EkoMax
21.06.07,06:16
Chcela by som sa poradiť, možno už niekto z poraďákov mal podobnú skúsenosť. Pre mňa je to veľká škola a hlavne veľké ponaučenie. Teraz už viem, že všetko mám mať na papieri a zmluvne podchytené.

Zhruba zhrniem môj problém:
Vo februári 2006 ma oslovili z firmy, kde som pred mojim podnikaním pracovala a boli s mojou prácou spokojní, nakoľko prešla aj daňovou kontrolou a kontrolou poisťovní, aby som im externe robila účtovníctvo. Problematiku som dokonale poznala, nakoľko som predtým bola na všetku prácu sama. Teraz tam mali účtovníčku, ktorá mala pripraviť doklady na zaúčtovanie, vystavovať a sledovať úhrady faktúr, spracovávať sklady. Zároveń ma požiadali, aby som dokončila rok 2005, pretože účtovníčka ktorá tam pracovala predomnou, jednoducho ušla. Údajne bolo treba doúčtovať len december, ale po zhliadnutí dokladov som zistila, že za celý rok nemali zúčtované okrem pokladne takmer nič, a to čo aj mali, tak bolo zaúčtované chybne. Tak som s "ústne dohodla s majiteľom" že kompletne rok 2005 preúčtujem a výsledok odsúhlasila audítorka. V roku 2006 som teda súbežne robila dva roky, chodila som cez víkendy, po večeroch, čoho svedkom je aj ich zamestanankyňa, ktorá tam bola so mnou a pomáhala mi. Po predložení faktúry za spracovanie roku 2005 ju majiteľ neakceptoval. Musím podotknúť, že v súčasnej dobe som po výpovedi ich kmeňovej účtovníčky ukončila spoluprácu, nakoľko vo februári keď bolo najviac práce s daň. priznaním nechali odísť účtovníčku. Boli z mojej strany upozornení, že nemám predložené sklady a inventarizácie záväzkov a pohľadávok, no napriek tomu čakali, že všetko zoberiem na svoje plecia ja a za rovnakú cenu. Rok 2006 mi vyplácali priebežne počas roka a vraj suma ktorú mi platili bola väčšia ako práca ktorú som odviedla, hodi sme sa na sume a objeme práce vopred dohodli. Len pre upresnenie uvádzam, že firma je mesačným platcom DPH, má 15 zamestnancov, štyri sklady počnúc MTZ - nedokončená výroba - sklad hotových výrobkov - sklad maloobchodná predajňa. Okrem toho úvery, leasingy, motorové vozidlá, ide o výrobný podnik a za uvedené účtovníctvo platili 8.000,- Sk mesačne. Moju faktúru za preúčtovanie roku 2005 neakceptujú, nakoľko som vraj dostávala dosť. Neviem ako postupovať. Zmluvu ktorú som im predložila doteraz nie je podpísaná. Všetko je žiaľ na báze ústnej dohody. Vie mi niekto poradiť ako postupovať?
Jozef I
21.06.07,05:02
Ak ešte chodíš do tej firmy, spravil by som to že všetky tlačové výstupy a všetko to čo si spravila za rok 2005, by si si mala potichučky zobrať k sebe a nechať im to účto také aké ho mali. Až keď sa rozhodnú to zaplatiť tak by som tam všetky výstupy vrátil. Samozrejme kópiu účtovníctva treba tiež spraviť a záznamy zmazať. Nech sa trápia pri kontrole - potom každý ocení tvoju prácu. ;)
Lion Topoľčany
21.06.07,05:15
Súhlasím s Jozef I-skús sa trochu zahrať na "vydierača". Asi to došlo do fáze-kto z koho...Takže držím palce.
EkoMax
21.06.07,05:17
Ďakujem za reakcie, vo faktúre za účt. 2005 som pripísala poznámku, že v prípade ak ju neuhradia, trvám na vrátení účtovníctva do pôvodného stavu aký bol po odchode bývalej účtovníčky. Pri mojom odchode, keď som sa majiteľa pýtala, akým spôsobom odovzdať doklady a k akému dátumu, odpovedal, že jemu je to jedno. Po prejednaní skutočností ktoré som uviedla v príspevku sme sa pohádali. Takže do firmy už nemám prístup. Ja som sa mu jasne vyjadrila, že ak do firmy vstúpim a Fa mi nebude uhradená, mnou urobené účtovné zápisy z PC vymažem. Žiaľ ani vo sne by ma nenapadlo, že to takto skončí, inak by som sa bola istila a účtovníctvo nechala len na nosiči u seba. :mee: :mee: :mee:
mgm
21.06.07,05:55
Je to veľmi ťažké, EkoMax, sú firmy a FIRMY. Aj mne sa to stalo. Mala som česť za moju prax robiť 2 firmy, ktoré potrebovali urobiť predchádzajúci rok.

Firma X chcela si skontrolovať učto kvôli tomu, že to robila kamarátka šefa a nebol si istý výsledkom. Tak som im to priebežne robila a naozaj ani jeden účet nesedel. Musím povedať, že problém splatením nebol. Majiteľ bol rád, že sa to dalo do poriadku.

Firma Y potrebovala urobiť učto kvôli daň. kontrole. Predchádzajúci učtovník im nedal žiadne podklady, akurát mali tlačivo DPH. A tu bol problém splatením. Hoci som musela urobiť všetko - PPD, VPD, evidencie fa ... a celé učto, keď to mali už urobené a aj skontrolované /nebol problém pri kontrole/, začali sa naťahovačky - veď predsa som to robila len 2 týždne ... Nevedeli pochopiť, že som pomaly nežila a už sa mi aj snívalo o ich učtovníctve, aby som to stihla. Nakoniec sme sa dohodli na nejakej smiešnej sume, ale nebola som spokojná ...

Boli to moje začiatky, keď som brala každú ponúkanú prácu ... Teraz by som to robila úplne inak - hneď pozrieť doklady, objem práce, prekalkulovať a povedať sumu hneď na začiatku ... Chceš, nechceš - ideme ďalej.

Držím palce
EkoMax
21.06.07,06:22
Poviem pravdu problémy sa začali už decembri 2006 keď som prvý krát predložila FA. Povedal že ju prehodnotí, a dohodneme sa. Kým som tam pracovala, tak som to až tak nesúrila, verila som že sa ako slušní ľudia dohodneme a vyrovnáme. Ale po tom, ako sme sa pohádali mám ponaučenie a už si dohadujem cenu a objem práce vopred a trvám aj na zálohe pri začatí účtovania. :mee:


PS: "mgm" ďakujem za krédo chceš,nechceš - idem ďalej. Už som našťastie v pozícii, keď to môžem povedať a budem sa ho držať. Len ma trápi, že na Slovensku za zodpovednpú prácu neplatí. Hovorí sa len o práci zdravotníkov, učiteľov, aká je nedocenená, ale o účtovníkoch ktorý sa dennnodenne trápia so zmenamy zákonov sa nehovorí nič.
Konkurz
21.06.07,07:10
Ekomax, ako môžeš chcieť, aby si niekto vážil účtovníkov, keď robia za 8000.-Sk to, čo si opísala?
EkoMax
21.06.07,07:18
Ekomax, ako môžeš chcieť, aby si niekto vážil účtovníkov, keď robia za 8000.-Sk to, čo si opísala?

Máš pravdu.Ja som mala dostávať doklady a podklady na zúčtovanie. Čo v objeme práce zodpovedalo uvedenej dohodnutej sume v našom regióne. V Bratislave a okolí je to smešna suma, ale v ostatných regiónoch je to žiaľ bežné. Dokonca sú tie sumy oveľa menšie.
blcha
21.06.07,07:52
Včera som videla exekučný titul kvôli jednej faktúre za 2 300,- Sk. Žasla som, že sa im kvôli takej sume chcelo ísť do za exekútorom. Ale potom som si povedala, že nie sú malé sumy, iba lenivý veritelia.

Aj tvoja faktúra má právo na úhradu - aj keby to malo byť takto komplikovane. Mimochodom, trovy exekúcie boli desaťnásobkom dlžnej sumy - čo by mohol byť od teba pekný darček bývalému klientovi !!
EkoMax
21.06.07,08:05
Moja faktúra bola na sumu 34.000,- Sk. Oni ju neakceptovali. Môžem podstúpiť nejaké exekučné kroky ? Mám list ktorý mi poslali doporučene že faktúru neuznávajú. Ako postupovať ?
betka
21.06.07,08:24
Tu sme riešili podobnú tému, možno ti v niečom pomôže, skús mrknúť.

http://wwww.porada.sk/showthread.php?t=54013&highlight=faktoring
Danila
21.06.07,09:02
Ekomax, ak máš dôkazy, tak skús pohľadávku vymáhať. Ale bez podpísanej zmluvy na tieto práce a bez ochoty odberateľa akceptovať aj ústnu formu spolupráce nevidím veľa dôvodov na optimizmus. Hľadaj radšej dôkazy, ktorými uskutočnené práce a vzájomnu spoluprácu s odberateľom budeš vedieť preukázať. A to možno na základe opravných dokladov a pod.....Určite na niečo prídeš, a ja Ti držím palce. Poznám takýchto frajerov. Ale sú argumenty, ktoré neradi vidia. Tak ich hľadaj.
EkoMax
21.06.07,11:07
Našťastie mám dôkazy, lebo uvedené účtovné zápisy odsúhlasila aj audítorka. Takže vykonané práce nemôžu zaprieť. Mám však obavy, lebo po mojom odchode sa našli nové dokady ktoré zúčtované neboli a zároveń niektoré doklady ktoré mám zaúčtované zmizli. Ja som už prístup do firmy našťastie nemala, ale aj tak nechcem, aby ma niekto neprávom očierňoval. Teraz na moju žiadosť dali urobiť nový audit, ale som veľmi zvedavá ako ho chcú preukazovať, keď po odchode zamestnankyne - účtovníčky vyhádzali do koša väčšinu dokladov ktoré mala v stole a ktoré mohli súvisieť s účtovníctvom. Ja som do firmy chodila raz do týždňa, ale čo sa tam dialo ďalšie 4 dni, neviem a ani za to nemôžem zodpovedať.
Ďakujem za rady, budem postupovať podľa možností v rámci zákona veď Fa a vykonané služby zaprieť nemôžu.
betka
22.06.07,10:27
Držíme palce.