tara05
20.06.07,19:03
Prosím Vás o radu, potrebovala by som odpoveď dosť súrne, ale so mzdami nemám skúsenosť. Som doma s 2ročným synom na rodičovskom príspevku. Mám ponuku účtovať dve spoločenstvá, za 2500 jedno na mesiac. Potrebovala by som vedieť ako to budem mocť robiť. Lebo tá pani predomnou mala živnosť a fakturovala si raz ročne. Počula som že na dohodu to nemožem lebo by to bola pravidelná činnosť ale nevyznám sa v mzdách. Prosím Vás poradte mi či to vobec možem robiť, ked porebujú doklad, či si budem musieť založiť živnosť a tak zaujíma ma všetko. Ďakujem
ZlaticaB
20.06.07,18:11
Môžeš sa zamestnať na Dohodu o pracovnej činnosti, ktorá by mala opäť platiť podľa nového ZP od 1.7.2007
endrju
20.06.07,18:37
Môžeš sa zamestnať na Dohodu o pracovnej činnosti, ktorá by mala opäť platiť podľa nového ZP od 1.7.2007

Upozorňujem, že žiadna novela Zákonníka práce a ani žiaden nový Zákonník práce, ktoré by mali byť účinné od 1.7.2007 zatiaľ v NR SR schválené neboli.

Keďže do uvedeného dátumu zostáva 10 dní a od schválenia zákona v NR SR do jeho vyhlásenia v Zbierke zákonov je ešte dosť dlhá cesta (ak zákon nie je schvaľovaný v skrátenom legislatívnom konaní), nepredpokladám, že k 1.7.2007 nadobudnú účinnosť nejaké novelizované ustanovenia Zákonníka práce alebo nedajbože nový Zákonník práce.
Lion Topoľčany
20.06.07,19:09
A čo takto sa zamestnať u každej z firiem na 1/2 alebo 1/3 úväzok /trochu ma mätie tá suma za prácu/ ?
Opravte ma, ak to nie je možné.
tara05
20.06.07,19:21
No ja sa v tom moc nevyznám,mzdy som nikdy nerobila,ale účtovníčka čo to robila mala živnosť, nebola platca dph, fakturovala si mesačne 2500 za jeden dom a oni toľko zaplatili a chcu aby ich to aj teraz toľko stálo. Ona si potom urobila daňové odviedla 19% a bolo to. Ale ja živnosť nemám, som na rodičovskom príspevku, na matersku som išla zo zamestnania, pracovný pomer mi trvá, chcela by som vedieť, čo ja budem musieť odvádzať, teda vlastne spoločenstvo za mna, neviem si to vyrátať, aby ich to stálo stále tých 2500 na mesiac. Asi som sa v tom už zaplietla, rozumie mi niekto?
katarina.j
20.06.07,20:14
Tara, a zvládneš to? Lebo nezdáš sa moc istá s tým či to vlastne chceš a vieš robiť, ja neviem či to zvládneš ale možno áno a to ti prajem
Lion Topoľčany
20.06.07,20:37
Súhlasím s katarina.j. Nebolo by lepšie, keď už zarábať, vrátiť sa do normálnej pôvodnej práce ?
Melnick
20.06.07,21:02
No ja sa v tom moc nevyznám,mzdy som nikdy nerobila,ale účtovníčka čo to robila mala živnosť, nebola platca dph, fakturovala si mesačne 2500 za jeden dom a oni toľko zaplatili a chcu aby ich to aj teraz toľko stálo. Ona si potom urobila daňové odviedla 19% a bolo to. Ale ja živnosť nemám, som na rodičovskom príspevku, na matersku som išla zo zamestnania, pracovný pomer mi trvá, chcela by som vedieť, čo ja budem musieť odvádzať, teda vlastne spoločenstvo za mna, neviem si to vyrátať, aby ich to stálo stále tých 2500 na mesiac. Asi som sa v tom už zaplietla, rozumie mi niekto?

Tara zlatá,ja viem ,že keď si doma s dieťatkom ,každá ponúknutá korunka je lákavá . Ty píšeš,že si ani nevieš vyrátať,koľko musíš odviesť Ty. To Ti prípadne cez Tvoje otázky v niektorej téme poradíme, ale vieš Ty aspoň okrajovo predstaviť ,koľko zákonov ,ktoré musíš dodržať pri spracovaní miezd? Koľko rôznych výkazov, koncoročných hlásení a pod. musí mzdárka odovzdať, ale musí vedieť aj kedy , kde a čo odovzdať. :cool:
A ak nebudeš mať dohodu,prípadne živnosť tak podnikáš na čierno a nemusím Ti hovoriť čoho sa dopúšťaš.:)
Ale ak budeš predsa odvážna a pustíš sa do spracovávania miezd,tak tu Ti určite veľa ľudí poradí,pomôže.:)
ZlaticaB
21.06.07,04:56
Ale keď to dobre čítam tak ona nejde robiť mzdy ale iba účtovníctvo pre dve spoločenstva. Mzdy to je naozaj náročna práca na ovládanie množstva zákonov a musí min. rok sa zaučať, aby mohla potom aspoň vedieť čo kde, sa posiela, ovladáť mzdový program a pod. Ale myslím si, že účtovníctvo ak nemajú veľa účt. operácií by mohla zvládnuť aj samoštúdiom...
Melnick
21.06.07,08:50
Prosím Vás o radu, potrebovala by som odpoveď dosť súrne, ale so mzdami nemám skúsenosť. Som doma s 2ročným synom na rodičovskom príspevku. Mám ponuku účtovať dve spoločenstvá, za 2500 jedno na mesiac. Potrebovala by som vedieť ako to budem mocť robiť. Lebo tá pani predomnou mala živnosť a fakturovala si raz ročne. Počula som že na dohodu to nemožem lebo by to bola pravidelná činnosť ale nevyznám sa v mzdách. Prosím Vás poradte mi či to vobec možem robiť, ked porebujú doklad, či si budem musieť založiť živnosť a tak zaujíma ma všetko. Ďakujem
Pre túto vetu som myslela ,že sa jedná o mzdy
tara05
02.07.07,13:40
Moc dobre som to nenapísala, to uznávam. Ja účtujem zhruba 8 rokov, živnostníkov, jednoduché aj podvojné účto. V spoločenstvách, ktoré by som mala účtovať nemajú zamestnancov. Mne sa jedná o to ako a na základe čoho mi vyplatia peniaze. Spoločenstvo chce doklad, ale ja živnosť nemám, takže im to vyfakturovať nemožem ako pani predomnou. Moj manžel má živnosť ale je platca DPH. A dohoda o pracovnej činnosti som čítala, že nie je na pravidelnú činnosť. Dohoda bola, že mi vyplatia 2500 mesačne ako pani predomnou.
ZlaticaB
02.07.07,14:58
Dohoda o vykonaní práce - nie je na opakujúcu sa činnosť, ale dohoda o pracovnej činnosti bude platiť v novom ZP pravdepodobne od 1.9.2007 takto by si sa mohla zamestnať. Do 1.9. to vidím iba na prac. zmluvu s kratším prac. časom.
tara05
04.07.07,10:23
Zlatica, ďakujem Ti za odpoveď, ak Ťa s tým neotravujem, čítala som si zákonník práce, ale pri dohode o vykonaní práce je uvedené len že to nesmie presiahnuť 300 h za rok. Prosím Ťa, čo si mám ešte pozrieť,resp., kde je napísané, že je to len na občasnú prácu.
Jana Motyčková
04.07.07,10:39
Máš do 31.8. tri možnosti :
- robiť to na živnosť - tú si nechceš zakladať
- robiť to na pracovný pomer - náklady zamestnávateľa budú vyššie
- robiť to na dohodu o vykonaní práce - tu je obmedzenie jednak 300 hod ročne ale aj že DVP by mala byť uzavretá na činnosť vymezdený výsledkom (napr. zaúčtovanie mesiacov jún až august 2007, nemôže byť účtovanie) -§223 ods.1 a §225 ods.1.

Iné možnosti nemáš.

Po 1.9. môžete uzavrieť dohodu o pracovnej činnosti.
Ľubica2
04.07.07,14:15
Nedá mi, aby som sa neopýtala či vôbec to spoločenstvo má záujem, aby si u nich pracovala na dohodu. Lebo podľa toho čo som čítala, som pochopila, že pre nich je výhodnejšie, keď si u nich prácu vyfakturuješ. Ak budeš ich jediný zamestnanec, aj keď len na dohodu, už sa spoločenstvo musí prihlásiť do sociálnej poisťovne a na daňový úrad ako zamestnávateľ a s tým súvisia tiež určité povinnosti.
Monika Kováčová
04.07.07,14:37
Tara, a zvládneš to? Lebo nezdáš sa moc istá s tým či to vlastne chceš a vieš robiť, ja neviem či to zvládneš ale možno áno a to ti prajem


:rolleyes: ktože na svete by nezvládol účtovníctvo, mzdy, RZZP a ešte aj materskú dovolenku? :cool:
Vevey
04.07.07,15:01
Hlavne tu dovolenku ...

Tara, za tu cenu to urob i nasmu vchodu.

Ta pani pred tebou nemala asi talent pre najvyhodnejsie riesenie. Fakturovat RAZ ROCNE? Ze ako zivnostnik, proti tomu sa neda nic namietat, aj ked odvody mala z toho este aj navyse, co sa pri inych formach da znizit.

Dohoda bude to prave orechove, lebo pri prac.pomere by este i odvod do SP a ZP a DU a hlasenia k tomu, cize i uctovanie miezd by si si musela osvojit, kedze by si to asi ty robila.
Monika Kováčová
04.07.07,15:05
..... Mám ponuku účtovať dve spoločenstvá, za 2500 jedno na mesiac. ...


pre Vevey....... ;)