PBEA
21.06.07,06:22
Ahojte poraďaci,
môžete mi prosím pomôcť vyriešiť problém, podnikám ako živnostík, murár a mám partiu živnostníkov, ja ako hlavný ich vediem, znášam veškeré výdavky, rozvážam ich do práce i z práce, naša partia sa rozšírila, potrebujem kúpiť ďalšie auto. Môžem si dať dve auta do podnikania, to auto nebudem šoférovať ja, lebo nemôžem naraz sedieť v dvoch autách, ako mám problém vyriešiť, prejde mi to na daňovom úrade. Ja mám najväčščie príjmy z nich ako parťák, preto znášam výdavky, kupujem pomôcky a rôzne veci potrebné pri robote, platím PHM, rozvážam ich, môžem si preto dať aj ďaľšie auto do nákladov, všetci sme živnostníci, ja fakturujem firme a moji parťáci potom mne. Prosím porďte mi?
PBEA
21.06.07,17:41
prosím prosím poraďte ako to vyriešiť, či nie je nejaká zmluva, že niekto bude do práce šoférovať to druhé auto alebo ako to riešiť aby som nemusel zamestnať ľudí........
rickman
21.06.07,18:04
Preco by to mal byt problem? Predsa aj ked vediete knihu jazd, tak tam nie je presny cas na minuty a aj keby bol, tak by nikoho nezaujimal.
Preto sa rano "povozite" s jednym autom a poobede s druhym.. :D
PBEA
22.06.07,04:53
ale ako to odôvodniť na daňovom úrade, neviem bojím sa toho, či nepotrebuje nejaku zmluvu, že auto šoféruje jeden z partie, ale skutočnosť je že tie príjmy sú oprávnené najvyššie, lebo znáša náklady za všetkých, len či to zákonne je správne.
rickman
22.06.07,11:34
Ako to odovodnit? Poviete im, ze mate vela penazi a chcete si kupit druhe auto.. Alebo to, ktore uz mate, predajte, kupte vacsie kde sa zmestite vsetci, a je to :)
Denda
22.06.07,11:39
prosím prosím poraďte ako to vyriešiť, či nie je nejaká zmluva, že niekto bude do práce šoférovať to druhé auto alebo ako to riešiť aby som nemusel zamestnať ľudí........

Neuvažovali ste o založení združenia?
PBEA
24.06.07,08:37
myslíte s.r.o.?
rickman
24.06.07,08:40
Denda ma asi namysli Zdruzenie osob na spolocne podnikanie.
Jana Acsová
24.06.07,08:40
myslíte s.r.o.?
Združenie podľa § 829-841 Občianského zákonníka ...
Skúste napr.:podnikanie v združení (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=podnikanie+v+zdru%BEen%ED)
Jana Acsová
24.06.07,08:44
Zo zákona o dani z príjmov:


§ 10
Výpočet príjmov a výdavkov spoluvlastníka
a účastníka združenia, ktoré nie je
právnickou osobou

(2) Príjmy dosiahnuté daňovníkmi pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 1 a2), na základe písomnej zmluvy o združení62) alebo písomného vyhlásenia o združení sa63) a daňové výdavky sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov rovným dielom, ak nie je v zmluve o združení určené inak. To platí aj pre príjmy a daňové výdavky pri spoločnom podnikaní (§ 6) na základe písomnej zmluvy o združení62) medzi fyzickými osobami a právnickými osobami
PBEA
10.07.07,14:19
Veľmi pekne ďakujem ale moc tomu nerozumiem
Denda
10.07.07,14:49
Veľmi pekne ďakujem ale moc tomu nerozumiem
Priložím Vám zopár linkov o podnikaní v združení:
http://www.porada.sk/t45161-zdruzenie.html?highlight=podnikanie+zdru%BEen%ED
http://www.porada.sk/t19191-zdruzenie-a-vsetko-okolo-toho.html?highlight=podnikanie+zdru%BEen%ED

PS: Mali sme tým na mysli napr. to, že na združenie sa dá nakupovať majetok, ktorí spoložne využívajú účastníci združenia. To je tá forma spoločného podnikania ako živnostníci napr.