margaretka100
20.06.07,22:06
1) prosím Vás,tvorbu SF je nutné zaúčtovať každý mesiac pri tvorbe ID výplaty alebo stačí zaúčtovať tvorbu SF napočítané za viac mesiacov,napr. 1x za 1/2 roka,príp.1x za rok..?

2) Ako by ste prosím Vás zaúčtovali:
príspevok zamestnanca zo SF zamestnancovi?
(tento príspevok je peňažný,tzn. podlieha dani 19 %)
príspevok bol pripísaný zamestnancovi do výplaty a rozdiel,tzn. príspevok zo SF znížený o daň mu bol zaslaný spolu s výplatou na BU.
mzdy účtujem 521/331
čerpanie SF 472/221 - lenže toto nie je môj prípad (:confused:)
táto s.r.o. má samostatný účet SF,kde priebežne zasiela peniaze.Z tohto bank.účtu SF zaslala peniaze na bežný bank.účet.
ako mám zaúčtovať príspevok zamestnávateľa zo SF?
331/221 - tu bude suma mzda+príspevok zo SF
čerpanie SF 472/..

Poraďte mi prosím,ako by ste tento problém riešili.
Ďakujem moc za všetky príspevky
liba2
20.06.07,21:25
1) prosím Vás,tvorbu SF je nutné zaúčtovať každý mesiac pri tvorbe ID výplaty alebo stačí zaúčtovať tvorbu SF napočítané za viac mesiacov,napr. 1x za 1/2 roka,príp.1x za rok..?

§6 zákona o SF: tvorba fondu
http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-socialnom-fonde.html

"(2) Na osobitný účet fondu sa prostriedky prevádzajú vo výške jednej dvanástiny do 15 dní po začatí každého mesiaca vo forme preddavkov z predpokladanej ročnej výšky základu na určenie povinného prídelu podľa § 4 ods. 1.

(3) Zostatok prostriedkov fondu sa prevádza do nasledujúceho roka.

(4) Zúčtovanie prostriedkov predstavujúce povinný prídel do fondu vykoná zamestnávateľ do konca druhého mesiaca po uplynutí bežného roka. "
liba2
20.06.07,21:31
2) Ako by ste prosím Vás zaúčtovali:
príspevok zamestnanca zo SF zamestnancovi?
(tento príspevok je peňažný,tzn. podlieha dani 19 %)
príspevok bol pripísaný zamestnancovi do výplaty a rozdiel,tzn. príspevok zo SF znížený o daň mu bol zaslaný spolu s výplatou na BU.
mzdy účtujem 521/331
čerpanie SF 472/221 - lenže toto nie je môj prípad (:confused:)
táto s.r.o. má samostatný účet SF,kde priebežne zasiela peniaze.Z tohto bank.účtu SF zaslala peniaze na bežný bank.účet.
ako mám zaúčtovať príspevok zamestnávateľa zo SF?
331/221 - tu bude suma mzda+príspevok zo SF
čerpanie SF 472/..
Pri zaúčtovaní miezd urobíš zápis: 472/331 = čerpanie SF.
Mzda+príspevok SF (netto bez DP) zaslané zamestnancovi na účet: 331/221.
Vysporiadanie medzi účtami: 221BÚ / 221SF (celá suma príspevku).
Daň odvedieš normálne 342/221
margaretka100
24.06.07,12:06
§ 4
Na začiatok (http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-socialnom-fonde.html#hore)

(1) Základom na určenie prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a) a b) je súhrn hrubých miezd (platov) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely. 3)

_____
hm.. a k tomuto ma napadlo:
do hrubých miezd nezapočítavam náhradu mzdy , napr. náhrada za dovolenku,za št.sviatok:confused: (ešte niečo?)
odmeny započítam do sumy,z ktorej 0.6 % vypočítavam tvorbu SF,správne?
opravte ma prosim,ak sa pletiem,pripadne doplnte

Ďakujem
Jana Acsová
24.06.07,12:12
... a k tomuto ma napadlo:
do hrubých miezd nezapočítavam náhradu mzdy , napr. náhrada za dovolenku,za št.sviatok:confused: (ešte niečo?)
Z vypracovaného článku:
Prostriedky sociálneho fondu nemôžu byť použité na odmeňovanie za prácu. Za prácu prináleží zamestnancovi mzda. Za mzdu sa nepovažujú náhrady mzdy (dovolenka, sviatky, z dôvodu prekážok v práci a pod.), odstupné, odchodné, cestovné náhrady, podiely na zisku, príspevky zo sociálneho fondu a podobne.
liba2
24.06.07,12:15
Jana Acsová
24.06.07,12:18
Z vypracovaného článku:
Prostriedky sociálneho fondu nemôžu byť použité na odmeňovanie za prácu. Za prácu prináleží zamestnancovi mzda. Za mzdu sa nepovažujú náhrady mzdy (dovolenka, sviatky, z dôvodu prekážok v práci a pod.), odstupné, odchodné, cestovné náhrady, podiely na zisku, príspevky zo sociálneho fondu a podobne.
No aby to nebolo úplne od veci ... z toho, čo nie je považované za mzdu, sa SF ani netvorí :)
margaretka100
24.06.07,17:29
ďakujem Vam obom za rady:) pekny zvyšok vikendu prajem