Zuzana Janíková
21.06.07,11:08
Dobrý deň,
mám nejasnosti pri vypracovaní ročného zúčtovania zdravotného poistenia a síce: ide o zamestnanca, ktorý počas celého roku 2006 bol zamestnaný na základe pracovnej zmluvy a súčasne počas celého roku 2006 bol sprostredkovateľom poistenia. Od 01.01.2006 do 08.10.2006 pracoval na základe zmluvy o sprostredkovaní s OVB, dňom 09.10.2006 bol zapísaný do registra sprostredkovateľov poisteniaOVB (bolo mu pridelené registračné číslo). Od kedy ho považovať za SZČO z pohľadu zdravotného poistenia? V daňovom priznaní za rok 2006 boli zahrnuté všetky príjmy (aj na základe zmluvy o sprostredkovaní) - aký základ dane uvádzať v RZZP - celkový uvedený v daň.priznaní, alebo iba odo dňa zápisu do registra, t.j. odo dňa 09.10.2006. Vopred ďakujem veľmi pekne za radu.
EkoRenka
24.06.07,18:15
Tiež mám podobný prípad: starobná dôchodkyňa pracovala ako sprostredkovateľka poistenia /teda príjem podľa §6/ a dosiahla príjem 88949, z čoho je základ dane 53369. Nemala žiadne iné príjmy. Taktiež váham, či jej to dať typom C alebo X. V každom prípade sa stala samoplatiteľom - pretože dosiahla príjem viac ako 41400 a mne z toho vychádza, že si bude musieť doplatiť celé ročné poistenie samoplatiteľa, čo je 7597 Sk.
Muška
24.06.07,18:33
Ja si myslím, že sprostredkovateľ je povinný urobiť RZZP z uvedených príjmov - nakoľko je to príjem podľa § 6 Dani z príjmu
klikni http://www.porada.sk/t52897-keby-sa-este-niekto-pytal-rzzp.html?highlight=sprostredkovate%B5 a pozri bod 6.

A taktiež ak presiahol určitú výšku príjmu ......sa musí registrovať ako platiteľ do SP.
veronikasad
24.06.07,20:29
Sprostredkovateľ poistenia bol povinný prihlásiť sa do ZP ako SZČO do 8 dní od začiatku výkonu činnosti. Ak tak neurobil, nech sa prihlási dodatočne - možno už s nejakou sankciou. Celý príjem sa potom bude považovať za príjem SZČO na liste SB.
Na školení p. Mihál upozorňoval aj na to, že ak ho ZP nezaeviduje ako sprostredkovateľa, platí ZP z celého základu dane, teda nie ako SZČO, kde sa ZD delí 2,14. Vtedy vyplňuje list SD.

--------
Veronika