Filipček
21.06.07,13:13
Na konci roka som si zabudla skontroľovať konečný zostatok na banke s výpisom z účtu. Po kontrole účtovníctva som zistila rozdiel vo výške 532.-Sk, systém mi nezúčtoval jednu platbu. Ako postupovať ďalej? Musím podať dodatočné daňové priznanie a opraviť agendu banka a peňažný denník, aby mi sedeli zostatky? Môžem zasahovať do účtovníctva minulého obdobia? Jedná sa o rok 2006, kde bola zaplatená daň, ale keď doúčtujem tú platbu zmení sa mi základ dane a tým pádom som mala odviesť menšiu daň, mám potom požiadať o vrátenie dane? Alebo to urobiť, že doučtujem banku, aby mi sedeli zostatky a vyhodím niečo z pokladne, aby mi sedel základ dane a nemenila sa mi výška daňovej povinnosti a potom zmením len výkazy? Prosím o názor. Ďakujem...
ekopo
21.06.07,12:24
V tomto je dosť ťažké poradiť. Na dani činí rozdiel 100,- Sk. Zanedbateľná čiastka. Aby bolo všetko úplne v poriadku bolo by vhodné podať dodatočné DP aj s výkazmi. To aby sedeli zostatky v banke. Nebola by to horšia práca, ako špekulovať nad niečim iným.
Ozaj, nie systém nezaúčtoval.....Ale stáva sa.
Mária hrušková
21.06.07,12:37
za taký rozdiel by som rozruch nerobila a doučtovala - v prípade potreby do nákladov,alebo výnosov
Zoltán Kovács
21.06.07,12:42
za taký rozdiel by som rozruch nerobila a doučtovala - v prípade potreby do nákladov,alebo výnosov

Bolo by to porušenie postupov účtovanie.
Mária hrušková
21.06.07,12:45
viem,ale dvakrát by za to nikto nepadal do bezseba....
Zoltán Kovács
21.06.07,12:46
viem,ale dvakrát by za to nikto nepadal do bezseba....

S tým súhlasím, ale keĎ už radím, tak sa snažím poradiť správne.
Mária hrušková
21.06.07,12:49
a čo by si spravil Ty?
Zoltán Kovács
21.06.07,12:50
a čo by si spravil Ty?

TO čo poradil ekopo v príspevku č. 1
Mária hrušková
21.06.07,12:51
a spýtam sa,koľkí by tak urobili?
Zoltán Kovács
21.06.07,12:57
a spýtam sa,koľkí by tak urobili?

Podľa mňa nie je otázne, kolki to by tak urobili, ale to, že čo je správne.
ekopo
21.06.07,12:59
dobré otázky a odpovede
Peter_B
21.06.07,15:45
Z hľadiska účtovného je správny spôsob v systéme JÚ dodatočné daňové priznanie s tým že sa opraví účtovníctovo a všetko s tým súvisiace.

Ale vzhľadom aj na tú sumu a na to že ste o nič neukrátili štát, ale seba, by som zaúčtoval daný výdavok z BÚ ako VNZD, pretože to nie je výdavok tohoto roka a nechal by som to tak.

Čo je horšie je že to svečí o tom že ste si na konci roka neskontrolovali výpis z účtu so stavom v účtovníctve a to nevrhá príliš dobrý obraz na inventarizáciu ktorá by sa mala vykonať ku dňu ku ktorému sa zostavuje ÚZ.
ekopo
21.06.07,17:17
Ale vzhľadom aj na tú sumu a na to že ste o nič neukrátili štát, ale seba, by som zaúčtoval daný výdavok z BÚ ako VNZD, pretože to nie je výdavok tohoto roka a nechal by som to tak.

S ostatným súhlasím, ale s týmto veľmi nie. Dôvody: V ktorom roku zaúčtuješ ako VNZD? V r. 2006 ? Môžeš, ale už robíš zásah do účtovníctva, pretože aj keď táto operácia nebude mať vplyv na daňový základ, bude mať vplyv na KS na BU a z toho dôvodu musíš opraviť minimálne výkaz o MaZ. (celkom schodná cesta) Ak chceš vyrovnať BU v tomto roku, nemáš na základe čoho.
Peter_B
21.06.07,18:55
Hm, tak to je pravda. Chyba tam doklad...ked sa to neopravi poriadne tak tomu vzdy bude nieco chybat.
Katka22
22.06.07,03:46
Ja by som zaúčtovala výdavok z banky ako VNZD a podala opravný výkaz o M a Z . A viem že v roku 2007 mám správny začiatočný zostatok na banke :-)
ormika
22.06.07,04:39
Ja by som tiež opravila rok v ktorom nesedí zostatok na BÚ a podala dodatočné daňové priznanie s tým, že ak by mi vychádzalo že mi má daňový úrad vrátiť niečo zo zaplatenej dane, tak by som si to vôbec od DÚ nepýtala (teda ak to je len zanedbateľná čiastka). Zaplatená daň je aj tak výdaj neovplyvňujúci základ dane, takže v roku 2007 pri úhrade dane to nič nespraví.
Filipček
22.06.07,10:46
Takže po prečítaní príspevkov asi urobím to, že doúčtujem banku tak, aby mi sedeli zostatky, podám dodatočné daňove aj s novými výkazmi, ale daňový úrad nebudem žiadam o vrátenie preplatku na dani. A hotovo. Asi to bude najčistejšie a najednodchšie ako sa do toho zamotávať. Ďakujem všetkým. Ste super.
Mária hrušková
22.06.07,12:19
mne to nedalo a spýtala som sa kamarát -danového poradcu.Co v takom prípade. povedal,že môžem zúčtovať s tým dátumom,kedy som sa o tom dozvedela,že mám nesprávny zostatok...cez ID
ekopo
22.06.07,13:20
mne to nedalo a spýtala som sa kamarát -danového poradcu.Co v takom prípade. povedal,že môžem zúčtovať s tým dátumom,kedy som sa o tom dozvedela,že mám nesprávny zostatok...cez ID
Kamarátovi asi nič nehovorí § 26 zákona o účtovníctve kde sa hovorí že
Inventarizáciou overuje účtovná jednotka, či stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnosti. A táto inventarizácia musí byť o.i. vykonaná aj k 31.12. To znamená, že účtovná jednotka už vtedy mala zistiť rozdiel medzi účtovným stavom v PD a stavom na BU.
Peter_B
22.06.07,20:42
A tiez do danovych vydavkov v tomto roku by to ist nemalo urcite tiez ;-) takze jedine VNZD...