SMartina
20.06.07,15:09
:confused: Ahojte. Potrebujem radu od skusenejších. Prevzala som účtovníctvo v ktorom v hlav. knihe KS 221 mal jednu analytiku, v skutočnosti boli 3 účty, potom som to preúčtovala na 3 analytiky, cez ID, lenže mi vznikol rozdiel o niekoľko tisíc menej. Teraz by som to mala preúčtovať do iných prevádzkových nákladov, 548 ? Ďakujem. :confused:
Dav
20.06.07,13:14
Nájsť rozdiely...! Nie sú to náhodou účty v cudzej mene , tam by to boli kurzové rozdiely, alebo to je kontokorent , čo by bolo menšie zlo. Alebo ešte: 261 je nulová ? Pokladňa súhlasí ?
SMartina
20.06.07,13:22
Účet v cudzej mene nebol, ani kontokorent, na účte 261 je zostatok 143,40 Sk, a s čím mi ma súhlasiť pokladňa? Ďakujem.
ormika
20.06.07,13:33
Ak v skutočnosti spočítaš zostatky všetkých troch účtov, tak ti to sedí s 221? To ti nesedí k 1.1 07 alebo k tomu čo si účtovníctvo preberala?
Dav
20.06.07,13:34
Účet v cudzej mene nebol, ani kontokorent, na účte 261 je zostatok 143,40 Sk, a s čím mi ma súhlasiť pokladňa? Ďakujem.

S inventúrou. Posledná fyzická inventúra pokladne + príjmy v pokladni - výdavky v pokladni = konečný stav pokladne.

Ideme hľadať problém ďalej . Ručné alebo programové spracovanie ?

Napr. ja vediem v MRP pokladničnú knihu, ktorú zaúčtujem do denníka. Skontrolujem si , či mi súhlasí jeden modul s druhým. Stalo sa mi, že som si preklepla účet, a chyba bola na svete. Alebo strojový dátum a reálny dátum, ktorý má byť na doklade, vie narobiť pekný nesúlad.
Alebo v jednom programe som si nezadala správne druh dokladu výdaj, príjem a kým som na to prišla, že mám účtované MD a D opačne...

221 pred preúčtovaním sedela na súčet zostatkov jednotlivých účtov ?
SMartina
20.06.07,13:40
Ja som dostala hlavnu knihu od predchodzajucej pani ktorá to robila. Ona to robila v POHODE a ja mám OMEGU. Nahodila som si PS z HK do obdobia nultého. Potom som si rozpísala PS z bankových výpisov, ktoré sú k 31.12.06 a vyšlo mi o 2.263,65 Sk viac na účte. A všetky 3 účty boli na jednej analytike.
SMartina
20.06.07,13:42
Áno, ak v skutočnosti spočítam všetky 3 účty tak nesedia s 221 ku konečných zostatkom a zároveň aj počiatočným zostatkom z výpisu.
SMartina
20.06.07,13:45
221 pred preúčtovaním sedela na súčet zostatkov jednotlivých účtov ? nie nesedelo to ani v starom roku, ako keby neboli skontrolované zostatky na účtoch či sedia aj v hlavnej knihe na konci roka.
ormika
20.06.07,13:53
Neviem či to takto pôjde: do počiatočných stavov interného dokladu si nahoď tak ako si stavy účtov dostala a do bankového účtu vo FIRMA, NASTAVENIE, BANKOVÉ ÚČTY v záložke NASTAVENIA si zadaj počiatočný stav bankového účtu správne. Potom zaúčtuj v internom doklade tú rozdielnu sumu na účet napr. 568 AE ako nedaňové náklady/221 a bude to ako pripočítateľná položka. Inak to zatiaľ neviem vyriešiť. Skús, či to takto ide.
Jana Acsová
20.06.07,13:53
...nie nesedelo to ani v starom roku, ako keby neboli skontrolované zostatky na účtoch či sedia aj v hlavnej knihe na konci roka.

Ja som dostala hlavnu knihu od predchodzajucej pani ktorá to robila. Ona to robila v POHODE ...Je to vidieť. Zrejme v "pohode" nevysporiadala chybu.

Východiskom by mala byť inventúra ... overte si či je k zostatkom na účtoch vypracovaný inventúrny súpis, a aké obsahuje položky.

Ak sa jedná o chybu, doporučujem opravu minulých účtovných období, prípadne, ak je toho viac aj otvorenie účtovných kníh ak je pred schválením účtovnej závierky.