Jozef Mihál
14.05.04,08:26
Viete o probléme, že:
Ak máte ako podnikateľ v banke účet, na ktorom Vám banka pripisuje úrok, tak podľa niektorých názorov úrok z Vašich vkladov je predmetom dane ? Takže banke by ste mali fakturovať DPH a túto DPH odviesť ? Podľa týchto názorov vraj Vaše vklady a následne vyplývajúce úroky z nich nie sú od dane oslobodené (nevzťahuje sa na ne § 39) ?!
porfin
14.05.04,06:40
Myslím si, že je to oslobodené. Pozrite si aj §4 ods.9
Ingrid
14.05.04,06:43
Na školení pani z daňového úradu na túto tému povedala, že na úroky z vkladov sa nevzťahuje oslobodenie podľa §39, ale ako to realizovať nám nevedela povedať. Skrátka len mykla plecom a ďalej sa nevyjadrovala. Zaujímalo by ma ako to mienite riešiť? Dúfam, že k tomuto bude usmernenie, ale zatiaľ som na túto tému nenašla žiadnu diskusiu. Ja osobne by som si myslela, že §39 ods.1c by mohol zahŕňať aj úroky.
Marian
14.05.04,07:59
Tieto názory sú scestné.
bea
14.05.04,10:21
Keď som ja bola na školení k DPH koncom apríla, p. Ing. Kováčiková tiež hovorila o tom, že na úroky z vkladov sa oslobodenie nevzťahuje, ale na druhý deň mala ísť na DR do B. Bystrice, kde mali o tomto a ešte mnohých iných nejasnostiach v zákone rokovať. Preto odporučila sledovať stránku DR, kde by mali byť uverejňované výsledky ich rozhodnutí. Zatiaľ som si však nič na stránke DR nevšimla, ba dokonca sa mi zdá, že je na nej ešte menej pomôcok ako bolo na starej.
Jozef Mihál
14.05.04,10:28
Takže na tom niečo bude... Z logického pohľadu je to samozrejme nezmysel, snáď sa podarí kompetentným vyriešiť tento problém či už novelizáciou alebo usmernením.
Inak na www.drsr.sk síce urobili krok dopredu, ale nezdá sa mi to, že za posledných 10 dní nemajú čo povedať k problémom so zákonom o DPH, ktoré rašia ako huby po daždi...
Žeby si chceli vybudovať renomé, aké má po 1.1.2004 Sociálna poisťovňa ?
katka
14.05.04,11:38
Nam bolo na skoleni povedane,ze uroky uz nie su medzi financnymi sluzbami od dane oslobodenymi podla §39,lebo
nie su ani zdanitelnym obchodom,takze pri ich dosiahnuti nepocitame koeficient a mame plny narok na odpocitanie dane na vstupe.
Janca
20.05.04,07:17
V PORADCOVI 10/2004 je Zákon o DPH s komentárom a v komentári k paragr. 39 - Finančné služby - bod 16. ... termnínované a opčné obchody uzatvorené na cenné papiere, menu, kurzy a úroky - do daňového priznania uvedie platiteľ dane výnos dosiahnutý zo všetkých obchodov uzatvorených na vlastný účet po odpočítaní prípadnej straty z týchto obchodov za celé zdaňovacie obdobie. ...
Machulka
22.05.04,19:31
Ahojte vsetci. Uroky z banky sa uvadzaju na riadok 2 DP osl. od dane podla §26, ale neovplyvnuje to DPH ani koeficient, len sa tam uvedie suma pripisanych urokov v banke, lebo je to vlastne prijem - cize ako keby zivnostnik uskutocnil zdan.plnenie. Ovplyvnuju len dan z prijmov. Zatial ahojte.
Marian
23.05.04,13:36
Machulka,

§26 hovorí o inom a na riadok 2 DP asi úroky tiež nepôjdu.
tibor
26.05.04,04:39
čo si myslel tým §4 ods. 9?
Dada
07.06.04,09:41
Tak sú prijaté úroky oslobodené od DPH alebo nie? Ešte stále v tom nie je jasno.
Braňo
07.06.04,10:26
Máme dosť renomovanú audítorskú firmu a podľa nich je sa to uvádza do uskutočnených zdaniteľných plnení bez dane. Žiadnu faktúru nevystavujeme iba sumu úrokov uvádzame.
Dada
07.06.04,10:42
Čiže sa z toho neodvádza DPH? Len to dám do riadku 03 (01)?
Braňo
07.06.04,10:48
Dada, áno, ale krk na to nedám, lebo aj audítorka čaká na nejaký metodický pokyn či čo.
Dada
07.06.04,10:59
Jasné, ešte 2 týždne počkám, ale potom neviem, neviem, kde ich šupsnem. Keď budeš vedieť niečo nové, môžeš dať vedieť. Vďaka.
Braňo
07.06.04,11:04
Za máj už použiješ nové tlačivo :-)
Dada
07.06.04,11:16
To je samozrejme, že nové tlačivo. Len nie je jasné, do ktorej kolónky v tom novom tlačive.
Fajdy
07.06.04,15:57
Na školení k DPH metodička z DR skonštatovala, že v § 39 Finančné služby už nemáme úrok z finančných prostriedkov na účte v banke a odkúpenie pohľadávky nie je predmetom dane, ak to nie je jeho hlavná činnosť. Ak to je hlavná činnosť zdaňujeme výnos. Bankové úroky už nemáme uvádzať v DP. :)
Martinková
21.06.04,11:44
Ahojte,
Ja som bola na skoleni vo firme odkial mam softwer a tam som dostala taku informaciu,
ze to ide do riadku 07 /v novom tlacive/ Oslobodené plnenia bez možnosti odpocitania dane-nezapočítava sa do koeficientu
Betka
Mickya
21.06.04,12:04
Mne zas povedala jedna účtovníčka, že sa v DP nikde neuvádzajú...
Danka Kosibová
21.06.04,12:30
Prosim Vas, tak ako to je???

Su predmetom dane tie nestastne uroky, alebo nie su. Mam ich uvadzat do danoveho priznania DPH, alebo nemam? Ak ano do ktoreho riadku...

dakujem
Nika
21.06.04,13:08
Úroky z bankových účtov sa v DP neuvádzajú.
jana
24.06.04,05:00
Uroky sa nikde neuvádzajú, boli sme na školení daňového riaditeľstva.
zuzana
24.06.04,05:20
Bola som na školení u Ing.Rojíkovej-riaditeľka daň.riaditeľstva a ona povedala, že na úroky sa DPH nevzťahuje a neuvádzajú sa ani v daň.priznaní.
tibor
08.07.04,11:22
zrejme už po funuse pre niektorých - no prišla mi už odpoveď od DR - je v prílohe
Oldi
08.07.04,12:19
tibor:
vďaka za informáciu. Škoda, že som si túto diskusiu nevšimol ešte v júni pred podaním DP. Mne to sw tiež hádzal na riadok 07 a pravdupovediac som si vypadnutie úrokov z §39 Finančné služby (predtým to bolo v §29,ods.1,písm.e) vôbec nevšimol. Takže ako som si tu prečítal, vôbec sa nemá uvádzať v DP. Musím kontaktovať programátorov, aby to dali do poriadku. Ešte raz vďaka.