Zuzana2007
21.06.07,08:31
Zdravim Vas vsetkych,

chcela by som Vas poprosti o radu. Uz ste mi tu dost pomohli, ale este mam v niektoryhc veciach nejasno.
Takze od maja tohto roku som zacala pracovat na zivnost.

Bola som sa prihlasit na danovom urade, zaplati som si dan za motorove vozidlo a bola som aj v ZP zaplatit.

Teraz by ma zaujimalo len ci je to vsetko co som mala urobit. Viem, ze vsetci musia platit odvody, ale ja neviem ako si mam vypocitat ich vysku a ako a komu ich mam zaplatit. Nevedeli by ste mi s tym pomoct?

DAKUJEM a prajem Vam krasny zvysok dna
blender
21.06.07,06:45
Kedže si začala podnikať v máji tohto roku, ešte si nepodávala daňové priznanie, t. j. nemáš podľa čoho určiť výšku preddavkov do ZP a SP. To znamená, že do ZP platíš minimálne preddavky, t. j. 1064,- Sk mesačne splatné do 8. kalendárneho dňa nasledujúci mesiac. Do SP prvý rok odvody neplatíš.
Zuzana2007
21.06.07,07:54
Cize teraz jedine co si budem mesacne platit bude 1069,- do ZP a viac nic?
Zuzana2007
21.06.07,07:55
myslela som 1064
katkaj
21.06.07,07:57
Cize teraz jedine co si budem mesacne platit bude 1069,- do ZP a viac nic?

Do SP budeš mať povinnosť platiť až keď za tento rok urobíš daňové priznanie a prekročíš príjem 12 násobok minimálnej mzdy za rok 2007. Potom budeš od 1.7.2008 povinný plátca.
Dovtedy sa ale môžeš prihlásiť ako dobrovoľný platca a platiť si aj SP
veronikasad
21.06.07,09:06
Nezabudni si viesť Knihu jázd, aby si si mohla uplatniť náklady na mot.vozidlo.

--------
Veronika
Zuzana2007
21.06.07,09:36
KNIHU JAZD?

Mozes mi o tom povedat trochu viac? Dakujem
Zuzana2007
21.06.07,09:50
Myslite si, ze by som sa tam mala prihlasit ako dobrovolny platca?
katkaj
21.06.07,10:13
Myslite si, ze by som sa tam mala prihlasit ako dobrovolny platca?

Je to individuálne. Ja by som si to neplatila radšej by som to vložila do podnikania, ale pokiaľ sa chystáš napríklad na materskú tak si to plať. Len toto obdobie sa ti nebude rátať do dôchodku
veronikasad
23.06.07,07:42
KNIHU JAZD?

Mozes mi o tom povedat trochu viac? Dakujem

Auto môžeš vložiť do majetku firmy, ak si ho kupovala pred menej ako 4 rokmi a máš o tom doklad /faktúra, kúpna zmluva/, môžeš si uplatniť v nákladoch 1/4 obst.ceny vozidla ročne + náklady na PHM podľa počtu najazdených km v knihe jázd, daň z motor. vozidiel, zákonné poistné, dialničnú známku a náklady na údržbu a opravu.

Druhý spôsob je, že auto nevložíš do firmy, budeš viesť knihu jázd a v nákladoch si uplatníš náhradu za používanie mot. vozidla 6,20 sk/km + spotrebu PHM podľa tech.preukazu. Náhrada zahrňa všetky horeuvedené výdavky z prvého prípadu, okrem zaplatenej dane z motor. vozidiel.

--------
Veronika
scary
03.07.07,16:46
Auto môžeš vložiť do majetku firmy, ak si ho kupovala pred menej ako 4 rokmi a máš o tom doklad /faktúra, kúpna zmluva/, môžeš si uplatniť v nákladoch 1/4 obst.ceny vozidla ročne + náklady na PHM podľa počtu najazdených km v knihe jázd, daň z motor. vozidiel, zákonné poistné, dialničnú známku a náklady na údržbu a opravu.

Druhý spôsob je, že auto nevložíš do firmy, budeš viesť knihu jázd a v nákladoch si uplatníš náhradu za používanie mot. vozidla 6,20 sk/km + spotrebu PHM podľa tech.preukazu. Náhrada zahrňa všetky horeuvedené výdavky z prvého prípadu, okrem zaplatenej dane z motor. vozidiel.

--------
Veronika
Krásny deň želám,
zaujímalo by ma či sa dá vložiť auto do majetku firmy, aj v tom prípade, že je písané na manžela. Dá sa urobiť kupná zmluva medzi manželom a mnou, a tým pádom uplatniť si v nákladoch 1/4 obst. ceny??? Čo by ste mi doporučili, keď auto už máme dlhšie než 4 roky.
ďakujem za odpovede
tish
03.07.07,17:15
No neviem, ci ti dobre poradim, ale predpokladam, ze mate s manzelom bezpodielove spoluvlastnictvo, takze mozes vyuzivat jeho auto sposobom druhym, ktory napisala Scary. Cize vyuzivas sukromne MV na podnikatelske ucely. Do nakladov si mozes dat zaplatenu dan na MV, 6,2 na km pracovne jazdy (podla knihy jazd) a spotrebu PHM podľa technickeho preukazu