Rubrika
20.06.07,13:30
Ešte mi vie niekto vysvetliť čo je metóda plnej nádrže a ako sa účtuje ? Doteraz sa účtovala spotreba ako prepočítavanie cez normu spotreby. A mali by sme spotrebu PHM účtovať ako metódu plnej nádrže, pre určenie skutočnej spotreby PHM, treba mesačne porovnávať skutočnú spotrebu s normovanou spotrebou. Som z toho jeleň.
guard
20.06.07,11:47
Spotreba pohonných hmôt sa môže prepočítavať podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze vozidla, ale je lepšie, ak sa spotreba pohonných hmôt vypočíta na základe skutočnej spotreby, pretože tá udáva skutočné náklady na pohonné hmoty a na konci mesiaca sa nemusí odhadovať stav benzínu v nádrži auta. Neviem kde väčšinou jazdíte, ale ak ste z mesta a jazdíte veľa aj mimo mesta potom je lepšie určiť si reálnu spotrebu, ktorá je vypočítaná osobitne pre mestskú a mimomestskú prevádzku. Pre túto metódu je dôležité dlhodobé sledovanie skutočnej spotreby. Na začiatku mesiaca treba vždy začínať s plnou nádržou v aute a na konci mesiaca treba znovu natankovať nádrž doplna. Podľa spotrebovaných pohonných hmôt v priebehu mesiaca a počtu najazdených km si treba vypočítať skutočnú spotrebu. Túto potom treba naúčtovať do nákladov.
Rubrika
20.06.07,12:00
Väčšinou po meste, ale aj na služobky sa zvykne chodiť autom. Len neviem ako to potom účtovať. Lebo potom tam vzniká rozdiel. manko alebo prebytok, ako mi bolo vysvetlené. Lebo doteraz som účtovala nákup na základe bločkov a na konci mesiaca spotrebu na základe Vyúčtovania PHM za daný mesiac. Tou metódou plnej nádrže mi ale sumy nebudú sedieť. Či áno?
guard
20.06.07,12:32
Sumy ti si nebudú sedieť, lebo auto nemusí mať vždy takú spotrebu ako uvádza technický preukaz. Inú spotrebu má auto keď je v zábehu, keď jazdí po meste alebo mimo mesta, keď jazdí po rovine alebo v ťažšom teréne, ale záleží aj na tom , či ho má pridelené jeden šofér alebo je to referentské vozidlo a jazdia na ňom viacerí, aj to sa môže odzrkadliť na pohybe spotreby. Z tohto dôvodu by bolo dobré dlhšie obdobie sledovať tú skutočnú spotrebu a porovnávať ju so sotrebou v tech. preukaze, ak sa budú líšiť, potom je dobré vypracovať smernicu o hospodárnom využívaní služ. motorového vozidla (alebo ako ju nazvete) a v nej stanoviť normu spotreby určenú na základe skutočnosti a len podľa nej potom prepočítavať spotrebu pohonných hmôt do účtovníctva. Normu v technickom preukaze už potom nemusíte používať. Pri kontrole bude lepšie obhájiteľná tá norma, ktorá je určená podľa skutočnosti. Lebo ako inak ste potom určovali napr. stav benzívu v nádrži na konci mesiaca? Odhadom?
Rubrika
21.06.07,07:29
Guard, neviem ti povedať. Účtovala som na základe Vyúčtovania pohonných hmôt za daný mesiac, a v tej tabuľke spotrebu. Tak ma zaučila aj pani, ktorú teraz zastupujem. V podstate v priebehu mesiaca som účtovala nákup PHM a raz mesačne, na konci mesiaca, spotrebu. A sumy na účtoch mi sedeli. Mali sme kontrolu a tá nám vytkla, že nepoužívame Metódu plnej nádrže. Preto sa pýtam či to účtovať rovnako ako doteraz, myslím tým účtovné prípady, alebo sa tie úč.prípady zmenia?
Rubrika
21.06.07,07:30
Guard, a keď mi tie sumy sedieť nebudú, mám rozdiel účtovať ako manko respektíve prebytok?
Lion Topoľčany
21.06.07,07:33
U nás vo firme účtovníčka zaúčtuje reálne PHM bločky ako výdavok. Metódu
plnej nádrže používame pre kontrolu zamestnancov, aby si benzín/naftu "neuliali" domov. Od toho sú predsa normy.
guard
21.06.07,10:48
V účtovaní sa nič nezmení. Pri účtovaní spotreby poh. hmôt aj nákupov benzínu treba používať tú istú predkontáciu ako doteraz. Tu ide iba o ten výpočet sumy, ktorú zaúčtujete. Žiadne rozdiely nebudú vznikať, lebo si zvolíte buď jeden alebo druhý spôsob výpočtu.Nie je to taká strašná chyba, že ste účtovali spotrebu podľa údajov v technickom preukaze, ale kontrole sa asi zdalo, že pri spôsobe dotankovania nádrže doplna, to bude vernejšie zobrazovať skutočnosť. Neviem, či Vám kontrola dala do opatrení zmeniť spôsob výpočtu spotreby pohonných hmôt a to znamená, že nabudúce vám to môže skontrolovať, či ste to splnili. Vtedy je to lepšie urobiť tak ako to vyžaduje kontrola. Neviem akú kontrolu máte, či ste obec a máte hlavného kontrolóra, alebo ste podnikateľský subjekt a kontroloval vás daňový úrad?
Rubrika
21.06.07,11:34
Kontrola " ...odporúča zaviesť metódu plnej nádrže pre určenie skutočnej spotreby PHM, mesačne porovnať skutočnú spotrebu s normovanou. A v prípade prekračovania normovanej spotr. vyvodiť opatrenia...". Sme rozpočtová org.
Rubrika
21.06.07,11:36
Kontrola bola z VÚC.
Danila
21.06.07,12:05
Guard, a keď mi tie sumy sedieť nebudú, mám rozdiel účtovať ako manko respektíve prebytok?Budeš to účtovať ako nadspotrebu, teda výdavok nedaňový. Samozrejme pokiaľ na základe vnútropodnikovej smernice nebudeš vedieť obhájiť nadspotrebu ako výdavok daňový. Prebytok u PHM je veľká vzácnosť, s ktorou som sa ja ešte nestretla. Iba ak chybným účtovaním.
Lion Topoľčany
21.06.07,12:17
Reálny prebytok, čiže "úspora" u nás vo firme vychádza v prípade jedného
vozidla, ale podľa mňa v jeho techn.preukaze nie je dobrý údaj o priemernej
spotrebe-trochu mäkká norma...Ale keďže tento prebytok sa pravidelne mesiac čo mesiac opakuje, viem, že šofér si benzín "neulieva"
guard
21.06.07,12:49
Možno to pracovníci kontroly mysleli takto (to je len môj názor nemusí to byť tak):teraz používate normu spotreby v techn. preukaze, ale dotankovaním doplna si odskúšate, či je to aj v skutočnosti tak. Ak áno, je to v poriadku, ak nie potom treba hľadať príčiny a prijať opatrenia. Napr. ak je skutočná spotreba vyššia v priebehu 3 mesiacov, treba zistiť príčinu (auto môže byť pokazené, iná spotreba je v meste a mimo mesta, či s ním jazdí jeden šofér alebo je to referentské vozidlo ...). Ak je skutočná spotreba dlhšiu dobu iná ako v techn. preukaze, a auto nie je pokazené a šofér netankuje mimo auta, potom teba vypracovať smernicu, kde upravíte normu spotreby podľa skutočnosti a naďalej to sledujete.