozhodnutie, a potom napíš, ako si dopadla. Samozrejme pri ošetrovnom žiadnych 270 dní nie je potrebné splniť.
Antonia1
20.07.07,06:20
Počkaj na rozhodnutie, a potom napíš, ako si dopadla. Samozrejme pri ošetrovnom žiadnych 270 dní nie je potrebné splniť.
Včera mi tel. pani vedúca zo SP, že som mala pravdu, že podmienka
270 dní pri ošetrovnom neplatí.Aby som rozhodnutie neprebrala, že sa im vráti späť a ošetrovné doplatia. Ale ani slovko na ospravedlnenie.
ajobs
20.07.07,12:11
Včera mi tel. pani vedúca zo SP, že som mala pravdu, že podmienka
270 dní pri ošetrovnom neplatí.Aby som rozhodnutie neprebrala, že sa im vráti späť a ošetrovné doplatia. Ale ani slovko na ospravedlnenie.

Kdeže by sa oni koťuhy ospravedlnili - ale dôležitý je výsledný efekt, že ti ošetrovné doplatia. Vidíš, oplatí sa ozvať a nesúhlasiť so všetkým, čo všemocná SP prezentuje.
petovsan
20.07.07,19:40
Kdeže by sa oni koťuhy ospravedlnili - ale dôležitý je výsledný efekt, že ti ošetrovné doplatia. Vidíš, oplatí sa ozvať a nesúhlasiť so všetkým, čo všemocná SP prezentuje.
mimotemy ale je to náramne smutné, že takéto "sociálne nevzdelané" pracovníčky svojim konaním nevedomky spôsobujú iným, t.j. svojim poistencom, finančné ujmy. Ak sa pomýlim ja ako účtovníčka, tak mi to kontrolný úrad (ak mi na môj omyl prídu) príslušne spočíta a cvakám, ak som ŠR pripravila o nejaký ten peniaz. Myslím, že v tomto smere sme ako občania značne diskriminovaní.
Tiež sa mi stalo, že som poslala známu (vďaka múdrym radám p. Mihála), ktorá je na rodič. príspevku, aby sa išla prihlásiť ako DNP osoba, že ak bude jej dieťatko choré, bude mať nárok na ošetrovné. Mala tú smolu, že sa žienky pri okienku spýtala, či je to skutočne tak a táto fundovaná pracovníčka jej jednoznačne a s nekompromisnou istotou odpovedala, že nárok na ošetrovné bude mať až po 270 dňoch, a nie inak.
petovsan
20.07.07,20:01
... Vidíš, oplatí sa ozvať a nesúhlasiť so všetkým, čo všemocná SP prezentuje.
... a na margo tohto ešte dodávam, že skutočne nie vždy musí mať štátna inštitúcia pravdu, pretože môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti, keď som sa s nim ťahala viac ako pol roka o nárok na priznanie materského, až som podala žalobu na súd, že až potom svoje pochybenie v ich názore na započítavanie dôb poistenia a ochranných lehôt uznali a celá záležitosť bola vysporiadaná k mojej spokojnosti; dokonca asi 3 dni pred súdnym pojednávaním. A potom sa "pohli ľady" a SP vyplácala materské spätne aj matkám, ktorým ich nároky neuznali a dokonca sa svojich práv ani oficiálne nedomáhali. Touto cestou ešte raz ďakujem p. Mihálovi za jeho neoceniteľné rady a názory, ktoré mi vtedy vďaka jemu a DNP priniesli maximálne materské.
Jozef Mihál
21.07.07,06:50
Ďakujem...teší ma, že moja práca má zmysel.
petovsan
22.07.07,08:24
Ďakujem...teší ma, že moja práca má zmysel.

... MÁ !!! A VEĽKÝÝÝ !!!
Antonia1
23.07.07,06:39
Ďakujem...teší ma, že moja práca má zmysel.
mimotemy Má a veľký ako napísala Petovsan. A ja sa musím poďakovať vďaka Vám som dostala odvahu ísť to reklamovať do SP. Aj vďaka drakovi som múdrejšia a veľa vecí som rýchlejšie pochopila. Ešte raz vďaka.
MAGAMA
06.07.08,19:35
Otváram túto ročnú tému.lebo moja otázka súvisí s tu predebatnvanym...ako je možné že aj mne pracovníčka na sociálke povedala. že ošetrovne mojej dcery museli dať preveriť revíznej lekárke, nakoľko je to vraj tá istá diagnóza. podotýkam že prvé ošetrove bolo v aprili,uplatnila som si ho len z DNP-podala som odvolanie voči rozhodnutiu o vyske a v piatok mi prišlo rozhodnutie v ktorom mi formou autoremedury vyhoveli. druhe osetrovne bolo 4 týždne po prvom. je nejaký nástroj ako ich posurit?
ajobs
07.07.08,21:20
Otváram túto ročnú tému.lebo moja otázka súvisí s tu predebatnvanym...ako je možné že aj mne pracovníčka na sociálke povedala. že ošetrovne mojej dcery museli dať preveriť revíznej lekárke, nakoľko je to vraj tá istá diagnóza. podotýkam že prvé ošetrove bolo v aprili,uplatnila som si ho len z DNP-podala som odvolanie voči rozhodnutiu o vyske a v piatok mi prišlo rozhodnutie v ktorom mi formou autoremedury vyhoveli. druhe osetrovne bolo 4 týždne po prvom. je nejaký nástroj ako ich posurit?

Nie, nástroj na "posúrenie" nie je, SP má síce zákonné lehoty, ale nie vždy ich dodržiava.... Ale ak ti vyhoveli v prvom prípade autoremedúrou, potom druhý prípad je jasný.
milagros208
03.09.08,08:18
Ja by som potrebovala poradiť v tomto. Brat je od minulého roku poistený popri zamestnaní aj DNP. Na budúci rok očakávajú prírastok. Počas obdobia, kedy bude matka ročného bábätka v pôrodnici patrí jej manželovi počas doby, kedy sa bude starať o syna ošetrovné? Ak by teraz DNP zrušil a opätovne sa prihlásil na DNP pred odchodom manželky do pôrodnice, patrilo by mu ošetrovné aj z DNP, z max. čiastky? Podľa vyššie uvedeného pri ošetrovnom z DNP nie je podmienka splnenia 270 dní poistenia.
Platí ochranná lehota 42 dní po skončení poistenia aj pri DNP? Ďakujem.
brčko
03.09.08,16:03
Ja by som potrebovala poradiť v tomto. Brat je od minulého roku poistený popri zamestnaní aj DNP. Na budúci rok očakávajú prírastok. Počas obdobia, kedy bude matka ročného bábätka v pôrodnici patrí jej manželovi počas doby, kedy sa bude starať o syna ošetrovné? ak nebude syn chorý, tak nárok na nem.dávku nemá na ošetrovné má podla zákona o sociálnom poistení § 39 ods.1 písm.b) bod 3. (vid oprava od Janky Motyčkovej). Má podla mna len
- nárok na neplatené volno počas doby, kedy osoba, ktorá sa o neho obvykle stará sa starať nemôže (zákonník práce § 141 ods.1),
- resp. na prac.volno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdr.zariadenia a späť ( Zákonník práce § 141 ods.2 písm.b). Ak by teraz DNP zrušil a opätovne sa prihlásil na DNP pred odchodom manželky do pôrodnice, patrilo by mu ošetrovné aj z DNP, z max. čiastky? Podľa vyššie uvedeného pri ošetrovnom z DNP nie je podmienka splnenia 270 dní poistenia.
Platí ochranná lehota 42 dní po skončení poistenia aj pri DNP? aj ked sa ho to týkať asi nebude, ochranná doba podla praxe v SP neplynie, ak má iné nem.poistenie Ďakujem.
.
Jana Motyčková
04.09.08,06:12
ak nebude syn chorý, tak nárok na nem.dávku nemá
S túmto nesúhlasím, viď §39 ods.1 písm. b) bod 3.
(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
....
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu 50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

K otázke zrušenia a opätovného prihlásenia na DNP z maxima - v takom prípade ak OČR vznikne počas prvých 26 týždňov od nového DNP, tak dávka sa vypočíta z pravdepodobného DVZ, ktorý sa určuje z minimálnej mzdy.
brčko
04.09.08,06:19
S túmto nesúhlasím, viď §39 ods.1 písm. b) bod 3.
(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
....
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu 50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

K otázke zrušenia a opätovného prihlásenia na DNP z maxima - v takom prípade ak OČR vznikne počas prvých 26 týždňov od nového DNP, tak dávka sa vypočíta z pravdepodobného DVZ, ktorý sa určuje z minimálnej mzdy.

Dakujem Janka za opravu, súhlasím.
Pozabudla som súvislosti: že ošetrovné nevypláca zamestnávatel, takže nárok naň upravuje zákon o sociálnom poistení a nie zákonník práce. Ten naň len odkazume v § 141 ods.1 slovným spojením "ak osobitný predpis neustanovuje inak" (pre nie skúsených užívatelov zákona neoblúbeným a príliž často používaným) :o

Ešte by ma zaujímalo, kto vystavuje v tomto prípade "žiadosť o ošetrovné"? Detská lekárka nepredpokladám, alebo áno :confused:
Jana Motyčková
04.09.08,06:31
Pýtala som sa u "detskej" a vraj detský lekár.
brčko
04.09.08,07:09
Pýtala som sa u "detskej" a vraj detský lekár.

Dakujem za info. Zaujímavé :)
milagros208
08.09.08,06:02
Ďakujem pekne za odpovede. Skúsim to zhrnúť. Pri nároku na nemocenské, príp. materské platí podmienka 270 dní trvania poistenia DNP /prip. + iného ukončeného poistenia, napr. zo zamestnania, SZČO/. Pri ošetrovnom táto podmienka nie je. Stačí byť poistený aj jeden deň DNP a nárok na ošetrovné vzniká.
Vym. základ sa však počíta až zo skutočne zaplateného poistného až po trvaní DNP, ktoré trvá min. 26 týždňov. To platí pri nemocenskom, materskom aj ošetrovnom. V opačnom prípade je to z min. vymeriavacieho základu.
Zhrniem. V mojom prípade je potom lepšie DNP zrušiť, pretože tento rok sa platí z min. vymeriavacieho základu, z ktorého sa budú počítať dávky budúci rok. Z toho istého vym. základu sa bude vyplácať dávka aj budúci rok, aj keď poistenie bude trvať napr. len jeden deň. Tiež len z minima. Ďakujem.
milagros208
11.09.08,10:30
Ďakujem pekne za odpovede. Skúsim to zhrnúť. Pri nároku na nemocenské, príp. materské platí podmienka 270 dní trvania poistenia DNP /prip. + iného ukončeného poistenia, napr. zo zamestnania, SZČO/. Pri ošetrovnom táto podmienka nie je. Stačí byť poistený aj jeden deň DNP a nárok na ošetrovné vzniká.
Vym. základ sa však počíta až zo skutočne zaplateného poistného až po trvaní DNP, ktoré trvá min. 26 týždňov. To platí pri nemocenskom, materskom aj ošetrovnom. V opačnom prípade je to z min. vymeriavacieho základu.
Zhrniem. V mojom prípade je potom lepšie DNP zrušiť, pretože tento rok sa platí z min. vymeriavacieho základu, z ktorého sa budú počítať dávky budúci rok. Z toho istého vym. základu sa bude vyplácať dávka aj budúci rok, aj keď poistenie bude trvať napr. len jeden deň. Tiež len z minima. Ďakujem.
Chápem to správne? Ďakujem.
brčko
11.09.08,10:54
Ďakujem pekne za odpovede. Skúsim to zhrnúť. Pri nároku na nemocenské, príp. materské platí podmienka 270 dní trvania poistenia DNP /prip. + iného ukončeného poistenia, napr. zo zamestnania, SZČO/. Pri ošetrovnom táto podmienka nie je. Stačí byť poistený aj jeden deň DNP a nárok na ošetrovné vzniká.
Vym. základ sa však počíta až zo skutočne zaplateného poistného až po trvaní DNP, ktoré trvá min. 26 týždňov. To platí pri nemocenskom, materskom aj ošetrovnom. V opačnom prípade je to z min. vymeriavacieho základu = minim.mzdy, ktorá platí ku dnu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nem.dávky .
Zhrniem. V mojom prípade je potom lepšie DNP zrušiť, pretože tento rok sa platí z min. vymeriavacieho základu, z ktorého sa budú počítať dávky budúci rok. Z toho istého vym. základu sa bude vyplácať dávka aj budúci rok, aj keď poistenie bude trvať napr. len jeden deň (potom v prípade, že nemáš splnených 26týždnov bude rátaná dávka z minim.mzdy platnej v r.2009, čo by už "malo byť" cca 8900,-Sk, takže dávka bude v prípade odhlásenia ešte o niečo vyššia, ako v prípade dávky pri nároku zo skutočného VZ v r.2008 z VZ 8100,-. Tiež len z minima. Ďakujem.

v podstate máš pravdu, pre neho, ak ide o očr v r.2009 (nepíšeš, či má nárok tento rok na dávky z vyššieho VZ z DNP), je výhodnejšie sa odhlásiť.
milagros208
12.09.08,05:36
Ďakujem za odpoveď. Potom je preňho výhodnejšie sa odhlásiť, pretože DNP trvá od minulého roku, kedy bol max. vymeriavací základ a tento rok platí z minima. Takže tento rok mu vychádza max. vymeriavací základ, ale na budúci rok to bude len z minima.