Luna
20.06.07,19:35
Chcem Vás poprosiť o radu. Prevzala som účtovníctvo kde si firma viedla vlastnú pokladničnú knihu a podľa tejto pokladničnej knihy je všetko v poriadku. Lenže existuje aj druhá pokladničná kniha ktorá je v účtovníctve a tam už vyskakuje manko cca 100 000,ide len o účtovnú chybu ktorá sa ťahá od roku 2005 možno aj dlhšie. Potrebovala by som pomôcť ako dostať účtovnú pokladničnú knihu na skutočné hodnoty, urobiť nejakú hrubú čiaru a pokračovať ďalej.
Kirk
21.06.07,11:15
Schodok zistený pri inventarizácii pokladnice sa účtuje 569/211.Suma presahujúca prijaté náhrady je nedaňový náklad (§21 ods.2 e zákona o dani z prijmov).
Danila
21.06.07,12:10
Schodok zistený pri inventarizácii pokladnice sa účtuje 569/211.Suma presahujúca prijaté náhrady je nedaňový náklad (§21 ods.2 e zákona o dani z prijmov).Pokiaľ by neexistovali dve pokladničné knihy knihy. Tá jedna - účtovná - je v poriadku. Tá druhá- fiktívna - sa snaží preukázať niečo, čo sa nestalo. A zväčša v nej teda bávajú manká.:) :) :) Takže by som si nad tou druhou nelámala hlavu. Tú nech si láme konateľ, čo ten fiktívny príjem poznamenal.
Luna
22.06.07,05:45
Danila ale ja mám opačný prípad, fyzická je ok ale účtovná je zle. Zrejme chyba účtovníčky. Konateľ prevzal zostatky účtov s takou sumou kde je manko 100 000,ale ono v skutočnosti žiadne manko nie je. Nepýtaj sa ma ako je to možné ako mohol konateľ prevziať takéto účto,ako sa robila inventúra, že si ho neskontroloval zostatky-to by bola odpoveď na niekoľko strán.
Denda
22.06.07,10:27
Schodok zistený pri inventarizácii pokladnice sa účtuje 569/211.Suma presahujúca prijaté náhrady je nedaňový náklad (§21 ods.2 e zákona o dani z prijmov).

V tomto príspevku sa síce nepíše akým spôsobom došlo k manku,ale v prípade Vami uvádzaného prípadu by išlo o odcudzenie pokladničnej hotovosti neznámym páchateľom.
Inak sa schodok pokladničnej hotovosti účtuje vždy ako pohľadávka voči hmotne zodpovednej osobe na účet 335.
Orsz
22.06.07,17:48
Danila ale ja mám opačný prípad, fyzická je ok ale účtovná je zle. Zrejme chyba účtovníčky. Konateľ prevzal zostatky účtov s takou sumou kde je manko 100 000,ale ono v skutočnosti žiadne manko nie je. Nepýtaj sa ma ako je to možné ako mohol konateľ prevziať takéto účto,ako sa robila inventúra, že si ho neskontroloval zostatky-to by bola odpoveď na niekoľko strán.

Ako to mohla byť chyba účtovníčky? Možno konateľ nezdokladoval výdavky v sume 100000,-Sk, tak to visí v pokladni. To, že je účtovná zle /je tam viac o 100000,-/ ale fyzická je dobre /tam je menej o 100000,-/ je ten horší prípad pre konateľa. Pochybujem, že by účtovníčka len tak pre radosť pridala do pokladne 100000,- /a odkiaľ?/. Je to naozaj polemické.