margaretka100
20.06.07,21:45
Môžete mi prosim poradiť:

1)študent denneho študia VŠ,študent od 1.1.2006 do 31.12.2006, začal 20.7. do 31.12.2006 podnikať na živnosť..
vyplňam typ RZZP typ B?
(kolegyňa mi však povedala že typ S+ SB,tak teraz neviem:(

2) študent je za nezaopatrene dieťa z hľadiska ZP považovany akykoľvek študent denneho študia,napr.aj keď ma 50 rokov a študuje 10 rokov (to je hypoteticky priklad,ide mi len o to,či je to obmedzene)

ďakujem
Jana Motyčková
21.06.07,10:31
1. B
2. študent denného štúdia okrem toho, ktorý už ukončil štúdium druhého stupňa VŠ a bol mu priznaný akademický titul. Bez ohľadu na vek.
margaretka100
24.06.07,12:09
1. B
2. študent denného štúdia okrem toho, ktorý už ukončil štúdium druhého stupňa VŠ a bol mu priznaný akademický titul. Bez ohľadu na vek.

k mojej otazke č.2:

v zdravotnej poisťovni mi pracovnička povedala,že študent denneho študia je z hľadiska zdravotneho poistenie považovany za nezaopatrene dieťa IBA DO DOVŔŠENIA 26 ROKOV VEKU
tak teraz som popletena..
Jozef Mihál
24.06.07,13:29
Verte Janke a pozrite § 11 ods.8
Muška
24.06.07,13:51
Jožko , a prečo môže byť aj dlhšie ako 26 rokov - napovedz :) a Jožko a Andyke napovedali - čítaj ďalej príspevok 8 a 9

zákon o ZP
(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za
a) nezaopatrené dieťa;39a) ........
________
a 39a) je
39a) § 9 a 10 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov

a § 9 zákona o SP

Nezaopatrené dieťa
(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa
a) do skončenia povinnej školskej dochádzky, 29)
b) po skončení povinnej školskej dochádzky, 29) najdlhšie do dovŕšenia 26 rokov veku,
Muška
24.06.07,13:57
Už som síce našla niečo na "drakovi", ale aj tak je dosť ftipné 50-ročné dieťa :D
Andyke
24.06.07,14:15
Jožko , a prečo môže byť aj dlhšie ako 26 rokov - napovedz :)

zákon o ZP
(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za
a) nezaopatrené dieťa;39a) ........
________
a 39a) je
39a) § 9 a 10 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov

a § 9 zákona o SP

Nezaopatrené dieťa
(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa
a) do skončenia povinnej školskej dochádzky, 29)
b) po skončení povinnej školskej dochádzky, 29) najdlhšie do dovŕšenia 26 rokov veku,

Na odpoveď na túto otázku aj ja som zvedavá.
Tiež si myslím, že nezaopatrené dieťa je do 26 rokov keď študuje.
Andyke
24.06.07,14:29
Teraz som našla na stránke :http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=464
nasledovné:

Máš viac ako 26 rokov a stále študuješ?
Štát je platcom zdravotného poistenia aj v prípade, že má študent viac ako 26 rokov a spĺňa všetky nasledujúce podmienky:
• štúdium nesmie presiahnuť štandardnú dĺžku štúdia,
• študuje dennú formu štúdia,
• študent nezískal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a nebol mu priznaný akademický titul.
Jozef Mihál
24.06.07,14:53
Citujem zákon o zdravotnom poistení, § 11 ods.8 písm.a):

"Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za
a) nezaopatrené dieťa;39a) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba, ktorá študuje na vysokej škole, okrem externej formy štúdia, do skončenia vysokoškolského štúdia prvého stupňa alebo do skončenia vysokoškolského štúdia druhého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, okrem fyzickej osoby, ktorá už získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol jej priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu,"

Odkaz 39a: § 9 a 10 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.

Čo to znamená:

Nezaopatrené dieťa je definované podľa § 9 a 10 zákona č.461/2003 Z.z. - podľa toho by študent denného štúdia VŠ bol nezaopatrené dieťa skutočne len do dovŕšenia 26 rokov.

Avšak dôležité je pokračovanie textu v § 11 ods.8 písm. a) za odkazom 39a, citujem tento text ešte raz:

"...za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba, ktorá študuje na vysokej škole, okrem externej formy štúdia, do skončenia vysokoškolského štúdia prvého stupňa alebo do skončenia vysokoškolského štúdia druhého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, okrem fyzickej osoby, ktorá už získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol jej priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu,"

Takže to zhrniem.

Nezaopatrené dieťa je na účely zákona o zdravotnom poistení definované rovnako, ako na účely zákona o sociálnom poistení, teda podľa § 9 a 10 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení. Výnimkou sú však študenti dennej formy VŠ, ktorí sa za nezaopatrené dieťa považujú až do skončenia VŠ štúdia I. alebo II. stupňa, pokiaľ štúdium nepresiahne štandardnú dĺžku a študent ešte neabsolvoval VŠ štúdium II. stupňa inde. Toto platí bez rozdielu veku.

Bol som pri tom priamo zainteresovaný, keď sa tento text v NR SR rodil, a dobre viem, o čom hovorím.
certik
27.06.07,08:00
Keď osoba v roku 2006 ukončila strednú školu (06/06), živnosť si otvorila 06.10. 2006. Podáva RZZP typ B? Nebola nikde evidovaná (07-09/06).
margaretka100
28.06.07,14:04
ešte k tomu študentovi..
mam študenta,ma 25 rokov, ale študium už presiahlo 5 rokov-teda štandardnu dlžku študia..
ma študent platiť zdravotne odvody? aky mu mam dať preddavok na r.2007?minimalny?bude musieť doplatiť r.2006 zdravotne odvody?

v r.2006 mal vymer.zaklad 0, zdravotne odvody neplatil
len ja som pri vyplnani RZZP zaškrtla A-nezaopatrene dieťa (ale on presiahol štandardnu dlžku študia..)

ďakujem všetkym za pomoc