mdz79
20.06.07,13:29
Dobry den,

chcem sa opytat ci niekto vie poradit v tejto otazke.

Od starych rodicov som dostal (darovanim) byt. Lenze ja v nom nechcem byvat a rozhodol som sa ho predat. Kedze v tomto byte nemam trvale bydlisko 2 roky a ani ho nevlastnim 5 rokov musim zaplatit dan.

Chcem sa opytat ako mam vypocitat tuto dan. Co je pre mna vstupnou cenou za ktoru som nehnutelnost nadobudol.

Dakujem za akykolvek postreh.

mdz
robovi
20.06.07,13:19
Doteraz to bolo takto: Ak sa nehnuteľnosť predáva, treba urobiť znalecký posudok na hodnotu nehnuteľnosti. V zmluve musí byť uvedená aj cena zo znaleckého posudku a aj kúpna cena, ktorú si zmluvné strany dohodli. Daň sa platila zo sumy, ktorá je vyššia. Tzn. ak je skutočná kúpna cena vyššia, tak z tej, ak je vyššia cena zo znaleckého posudku, tak z tej.
svojar
20.06.07,14:53
Doteraz to bolo takto: Ak sa nehnuteľnosť predáva, treba urobiť znalecký posudok na hodnotu nehnuteľnosti. V zmluve musí byť uvedená aj cena zo znaleckého posudku a aj kúpna cena, ktorú si zmluvné strany dohodli. Daň sa platila zo sumy, ktorá je vyššia. Tzn. ak je skutočná kúpna cena vyššia, tak z tej, ak je vyššia cena zo znaleckého posudku, tak z tej.
Tak to platilo pri dani z prevodu a prechodu nehnuteľnosti, ale tá bola zrušená./Doteraz platí v ČR/.
Pri dani z príjmu je vstupnou cenou, ktorú možno odrátať od ceny predajnej, cena v dobe darovania. Daň sa platí iba z rozdielu, teda zo zisku.
betka
20.06.07,16:20
Za akých podmienok sú príjmy oslobodené od dane podľa par.9 ZDP ?
Ak byty a rodinné domy neboli vložené do OM, príjem z predaja sa posudzuje podľa par. 9/1/a alebo c, ak sa na ne nevzťahuje oslobodenie podľa týchto písmen, posudzujeme ich podľa písmena b.

A teda:
9/1/ - ak bol takýto byt nezahrnutý do OM, príjem z predaja sa posuduje podľa písmena a za oslobodený, ak v ňom mal predávajúci TP min.po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom. Ak sa nesplna táto podmienka, posudzujeme ju podľa písmena b, kde je určená podmienka vlastnenia po dobu 5 rokov. ak sa podmienka nesplní, ide o príjem, kt. nie je oslobodený od dane.

Tieto podmienky nesplňate.

Príjem z predaja teda zdaníte podľa par.8/1/b-príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti, ako výdavok si môžete uplatniť finančné prostriedky vynaložené na TZ, opravu, údržbu, daň z nehnuteľnosti, ....
Monika Kováčová
20.06.07,16:28
Co je pre mna vstupnou cenou za ktoru som nehnutelnost nadobudol.



Takže odpoveď na túto otázku je: Keďže ste získali nehnuteľnosť darovaním, nemáte nadobúdaciu (kúpnu) cenu. Okrem betkou vymenovaných výdavkov nemôžete odpočítať nič.
betka
20.06.07,16:55
trošku tam Robo spomenul par.8/5/b, ale to sa darovania netýka. (cena zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok......)
robovi
20.06.07,17:25
Pravda, pravda, popol na moju hlavu. Ale, mýliť sa je ľudské. :-(
mdz79
22.06.07,07:01
Takže odpoveď na túto otázku je: Keďže ste získali nehnuteľnosť darovaním, nemáte nadobúdaciu (kúpnu) cenu. Okrem betkou vymenovaných výdavkov nemôžete odpočítať nič.


Dakujem za vsetky pripomienky, ale myslim si ze sa mylite.

1) Ako ze nemam nadobudaciu cenu. Ved v darovacej zmluve je podla znaleckeho posudku vycislena hodnota daru (hodnota daru predsa musi byt vycislena).

2) To co ste mi tu napisali by znamenalo ze mam zaplatit dan z celeho bytu a teda aj z tej darovanej casti. Ale ved predsa dan z darovania nemame.

Nemam nahodou zaplatit dan len z rozdielu medzi darom (v darovacej zmluve je podla znaleckeho posudku vycislena hodnota) a tym za co sa to preda?

Cize priklad:

Stari rodicia kupili byt za 1.0m Sk. Darovali mi ho po roku a posudok bol na 1.2m Sk (robil sa posudok aby sa dala vycislit hodnota daru). Ja ho teraz po roku chcem predat za 1.3m Sk. Tak zaplatim dan len z 0.1m Sk. (1.3 - 1.2).

Podla Vas mam zaplatit z 1.3m Sk. - To mi prijde ako dost blbost.
mdz79
22.06.07,07:30
trošku tam Robo spomenul par.8/5/b, ale to sa darovania netýka. (cena zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok......)


Preco sa to netyka? Ved tam je to napisane ze ide o nehnutelnosti ziskane darovanim alebo dedenim?
svojar
22.06.07,09:07
Dakujem za vsetky pripomienky, ale myslim si ze sa mylite.

1) Ako ze nemam nadobudaciu cenu. Ved v darovacej zmluve je podla znaleckeho posudku vycislena hodnota daru (hodnota daru predsa musi byt vycislena).

2) To co ste mi tu napisali by znamenalo ze mam zaplatit dan z celeho bytu a teda aj z tej darovanej casti. Ale ved predsa dan z darovania nemame.

Nemam nahodou zaplatit dan len z rozdielu medzi darom (v darovacej zmluve je podla znaleckeho posudku vycislena hodnota) a tym za co sa to preda?

Cize priklad:

Stari rodicia kupili byt za 1.0m Sk. Darovali mi ho po roku a posudok bol na 1.2m Sk (robil sa posudok aby sa dala vycislit hodnota daru). Ja ho teraz po roku chcem predat za 1.3m Sk. Tak zaplatim dan len z 0.1m Sk. (1.3 - 1.2).

Podla Vas mam zaplatit z 1.3m Sk. - To mi prijde ako dost blbost.
Pozri môj príspevok č. 3 - tam píšem presne to čo si myslíš - daň sa platí iba z rozdielu.
betka
22.06.07,10:49
Poupravila som svoj príspevok.

Ak daňovník predáva byt, kt. využíval aj v minulosti len na osobné účely (teda byt nebol zahrnutý v majetku), výdavkom je i:,
cena bytu zistená v čase jeho nadobudnutia, ak ide o byt, kt. daŃovník nadobudol dedením, darovaním, zámenou. Vychádza sa z hodnoty bytu v čase jeho nadobudnutia zistenej podľa osobitného predpisu, kt. je zákon o 382/2004 o znalcoch, tlmočníkoch... v znení a doplnení niektorých zákonov.

Odpočítať môžete i dalšie výdavky ako som uviedla v prísp. 4, ak máte doklady, že tieto opravy, TZ....boli uskutočnené
Dana 22
22.06.07,12:07
Známa v roku 2006 získala byt dedením (nie v priamom rade), kedže v zápätí tento byt predala zaplatila DÚ 19% daň z predajnej ceny 750 000 Sk., lebo nespĺňala podmienky § 9 osobodenia od dane.

Nemohlo sa v DP urobiť odčítanie ceny nadobudnutej nehnuteľnosti -( v dedičskom konaní bola táto nehnuteľnosť údajne ocenená) od sumy 750 000 Sk a daň zaplatiť len z tohto rozdielu?

Ak sa urobila chyba v DP ako ju napraviť?
Dana 22
betka
22.06.07,16:13
Známa v roku 2006 získala byt dedením (nie v priamom rade), kedže v zápätí tento byt predala zaplatila DÚ 19% daň z predajnej ceny 750 000 Sk., lebo nespĺňala podmienky § 9 osobodenia od dane.

Nemohlo sa v DP urobiť odčítanie ceny nadobudnutej nehnuteľnosti -( v dedičskom konaní bola táto nehnuteľnosť údajne ocenená) od sumy 750 000 Sk a daň zaplatiť len z tohto rozdielu?

Ak sa urobila chyba v DP ako ju napraviť?
Dana 22

§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,


(2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

5/a mi nehovorí, že ide o dedenie v priamom rade. Ale hovorí o dedení, či už v priamom alebo nepriamom rade.

Ak sa pozriem na par.9-oslobodené od dane, v písmene
c - sa jasne hovorí, že ide o oslobodenie z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade........

ZD= 750 000 Sk-cena bytu získaná v čase nadobudnutia-opravy-ZD-ostatné výdavky ako sú naprdaň z nehnuteľnosti.
(pričom všetky výdavky musia byť preukázateľné...)

Podala by som DDP za rok 2006. Daň suseda zaplatila vo výške 142 500, Sk. Cena dane pri podaní DDP a odpočítaní preukázateľných výdavkov môže byť 100 tis, 50 000, Sk alebo aj nula...
Zvážte to..
Dana 22
23.06.07,06:36
Betka veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie.

V tomto pripade by podľa mňa

ZD = 750 000 - cena zistená v čase nadobudnutia
- žiadne iné výdavky nemali

Neviem si poradiť s § 25 na určenie " ceny zistenej v čase nadobudnutia"
Prosím ešte o upresnenie.
Dana 22
Pepa
23.06.07,08:28
Cena v čase nadobudnutia je v tvojom prípade, cena uvedená v osvedčení o dedičstve.
Leontin
25.06.07,07:52
Takze, aby to bolo uplne presne a hlavne spravne, tak sa treba pozriet na jednu dolezitu vec. A to, kto bol darca a ako sa na neho pozeral zakon o DPFO!
Dovod je jednoduchy.
Ak darca(stari rodicia) bol v case darovania oslobodeny od platenia dani z prijmu tak sa postupuje inak, ako ked darca nebol oslobodeny od dani z prijmu.

A postup je takyto:
1/ Ak darca(stari rodicia) boli v case darovania domu oslobodeni od platenia dani z prijmu predaja nehnutelnosti (2roky TP alebo 5rokov Vlastnici), tak potom pre obdarovaneho sa plati dan z prijmu ako rozdiel medzi prijmom z predaja a vydavkom (reprodukcnou cenou v case predaja). Co je reprodukcna cena? Napriklad znalecky posudok, ak bol v case darovania vypracovany, co aj bol!. Takze prijem z predaja - ZP = zaklad dane pre vypocet dane. !!!

2/ A co ak nebol darca (stari rodicia) oslobodeny od platenia dane z predaja nehnutelnosti ?!?. Tak potom je to troska nevyhodne pre obdarovaneho, ktory chce nehnutelnost predat, lebo prijem z predaja je ten isty, ale vydavok o ktory si poníži príjem nie je reprodukcna cena, ale vydavkom je cena, za ktoru nakupil danú nehnutelnost darca(stari rodicia) !!! A predpokladam, ze ti si dom postavili sami, maximalne s nejakou pozickou a preukazatelne do neho investovali max. 100tis !!! (na materiale).
Takze vysledkom bude prijem z predaja - cena za kt.kupil darca (100tis) = zaklad dane, pre vypocet dane!

A na zaver este poznamka pre vsetkych, ze pri predaji darovanych nehnutelnosti si treba preverit darcu, nielen obdarovaneho.A samozrejme, nehnutelnost nesmie byt u darcu min 5rokov v OM, ale to uz vysvetlila Betka.
svojar
25.06.07,09:33
Takze, aby to bolo uplne presne a hlavne spravne, tak sa treba pozriet na jednu dolezitu vec. A to, kto bol darca a ako sa na neho pozeral zakon o DPFO!
Dovod je jednoduchy.
Ak darca(stari rodicia) bol v case darovania oslobodeny od platenia dani z prijmu tak sa postupuje inak, ako ked darca nebol oslobodeny od dani z prijmu.

A postup je takyto:
1/ Ak darca(stari rodicia) boli v case darovania domu oslobodeni od platenia dani z prijmu predaja nehnutelnosti (2roky TP alebo 5rokov Vlastnici), tak potom pre obdarovaneho sa plati dan z prijmu ako rozdiel medzi prijmom z predaja a vydavkom (reprodukcnou cenou v case predaja). Co je reprodukcna cena? Napriklad znalecky posudok, ak bol v case darovania vypracovany, co aj bol!. Takze prijem z predaja - ZP = zaklad dane pre vypocet dane. !!!

2/ A co ak nebol darca (stari rodicia) oslobodeny od platenia dane z predaja nehnutelnosti ?!?. Tak potom je to troska nevyhodne pre obdarovaneho, ktory chce nehnutelnost predat, lebo prijem z predaja je ten isty, ale vydavok o ktory si poníži príjem nie je reprodukcna cena, ale vydavkom je cena, za ktoru nakupil danú nehnutelnost darca(stari rodicia) !!! A predpokladam, ze ti si dom postavili sami, maximalne s nejakou pozickou a preukazatelne do neho investovali max. 100tis !!! (na materiale).
Takze vysledkom bude prijem z predaja - cena za kt.kupil darca (100tis) = zaklad dane, pre vypocet dane!

A na zaver este poznamka pre vsetkych, ze pri predaji darovanych nehnutelnosti si treba preverit darcu, nielen obdarovaneho.A samozrejme, nehnutelnost nesmie byt u darcu min 5rokov v OM, ale to uz vysvetlila Betka.
A toto je uvedené kde?
Leontin
25.06.07,14:59
A toto je uvedené kde?

No dobre, neveriaci Tomas. Dam si tu pracu a najdem Ti to. A dufam, ze potom ma potesis bodikom a minimalne obcas uveris mojim slovam len tak z principu :)

Takze takto: (urobim Ti "vycuc")
Dan z prijmu, § 8 Ostatné príjmy:

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,
......


(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,

(Takze pre vypocet vydavku !!! musime pouzit cenu nehnutelnosti podla § 25!)

Dan z prijmu, § 25

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena118) vrátane nepeňažného vkladu fyzickej osoby do obchodnej spoločnosti alebo družstva, ak ide o vklad, ktorý sa neúčtuje v obchodnom majetku a pri predaji tohto majetku by sa na dosiahnutý príjem nevzťahovalo oslobodenie od dane podľa § 9,
obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,

(Toto je ta druha moznost co som o nej pisal, ked darca(stari rodicia) neboli oslobodeni od platenia dani z prijmu !!!,to znamena, ze treba zistit obstaravaciu cenu u darcu. Tj. za co kupil ten darca(stari rodicia) tu nehnutelnost.)

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) ...

(Toto je ta prva moznost, ked darca(stari rodicia) boli oslobodeni od platenia dane z prijmu, na zaklade logiky, ze ked sa na ne nevztahuje bod a), tak sa na nich vztahuje tento bod c). A postupuje sa dalej podla zakona 431/2002 zakon o uctovnictve, ktory v § 25 hovori, co sa ocenuje obstaravacou cenou a co sa ocenuje reprodukcnou obstaravacou cenou ROC zistenu podla osobitnych predpisov !!!. A to je nas pripad, ked potrebuje ROC a nie OC !!! Ale pre istotu Ti to sem vytiahnem.

zakon 431/2002 , § 25
d) reprodukčnou obstarávacou cenou sa ocenuje

1. majetok v prípade bezodplatného nadobudnutia s výnimkou peňažných prostriedkov a cenín a pohľadávok ocenených menovitými hodnotami,

Takze som Ti nasiel, kde najdes to o com som hovoril. A to, ze treba sa pozriet na toho darcu, ako sa na neho vztahovalo oslobodenia od platenia DP v case darovania !!!
svojar
26.06.07,03:40
Ďakujem za upresnenie, aj keď v tomto prípade bude skôr prichádzať do úvahy tá možnosť, že darcovia, starí rodičia budú oslobodení od dane z príjmu.
betka
26.06.07,05:21
(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len nehnuteľnosť ) alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,
Leontin
26.06.07,15:01
(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len nehnuteľnosť ) alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,

Suhlasim Betka, ved dan z darovania a dedenia bola zrusena. Ale my v tomto priklade nesledujeme prijem ziskany darovanim, ci dedenim. Otazka znela, ako zdani prijem z predaja nehnutelnosti ziskanej darom. Asi tak :)
betka
26.06.07,17:05
Príklad "dedenia":

1. čo je predmetom dane
A.-nie je oslobodené od dane (príjem),
B. je oslobodené od dane)

2. čo nie je predmetom dane

Zoberme si dedenie::
1.a. predmetom dane je príjem z predaja „zdedeného“ majetku, teda dedič predá nehnuteľnosť. Posudzujeme to podľa toho, ako dlho bol poručiteľ vlastníkom nehnuteľnosti, a ak poručiteľ bol vlastníkom nehnuteľnosti menej ako 5 rokov – ide o príjem z predaja nehnuteľnosti podľa par. 8. (postupy, ako daniť sme rozoberali)
1. B- predmetom dane sú i príjmy z predaja tejto „zdedenej“ nehnuteľnosti dedičom, ale od dane sú oslobodené, pretože poručiteľ vlastnil túto nehnuteľnosť dlhšie ako 5 rokov.(par.9/c)

2. predmetom dane dediča nie je: zdedená nehnuteľnosť,

ak však dedič túto nehnuteľnosť predá posudzujeme to už ako predmet dane a to podľa toho, či je predmetom dane neoslobodeným (príjem z predaja), alebo oslobodeným.

(snažila som sa to podať čo najjednoduhšie, a preto tie čudné slovíčka)

doplnenie príkladom:
Zdedím nehnuteľnosť v priamom rade-po rodičoch, neviem, čo budem s ňou robiť, tak sa rozhodnem buď predať ju:
1. a. budem daniť podľa par. 8 vtedy, ak sa rozhodnem túto nehnuteľnosť predať a rodičia boli vlastníkmi nehnuteľnosti menej ako 5 rokov.
1.b. príjem z predaja bude pre mna oslobodený vtedy, ak moji rodičia boli vlastníkmi nehnuteľnosti viac ako 5 rokov (par.9)

2. predmetom dane nie je- zdedená nehnuteľnosť od rodičov a jej hodnota, teda si nehnuteľnosť ponechám.

A ďalšia postupnosť, ako môžem rozmýšľať:
budem rozmýšľať, či si tam nechám TP alebo budem vlastníkom. Ak v nej budem mať TP a budem mať LV na nehnuteľnosť a predám ju po 2 rokoch, príjem je oslobodený, ak nebudem mať TP a som vlastníčkou už min. 5 rkov, taktiež bude príjem oslobodený.....(proste podľa zákona, ďalej nerozoberám)

Príklad 2. Zdedím nehnuteľnosť v nepriamom rade od tety z Ameriky, rozhodnem sa ju predať, už nepostupujem podľa doby vlastníctva poručiteľa, ale postupujem podľa toho, či mám TP alebo ako dlho vlastním nehnuteľnosť.
1.a. rozhodnem sa ju predať, ide o moj príjem podľa 8 (oslobodenie TP min. 2 roky, vlastníctvo min. 5 rokov)

2 . predmetom dane nie je-zdedená nehnuteľnosť od tety z Ameriky ak ju nechcem predať, teda si ju ponechám...

Neviem, či sa to dá pochopiť..........Môžme tu krúžiť neustále dokola:rolleyes:;)
Leontin
27.06.07,06:19
Neviem, či sa to dá pochopiť..........Môžme tu krúžiť neustále dokola:rolleyes:;)

Jasne, chapem a je to OK.
Takze strucne mozno povedat, ze ked nechcem predat nehnutelnost, ktoru som ziskal dedenim, tak ta dana nehnutelnost nie je predmetom dane! Ine to je, ked ju chcem predat.
S tym suhlasim a ani som nikdy nic ine netvrdil. ;)
morgona
29.09.07,18:44
Prosím viete mi poradit, ak chcem predat garáž, ktorú som nadobudla dedením a vlastním ju viac ako dva roky, nemusím platit dan z predaja? dakujem Vám velmi pekne milí ludkovia:)
morgona
29.09.07,19:52
myslm,že som oslobodená,..a trvalý pobyt v garáži radšej nechcem:), stačí to vlastníctvo? :confused:
danushka
29.09.07,19:54
Prosím viete mi poradit, ak chcem predat garáž, ktorú som nadobudla dedením a vlastním ju viac ako dva roky, nemusím platit dan z predaja? dakujem Vám velmi pekne milí ludkovia:)
Podľa par.9-Daň fyzickej osoby 2c) je príjem oslobodený od dane aj z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením /postupným dedením/ v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti, uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku.
Chobot
29.09.07,20:03
Prosím viete mi poradit, ak chcem predat garáž, ktorú som nadobudla dedením a vlastním ju viac ako dva roky, nemusím platit dan z predaja? dakujem Vám velmi pekne milí ludkovia:)

Tu dva roky trvalého pobytu neprichádzajú do úvahy, to je len pri bytoch (a rodinnom dome).

Tu musíš byť 5 rokov vlastníkom. Do doby sa ale započítava aj čas, po ktorý vlastnil garáž poručiteľ - teda od koho si dedila. Pokiaľ to bolo niektorého rodiča, ktorý ju vlastnil 10 rokov, tak si oslobodená, ako to napísala danushka.
morgona
01.10.07,06:58
Ďakujem za odpoveď,s tým trvalým pobytom v garaži-to je jasne, som si urobila srandu :) Ale za odpoveď na moju otázku Vám veľmi pekne ďakujem.;)
alexandrap
19.10.07,08:03
Príklad "dedenia":

doplnenie príkladom:
Zdedím nehnuteľnosť v priamom rade-po rodičoch, neviem, čo budem s ňou robiť, tak sa rozhodnem buď predať ju:
.....
1.b. príjem z predaja bude pre mna oslobodený vtedy, ak moji rodičia boli vlastníkmi nehnuteľnosti viac ako 5 rokov (par.9)
....
2. predmetom dane nie je- zdedená nehnuteľnosť od rodičov a jej hodnota, teda si nehnuteľnosť ponechám.

A ďalšia postupnosť, ako môžem rozmýšľať:
budem rozmýšľať, či si tam nechám TP alebo budem vlastníkom. Ak v nej budem mať TP a budem mať LV na nehnuteľnosť a predám ju po 2 rokoch, príjem je oslobodený, ak nebudem mať TP a som vlastníčkou už min. 5 rkov, taktiež bude príjem oslobodený.....(proste podľa zákona, ďalej nerozoberám)

Neviem, či sa to dá pochopiť..........Môžme tu krúžiť neustále dokola:rolleyes:;)

skusim este zakruzit:rolleyes: ....

zomrie jeden z rodicov a dedicskou dohodou prejde vlastnictvo na mna s tym,ze druhy rodic tam ostane s trvalym pobytom ako vecne breno na dozitie,ale nie je vlastnik zapisany v LV
- sam byvam vo svojom byte-TP v zdedenom byti si nedam
-cize zdedene vlastnictvo nepredam

teraz- zomrie druhy rodic a chcem predat byt (pricom si tam nadalej nedam TP)
-ako je to ,ked zomrie
a.)pred uplynutim 5 rocnej lehoty mojho vlastnictva
b.)po uplynuti 5 r.lehoty
Chobot
19.10.07,08:15
skusim este zakruzit:rolleyes: ....

zomrie jeden z rodicov a dedicskou dohodou prejde vlastnictvo na mna s tym,ze druhy rodic tam ostane s trvalym pobytom ako vecne breno na dozitie,ale nie je vlastnik zapisany v LV
- sam byvam vo svojom byte-TP v zdedenom byti si nedam
-cize zdedene vlastnictvo nepredam

teraz- zomrie druhy rodic a chcem predat byt (pricom si tam nadalej nedam TP)
-ako je to ,ked zomrie
a.)pred uplynutim 5 rocnej lehoty mojho vlastnictva
b.)po uplynuti 5 r.lehoty

Na teba prechádza v dedičskom konaní len vlastníctvo toho prvého rodiča, ktorý zomrel. Druhý rodič zostáva naďalej vlastníkom istej časti bytu.

Ak by zomrel aj ten, znovu by si nadobudol dedičstvo aj po tomto rodičovi. V tom prípade by si byt nadobudol dedičstvom a môžeš ho predať aj hneď, vzťahuje sa na teba oslobodenie podľa § 9 ods. 1 písm. c).

Alebo je v tej modelovej situácii niečo iné? Druhý rodič ti nejakým spôsobom prevedie vlastníctvo počas života?
alexandrap
22.10.07,15:42
skusim to upresnit:

zomrie jeden z rodicov -ten druhy tam dalej byva
dedicskou dohodou prejde cele vlastnictvo bytu na mna s tym,ze druhy rodic tam ostane s trvalym pobytom ako vecne breno na dozitie,ale nie je uz vlastnik, zapisany v LV
-tym vlastnikom sa stanem ja-zapis do LV
- sam byvam vo svojom byte-TP v zdedenom byte si nedam-nadalej ho uziva druhy rodic,ktoremu tam ostava TP,ale uz nie je majitel
-cize zdedene vlastnictvo hned nepredam

teraz- zomrie ten druhy rodic a chcem hned predat byt (pricom si tam nadalej nedam TP)
-ako je to ,ked zomrie ten druhy rodic:
a.)pred uplynutim 5 rocnej lehoty mojho vlastnictva
b.)po uplynuti 5 r.lehoty
betka
22.10.07,17:34
Zdediť môžete 1/2 po jednom rodičovi, teda tom, čo zomrel. (oslobodenie z predaja, pretože poručiteľ vlastnil 1/2 nehnuteľnosti viac ako 5 rokov)

Ak druhý rodič žije, tak môže prejsť vlastníctvo 1/2 bytu žijúceho rodiča tým spôsobom, že Vám ho daruje. Ak ho nedaruje, stále je vlastníkom tejto 1/2 žijúci rodič.
alexandrap
23.10.07,05:05
je to sice presne formulovane vyssie:) -no ale ten druhy rodic mi tu svoju zdedenu cast(po manzelovi) pri dedicskej dohode zrieknutim da-prevedie ne mna.
cize dedicstvo sa vysporiada tak- ze po jeho uzavreti budem vlastnikom celeho bytu ja(byt budem mat v osobnom vlastnictve,ale bez prihlasenia sa k trvalemu pobytu),ale zijuci rodic tam bude mat uzivacie pravo ako vecne bremeno na dozitie a zaroven trvaly pobyt.
ja trvalu pobyt mat nebudem,lebo mam svoj byt.
a az potom su tie varianty a. b.s predajom....
Chobot
23.10.07,06:05
je to sice presne formulovane vyssie:) -no ale ten druhy rodic mi tu svoju zdedenu cast(po manzelovi) pri dedicskej dohode zrieknutim da-prevedie ne mna.
cize dedicstvo sa vysporiada tak- ze po jeho uzavreti budem vlastnikom celeho bytu ja(byt budem mat v osobnom vlastnictve,ale bez prihlasenia sa k trvalemu pobytu),ale zijuci rodic tam bude mat uzivacie pravo ako vecne bremeno na dozitie a zaroven trvaly pobyt.
ja trvalu pobyt mat nebudem,lebo mam svoj byt.
a az potom su tie varianty a. b.s predajom....

alexandrap, asi si nerozumieme, resp. musíme si vyjasniť niektoré skutočnosti.

Z akej situácie vychádzame? Ako pôvodne vlastnili rodičia ten predmetný byt?

A) Bol výlučným vlastníkom len otec?
B) Alebo ho mali obaja v bezpodielovom spoluvlastníctve?
C) Alebo ho mali obaja v podielovom spoluvlastníctve? (napr. matka 1/2 a otec 1/2)

Ak mám toto presne povieš, tak sa budeme môcť ďalej pohnúť. Toto je najdôležitejšie vedieť.
alexandrap
23.10.07,17:18
obaja boli bezpodielovi spoluvlastnici
Chobot
23.10.07,20:54
obaja boli bezpodielovi spoluvlastnici

TAk ty si potom nepochopila, čo chceme povedať. Ide o to, že v prípade smrti tvojho otca predmetom dedičstva je len polovica majetku - teda bytu. To ako keby ten byt prešiel do podielového vlastníctva - 1/2 bude vlastníctvom otca a 1/2 matky.

Prdmeto dedičstva bude len tá otcova polovica. Z toho by si štandardne dedila 1/4 ty a 1/4 matka. Keďže matka sa vzdá tej 1/4, zdedíš ty celú otcovu polovicu bytu. Matka však naďalej zostane vlastníkom 1/2, lebo to nebolo predmetom dedičsta, teda tú jej polovicu ti nemohla dať v dedičskom konaní.

Po skončení ded. konania budeš 1/2 vlastníkom bytu, druhú polovicu bude vlastniť tvoja mama. Aby si vlastnila celý byt, matka by ti musela tú jej polovicu darovať alebo predať.

A tu je kameň úrazu. Pri darovaní alebo kúpe sa už oslobodenie dane neuplatňuje, musela by si počkať 5 rokov.

Riešením je, že by si matka nechala tú polovicu bytu a po jej smrti by si ju zdedila ty. V tom prípade ide o dedičstvo a nemusíš čakať 5 rokov, byt môžeš predať hneď po nadobudnutí dedičstva po matke.

Zase ale neviem (lebo si to neuviedla), či si jediným dedičom, či nemáš náhodou súrodencov.
vieroslava
24.10.07,04:44
je to sice presne formulovane vyssie:) -no ale ten druhy rodic mi tu svoju zdedenu cast(po manzelovi) pri dedicskej dohode zrieknutim da-prevedie ne mna.
cize dedicstvo sa vysporiada tak- ze po jeho uzavreti budem vlastnikom celeho bytu ja(byt budem mat v osobnom vlastnictve,ale bez prihlasenia sa k trvalemu pobytu),ale zijuci rodic tam bude mat uzivacie pravo ako vecne bremeno na dozitie a zaroven trvaly pobyt.
ja trvalu pobyt mat nebudem,lebo mam svoj byt.
a az potom su tie varianty a. b.s predajom....

Ak som správne pochopila, zdedíš celý byt v rámci dedičského konania po otcovi. Pri prejednávaní dedičstva notár zruší a vysporiada bezpodielové spoluvlastníctvo Tvojich rodičov a Ty nadobudneš celý byt, lebo tak sa s mamou pri dedičstve dohodnete.
Ak je to tak, tak titulom nadobudnutia vlastníctva k celému bytu bude dedičské rozhodnutie, na základe ktorého Ti kataster zapíše vlastníctvo. Preto si myslím, že pri predaji v lehote do 5 rokov od nadobudnutia platí režim, že Tvoji rodičia tam mali trvalý pobyt viac ako 2 roky a preto bude príjem z predaja oslobodený od dane z príjmu.
Chobot
24.10.07,07:19
Ak som správne pochopila, zdedíš celý byt v rámci dedičského konania po otcovi. Pri prejednávaní dedičstva notár zruší a vysporiada bezpodielové spoluvlastníctvo Tvojich rodičov a Ty nadobudneš celý byt, lebo tak sa s mamou pri dedičstve dohodnete.
Ak je to tak, tak titulom nadobudnutia vlastníctva k celému bytu bude dedičské rozhodnutie, na základe ktorého Ti kataster zapíše vlastníctvo. Preto si myslím, že pri predaji v lehote do 5 rokov od nadobudnutia platí režim, že Tvoji rodičia tam mali trvalý pobyt viac ako 2 roky a preto bude príjem z predaja oslobodený od dane z príjmu.

Práveže napísala, že byt bol vo vlastníctve oboch. Tak mi neide do hlavy, ako môže v rámci dedičského konania získať matkin podiel na byte. Nemyslím tým matkin podiel dedičstva, toho sa matka môže vzdať v prospech dcéry, ale ten podiel, ktorý vlastní ona.

To nám stále nenapísala, ako získala ten matkin podiel. To je hrozné, že treba informácie z ľudí ťahať ako z chlpatej deky.:(:confused:
vieroslava
25.10.07,07:36
Notár môže pri prejednávaní dedičstva po jednom z manželov urobiť vysporiadanie zaniknutého BSM. Smrťou jedného z manželov zanikne BSM a keď sa pozostalí dohodnú, notár to môže urobiť napr. tak, že cely byt dedí dcéra a nejakú inú nehnuteľnosť alebo hotovosť dedí niekto iný, napr. pozostalá manželka.
Chobot
25.10.07,07:56
Notár môže pri prejednávaní dedičstva po jednom z manželov urobiť vysporiadanie zaniknutého BSM. Smrťou jedného z manželov zanikne BSM a keď sa pozostalí dohodnú, notár to môže urobiť napr. tak, že cely byt dedí dcéra a nejakú inú nehnuteľnosť alebo hotovosť dedí niekto iný, napr. pozostalá manželka.

To znamená, že manželka môže svoju časť BSM (teda polovicu bytu) v rámci dedičského konania darovať dcére?

Ak je to tak, a alexandrap takto získala byt do svojho výlučného vlastníctva len na základe notárskej zápisnice o dedičstve, tak súhlasím s tým, že môže byt predať bez toho, aby z príjmu musela platiť daň.
Katy a R
25.10.07,08:28
[QUOTE=Chobot;556560]To znamená, že manželka môže svoju časť BSM (teda polovicu bytu) v rámci dedičského konania darovať dcére?


Áno, tiež sme to tak robili.
V osvečení o dedičstve je aj Dohoda - je tam uvedené, kto čo dostane a mamka má právo doživotného bývania (majetku sa zriekla).
Starosti máme my (súrodenci) :)
alexandrap
26.10.07,08:18
Ak som správne pochopila, zdedíš celý byt v rámci dedičského konania po otcovi. Pri prejednávaní dedičstva notár zruší a vysporiada bezpodielové spoluvlastníctvo Tvojich rodičov a Ty nadobudneš celý byt, lebo tak sa s mamou pri dedičstve dohodnete.
Ak je to tak, tak titulom nadobudnutia vlastníctva k celému bytu bude dedičské rozhodnutie, na základe ktorého Ti kataster zapíše vlastníctvo. Preto si myslím, že pri predaji v lehote do 5 rokov od nadobudnutia platí režim, že Tvoji rodičia tam mali trvalý pobyt viac ako 2 roky a preto bude príjem z predaja oslobodený od dane z príjmu.
ano , presne tak
alexandrap
26.10.07,08:20
Práveže napísala, že byt bol vo vlastníctve oboch. Tak mi neide do hlavy, ako môže v rámci dedičského konania získať matkin podiel na byte. Nemyslím tým matkin podiel dedičstva, toho sa matka môže vzdať v prospech dcéry, ale ten podiel, ktorý vlastní ona.

To nám stále nenapísala, ako získala ten matkin podiel. To je hrozné, že treba informácie z ľudí ťahať ako z chlpatej deky.:(:confused:
ale ja tam pisem, ze DEICSKOU DOHODOU !!dostanem byt
alexandrap
26.10.07,08:22
[quote=Chobot;556560]To znamená, že manželka môže svoju časť BSM (teda polovicu bytu) v rámci dedičského konania darovať dcére?


Áno, tiež sme to tak robili.
V osvečení o dedičstve je aj Dohoda - je tam uvedené, kto čo dostane a mamka má právo doživotného bývania (majetku sa zriekla).
Starosti máme my (súrodenci) :)
ano-tak to chceme- mama nas vlastne vysporiada pocas zivota a po jej smrti sa dalsie dedicske konanie zredukuje na konstatovanie, ze po sebe nezanechala nic
kedze ma skoro 80-tku , tak si vlastne zabezpeci dozivotne byvanie a nam usetri v buducnosti dalsie starosti a poplatky...
alexandrap
26.10.07,08:26
Ak je to tak, tak titulom nadobudnutia vlastníctva k celému bytu bude dedičské rozhodnutie, na základe ktorého Ti kataster zapíše vlastníctvo. Preto si myslím, že pri predaji v lehote do 5 rokov od nadobudnutia platí režim, že Tvoji rodičia tam mali trvalý pobyt viac ako 2 roky a preto bude príjem z predaja oslobodený od dane z príjmu.
toto by som potreboval vediet na 100% , ci je to naozaj tak.......:)
reapu
11.12.07,06:03
Po prečítaní všetkých príspevkov v tejto téme, chcem Vás poprosiť aby ste ma opravili, ak som to zle pochopila.
Máme takú situáciu.
Svokra zdedila byt po sestre t.j. nie v priamom rade. Sestra ho mala vo vlastníctve od r. 1998.
Teraz 5 mesiacov po zdedení ho chce predať. V dedičskom konaní ocenili byt na 900 tis. /nie znaleckým posudkom/ ale notárka podľa ceny aktuálnej za byty v danej lokalite a podľa výbavy.
Svokra ho chce predať za 900 tis. Takže z toho mi vyplýva, že bude robiť daňové priznanie a ako náklad si môže uplatniť cenu z dedič. konania 900 tis. a ako príjem cenu za predaj, čiže tiež 900 tis. a daňová povinnosť bude potom 0.
Dobre som to pochopila. Potrebovala by som to dosť rýchlo odobriť, prípadne opraviť. Ďakujem.
Pepa
11.12.07,10:04
Po prečítaní všetkých príspevkov v tejto téme, chcem Vás poprosiť aby ste ma opravili, ak som to zle pochopila.
Máme takú situáciu.
Svokra zdedila byt po sestre t.j. nie v priamom rade. Sestra ho mala vo vlastníctve od r. 1998.
Teraz 5 mesiacov po zdedení ho chce predať. V dedičskom konaní ocenili byt na 900 tis. /nie znaleckým posudkom/ ale notárka podľa ceny aktuálnej za byty v danej lokalite a podľa výbavy.
Svokra ho chce predať za 900 tis. Takže z toho mi vyplýva, že bude robiť daňové priznanie a ako náklad si môže uplatniť cenu z dedič. konania 900 tis. a ako príjem cenu za predaj, čiže tiež 900 tis. a daňová povinnosť bude potom 0.
Dobre som to pochopila. Potrebovala by som to dosť rýchlo odobriť, prípadne opraviť. Ďakujem.
Správne si to pochopila.
marcela1
25.02.08,16:55
milá betka, chcela by som ťa poprosiť o radu. moja švagriná chcú predať byt, ktorý nadobudli darovaním, vlastnia ho už 4 roky a majú v ňom trvalý pobyt tiež tie 4 roky, takže nemusia platiť daň pri predaji bytu? Alebo ešte rozhoduje, či bol darca oslobodený od dane? ďakujem, za odpoveď
vieroslava
25.02.08,16:59
milá betka, chcela by som ťa poprosiť o radu. moja švagriná chcú predať byt, ktorý nadobudli darovaním, vlastnia ho už 4 roky a majú v ňom trvalý pobyt tiež tie 4 roky, takže nemusia platiť daň pri predaji bytu? Alebo ešte rozhoduje, či bol darca oslobodený od dane? ďakujem, za odpoveď

Nie som síce Betka, ale možno prijmeš radu aj odomňa.
Tvoja švagriná daň z príjmu pri predaji tohoto bytu platiť nebude.
marcela1
25.02.08,17:02
ďakujem za odpoveď, takže stačí, že tam mali trvalý pobyt viac ako 2 roky?
biglj
26.05.08,18:07
Dobry den,

Potreboval by som poradit ohladom predaja darovanej nehnutelnosti (rodinny dom + pozemok).


Najprv asi nejake info a fakty. Manzelkiny rodicia ziskali minuly rok rodinny dom po starych rodicoch. 1/8 ziskal otec dedickym konanim (po smrti starej mamy) a 7/8 ziskal on a jeho manzelka darovanim (darovacia zmluva) od stareho otca. Teda otec teraz vlastni 1/8 a 7/16 a jeho manzelka 7/16.

V liste vlastnicva bola 1/8 napisana na babku a 7/8 na dedka. Mozno este treba spomenut, ze dedickeho konania sa zucastnili 3 surodenci a dedko. Dedko sa vzdal bezodplatne svojho podielu v prospech svojich deti rovnym dielom. Pri dedickom konani sa surodenci dohodli, ze 1/8 nadobudne manzelkin otec a kazdemu so surodencov vyplati ciastku, ktora im prinalezi (znaleckym posudkom bola stanovena hodnota domu a pozemku na 900 tis.; kazdemu teda vyplatil 37 500 Sk).

Rodicia nam chcu tento dom dat a my by sme ho chceli zrekonstruovat a byvat tam. Dom by sme chceli previest kupnou zmluvou.
Na vyplatenie penazi rodicom by sme chceli vyuzit hypotekarny uver. Tieto peniaze by nam rodicia previedli spat a my by sme ich vyuzili na rekonstrukciu bez dokladovania banke.

Otazka je, ci rodicia budu musiet platit dan z predaja tejto nehnutelnosti a ak ano, co bude zakladom dane?

Babka aj dedko vlastnili tuto nehnutelnost a mali tu trvaly pobyt viac ako 40 rokov.

Dakujem vsetkym za vase rady.
ego.mc
27.05.08,07:45
Áno budú, lebo nie sú päť rokov vlastníkmi. (Predpokladám, že tam nemajú ani dva roky trvalé bydlisko.)
Základom dane bude cena, za ktorú nehnuteľnosť predajú znížená o vstupné náklady, t.j. odplaty súrodencom, ak sa dajú zdokladovať.
biglj
29.05.08,06:39
Nema sa nahodou zaplatit dan len z rozdielu medzi darom a tym za co sa to preda? Myslim, ze je to spominane v prispevku cislo 2 a nizsie. Je vyhotoveny znalecky posudok, ked prebiehalo dedicke konanie ( v tom istom obdobi prebehlo aj darovanie 7/8)
ego.mc
29.05.08,09:22
Pozrite si príspevky 16 a nižšie. :)
biglj
29.05.08,11:47
Ak teda citam spravne, tak podla prispevku c.16 a ostatnych by platila moznost c.1, je to tak? Darca (dedko) bol v case darovania oslobodeny od dane z prijmu a manzelkiny rodicia, ktory teraz predavaju ten dom musia zaplatit dan z prijmu ako rozdiel medzi prijmom z predaja a vydavkom (reprodukcnou cenou v case predaja). Nie som v tomto odbornik, preto moje otazky. ;) Potrebujem to vediet presne, aby neskor nebol problem.
Mária.K.
29.05.08,12:43
Ak teda citam spravne, tak podla prispevku c.16 a ostatnych by platila moznost c.1, je to tak? Darca (dedko) bol v case darovania oslobodeny od dane z prijmu a manzelkiny rodicia, ktory teraz predavaju ten dom musia zaplatit dan z prijmu ako rozdiel medzi prijmom z predaja a vydavkom (reprodukcnou cenou v case predaja). Nie som v tomto odbornik, preto moje otazky. ;) Potrebujem to vediet presne, aby neskor nebol problem.

Vydavkom bude reprodukčná cena v čase darovania - t.j. znalecký posudok na účely uplatnenia výdavkov je potrebné mať vyhotovený k času, keď nehnuteľnosť bola nadobudnutá od darcu .
evita335
14.10.08,09:17
Ahojte, potrebovala by som poradit s takouto otazkou:

moja sestra a ja sme zdedili dohromady 1/4 domu po matke, dalsiu 1/4 zdedil jej otec (nas dedo). Celu druhu polovicu dedo vlastni uz davno (15r.). My so sestrou mame v dome trvaly pobyt 20r. Ak nam dedo daruje svoju cast, my nehnutelnost hned predame, je tento prijem oslobodeny od dane? Trvaly pobyt mame predsa dlhsie ako 2 roky pred predajom (od nadobudnutia? nic take som v zakone nevidela). Alebo treba tento prijem zdanit? A preco?
ivoviz
24.02.09,19:57
Pridávam otázku na telo...

Syn dostal darom od matky dom v roku 2008. Následne ho chcel predať. Pri následných krokoch zistili, že nie je vlastníkom pozemku. Takže uzatvorili s kupujúcim /záujemcom/ zmluvu o budúcej zmluve o predaji, ak sa stane syn vlastníkom pozemku. Toto nastalo až v roku 2009, kedy bola uzatvorená zmluva o predaji nehnuteľnosti.
Teraz otázka.
Na základe zmluvy o budúcej zmluve prijal syn zálohu v roku 2008. Čo v tomto prípade? Je nutné zdaniť už v roku 2008? Je to príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti /preddavky/ podľa §8 alebo nie. Podotýkam, že kúpno-predajná zmluva bola uzatvorená až v roku 2009.
jaja99
24.02.09,20:17
Zdaní v roku prijatia peňazí, aj keď ide o preddavky.

Pripájam usmernenie drsr o predaji nehnuteľností - viď strana 13 dole
ivoviz
24.02.09,20:38
Zdaní v roku prijatia peňazí, aj keď ide o preddavky.

Pripájam usmernenie drsr o predaji nehnuteľností - viď strana 13 dole
Ok dik za odpoveď. Takže §8 (4) ..potreboval som si to overiť. Len mi vŕta v hlave situácia, ak nepríde k uzatvoreniu kúpno predajnej zmluvy a preddavky sa musia vrátiť. :confused:
m.lujza
25.02.09,06:17
ahojte, skúste poradiť:FO predala pôdu, ktorú získala darovaním od otca za 170000 Sk. Predala ich v tom roku, ked ich darovaním získala. U darcu- otca by predaj pôdy v čase darovania bol od dane z príjmov oslobodený. Teda základ dane pre FO = Predajná cena mínus Reprodukčná OC.
Moja otázka je ohľadom Reprodukčnej OC. V darovacej zmluve je uvedená hodnota daru, táto ale nie je určená znalcom, ale - citujem z darovacej zmluvy: "Hodnota daru bola určená dohodou účastníkov v zmysle vyhl. MSSR č.492/2004 Z.z. sumou 125000 sk."
Je možné na účely dane z príjmov použiť túto ROC a vypočítať ZD z rozdielu 170000 a 125000 = 45000? Alebo si musí dať FO urobiť znalecký posudok znalcom?
Prosím niekto so skúsenosťou z praxe....
m.lujza
02.03.09,16:19
Tak som si pomohla dotazom na DR SR, tu pripájam odpoveď, možno sa niekomu bude hodiť:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Keďže od momentu nadobudnutia nehnuteľnosti darovaním do momentu predaja nehnuteľnosti uplynulo menej ako päť rokov, potom príjem z predaja predmetnej nehnuteľnosti nie je od dane z príjmov oslobodený a zaraďujeme ho medzi príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností podľa § 8 ods. 1 b) zákona o dani z príjmov. Výdavky, ktoré je možné uplatniť pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti sú vymedzené v § 8 ods. 5 zákona o dani z príjmov. Predmetné výdavky sa uplatňujú v závislosti od spôsobu nadobudnutia nehnuteľnosti a v závislosti od účelu, na aký bola nehnuteľnosť využívaná. Pri nehnuteľnostiach získaných darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25 zákona o dani z príjmov.
Ak sa bude predávať darovaná nehnuteľnosť, pri ktorej by v čase darovania bol príjem z jej predaja u darcu oslobodený od dane podľa § 9 zákona o dani z príjmov, pri preukazovaní daňových výdavkov sa bude vychádzať z hodnoty nehnuteľnosti v čase jej nadobudnutia, pričom daňovník je povinný hodnoverným spôsobom preukázať hodnotu nehnuteľnosti v čase darovania. Za najpreukázateľnejší spôsob sa považuje hodnota nehnuteľnosti stanovená podľa osobitného predpisu, ktorým je napr. zákona č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Ak takýto znalecký posudok neexistuje, daňovník, musí iným hodnoverným spôsobom preukázať hodnotu nehnuteľnosti v čase darovania. V prípade uvedenom vo Vašom podaní je za hodnoverný spôsobom preukázania hodnoty nehnuteľnosti v čase jej nadobudnutia darovaním možné považovať aj hodnotu nehnuteľnosti uvedenú v darovacej zmluve. Ak sa predáva darovaná nehnuteľnosť, pri ktorej by v čase darovania nebol príjem z jej predaja u darcu oslobodený od dane podľa § 9 zákona o dani z príjmov, za daňový výdavok je možné uplatniť cenu za ktorú obstaral nehnuteľnosť darca.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
misstka
22.07.11,10:11
ja sa len chcem opýtať, či tomu správne rozumiem. ak by som chcela predať nehnuteľnosť, ktorú som získala darovaním pred dvomi rokmi, ale trvalý pobyt som mala viac ako dva roky pred tým ako mi bola nehnuteľnosť darovaná, tak daň neplatím?
danushka
22.07.11,17:43
ja sa len chcem opýtať, či tomu správne rozumiem. ak by som chcela predať nehnuteľnosť, ktorú som získala darovaním pred dvomi rokmi, ale trvalý pobyt som mala viac ako dva roky pred tým ako mi bola nehnuteľnosť darovaná, tak daň neplatím?
Nie, nechápeš tomu dobre...

Nehnuteľnosť si nadobudla darovaním a na jej ooslobodenie od dane pri predaji by muselo ubehnúť 5 rokov vlastníctva.
V tomto prípade by šlo o ostatný príjem podľa § 8 odst. 1 pís. b) Zákona o dani z príjmov.

Tento zákon sa menil 1.1.2011, možno Ťa zmiatli staré príspevky.
lover
31.03.12,18:54
Nie, nechápeš tomu dobre...

Nehnuteľnosť si nadobudla darovaním a na jej ooslobodenie od dane pri predaji by muselo ubehnúť 5 rokov vlastníctva.
V tomto prípade by šlo o ostatný príjem podľa § 8 odst. 1 pís. b) Zákona o dani z príjmov.

Tento zákon sa menil 1.1.2011, možno Ťa zmiatli staré príspevky.

Ahojte, chcem si len potrvdit nasledovne:

Priatelka v roku 2011 predala byt, ktory ziskala darovanim /za 0,-SKK/ v roku 2008. K bytu neexistoval znalecky posudok, preto nam sudny znalec zrealizoval taky s retrospektivnou platnostou. Tento tyzden sme kvoli uvedenemu predaju realizovali danove priznanie za rok 2011, kde sme uviedli predajnu cenu bytu a aj hodnotu zo sudnoznaleckeho retrospektivneho posudku. V takomto pripade by sme nemali platit dan, ak hodnota na sudnoznaleckom je vyssia ako predajna??

Citam vselijake prispevky a zbytocne sa matiem...

VDAKA
Mila123
31.03.12,18:56
áno, je to tak, príjem z predaja nehnuteľnosti patrí do § 8 ZDP a výdavky môžu byť max. di výšky príjmu.......
lover
31.03.12,19:26
áno, je to tak, príjem z predaja nehnuteľnosti patrí do § 8 ZDP a výdavky môžu byť max. di výšky príjmu.......

Ano, dakujem. Zaujima ma, ci je postacujuci uvedeny retrospektivny posudok a ci mal byt prilohou danoveho priznania...
Mila123
31.03.12,19:28
nemal byť prílohou.....predložíš ho pri prípadnej DK
lover
01.04.12,14:50
nemal byť prílohou.....predložíš ho pri prípadnej DK

Dakujem za info... A co sa tyka postupu s retrospektivnym posudkom atd. ako som spomenul v predoslom prispevku je vsetko OK?

Vdaka!
Katy a R
01.04.12,15:10
odpoveď už máš.
Starsky
03.04.12,21:49
Dobry den!
Zaujala ma tato tema, lebo sam riesim podobny zapeklity problem s ktorym by som potreboval poradit. Chceme kupit byt, ktory je vo vlastnictve osoby, ktora ho nadobudla v decembri 2008 darovacou zmluvou, pricom trvaly pobyt mala v nom od 2003 do jesene 2011, pricom pobyt nasledne odhlasila. Zakonna uprava z roku nadobudnutia bytu hovori o tom, ze trvaly pobyt musi byt bezprostredne pred predajom a tak sa pytam, ci by stacil vyssie uvedeny pobyt, resp. keby sa opatovne prihlasi na trvaly pobyt alebo nejaku inu moznost riesenia tohto problemu s tym ze zaklad dane by bol 0 resp. by bol oslobodeny. V darovacej zmluve nie je uvedena cena nehnutelnosti. Dakujem velmi pekne.
Ľaľa
16.12.12,13:54
Dobrý deň, sestra mi 4.2.009 darovala jednoizbový byt, darovacou zmluvou so súčasným zriadením vecného bremena (doživotné bývanie darkyne. Na byt nebol robený znalecký posudok v čase darovania. Ja som v byte nemala trvalé bydlisko. Dňa 20.10.2011 sestra náhle umrela. Po úmrtí sestry začali prichádzať upomienky od rôznych bankových, nebankových spoločnosti. Suma celkového dlhu týmto spoločnostiam bola cca 10000,- eur. Nakoľko som nezamestnaná, invalidná dôchodkyňa, bola som nútená 4.4.2012 byt predať a z časti získaných prostriedkov som vyplatila dlhy za moju zomrelú sestru. Zatiaľ som si zistila, že daňové priznanie musím podať, zaplatené dlhy si nemôžem odpočítať. Po preštudovaní vyššie uvedených príspevkov som dospela k tomu, že pokiaľ by som mala znalecký posudok na darovaný byt, a ak by bol byt v čase darovania ohodnotený na sumu za ktorú som ho v tomto roku predala, tak vlastne by som si od príjmu z predaja bytu mohla odpočítať hodnotu bytu uvedený v znaleckom posudku a daň by bola nulová. Ak sa mýlim, prosím opravte ma. Za každu odpoveď Ďakujem.
Kvaka
16.12.12,14:14
Dobrý deň, sestra mi 4.2.009 darovala jednoizbový byt, darovacou zmluvou so súčasným zriadením vecného bremena (doživotné bývanie darkyne. Na byt nebol robený znalecký posudok v čase darovania. Ja som v byte nemala trvalé bydlisko. Dňa 20.10.2011 sestra náhle umrela. Po úmrtí sestry začali prichádzať upomienky od rôznych bankových, nebankových spoločnosti. Suma celkového dlhu týmto spoločnostiam bola cca 10000,- eur. Nakoľko som nezamestnaná, invalidná dôchodkyňa, bola som nútená 4.4.2012 byt predať a z časti získaných prostriedkov som vyplatila dlhy za moju zomrelú sestru. Zatiaľ som si zistila, že daňové priznanie musím podať, zaplatené dlhy si nemôžem odpočítať. Po preštudovaní vyššie uvedených príspevkov som dospela k tomu, že pokiaľ by som mala znalecký posudok na darovaný byt, a ak by bol byt v čase darovania ohodnotený na sumu za ktorú som ho v tomto roku predala, tak vlastne by som si od príjmu z predaja bytu mohla odpočítať hodnotu bytu uvedený v znaleckom posudku a daň by bola nulová. Ak sa mýlim, prosím opravte ma. Za každu odpoveď Ďakujem.Ako dlho vlastnila sestra byt predtým, ako ti ho darovala? Ak menej ako 5 rokov, mala v ňom v čase darovania trvalý pobyt aspoň dva roky? Ak ho mala viac ako 5 rokov alebo ak mala v ňom v čase darovania trvalý pobyt aspoň dva roky, bol by byt v čase darovania oslobodený od dane z príjmu, ak by ho bola chcela predať. Vtedy by výdavkom bola cena bytu v čase darovania. Podľa mňa nemusíš ani žiadať o znalecký posudok, stačia ti potvrdené informácie z realitných kancelárií, za akú cenu sa v tom čase obdobný byt predával. Ak by sestra nespĺňala podmienku oslobodenia pri predaji bytu v čase darovania, potom by výdavkom bola cena, za ktorú byt ona nadobudla.
Ľaľa
20.12.12,06:21
Ako dlho vlastnila sestra byt predtým, ako ti ho darovala? Ak menej ako 5 rokov, mala v ňom v čase darovania trvalý pobyt aspoň dva roky? Ak ho mala viac ako 5 rokov alebo ak mala v ňom v čase darovania trvalý pobyt aspoň dva roky, bol by byt v čase darovania oslobodený od dane z príjmu, ak by ho bola chcela predať. Vtedy by výdavkom bola cena bytu v čase darovania. Podľa mňa nemusíš ani žiadať o znalecký posudok, stačia ti potvrdené informácie z realitných kancelárií, za akú cenu sa v tom čase obdobný byt predával. Ak by sestra nespĺňala podmienku oslobodenia pri predaji bytu v čase darovania, potom by výdavkom bola cena, za ktorú byt ona nadobudla. Sestra vlastnila byt viac ako 5 rokov, tiež trvalý pobyt mala viac ako 5 rokov.
Kvaka
20.12.12,08:15
Sestra vlastnila byt viac ako 5 rokov, tiež trvalý pobyt mala viac ako 5 rokov.Takže podáš DP, ako výdavok uplatníš cenu bytu v čase darovania. Ak budeš mať potvrdenie od realitnej kancelárie o cene bytu v čase darovania, ktorá bude vyššia, ako je cena, za ktorú byt predáš, výdavok uvedieš v daňovom priznaní len do výšky príjmu. V roku 2009 boli ceny bytov určite vyššie, ako sú teraz, takže daň budeš mať nulovú.
Ľaľa
21.01.13,19:27
Takže podáš DP, ako výdavok uplatníš cenu bytu v čase darovania. Ak budeš mať potvrdenie od realitnej kancelárie o cene bytu v čase darovania, ktorá bude vyššia, ako je cena, za ktorú byt predáš, výdavok uvedieš v daňovom priznaní len do výšky príjmu. V roku 2009 boli ceny bytov určite vyššie, ako sú teraz, takže daň budeš mať nulovú. Ďakujem za odpoveď Kvaka. Tiež mi poslali stanovisko s DRSR, ale po jeho prečítaní som radšej zavolala ku nim a pani z DRSR mi odpovedala takto isto, len ma ešte navyše upozornila, že údajne zdravotná poisťovňa tiež chce z takéhoto príjmu poistné (ale to si mám zistiť na ZP, tak som tam písala, som zvedavá, že čo odpovedia). Ešte raz vďaka.
Kvaka
21.01.13,19:46
Ďakujem za odpoveď Kvaka. Tiež mi poslali stanovisko s DRSR, ale po jeho prečítaní som radšej zavolala ku nim a pani z DRSR mi odpovedala takto isto, len ma ešte navyše upozornila, že údajne zdravotná poisťovňa tiež chce z takéhoto príjmu poistné (ale to si mám zistiť na ZP, tak som tam písala, som zvedavá, že čo odpovedia). Ešte raz vďaka.Záleží od čiastkového základu dane, ktorý si mala pri príjme z predaja bytu. Vymeriavacím základom pre odvody na zdravotné poistenie je čiastkový základ dane podľa podaného DP.
Tinika
17.02.13,10:37
Ahojte, prosím o radu. Manžel dostal byt darovaním od svojich rodičov, ktorí ho dostali od svojich rodičov. v tomto byte momentálne nema trvale bydlisko. Byt získal 22.2.2008. Chcem sa opýtať, či dobre uvažujem, že je oslobodený od platenia dane, lebo vlastníl byt spolu s dobou vlastníctva rodičov viac ako 5r pred predajom? alebo sa berie len jeho vlastníctvo a predat ho môže az po 22.2.2013?
ilona
24.02.13,11:13
Chcela by som sa opýtať, či dobre rozumiem par.9 odst.1 písm.b. Od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľností nadobudnutej dedením / postupným dedením/ v priamom rade ak uplynie aspon 5 rokov ododňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukazatelne do vlastníctva poručiteľa / poručiteľov./ Znamená to, že ak dcéra zdedila dom po ocovi, ktorí ho vlastnil 3 roky a ten ho predtým zdedil po ocovi ktorý ho vlastnil 40 rokov, tak dcéra,keď ho bude vlastniť len pol roka a tento dom predá , bude oslobodená od dane z predaja nehnuteľnosti, lebo vždy bol ten prevod urobený postupným dedením v prvom rade. Ak sa mýlim,prosím Vás opravte ma.
brikina
24.03.13,08:56
prosím vás čo mám priložiť k DP? Bola mi darovana nehnutelnost, predala som ju za menej ako je znalecký posudok vydaný v den právoplatného rozhodnutia katastra o mojom nadobudnuti tejto nehnutelnosti. Prikladá sa vobec niečo? ak áno, znalecký posudok? alebo aj rozhodnutie katastra o mojom nadobudnuti tejto nehnutelnosti? Vdaka
brikina
25.03.13,08:02
preposielam
Mila123
25.03.13,08:07
nič z dokladov z predaja domu.....
​doklady budete predkladať pri prípadnej kontrole...
lucia.faskova
25.03.13,18:21
ahojte, ja som studovala celu diskusiu, uz mam dokonca spraveny retrospektivny znalecky posudok k dobe darovania nehnutelnosti a chyba mi zakladna info...sumu prijmov a vydavkov (kupna cena a cena v posudku) doplnam do riadku 2, tab. 3. oddiel 8 DP? je to prevod vlastnictva nehnutelnosti? pripadam si ako pako, ale normalne som vygumovana....:(