rommy
22.06.07,10:01
Ahoj poraďáci, vyskytol sa mi taký prípad, šéfka kupovala črepníkové kvety a platila ich kartou a priniesla mi doklad z ERP:

Črepníkový kvet 1x 13 000,-
Spolu 13 000,-

Základ dane + daň
Ďakujeme za návštevu.

Identifikačné údaje sú tam, ale nie je tam sadzba dane ani rozísaný základ a daň, takže na základe tohto dokladu nemôžem uplatniť odpočet asi že?
betka
22.06.07,09:46
Uplatniť odpočítanie nemôžeš, nemáš z čoho, pretože tento subjekt zrejme nie je plátcom DPH.
Ak máš nejaký pocit, tušák, že by mohol byť predávajúci plátcom DPH, (stránka drsr, podľa obch. mena na doklade), tak by mal mať doklad potrebné náležitosti podľa z o DPH par. 71.
Chcem tým povedať toľko, že či ti vôbec dal daňový doklad, a nie je to len nejaká černota...)
poliaľ ho nenájdeš ako plátcu DPH, tak tam DPH nemá čo hľadať.
rommy
22.06.07,12:06
Platca DPH je lebo overila som si to a mám od nich ešte jeden bločik, ktorý sa platil v hotovosti a tam je všetko ako má byť, tvrdia mi že vždy keď niekto platí kartou, tak im vyjde z pokladne takýto doklad a že mali aj kontrolu a nikto im nič nepovedal, tak som si vypýtala paragón, kde mi rozpísala základ aj DPH a na základe tohto ju už môžem odpočítať nie?
Janca
22.06.07,12:17
Áno, môžeš.
rommy
22.06.07,12:22
Ďakujem moc :)
Jana Acsová
22.06.07,14:33
Platca DPH je lebo overila som si to a mám od nich ešte jeden bločik, ktorý sa platil v hotovosti a tam je všetko ako má byť, tvrdia mi že vždy keď niekto platí kartou, tak im vyjde z pokladne takýto doklad a že mali aj kontrolu a nikto im nič nepovedal, tak som si vypýtala paragón, kde mi rozpísala základ aj DPH a na základe tohto ju už môžem odpočítať nie?Nie ... ak paragón neobsahuje všetky náležitosti podľa § 71 ods. 2 ZDPH. A to preto, lebo pre účely zákona je faktúra napr.:
- doklad s náležitosťami podľa § 71 ods. 2 (t.j. úplná faktúra),
- doklad vyhotovený ERP pri nákupe do 50 tis. Sk podľa § 71 ods. 5 (paragón nie je doklad vyhotovený ERP) atď..

Paragón by mohol byť faktúrou, ak by obsahoval všetky náležitosti "úplnej faktúry". Abstrahujem od ostatných typov faktúr ako je splátkový kalendár, dialničná známka atď.
Jana Acsová
22.06.07,14:34
Doporučujem požiadať o vystavenie duplikátu z ERP s náležitosťami potrebnými pre platiteľa dane. Ak je dodávateľ platiteľ dane a neopraví doklad, tak časť ceny prislúchajúca DPH by nebola daňovým výdavkom.
Janca
22.06.07,14:38
Janka nechcela som zavádzať, pri mojej odpovedi som počítala s tým, že na tom paragone sú ako samozrejmosťou všetky ostatné náležitosti podľa § 71, odst. 2. Názov dokladu predsta nemusí mať znenie "faktúra", pokiaľ sú tam všetky potrebné údaje podľa zákona o DPH.
Jana Acsová
22.06.07,14:42
Janka nechcela som zavádzať, pri mojej odpovedi som počítala s tým, že na tom paragone sú ako samozrejmosťou všetky ostatné náležitosti podľa § 71, odst. 2. Názov dokladu predsta nemusí mať znenie "faktúra", pokiaľ sú tam všetky potrebné údaje podľa zákona o DPH.
Janca nepochybujem, že si nechcela zavádzať ... preto som uviedla že "nie ... v prípade, že nemá náležitosti ..."

A paragón ich štandardne nemá. Nie je tam priestor na uvedenie celej identifikácie odberateľa ... kupujúceho. Preto som považovala za potrebné odpoveď doplniť. Pod paragónom si štandardne predstavujeme niečo iné ako doklad so všetkými náležitosťami.
Jana Acsová
22.06.07,14:43
...Názov dokladu predsta nemusí mať znenie "faktúra", pokiaľ sú tam všetky potrebné údaje podľa zákona o DPH.
Ja viem :)
http://www.porada.sk/showpost.php?p=112000&postcount=17
Janca
22.06.07,14:46
Janka viem, že vieš, preto dávam aj súhlas k príspevku č. 7 a bude to správnejšie a bez problémov.
betka
22.06.07,15:55
rommy.
Ak platila kartou a z ERP jej vyšiel takýto zázrak, kt. nie je FA....
Nezdá sa mi to. Proste, buď niečo majú v pokladni zle nadstavené....., alebo majú zapnutú pokladňu na iný režim, .....ale to nedáva logiku na čo myslím, ved im nabehne úhrada na účet...

Osobne:
Keď kupujem kartou: Dostanem doklad z ERP, kt. vždy obsahuje potrebné náležitosti podľa par. 71 z o DPH. A ešte k tomu dostanem dostanem dokladík, že platba cez terminál prebehla.
určite by som sa išla opýtať do predajne, prečo Ti nedali riadnu FA, keď išla platba cez terminál...-elektronické peniaze, veď ide o tržbu cez ERP.

Fakt neviem pochopiť, čo tým firma cieli s týmto dokladom a hlavne to, že peniaze sú na účte. Som zvedavá, čo zistíš. Daj vedieť.
Orsz
22.06.07,16:11
rommy.
Ak platila kartou a z ERP jej vyšiel takýto zázrak, kt. nie je FA....
Nezdá sa mi to. Proste, buď niečo majú v pokladni zle nadstavené....., alebo majú zapnutú pokladňu na iný režim, .....ale to nedáva logiku na čo myslím, ved im nabehne úhrada na účet...

Osobne:
Keď kupujem kartou: Dostanem doklad z ERP, kt. vždy obsahuje potrebné náležitosti podľa par. 71 z o DPH. A ešte k tomu dostanem dostanem dokladík, že platba cez terminál prebehla.
určite by som sa išla opýtať do predajne, prečo Ti nedali riadnu FA, keď išla platba cez terminál...-elektronické peniaze, veď ide o tržbu cez ERP.

Fakt neviem pochopiť, čo tým firma cieli s týmto dokladom a hlavne to, že peniaze sú na účte. Som zvedavá, čo zistíš. Daj vedieť.

Bohužiaľ pre Jancu, plne súhlasím s Betkou. Neverím, že kontrola z DU by to nechala tak. Veď viem, ako naháňali a pokutovali všetkých, keď nevyčíslovali základ dane na bločkoch. To, že tvrdia, že je to OK, a že im to uznala aj DK je veľmi ale veľmi pochybné. Nie je to správny doklad.
betka
22.06.07,16:23
Erika, zamýšľam sa nad týmto....
Pred pár rokmi (4,5 rokov) sa raz kupovali granule pre psa, kt. je v evidencii. Vydali z ERP doklad, kde nebol vyčíslený ZD+DPH, cenu spolu. Potom som tom zistila pri zaúčtovaní. Zavolala som do Jednoty a tam mi povedali, že vyhadzujú takéto doklady pre zákazníkov, aby neboli dlhé bločky. A malo sa im hneď povedať, že to má byť doklad do firmy. Tak to nejako stornovali a vystavili nový... Tak teraz som na pochybách. V súčasnosti to s novým zákonom o DPH nefunguje....

Mne sa stále spaja, či tam nie je klúčikom iný režim, len tie peniaze na účte sú preukazné, neviem, čo sa tým chce firma dokázať... Fakt ma tento prípad zaujíma
Orsz
22.06.07,16:36
Erika, zamýšľam sa nad týmto....
Pred pár rokmi (4,5 rokov) sa raz kupovali granule pre psa, kt. je v evidencii. Vydali z ERP doklad, kde nebol vyčíslený ZD+DPH, cenu spolu. Potom som tom zistila pri zaúčtovaní. Zavolala som do Jednoty a tam mi povedali, že vyhadzujú takéto doklady pre zákazníkov, aby neboli dlhé bločky. A malo sa im hneď povedať, že to má byť doklad do firmy. Tak to nejako stornovali a vystavili nový... Tak teraz som na pochybách. V súčasnosti to s novým zákonom o DPH nefunguje....

Mne sa stále spaja, či tam nie je klúčikom iný režim, len tie peniaze na účte sú preukazné, neviem, čo sa tým chce firma dokázať... Fakt ma tento prípad zaujíma

No Betka - teraz si mi dala chrobáka do hlavy. Tento problém asi ešte pretrváva. Účtujem firmu - ktorá má reštauráciu a nakupuje potraviny, neviem, či to je Jednota alebo COOP market - a takéto bločky mi donesú niekedy aj dnes. Nakupujú tam síce len rožky, takže nie sú to veľké sumy, ale i tak som sa zamýšľala, prečo tam je len cena celkom /ale v tomto prípade nešlo o platenie kartou ale v hotovosti/, no DPH neuplatňujeme, keďže tam nie je uvedené. Ale tiež ma napadol iný režim - iné otočenie kľúčikom. No neviem.
betka
22.06.07,16:52
Erika, tak si pýtaj daňový doklad. Tete pri pokladni vysvetli, že to potrebuješ zaúčtovať, a potrebuješ tam mať i vyčíslenú DPH. Stlačí tam nejaký gombíček a vypľuje jej to doklad ako má byť.
v Jednote naozaj spotrebujú haldy papiera a tak si to prepnú, pričom páska pre DU im zapisuje normálne, ale pre zákazníka je to skrátené.
teraz sa zamysli nad tým, že by si kupovala niečo vo vačších sumách a zaúčtuješ to ako daňový výdavok aj s DPH, a pri kontrole by ti časť DPH mohli vyšmariť, pretože oni sú plátcami DPH a ty tiež....mala si nárok na odpočítanie.

A to iné otočenie kľúčikom, pri Jednote nebude platiť, oni evidujú všetko cez ERP...(dúfajme..)
Ale Rommyho prípad, tam naozaj mohol kľúčiček smerovať iným smerom. My tu špekulujeme, ...
Ale ako by si obhájili na druhej strane pripísanie PP na BU, ved to išlo cez terminál, a to je dosť okaté....
Asi bude naozaj zle nadstavená ERP, alebo majú zlý program????:rolleyes:
Orsz
22.06.07,16:57
Betka, pri pokladni si to musí riešiť klient - nákupca, ja nechodím nakupovať :--- našťastie, a účtujem to v plnej sume do nákladov- audítorka mi povedala, ak si v takom prípade nemôžem odpočítať DPH, keďže tam nie je, mám to uplatniť celé. Za celý rok je tam toho dohromady za 200 Sk, možno, tak sa tým netrápim :D .
betka
22.06.07,17:18
Danovými výdavkami nie sú: podľa par. 21/2
i) daň z pridanej hodnoty u platiteľov tejto dane s výnimkou prípadov uvedených v § 19 ods. 3 písm. k) a s výnimkou dodatočne vyrubenej dane z pridanej hodnoty za minulé zdaňovacie obdobia účtovanej ako náklad,

19/3-dańovými výdavkami sú:
k) daň z pridanej hodnoty
1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)

Tých Tvojich 200 Sk je drobnostička. Zober si takých 20 000, Sk. Joj, ako radi by vyšupli pri kontrole z daňových výdavkov DPH. A povedali, mali ste si zistiť, či sú plátcami DPH.

Ak budeš mať poruke tento smiešny doklad, kús sa pozrieť, či je tam IČ DPH, zaujímalo by ma to.
Orsz
22.06.07,17:24
Samozrejme, že tam je IČ DPH :cool: .
betka
22.06.07,17:34
mne sa zdá, že som ho tam vtedy nemala, no nechcem zavádzať, bolo tam iba Jednota (neviem presne Obch.M) a taká udná pečať....Ale na tom nezáleží.


mimotemy schuti som sa zasmiala na týchto Vašich hláškach, perfekt spríjemnenie večera, piatočného, hlavne keď som konečne sama doma
http://wwww.porada.sk/showthread.php?p=486267#post486267
rommy
23.06.07,15:09
rommy.
Ak platila kartou a z ERP jej vyšiel takýto zázrak, kt. nie je FA....
Nezdá sa mi to. Proste, buď niečo majú v pokladni zle nadstavené....., alebo majú zapnutú pokladňu na iný režim, .....ale to nedáva logiku na čo myslím, ved im nabehne úhrada na účet...

Osobne:
Keď kupujem kartou: Dostanem doklad z ERP, kt. vždy obsahuje potrebné náležitosti podľa par. 71 z o DPH. A ešte k tomu dostanem dostanem dokladík, že platba cez terminál prebehla.
určite by som sa išla opýtať do predajne, prečo Ti nedali riadnu FA, keď išla platba cez terminál...-elektronické peniaze, veď ide o tržbu cez ERP.

Fakt neviem pochopiť, čo tým firma cieli s týmto dokladom a hlavne to, že peniaze sú na účte. Som zvedavá, čo zistíš. Daj vedieť.

V predajni som bola dva krát, lebo som čakala vedúcu predajne, no tá nevedela o čom hovorím, tvrdila, že daňových kontrol mali až až a všetko mali v poriadku a keď niekto platí kartou, že im vždy výjde takýto krátky doklad, povedala som jej že tento mi vôbec nepomôže pretože to vyzerá že som DPH vôbec nezaplatila, neni tam ani sadzba. Povedala mi že mi iný nedá, lebo nemá aký a ako a že na to upozorní šéfov. Platcami určite sú, majú na doklade IČ DPH aj som si ho overila na drsr.sk. Neviem vypýtala som si od nej paragón, všetko mi rozpísala a keď tam dám našu pečiatku, aby tam boli aj naše údaje môžem upatniť DPH? Ide o 2tis. korún na dani a viete aký sú šéfovci....
betka
23.06.07,18:32
Rommy, ak sú raz plátcami DPH, majú vystaviť fa (doklad z ERP) podľa zákona o DPH par.71.
Ak mali DK, mali pásku pre kontolne účely v poriadku. ale nevideli doklady, kt. ydávajú svojim zákazníkom.
Ak ste prečítali moje príspevky, tak mi vystavili nový doklad, ..... Vedúca predajne nemusí mať páru o dańových dokladoch, ani nemusí vedieť, čo taký doklad musí obsahovať. Vo VAom prípade nejde až o takú vsokú sumu, al ide o princíp a zákon....