porban
22.06.07,13:04
2 izbový byt v nadstavbe bol nadobudnutý do vlastníctva manželky na základe Zmluvy o dielo (výstavba bytu).
Zmluva o dielo z. roku 1997 bola podpísaná medzi stavitelom Bytovým družstvom a mojou manželkou ešte za slobodna. Ja som bol podla vzájomnej zmluvy s terajšou manželkou spolocníkom pre financovanie výstavby bytu. Kedže sme brali pôžicku zo ŠFRB, nemohol som byt v tom case na liste vlastníctva, lebo som bol rucitelom.
V súcasnosti je na liste vlastníctva stále uvedená manželka. Radi by sme, aby byt bol v podielovom vlastníctve oboch manželov (50% a 50%).
Poznamenávam, že na liste vlastníctva sú v súcasnosti dve záložné zmluvy a to pre ŠFRB a Prvú stavebnú sporitelnu. Podla informácie z katastra nie je potrebné žiadat súhlas od uvedených inštitúcií na zmenu vlastníckych práv. Postací im to len dat na vedomie.
Otázka je, akým spôsobom je možné podat návrh na vklad, t.j. na základe akej zmluvy môže byt prevedený 50 % podiel bytu na manžela ?
majo21
12.11.07,09:04
Dobry den,
na prevod 50%tného vlastníckeho podielu na byte bude stačiť darovacia zmluva v absolutne najjednoduchsom zneni s overenym podpisom prevodcu, t.j. Vasej manzelky...tuto potom prilozite ako pravny ukon smerujuci k zmene vlastnickeho vztahu k navrhu na zapis do katastra v piatich vyhotoveniach a kataster Vam to zapise tak do 6 mesiacov, alebo do jedneho roka...ak to cchete mat zapisane rychlejsie, tak treba poziadat o urychlene konanie a zplatit 8.000,- Sk kolkovymi znamkami a vtedy vykonaju zapis do 15 dni...ale pozor...iba v pripade ak bude navrh aja jlistiny prilozene k navrhu spravne, t.j. bez chyb v pisani aj pocitani a bude dostatocne zrozumietelny na to, aby z neho bolo jasne ze ide o darovanie.