Simonab
21.06.07,09:39
Ahojte praďáci. Problém o vrátení DPH z ČR tu bol riešný viackrát a mám prečítané všetky témy, ktoré sa toho týkali, teda aspoň dúfam. Napíšem môj problém. Firma A tankuje naftu cez kartu spoločnosti B ( riadne uzavretá zmluva ). Tankuje vo viacerých štátoch EU. Dvakrát mesačne príde firme A vyúčtovanie od firmy B o platbe v CZK spolu s faktúrami. Každá faktúra je vystvená firmou B s tým, že v jednotlivých štátoch je táto firma B registrovaná pre DPH ( čiže faktúry sú napr. v SK, EUR, CZK a následne prepočítané na CZK). Ide mi o to že na DU firme A povedali, že si má na túto DPH poslať žiadosť o vrátenie do Prahy. Mne sa to ale nezdá prečo by mali v ČR vracať DPH vystavenú napr. v SR ( teda faktúra je so slovenským IČDPH akurát prepočítaná na CZK ). Už som z toho normálne pomýlená, v prvom momente som si bola istá že mám ja pravdu, ale teraz pochybujem. Je tu niečo čo som prehliadla ohľadne vracania DPH z členských štátov? :confused:
Dúfam že som sa vyjadrila zrozumiteľne.
Ďakujem za všetky názory.
ALBO
21.06.07,08:11
No moc tomu nerozumiem. Firma B je zaregistrovaná v rôznych krajinách. Ak sa tankuje napr. v HU tak firme B príde faktúra z pumpy na jej maďarské ič DPH? No a firma B to potom refakturuje firme A? A pod akym ič DPH? slovenským alebo maďarským.?? Alebo je to uplne inak?
Simonab
21.06.07,08:14
No moc tomu nerozumiem. Firma B je zaregistrovaná v rôznych krajinách. Ak sa tankuje napr. v HU tak firme B príde faktúra z pumpy na jej maďarské ič DPH? No a firma B to potom refakturuje firme A? A pod akym ič DPH? slovenským alebo maďarským.?? Alebo je to uplne inak?

Áno refakturuje to pod IČDPH maďarským, správne si to pochopila.
Na faktúre je vyčíslená suma v HUF ZD+DPH a následne prepočítaná na CZK lebo celkové vyúčtovanie príde v českých korunách.
Vyúčtovanie ako také nie je faktúra je to len oznámenie o celkovej platbe- zrátané jednotlivé faktúry z rôznych štátov, ale od tej istej firmy.
ALBO
21.06.07,08:42
Áno refakturuje to pod IČDPH maďarským, správne si to pochopila.
Na faktúre je vyčíslená suma v HUF ZD+DPH a následne prepočítaná na CZK lebo celkové vyúčtovanie príde v českých korunách.
Vyúčtovanie ako také nie je faktúra je to len oznámenie o celkovej platbe- zrátané jednotlivé faktúry z rôznych štátov, ale od tej istej firmy.

ešte raz Ak natankujete v česku, oni dostanú čs. Fa a uplatnia si v česku DPH, ak natankujete v tom istom čase aj v HU dostanú maďarskú Fa a uplatnia DPH v HU, no a vám to refakturujú a ako vyzerá ten doklad a pod akým ič DPH je ten doklad , to je len jeden doklad za natankovanie vo všetkých štátoch spolu? Alebo za každú krajinu posielajú osobitný doklad? Nemyslím ako podklad ku faktúre lebo na tých sú odberatel firma B ale faktúru na ktorej ste odberatel vy.
V prvom príspevku ste napísali, že je tam slovenská DPH na vyučtovacej FA a teraz, že vyučtovacia ani nieje, ale musí tam byť niekde slovenská DPH, keď ste ju chceli pýtať od DU SR.
Simonab
21.06.07,08:56
No asi som sa zamotala. Faktúr je viac, na každej faktúre je firmaB ako dodávateľ registrovaná pod IČDPH štátu v ktorom sa tankovalo čiže aj DPH bola v tomto štáte uplatnená aj odvedená ( predpokladám). Problém je v tom že Firma B to posiela firme A zopnuté dokopy a na vrchu je priložený pokyn k platbe vystavený od firmy B so sídlom v ČR ( nie vyúčtovanie zle som sa vyjadrila ), čiže všetky faktúry spolu zrátané. Tento pokyn k platbe ale nie je daňovým dokladom ( nespĺňa náležitosti je to proste len oznámenie koľko majú zaplatiť spolu ) ako sa zrejme na DU domnievali keď im poradili žiadať o vrátenie DPH v ČR.
Podľa môjho názoru si firma A môže žiadať vrátenie DPH v ČR len z faktúr vystavených pod IČDPH CZ. Len ma pomýlil ten názor DU. Je to komplikované bolo by to treba vidieť, ťažko sa to vysvetľuje.
Simonab
21.06.07,09:03
Sú tam faktúry z tankovaní aj na Slovensku čiže refakturácia je od firmy B regitrovanej u nás ( predpokladám že u nás museli tú DPH aj odviesť aj uplatniť), ale firma A si tú DPH neuplatnila, lebo si mysleli že si ju budú žiadať v ČR na odporúčanie DU. Ja som to prebrala len teraz a hneĎ ma to zarazilo preto sa pýtam.
ALBO
21.06.07,11:01
Sú tam faktúry z tankovaní aj na Slovensku čiže refakturácia je od firmy B regitrovanej u nás ( predpokladám že u nás museli tú DPH aj odviesť aj uplatniť), ale firma A si tú DPH neuplatnila, lebo si mysleli že si ju budú žiadať v ČR na odporúčanie DU. Ja som to prebrala len teraz a hneĎ ma to zarazilo preto sa pýtam.
Takže znova:
firma A natankuje v rôznzch krajinách EU. Pumpy vystavia z roznych krajin vystavia doklady na firmu B vo svojich krajinách s DPH príslučného štátu. Firma B si v každej krajine cez daňové priznanie uplatníé DPH lebo je tam registrovaná. Firma B to refakuruje firme A vždy pod iným ič DPH (vystaví jej doklad , kde ona je dodavateľ a firma A je odberatel. Takže benzín zo slovenska so slovenskou, z maďarska z maďarskou..... Spolu to zráta a chce platbu v čk na učet firmy v reg. česku.
Takže si myslím, že vy máte nie jeden ale x-dokladov a ku každému by ste sa mali správať osobitne. Zo slovenského dokladu uplatniť na slovensku a z ostatných žiadať v príslušnej krajine.

Ten DU vám kázal aby ste všetko pýtali v česku aj za tie maďarské aj slovenské PHM? Veď tá daň nebola odvedená do šR čR, len tá česká.

Neviem, či je nejaké usmernenie na PHM, možno dopravcovia by sa k tomu mohli skôr vyjadriť, ale PHM by sa mali správať ako tovar. A podľa § 13 je miesto dodania tovaru, kde sa dodanie uskutoční(PHM neberiem ako tovar, ktorý sa prepravuje). Tak si myslím, že tá daň je v správe príslušnej krajiny, kde sa natankuje.

A vy ste si vlastne z čoho chceli uplatniť daň zo Slovenského rozpočtu?z ktorej, len z tej slovenskej alebo ako vlastne?
Simonab
21.06.07,12:40
Alenka vrelá vďaka presne takto som rozmýšľala a chcela som si to overiť. Niekedy si už fakt ja pripadám ako blbec. Ja som to účtovníctvo prebrala až teraz a oni už išli vypisovať žiadosť do Čiech ako im poradila pani na DU podotýkam zo všetkých faktúr aj zo Slovenských, rakúskych.... Ale keď som videla to množstvo faktúr a každú na iné IČDPH tak ma to zarazilo. Áno PHM sa posudzuje podľa §13 miesto dodania je tam, kde sa dodanie uskutoční.:)
Im išlo o požiadanie vrátenia DPH z Čiech. Ako sa na to pozerám tak bude treba urobiť aj opravné na všetky priznania k DPH minulého roka.

Ešte raz veľmo pekne ďakujem.;)