kvietok
21.06.07,11:44
Mali sme kontrolu zo soi a dostali sme pokutu. Ako mám túto pokutu zaúčtovať? Je to daňový výdavok? Ďakujem
betka
21.06.07,09:53
Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám aúrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte paltených bankám sú uznaným daňovým výdavkom až po zaplatení (17/21 ZDP)
Sumy týchto položiek, kt. do konca ZO nebudú zaplatené, sa pri zistení ZD k výsledku hospodáreia pripočítajú. Do daňových výdavkov sa zahrnutú v tom ZO, keď budú zaplatené

Sankcie za porušenie právnyvh predpisov vyrubené a ukladané orgánmi štátnej správy nie sú daňovými výdavkami. - pokuty a penále, sankčné úroky uložené DU, obecným úradom, Sp, colným úradom ......

Postupy učtovania v PU par. 68
(4) Na ťarchu účtov 544 - Zmluvné pokuty, penále a úroky z omeškania a 545 - Ostatné pokuty, penále a úroky z omeškania sa účtujú najmä uznané sankčné položky na základe príslušných zmlúv, dokladov, bez ohľadu na to, či došlo k platbe alebo nie a odstupné zo zrušenia zmluvy.39). Neúčtujú sa tu úroky z omeškania podľa zmluvy o úveroch.
kvietok
24.06.07,14:13
ďakujem, takže som to pochopila takto:
účtujem 545/379 a pri DP to bude pripočítateľná položka bez ohľadu na to, či suma bude alebo nebude zaplatená. Správne?
mikumi
07.11.08,13:30
Pekný deň, nechcem otvárať novú tému, tak skúsim svoju otázku položiť sem.
Dva roky sme spolupracovali s firmou a mali podpísanú zmluvu o energet.garanciách, firma sa rozhodla dňa 23.4.2008 odstúpiť od zmluvy. Na základe výpočtov (ide o dosiahnutú úsporu plynu na vykurovaciu sezonu) nám dňa 30.10.2008 poslali na účet sumu 49.433,-Sk.
Napriek tom, že práve prebieha súd o neoprávnené zrušenie zmluvy zo strany odberateľa.
Ide mi o to, ako mám uvedenú sumu zaúčtovať - cez aké účty. Stačí len cez ID, alebo musím vystaviť faktúru, je tam DPH????
Prosím poradte mi. Dosť ma to súri.Ďakujem.
mikumi
10.11.08,06:54
Dobré ráno, nikto si neprečítal môj dotaz a neporadí mi.