martin.martin
22.06.07,00:06
Dobry den,

som FO, nie som platca DPH, mam prijem podla autorskeho zakona a prijmy z prenajmu nehnutelnosti, ine prijmy nemam.
Chcel by som si overit, ci si mozem uplatnit 40% pausalne vydavky na oba prijmy. Rozumiem tomu spravne, ze ked si uplatnujem pausalne vydavky, tak si nemusim viest uctovnictvo ? Ani si odkladat ucty, etc ?

Mozno vam tieto otazky pridu, mierne povedane, jednoduche... ale je to pre mna uplne nova oblast a nerad by som sa dostal do problemov s DU, preto ak mate chvilu casu, poprosim o kratku odpoved.

Dakujem za pomoc.

S pozdravom
Martin
Dana 22
22.06.07,06:46
Dobry den,

som FO, nie som platca DPH, mam prijem podla autorskeho zakona a prijmy z prenajmu nehnutelnosti, ine prijmy nemam.
Chcel by som si overit, ci si mozem uplatnit 40% pausalne vydavky na oba prijmy. Rozumiem tomu spravne, ze ked si uplatnujem pausalne vydavky, tak si nemusim viest uctovnictvo ? Ani si odkladat ucty, etc ?

Mozno vam tieto otazky pridu, mierne povedane, jednoduche... ale je to pre mna uplne nova oblast a nerad by som sa dostal do problemov s DU, preto ak mate chvilu casu, poprosim o kratku odpoved.

Dakujem za pomoc.

S pozdravom
Martin
Vase príjmy možno zaradiť do § 6, ods. 2, 3, zákona č. 595 o dani z príjmov
a podľa ods. 10 si môžete uplatniť paušálne výdavky vo výške 40% v prípade, že si neuplatníte skutočné výdavky
Dana 22
betka
22.06.07,10:18
Ak si daňovník uplatnuje paušálne výdavky, nie je UJ.

Par.6 ZDP.
(10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

(12) Evidenciu podľa odseku 11 je daňovník povinný uchovávať po dobu, v ktorej zanikne právo daň vyrubiť alebo dodatočne vyrubiť podľa osobitného predpisu.34)
martin.martin
23.06.07,10:07
Ahoj Betka a Dana,

v prvom rade by som sa chcel podakovat za odpoved.

> Ak si daňovník uplatnuje paušálne výdavky, nie je UJ.
Prepac, ale neviem co je 'UJ', podla googla by to mohla byt uctovna jednotka... Znamena to teda, ze nemusim viest uctovnictvo ?

> Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Vzhladom na druh mojej cinnosti zasoby a pohladavky nemam, staci teda nejaky jednoduchy excel sheet v style - datum, suma, kto, v ktorom uvediem zoznam prijmov ?

S pozdravom
Martin
Aljok
23.06.07,10:19
UJ = účtovná jednotka
Evidenciu o príjmoch môžeš viesť v exceli.
Klikni sem:http://www.porada.sk/t41159-pausalne-vydavky-ako.html
Je tu dosť podrobne rozoberaná téma paušálnych výdavkov.
martin.martin
23.06.07,17:32
Ahoj,

este raz dakujem za odpoved, myslim, ze teraz uz tomu rozumiem.

S pozdravom
Martin