martin.martin
21.06.07,01:16
Ahoj,

pracujem pre jednu nemecku firmu podla autorskeho zakon (vyvoj softweru). Je temer iste, ze moj prijem za 12 mesiacov prekroci 1.5 miliona. Tu je dolezite podotknut, ze skoro cely moj prijem pochadza so spomenuteho kontraktu, t.j. zo zahranicia. Na Slovensku mam uz len prijem z prenajmu, co je nejakych 120 tisic rocne.

Moja otazka je: musim sa registrovat za platcu DPH ? Odpoved na tuto otazku je dolezita, pretoze ak sa musim registrovat stratim moznost uplatnit si 40% pausalne vydavky.

Nastudoval som si zakon o DPH a podla mojho nazoru sa registrovat nemusim, kedze podla § 4 ods. 1 "Zdanitelná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkaren v tuzemsku, ... , a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podat danovému úradu žiadost o registráciu pre dan." a dalej podla § 4 ods. 9 "Na úcely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podla § 28 až 36 a podla § 40 až 42."
Podla mojho nazoru prijmy zo zahranicia sa do obratu nezapocitavaju, takze moj obrat je cca. 120 tisic korun, co je menej ako 1.5 miliona a povinnost registracie mi nevznika.

Volal som aj na danovy urad a skusal som pani, ktora ma nastarosti moje pismeno vysvetlit moju situaciu a ze sa jedna o prijmy zo zahranicia, ale ona stale tvrdila, ze sa musim registrovat, ale DPH platit nebudem, ale ze zaroven stratim moznost uplatnit si 40% pausalne vydavky.

Aky je Vas nazor ? Myslite, ze mala pravdu ?

Dakujem za radu.

S pozdravom
Martin
ALBO
21.06.07,06:00
Dobre ste si to naštudovali, v § 4/9 je dôležité slovko z dodávaných služieb v "tuzemsku". Vaša služba je zadefinovaná v § 15/8. V §15/7 sa píše, že ak takú služvu dodáte podnikateľovi (platiteľovi aj neplatiteľovi do nemecka) tak miesto dodania je nemecko a teda nie tuzemsko=to do obratu nejde. Ak by ste to dodali FO do nemecka tak tam miesto dodania je slovensko a to by do obratu išlo.
Myslím, že ak si dáte vyhľadávať tak sa táto táma nedávno zozoberala.
martin.martin
21.06.07,18:13
Ahoj,

dakujem za odpoved. Pozrel som si aj starsie diskusie a myslim, ze tam tvrdia v principe to iste - netreba sa registrovat.

S pozdravom
Martin