Mickya
21.06.07,10:59
Ahojte,
prosím, zákazník uhradil faktúru o pár korún navyše. Nebudeme mu tých (nejakých 7 korún) vracať späť. Môžem zaúčtovať tieto peniaze: 221/648? Alebo musím najprv zaúčtovať: - (asi) - 221/379 a potom cez ID 379/648?
-------
Ďalší prípad, keď zákazník nám uhradil sumu 806,57 (je to platba zo zahraničia na SKK účet). Ak chcem vystaviť faktúru k prijatej platbe, tak nijako sa nedá táto suma v programe napasovať a stále vychádza ešte pár halierov (0,2) k úhrade.
Môžem vystaviť faktúru na 806,5 Sk alebo 806 Sk a zvyšné haliere dať len na 648?

ďakujem.
Maxinka
21.06.07,09:04
[quote=Mickya;485086]Ahojte,
prosím, zákazník uhradil faktúru o pár korún navyše. Nebudeme mu tých (nejakých 7 korún) vracať späť. Môžem zaúčtovať tieto peniaze: 221/648? Alebo musím najprv zaúčtovať: - (asi) - 221/379 a potom cez ID 379/648?


Ja som takúto platbu dala tiež na 648 - rovno cez banku 221/648.
Gabi03
21.06.07,09:07
Ďalší prípad, keď zákazník nám uhradil sumu 806,57 (je to platba zo zahraničia na SKK účet). Ak chcem vystaviť faktúru k prijatej platbe, tak nijako sa nedá táto suma v programe napasovať a stále vychádza ešte pár halierov (0,2) k úhrade.
Môžem vystaviť faktúru na 806,5 Sk alebo 806 Sk a zvyšné haliere dať len na 648?

ďakujem.

Smerodatná je zálohová faktúra, na základe ktorej oni uhrádzali danú sumu (zrejme v cudzej mene). Ak je tam rozdiel, dala by som to na kurzové rozdiely, nakoľko je to rozdiel z prepočítania z cudzej meny. Faktúra by potom mala mať rovnakú sumu ako zálohová.
Mickya
21.06.07,09:10
Smerodatná je zálohová faktúra, na základe ktorej oni uhrádzali danú sumu (zrejme v cudzej mene). Ak je tam rozdiel, dala by som to na kurzové rozdiely, nakoľko je to rozdiel z prepočítania z cudzej meny. Faktúra by potom mala mať rovnakú sumu ako zálohová.

nie, nejde o kurzové rozdiely. zálohová faktúra bola vystavená v skk, bola uhradená na náš účet SKK, ale keďže to uhrádzal zahraničný zákazník a nevyužil možnosť, aby nám to prišlo v presnej sume, tak mám s tým teraz starosti.
Gabi03
21.06.07,09:12
nie, nejde o kurzové rozdiely. zálohová faktúra bola vystavená v skk, bola uhradená na náš účet SKK, ale keďže to uhrádzal zahraničný zákazník a nevyužil možnosť, aby nám to prišlo v presnej sume, tak mám s tým teraz starosti.

Nechápem. :rolleyes:
Zál. faktúra napr. v 100 Sk, stále nepíšeš, že v akej mene to posielal na váš SKK účet, predpokladám že v cudzej a nakoľko je to SKK účet, banka si prepočítala svojim kurzom úhradu a vyšlo napr. 100,86 Sk. Alebo zahraničný zákazník to zaplatil rovno 100 SK na váš účet? Tak ako?
Mickya
21.06.07,09:31
Toto je správna verzia:

Zál. faktúra 100 Sk, v cudzej mene uhrádzal a nakoľko je to SKK účet, banka si prepočítala svojim kurzom úhradu a vyšlo napr. 100,86 Sk.
Gabi03
21.06.07,09:37
Toto je správna verzia:

Zál. faktúra 100 Sk, v cudzej mene uhrádzal a nakoľko je to SKK účet, banka si prepočítala svojim kurzom úhradu a vyšlo napr. 100,86 Sk.

Tak 100 Sk je 221/314 324
0,86 je 221/663
a faktúra 6xx,343/311 a zároveň 311/314 324 v 100 SK
Mickya
21.06.07,09:51
Tak 100 Sk je 221/314
0,86 je 221/663
a faktúra 6xx,343/311 a zároveň 311/314 v 100 SK

určite to ide na 663? veď to je jeho vec, že to uhrádzal v cudzej mene.
Veď ja mám účet v slovenskej mene, faktúra je v skk mene.
betka
21.06.07,10:00
Osobne by som to dala tak, ako ste uviedli do zadania cez 648- ide o výnosy z hospodárskej činnosti, nie z finančnej.
Mickya
21.06.07,10:14
Osobne by som to dala tak, ako ste uviedli do zadania cez 648- ide o výnosy z hospodárskej činnosti, nie z finančnej.


takže, ak mal uhradiť 762 sk a uhradil 806,57,
tak, môžem faktúru vystaviť na 806,50 Sk (alebo 806,-Sk - neviem ako ma faktúra pustí) ??
a účtovanie:
640,4 na 602
121,6 na 343
44,57 na 648

môže to byť prosím tak?
Jozef I
21.06.07,10:21
takže, ak mal uhradiť 762 sk a uhradil 806,57,
tak, môžem faktúru vystaviť na 806,50 Sk (alebo 806,-Sk - neviem ako ma faktúra pustí) ??
a účtovanie:
640,4 na 602
121,6 na 343
44,57 na 648

môže to byť prosím tak?
Tak tomuto nerozumiem ??? Ak mal niekto uhradiť 762 Sk ako mu chcete zrazu vystaviť vyššiu faktúru? Ved už ste mu zálohovú poslali a máte túto zálohu len vyúčtovať a nie navýšiť ?

Ešte doplním: Faktúru vystavte na 762 Sk.
úhrada fa bude 221/321 - 762,-
221/648 - 44,57 Sk.
Mickya
21.06.07,10:26
Tak tomuto nerozumiem ??? Ak mal niekto uhradiť 762 Sk ako mu chcete zrazu vystaviť vyššiu faktúru? Ved už ste mu zálohovú poslali a máte túto zálohu len vyúčtovať a nie navýšiť ?

lenže, prijali sme 806,57 Sk a ja musím faktúru vystaviť na túto sumu +odviesť DPH z tejto sumy
ak by to bol Slovák, tak by sme mu zvyšné peniaze vrátili, ale ak je to zahraničný odberateľ, tak nebudeme predsa platiť 300 Sk, aby sme mu vrátili cca 40 Sk.
Gabi03
21.06.07,10:27
Osobne by som to dala tak, ako ste uviedli do zadania cez 648- ide o výnosy z hospodárskej činnosti, nie z finančnej.

Podľa mňa je to čisto finančná záležitosť. Predsa zákazník nekupuje vo vyššej cene, ktorú majú v zahraničí a preto zaplatil viac, ale zrejme prepočtom na cudziu menu mu vyšla daná suma a tú zaplatil. Ako som písala, je to finančná operácia.
Chce mi to niekto vyvrátiť?
Jozef I
21.06.07,10:31
lenže, prijali sme 806,57 Sk a ja musím faktúru vystaviť na túto sumu +odviesť DPH z tejto sumy
ak by to bol Slovák, tak by sme mu zvyšné peniaze vrátili, ale ak je to zahraničný odberateľ, tak nebudeme predsa platiť 300 Sk, aby sme mu vrátili cca 40 Sk.
Vyúčtovanie prijatej platby sa robí preto lebo sa faktúrovalo dadanie služby alebo tovaru. A vám za to zaplatili. Ale dph nie je z finančnej činnosti ktorá vo vašom prípade nastala. Ak niekomu predáte tovar za nejakú hodnotu nemôžete mu predsa vystaviť faktúru na inú sumu aj ked vám iná suma príde na účet. Ako vravíš bud mu tú sumu vrátite alebo si ju dáš do výnosov.
Ešte sa spýtam akú fa. by ste vystavili ak by ste sa rozhodli mu tú sumu vrátiť? Ako by ste to účtovali?:rolleyes:
Mickya
21.06.07,11:00
Vyúčtovanie prijatej platby sa robí preto lebo sa faktúrovalo dadanie služby alebo tovaru. A vám za to zaplatili. Ale dph nie je z finančnej činnosti ktorá vo vašom prípade nastala. Ak niekomu predáte tovar za nejakú hodnotu nemôžete mu predsa vystaviť faktúru na inú sumu aj ked vám iná suma príde na účet. Ako vravíš bud mu tú sumu vrátite alebo si ju dáš do výnosov.
Ešte sa spýtam akú fa. by ste vystavili ak by ste sa rozhodli mu tú sumu vrátiť? Ako by ste to účtovali?:rolleyes:

ak by sme mu tú sumu vrátili, tak by som to účtovala:
tých zvyšných 40 Sk na 221/379.

takže, je to zle, ak vystavím faktúru (ktorá je vystavená na základe prijatej platby + závoreň vyúčtovacia) na sumu, ktorú prijmem?
To mi tak práveže poradili 2 účtovníčky..
tak teraz už ozaj neviem ako to robiť.
Mickya
22.06.07,07:51
Prosím, tak ako je správne vystavenie faktúry, ktorá je vystavená na základe prijatej platby a je zároveň aj vyúčtovacia? + zároveň účtovanie Vás poprosím..

:mee: :mee: :mee: :( :( :(
na sumu, ktorú prijmem alebo na sumu, ktorú mal zaplatiť.?
každý mi hovorí inak a ja teraz už ozaj neviem čo je správne...
Gabi03
22.06.07,07:53
Prosím, tak ako je správne vystavenie faktúry, ktorá je vystavená na základe prijatej platby a je zároveň aj vyúčtovacia? + zároveň účtovanie Vás poprosím..

:mee: :mee: :mee: :( :( :(
na sumu, ktorú prijmem alebo na sumu, ktorú mal zaplatiť.?
každý mi hovorí inak a ja teraz už ozaj neviem čo je správne...

:)
Podľa správnosti by malo byť podľa sumy. Ale ak je dodanie tovaru-služby do 15 dní, môže sa to vybaviť jednou faktúrou a vtedy je to podľa hodnoty toho dodávaného plnenia. :rolleyes:
Jozef I
22.06.07,08:20
Prosím, tak ako je správne vystavenie faktúry, ktorá je vystavená na základe prijatej platby a je zároveň aj vyúčtovacia? + zároveň účtovanie Vás poprosím..

:mee: :mee: :mee: :( :( :(
na sumu, ktorú prijmem alebo na sumu, ktorú mal zaplatiť.?
každý mi hovorí inak a ja teraz už ozaj neviem čo je správne...
Ja som svoj názor už vyjadril a to že ti iní hovoria niečo iné, je pre mňa nepodstatné. Rozhodnúť sa musíš ty a zaúčtovať tak isto. Ide mi len o princíp, že ak sa niekto pomýli a pošli ti peniaze napr. s jednou nulou naviac oproti zálohovej fa. tak to predsa neznamená že mu máš vystaviť na celú sumu faktúru. Peniaze mu asi vrátiš. Ale ak ten preplatok je nepodstatný a vrátenie peňazí vyvolá viac nákladov, alebo je to z dôvodu kurzového rozdielu, tak to nie je dodanie tovaru a ani služby, ale je to finančné vyrovnanie resp. kurzový rozdiel. A z toho sa predsa dph nedáva.
Toľko môj názor. Ako sa zariadiš je na tebe. Netvrdím že mám na 100% pravdu, to asi nemá nik, ale viac ti poradiť neviem. Môžeš sa prikloniť k môjmu názoru alebo názoru 2 účtovníčiek. Rozhodnutie je na tebe. ;) :)
Mickya
22.06.07,08:46
Ja som svoj názor už vyjadril a to že ti iní hovoria niečo iné, je pre mňa nepodstatné. Rozhodnúť sa musíš ty a zaúčtovať tak isto. Ide mi len o princíp, že ak sa niekto pomýli a pošli ti peniaze napr. s jednou nulou naviac oproti zálohovej fa. tak to predsa neznamená že mu máš vystaviť na celú sumu faktúru. Peniaze mu asi vrátiš. Ale ak ten preplatok je nepodstatný a vrátenie peňazí vyvolá viac nákladov, alebo je to z dôvodu kurzového rozdielu, tak to nie je dodanie tovaru a ani služby, ale je to finančné vyrovnanie resp. kurzový rozdiel. A z toho sa predsa dph nedáva.
Toľko môj názor. Ako sa zariadiš je na tebe. Netvrdím že mám na 100% pravdu, to asi nemá nik, ale viac ti poradiť neviem. Môžeš sa prikloniť k môjmu názoru alebo názoru 2 účtovníčiek. Rozhodnutie je na tebe. ;) :)

Ďakujem, ste zlatí !!!!!!;) ;) ;)

no, ja som kedysi (ale v JÚ) vystavila fa, na to, čo mali zákazníci zaplatiť, a nie čo zákazníkov napadlo,ale keďže mi tie účtovníčky povedali, že je to zle a tieto osoby robili o dosť dlhšie účtovníctvo, začala som to robiť podľa nich.

takže, opäť to začnem robiť, ako píšeš ty.. :) :)

Len sa chcem pre istotu ešte opýtať:
ak by uhradil menej o tých 44 Sk, ako by som sa tým vysporiadala?
preto mám s tým problém, keďže faktúru vystavujem na základe prijatej platby, je to vyúčtovacia faktúra, a určite nebudem pýtať od zákazníka tých 44 Sk, ak to spraví vysoké náklady na prevod zo zahraničia.
faktúru stále vystavím na 762 Sk?

VĎAKA !!!!
Gabi03
22.06.07,08:53
No ja ešte predtým, ako by som začala riešiť ostrú faktúru, by som si vypýtala nejaké podklady od zákazníka, na základe čoho uhrádzal danú čiastku. Myslím, že z toho sa dá celkom pekne vychádzať pri vystavovaní faktúry.
Mickya
02.07.07,09:05
prosím, môže mi niekto odpovedať na môj príspevok č. 19? (ako postupovať, ak niekto uhradí napr. o 10 Sk menej alebo o 30 SK menej) nie je mi to úplne jasné. ďakujem
liba2
02.07.07,13:31
prosím, môže mi niekto odpovedať na môj príspevok č. 19? (ako postupovať, ak niekto uhradí napr. o 10 Sk menej alebo o 30 SK menej) nie je mi to úplne jasné. ďakujemJe to náklad - zaúčtuj na 548 (tak ako by si výnos zaúčtovala na 648, čo ti radili predtým).