Querk
22.06.07,13:34
Nic nieje zadarmo, to sice mnohi vedia, ale zabudaju pritom pri pozerani televizie. Ohladom dopadu televizie na zdravie cloveka sa vie vela //to tu az tak riesit nebudem//. Ale dostatocne vela?
Urcite si kazdy polozi otazku pri precitani mojho nadpisu. Na vysvetlenie staci jedno slovo.: Reklama
To co nas vyrusi pri pozerani oblubeneho filmu, a predlzi ho az na 50% celkoveho casu. Ako na nas vpliva po psychologickej stranke a co nam moze urobit? Po poriadku.:
Nic nieje zadarmo, cize sa plati aj za komercnu televiziu, za ktoru nam nechodia ucty. napriklad: firma xyz vyrobi jogurt, da samozrejme na takuto zhavu novinku reklamu, ludia si ju pozru, a kupia si ho, aj ked mensina, firma zarobi. A ked chce televizia aby mala vysoku sledovanost, kupuje filmy.
takto to asi nejak funguje.
A naco narazam? //samozrejme ze na reklamu// Existuju rozne psychologicke figle aby cloveka prinutili si tu reklamu zapamatat a vyrobok kupit. Vselijake zvucky, samozrejme opakovanie je matka pamate // aj mudrosti //, a uz sa v poslednej dobe vyuzivaju deti, lebo kto skor prehovori rodicou ak nie oni.
Po psychologickej stranke: kde sa ta reklama uklada? tie tony reklamy? neburava nam pamatovu schopnost? Alebo robi aj cosi viac? su bezpecne tie psychologicke figle? Dyskutujte somnou.

Ps: moj pravopis je otrasny a ztim nic nenarobim, ziadam o "apsolutnu" ignoraciu mojho pravopisu :D
Gabi03
22.06.07,11:47
Mňa reklamy bavia. Ako kritik, nie ako konzument. Nevravím, že som si na základe reklamy nič nekúpila, hoci toho bolo skôr menej ako viac, ale po druhý krát už rozhodovala spokojnosť s výrobkom a nie reklama.
Okrem toho veľmi rada sledujem rôzne ceny v oblasti reklám. Na niektorom kanále dokonca už dávnejšie chodil program s rôznymi najmä vtipnými reklamami. Tie ma bavia. :rolleyes:
Ako príklad uvediem reklamu spred roka - dvoch jedného mobilného operátora. Dievčatko išlo s takými zlatými šteniatkami a pritom hrala skvélá pieseň. Vtedy by som si skôr kúpila psíka ako nový mobil. ;) :D
Ale aby som bola objektívna, nie vždy ich musím.
M&G
22.06.07,11:54
Mňa tiež bavia reklamy, hlavne pred vianocami, keď chodia reklamy na coca-colu. príjemná hudba, pekne urobené ... tiež skôr vnímam kvalitu reklamy ako to, na čo reklama je a určite hneď neutekám do obchodu si to kúpiť .. teraz sa mi páči reklama na novú fábiu .-) teda skôr tá hudba k nej :-) a úúúúúplne neznášam reklamy na pracie prášky, keď priletí palmexman a vyzerá ako z roku 1930 .-)
willma
22.06.07,12:02
nááááhodou reklama na tuším pežotík s lienkami na palubovke bola super :D,
P:S. lienky som už začala chovať
Nika
22.06.07,12:04
Ja počas reklamy vypínam zvuk. Čas kedy ide reklama využívam na vykonávanie domácich prác (väčšinou vešanie prádla:) ) a "telesných potrieb" ........;) :---
Gabi03
22.06.07,12:04
nááááhodou reklama na tuším pežotík s lienkami na palubovke bola super :D,


Jedna z mojich obľúbených. Že ma nenapadla... :---
seflera
22.06.07,12:07
Ja sa na reklame často vyslovene zabávam, aj s manželom. Napr.: Jogurt "dobrá mama" - ako málo stačí k dokonalosti, alebo slogan Philipsu - ...robme veci lepšie a ja vždy dodám, že naozaj by to mohli robiť lepšie a podobne. Alebo reklamy na celulitídu, kde sú dievčičky okolo 16 rokov a chechceme sa, kde by ju nabrali a že tie krémiky zaberajú asi len na celulitídu 16-tok.... a podobne. Je to proste švanda.:)
Querk
22.06.07,12:12
mimotemy
Asi takto ludkovia. ja som chcel diskutovat nad tim ze co tie reklamy cloveku robia. Ale spominat mozete zakazane to hadam neni. Len dufam, ze mi nezablokuju ucet ako na "jednom nemenovanom emailovom portali". tam som dostal Ban //zakaz vstupu// za skrytu reklamu. ja som si do popisu dal stranky na ktore chodim, a dal som ich tam preto ze som chcel aby si aj ostatny precitali moje myslienky.... ale oni ne.
neva, uz je to v pohode, lenze ako na potvoru my tam chodlili emaily, a oni my neodpisovali na moje "volanie". tak som bol ztoho nestastni. no vidite co vsetko ta reklama moze sposobit... :D
Mária hrušková
22.06.07,12:22
ja neznášam hlavne na reklame to,že ide hlasnejšie ako program,ktorý som pozerala,hučí neskutočne.Už o tom aj rokovali v parlamente,ale nedoriešili...
Querk
22.06.07,12:27
Z teoretickeho hladiska mozeme tvrdit ze reklama moze sposobit infarkt a ohluchnutie.

A o vychovnich problemoch ani nehovoriac
Gabi03
22.06.07,12:30
A o vychovnich problemoch ani nehovoriac

Toto je nejaké zavádzajúce, nie? :)
Aký film môže mať výchovné účinky. Vyslovene výchovné. Keď ja pozerám nejaký dokument, tak to v 99% na verejnoprávnej televízii, kde tá reklama nie je.
Okrem toho by sme mohli začať polemizovať v podstate o výchovných problémoch celej televízie ako takej. :rolleyes: :---
M&G
22.06.07,12:33
Tiež cez reklamu vždy odbehnem na wc alebo vyvešiam práčku. Niekedy (dosť často) na ne nadávam, že prerušia film v tom najlepšom, ale zasa keď pozerám film na STV (aj keď to sa často nestáva), rozčulujem sa, že musím ísť na wc a poslednú hodinu si ten film vôbec neužijem, lebo myslím len na to, ako veľmi sa mi chce cikať
Querk
22.06.07,12:39
Mno mozeme sa bavit aj o televizii ako takej, vychova ziadna, same voloviny tam davaju... ach jo zaco to mame, co sme komu urobili?
ale televizia moze byt aj dovod upadku spolocnosti, a reklama je len spicka ladovca... no nie?
M&G
22.06.07,12:42
pravda, samá telenovela atď. Ale keďže u ľudí s priemerným vekom 60r. to frčí, tak to televízie budú dávať stále .. ve´d to ich vlastne živý, sledovanosť .. Keby dávali dokumenty a náučné programy, dnešná mládež by im na to nepozerala
Gabi03
22.06.07,12:44
Mňa skôr napadá, že človek by sa mal (alebo ho mali) zamestnať niečim iným, ako by mal sledovať telku. A to hlavne u detí. Hoci ja sa pokladám za celkom dobrého televízneho maniaka, v priemere za rok prečítam 7 kníh. (Je to málo, veľa? :eek: )

PS: O tých deťoch hovorím v teoretickej rovine. ;)
seflera
23.06.07,07:29
ja neznášam hlavne na reklame to,že ide hlasnejšie ako program,ktorý som pozerala,hučí neskutočne.Už o tom aj rokovali v parlamente,ale nedoriešili...


...správne, nedoriešili. Odsúhlasili si, že reklama nesmie mať vyššiu hlasitosť ako film, ale asi tam bude nejaká skulinka v zákone, lebo som si všimla, že na niektorých staniciach síce reklama začne rovnako hlasne ako film, ale postupne graduje do riadneho revu.
Querk
23.06.07,07:42
Mňa skôr napadá, že človek by sa mal (alebo ho mali) zamestnať niečim iným, ako by mal sledovať telku. A to hlavne u detí. Hoci ja sa pokladám za celkom dobrého televízneho maniaka, v priemere za rok prečítam 7 kníh. (Je to málo, veľa? :eek: )

PS: O tých deťoch hovorím v teoretickej rovine. ;)

JJ suhlasim. Ja telku pozeram menej. Ja si radsej zahram PS 1 a 2, Alebo PC. To mi nezere nervy ako tie reklamy, a ten program celkovo. Ja knihy necitam. Ale ked neni co zahrat na PC , Plaistatione //dalej len PS 1 a 2 // // co je vzdy :D // radsej kreslim moje komixy... Je to sranda vymyslat si pribeh......

Ozaj, vedeli ste, ze ako vznikly telenovely? Medzi sotmy reklamy bolo treba vyplnit priestor, a samozrejme bolo treba divaka priputat k telke. Tak priestor medzi reklamami vyplnaly zmysluplnimy dialogmy. A jedneho raz napadlo, ze by dialogy prepojil pribehovo. A mame tu nekonecne telenovely. :mee:

U deti by som telku obmedzoval. sice na druhu stranu, problem sa netika ani tek sedenim pred telkou, ako toho obsahu v nej.
Ja by som radsej deti naucil ako si z obsahu vybrat to dolezite. Lebo na druhu stranu z neslusnim obsahom sa stretavaju denne aj bez nej... , furt su bombardovane.

Vsak ked si to len tak pozrem, programy pre deti niesu ani pre deti vhodne.
Querk
23.06.07,07:53
A este ma toto napadlo.
...... Vselijake zvucky, samozrejme opakovanie je matka pamate // aj mudrosti //, a uz sa v poslednej dobe vyuzivaju deti, lebo kto skor prehovori rodicou ak nie oni..... -// toto som napisal na zaciatku a davam to sem aby ste boly v obraze //-
Ta cast o detoch.
Nedava detom akusi silu prehovorit rodicou? Nedava im to prilisne sebavedomie, ze mozu rodicou ovladat? A nesposobu je to problemy zo spravanim? Ja viem je to trochu pritiahnute za vlasi ale mozne to je, no nie. A ak by ste namietali ze deti ktore neprehovorili nikdy rodicou maju taketo problemy, tak vam nieco poviem. Medzi detmi ako aj dospelimi existuje komunikacia. oni medzi sebou hovoria, a ako keby si radia ako si poradit z rodicmi.....

inac ma bavi toto tu citat a som rad ze spolu diskutujete na takuto temu.. :)
Querk
29.06.07,13:56
A naco sarazam?
Mam o ludstvo strach....
Mam teoriu o fungovani mozgu a rozlozeni funkcii : "teoria grafoveho kolaca"
Kazdy videl niekedy kruhovi graf. napriklad je rozdeleny na sestiny.
1. fantazia
2. pamat
3. Logika
4. Pohybova schopnost - myslene ako napr.: gymnastika
5. Citova cast
6. Pudy


No a teraz si predstavme idealny stav - vsetko ma rovnaku velkost.
//sice to nejestvuje.//- clovek vie na 1/6 komunikovat, "pohybovat sa" atd.
Ale ked ma niekto bohovsku schopnost zapamatat si nieco / to znamena ze ma zlepsenu schopnost pamate az na uroven dajme tomu 50% - 1/2 /
nema az taku dobru napr. fantaziu, lebo je "utlacovana" pamatou. - mozok sa samozrejme zvacsit neda, a preto sa "recikluje" miesto na fantaziu, a meni na pamatovy priestor.
to len tak okrajom... :D
Cize ak pozerame vela reklam, tie sa ukladaju do pamatoveho priestoru, a ten "utlaca" ostatny priestor.
v tom je ta tragika.... :(
misomiso
29.06.07,14:29
A naco sarazam?
Mam o ludstvo strach....
Mam teoriu o fungovani mozgu a rozlozeni funkcii : "teoria grafoveho kolaca"
Kazdy videl niekedy kruhovi graf. napriklad je rozdeleny na sestiny.
1. fantazia
2. pamat
3. Logika
4. Pohybova schopnost - myslene ako napr.: gymnastika
5. Citova cast
6. Pudy


No a teraz si predstavme idealny stav - vsetko ma rovnaku velkost.
//sice to nejestvuje.//- clovek vie na 1/6 komunikovat, "pohybovat sa" atd.
Ale ked ma niekto bohovsku schopnost zapamatat si nieco / to znamena ze ma zlepsenu schopnost pamate az na uroven dajme tomu 50% - 1/2 /
nema az taku dobru napr. fantaziu, lebo je "utlacovana" pamatou. - mozok sa samozrejme zvacsit neda, a preto sa "recikluje" miesto na fantaziu, a meni na pamatovy priestor.
to len tak okrajom... :D
Cize ak pozerame vela reklam, tie sa ukladaju do pamatoveho priestoru, a ten "utlaca" ostatny priestor.
v tom je ta tragika.... :(

Teda ja mam tiez o ludstvo strach, ked tu citam Tvoje prispevky. Moralizujes tu o skodlivom posobeni telky a reklam na mladez, ale asi tusis, ze Tvoj zivotny styl nie je asi to prave, co by malo sluzit ludstvu za vzor. Len som tak letmo preletel Tvoje prispevky, a docital som sa, ze sa najradsej hras pocitacove hry (si zadr. laborant, take asi nemas 13 rokov), necitas knihy, osprvavedlnujes sa za pravopis, ale pritim citanie by Tvoj problem lahko vyriesilo (nielen pravopisny).

Potom mas nejaku nocnu moru z reklam a z toho, ako zhubne posobia na ludi. Na cloveka, ktory zije vyvazenym zivotom, vzdelava sa, cita, chodi do prirody, medzi ludi, na kulturu nemoze ziadna reklama posobit zhubne.
Lion Topoľčany
29.06.07,14:37
No Misomiso, vitaj opäť na porade. Zase bude sranda, ale inak musím súhlasiť s Tvojim posledným príspevkom...
misomiso
29.06.07,15:07
Nebude sranda. Mam dost roboty, som tu iba vynimocne. Navyse sa toto leto musim stihnut aj trocha zrekreovat co moze byt tiez niekedy pekna makacka...
Aljok
29.06.07,18:37
Querk, súhlasím s misomisom. Ja prečítam mesačne 10 kníh a potom nemusím rozmýšľať nad pravopisom. Až na tie čiarky:) A keď mám čas, tak som na Porade. Z televízie si programy vyberám a niektoré reklamy ma vedia perfektne pobaviť. Tiež si vtedy robím prestávku na prípravu čaju, jedla, vyvešanie prádla.... Takže záleží iba na Tebe či si necháš "ničiť" psychiku reklamou....
Paula
29.06.07,19:18
Samotné založenie témy mi nepripadá ako prieskum dopadu (pozitívneho/negatívneho) reklamy na psychiku človečenstva s cieľom zachovať človečenstvo pri zdravom rozume. Pripadá mi to skôr ako "anketa" jedinca, ktorý uvažuje reklamu v blízkej budúcnosti pustiť do obehu a skúma, či to bude mať pre neho pozitívny efekt - návratnosť investície. Ale to je iba môj pohľad na vec, pretože na tomto našom poraďáckom fóre asi nikto nedosiahne celosvetové zrušenie reklamy a človečenstvo pred jej negatívnym (?) vplyvom nezachráni.......... :cool: Sme tu asi väčšinou v záujme záchrany našich dušičiek predovšetkým kvôli práci, ktorá nás živí :)
Querk
29.06.07,20:37
1.: ooo mimo to, ja citat knihy nemusim, som disgrafik, dislektik... tak mne to nepomoze s pravopisom... ale diki za zaujem

2.: Ja tu neriesim celosvetove zrusenie reklamy, ja tu riesim ze co asi robi ta reklama v cloveku // v mozgu //

3.: ide o akesi psychologicko-filozoficke skumanie.


ps.: a o moj zivotny stil nejde, to riesit nemusite, stareho kocura na nove triki nenaucite, ale diki za zaujem :D
misomiso
29.06.07,22:01
1.: ooo mimo to, ja citat knihy nemusim, som disgrafik, dislektik... tak mne to nepomoze s pravopisom... ale diki za zaujem


2.: Ja tu neriesim celosvetove zrusenie reklamy, ja tu riesim ze co asi robi ta reklama v cloveku // v mozgu //

3.: ide o akesi psychologicko-filozoficke skumanie.


ps.: a o moj zivotny stil nejde, to riesit nemusite, stareho kocura na nove triki nenaucite, ale diki za zaujem :D

Moj nazor je ten, ze citanie knih kazdemu pomoze.

O ucinkoch reklamy je popisanych tiez vela knih, kde sa dozvies viec ako z nasich pivnych debat. V podstate si myslim, ze jediny preukazany ucinok reklamy na mozog cloveka je ten, ze obcas kupis to, co by si inak asi nekupil. Co sa tyka kapacity mozgu, taketo uvahy su irelevantne. Este nikomu neznizilo kapacitu pamate to, ze sa naucil 5 cudzich jazykov. Neviem, preco by to mala robit reklama v TV.
Querk
30.06.07,07:43
Moj nazor je ten, ze citanie knih kazdemu pomoze.

O ucinkoch reklamy je popisanych tiez vela knih, kde sa dozvies viec ako z nasich pivnych debat. V podstate si myslim, ze jediny preukazany ucinok reklamy na mozog cloveka je ten, ze obcas kupis to, co by si inak asi nekupil. Co sa tyka kapacity mozgu, taketo uvahy su irelevantne. Este nikomu neznizilo kapacitu pamate to, ze sa naucil 5 cudzich jazykov. Neviem, preco by to mala robit reklama v TV.

ps.: asi si chcel napisat ze "nezvisilo" //hadam//...
1.: O pivnich debatach: Mna zaujima to co mi tu napisete
2.: o teorii grafoveho kolaca: Je to filozoficko-psychologicka teoria, na ktoru som prisiel. s nou som si uz vela dokazal odvodit. napr.:preco sa "henten" clovek takto chova... vychadzam zo skutocnosti, ze kazda schopnost a vlastnost je ulozena v mozgu.
3.: o knihach: s tim ma kazdi pravdu. Knihy zlepsuju slovnu zasobu// a hlavne urychluju komunikaciu//. su dobry spolocnik a navise idu aj bez bateriek :D
sice neviem, ze co vies o dyslexii, mne zatial na komunikaciu nepomohly. Ale to sa tu neriesi...
4.: o tej pamati: ak sa naucis 5 cudzich jazykou tak // podla teorie...// je to na ukor niecoho. Napriklad: Vies 5 cudzich jazykou, ale ako je to z zvojou fantaziou, pohybovou schopnostou....?
V robote mame cloveka ktori je strasne logicky, vela toho vie, ale fantazia nulova, o pohybovej schopnosti neviem, a citova cast sa tiez rovna nule. proste nevychadza z ludmi....

teoria je zjednodusena, aby tomu pochopil kazdy// velmo rad vysvetlujem "polopate"//. :D
Lion Topoľčany
30.06.07,08:25
Querk, asi máš v niečom pravdu, niečo podobné sme brali na psychológii,
neexistuje komplexná osobnosť v tom duchu, že každý nemôže vedieť všetko. Faktom je, že ak niekto ovláda napr. 5 jazykov, je "ľavý" v inej oblasti a taký
superman, čo vie 5 jazykov, dokonale tancuje, hrá na 4 hud.nástrojoch, ovláda šachy, cvičí perfektne gymnastiku...atď...taký hádam ani neexistuje, pretože matička príroda nie je až tak štedrá !! Aj keď-výnimka môže potvrdzovať pravidlo !!! Je na svete veľa úžasných osobností, ktorí sa venujú na 100% rôznym činostiam a vtedy si len poviem "vau"
Querk
30.06.07,14:35
Fiha to sa bralo na psychologii? a ja som si myslel ze je to filozofia. :D

inac neviem ci ste si vsimly... ale sa nam tato tema nejak rozrastla... :D
tak budeme kecat na vsetky.
Zhrnutie:

1.: Primarna tema: Reklama a jej ucinok na cloveka.
Urivok:
"kde sa ta reklama uklada? tie tony reklamy? neburava nam pamatovu schopnost? Alebo robi aj cosi viac? su bezpecne tie psychologicke figle? "
2.: Telka ako /ne/vychovny prostriedok:
Urivok+citat:
Toto je nejaké zavádzajúce, nie?
Aký film môže mať výchovné účinky. Vyslovene výchovné. Keď ja pozerám nejaký dokument, tak to v 99% na verejnoprávnej televízii, kde tá reklama nie je.
Okrem toho by sme mohli začať polemizovať v podstate o výchovných problémoch celej televízie ako takej.

3: deti a telka:
Urivok:
U deti by som telku obmedzoval. sice na druhu stranu, problem sa netika ani tek sedenim pred telkou, ako toho obsahu v nej.
Ja by som radsej deti naucil ako si z obsahu vybrat to dolezite. Lebo na druhu stranu z neslusnim obsahom sa stretavaju denne aj bez nej... , furt su bombardovane.
4. deti a problemy vo vychove:
Urivok:
...a uz sa v poslednej dobe vyuzivaju deti, lebo kto skor prehovori rodicou ak nie oni....Nedava detom akusi silu prehovorit rodicou? Nedava im to prilisne sebavedomie, ze mozu rodicou ovladat? A nesposobu je to problemy zo spravanim? Ja viem je to trochu pritiahnute za vlasi ale mozne to je, no nie. A ak by ste namietali ze deti ktore neprehovorili nikdy rodicou maju taketo problemy, tak vam nieco poviem. Medzi detmi ako aj dospelimi existuje komunikacia. oni medzi sebou hovoria, a ako keby si radia ako si poradit z rodicmi. Deti su naprogramovane tak aby sa ucili na principe pokusu a omylu.
Chcu si ako organizmus vybojovat co najlepsie a hlavne najednoduchsie podmienky pre zivot.

5.Knihy:
Urivok+citat:
Ja prečítam mesačne 10 kníh a potom nemusím rozmýšľať nad pravopisom. Až na tie čiarky A keď mám čas, tak som na Porade.

6.Teoria "grafoveho kolaca"
Urivok:
Mam teoriu o fungovani mozgu a rozlozeni funkcii : "teoria grafoveho kolaca"
Kazdy videl niekedy kruhovi graf. napriklad je rozdeleny na sestiny.
1. fantazia
2. pamat
3. Logika
4. Pohybova schopnost - myslene ako napr.: gymnastika
5. Citova cast
6. Pudy


No a teraz si predstavme idealny stav - vsetko ma rovnaku velkost.
//sice to nejestvuje.//- clovek vie na 1/6 komunikovat, "pohybovat sa" atd....

huf trochu viac tem ako som si myslel. Ak sa toto tu este viac tematicky rozsiri, tak ma aj slak trafi :D
Querk
30.06.07,14:43
mimotemy
ja viem odpisujem toho vela...
tato tema nebola zalozena koli nejakemu precitnutiu do reality alebo koli moralizovaniu, bola zalozena len tak, koli oziveniu. Chcel som prispiet temou do porady ktora by rozprudila dyskusiu.
ak by som chcel moralizovat tak na to mam tem az az.. napr.: zmysel zivota

Toto bola prva vec co mi napadla. Mozno je to volovina ale neva, tolkoto prispvkov hovori o opaku.
a samozrejme, ze ja sa nepytam len tak, chcel som si este overit tu teoriu, a chcel som vediet ze aky mate na nu nazor.
a hlavne som chcel vediet ci sa nemylim, lebo ja to nerad.
mimotemy
misomiso
30.06.07,17:26
Ty si trosku profesionalne deformovany z tych PC hier. Mozog pracuje predsa len na trochu inom principe ako PC - nastastie. Ucenim a "zapamatavanim" sa prave rozvija dalsia schopnost mysliet a pamatat si, namiesto toho, aby sa zaplnal nejaky hard disk.

O 3 prispevky vyssie pises, ze kad za naucis 5 cudzich jazykov, asi to negativne ovplyvni fantaziu a pod. Presny opak je pravda. Princip fantazie a kreativity nie je v tom, ze vytvara nieco z nicoho, ale ze uz ulozenym skutocnostiam dokaze prisudit nove vztahy a suvislosti. Cim viac zakladnych informacii mozog ma, tym kreativnejsi dokaze uvazovat.

Je to, ako keby si napr. dostal ulohu kreativne a netradicne zariadit nejaku kaviaren. Ked dostanes k tomu iba ciste preglejky, sadrokartony, farby a stetec, bude to tazke. Ale ked ti na dvor vysypu štyri Tatrovky roznych veci zo starozitnictva, bazarov a hoci aj kontajnerov, uloha nebude tazka. Jednoduch sa v tom budes prehrabovat a hladat, ci by sa nieco nedalo vyuzit doteraz nevyuzitym sposobom. Poviem teraz hlupost, ale napr. najdes stare drevene hrable, bude to vesiak, a pod. Cim tych haraburd bude viac, tym cennejsie napady to moze vygenerovat.
Ajuška
30.06.07,21:04
mimotemy
tato tema... bola zalozena len tak, koli oziveniu... prepáč, ale mám pocit že si koleduješ o uznanie... že si nás "oživil"...

chcel som si este overit tu teoriu...a hľadáš "testovací" materiál??? ...

a hlavne som chcel vediet ci sa nemylim, lebo ja to nerad...mýliť sa je ľudské... len to nezávisí od toho čo radi, či neradi... :rolleyes: ...ale to si Ty zrejme nehodláš pripustiť...
mimotemy

...:--- aj som si dala po prstoch... ale nepomohlo...:--- sorry
judita1971
01.07.07,06:53
Nic nieje zadarmo, to sice mnohi vedia, ale zabudaju pritom pri pozerani televizie. Ohladom dopadu televizie na zdravie cloveka sa vie vela //to tu az tak riesit nebudem//. Ale dostatocne vela?



chceš sa baviť o psychologickom zdraví a dopade televízie.

ty často televízor nepozeráš ale vraj hráš hry na PS 1, PS 2 a PC.

môj názor - viac ako na televízor si pre zachovanie psychologického zdravia treba práve dávať pozor na tieto hry. Viem o čom hovorím. Mám doma dvoch chlapcov. Máme doma PC a PS2. A hry hrávam tiež.
Môj názor - či už pre televíziu alebo hry. Každá minca má 2 strany. Za všetko sa platí. Len všetko treba s mierou.

A myslím si, že touto témou si nechcel len oživenie....... Ty vieš dobre čo chceš. Inak by si len tak nezaložil túto tému a nereagoval tak ako reaguješ. Táto téma je pekný psychologický prieskum.

Stačí "hodiť udicu" a diskusia sa rozvíri.
Querk
01.07.07,08:41
...:--- aj som si dala po prstoch... ale nepomohlo...:--- sorry

ooo, nemaj strach, ja si chybu vzdy pripustim. Napriklad, hned na zaciatku, ospravedlnoval som sa ze moja gramatika nieje dobra. je to hcyba ktoru som si prpustil. A to "ozivenie" je tak trochu symbolicky napisane.
Querk
01.07.07,09:12
chceš sa baviť o psychologickom zdraví a dopade televízie.

ty často televízor nepozeráš ale vraj hráš hry na PS 1, PS 2 a PC.

môj názor - viac ako na televízor si pre zachovanie psychologického zdravia treba práve dávať pozor na tieto hry. Viem o čom hovorím. Mám doma dvoch chlapcov. Máme doma PC a PS2. A hry hrávam tiež.
Môj názor - či už pre televíziu alebo hry. Každá minca má 2 strany. Za všetko sa platí. Len všetko treba s mierou.

A myslím si, že touto témou si nechcel len oživenie....... Ty vieš dobre čo chceš. Inak by si len tak nezaložil túto tému a nereagoval tak ako reaguješ. Táto téma je pekný psychologický prieskum.

Stačí "hodiť udicu" a diskusia sa rozvíri.

no hej, Querk sa nikdy nepyta len tak pre nic za nic... Jedina co ma prekukla.

a reakcia:
ano je to prevda za vsetko sa plati. Pri takychto cinnostiach hlavne nasim zdravim. Dalej, nevim ako hraju tvoje deti hry a hlavne aky stil, a hlavne ake hravas ty, hry niesu len negativne, Napriklad, a to som si vsimol, hravam hru Unreal tournament 2004 na PC. Moja schopnost narabania z mysou je vyborna, zlepsila sa my schopnost pisania, a hlavne schopnost postrehu.
Ale hlavne je pravda ze vsetkeho vela skodi. Nonstop hraci vedia svoje
// nonstop naozaj znamena od 10:00 do 1:00 PC hrania//, ty co to prehanaju
neskoncia dobre. sa my zda ze bola nejaka afera koli nejakemu hracovi co bol nonstop pri PC 48 hod a umrel od vycerpania.
A je to aj pri TV, aj pri reklamach...

PS.: Ty aj hry hravas? moja mamka to nechce ani vidiet, a otec taktiez nie.
O hrackach som uz pocul ale myslel som si ze je to len legenda :D

A tymto oficialne vyhlasujem ze sa pridava dalsia tema: PC a Videohry, ako posobia na cloveka? Ake su pozitiva a negativa hrania hier // PC, Ps 1 , 2
Querk
01.07.07,10:22
Ty si trosku profesionalne deformovany z tych PC hier. Mozog pracuje predsa len na trochu inom principe ako PC - nastastie. Ucenim a "zapamatavanim" sa prave rozvija dalsia schopnost mysliet a pamatat si, namiesto toho, aby sa zaplnal nejaky hard disk.

O 3 prispevky vyssie pises, ze kad za naucis 5 cudzich jazykov, asi to negativne ovplyvni fantaziu a pod. Presny opak je pravda. Princip fantazie a kreativity nie je v tom, ze vytvara nieco z nicoho, ale ze uz ulozenym skutocnostiam dokaze prisudit nove vztahy a suvislosti. Cim viac zakladnych informacii mozog ma, tym kreativnejsi dokaze uvazovat.

Je to, ako keby si napr. dostal ulohu kreativne a netradicne zariadit nejaku kaviaren. Ked dostanes k tomu iba ciste preglejky, sadrokartony, farby a stetec, bude to tazke. Ale ked ti na dvor vysypu štyri Tatrovky roznych veci zo starozitnictva, bazarov a hoci aj kontajnerov, uloha nebude tazka. Jednoduch sa v tom budes prehrabovat a hladat, ci by sa nieco nedalo vyuzit doteraz nevyuzitym sposobom. Poviem teraz hlupost, ale napr. najdes stare drevene hrable, bude to vesiak, a pod. Cim tych haraburd bude viac, tym cennejsie napady to moze vygenerovat.

Takto:
Ocinnosti mozgu by sme sa nedohodly, prakticky nikto nevie ako mozog funguje. teoria o "grafovom kolaci" JE LEN TEORIA, ktora mi pripada pravdepodobna. Vid hore...
A princip fantazie je o dost zlozity:

nieco z mojho blogu::

Predstavivost, vnutorny svet... fantazia ma vela mien a vela funkcii.
Co to vobec je?.: Fantazia je ludska schopnost predstavit si to co nevidime, aby to ruky / alebo nohy / dokazali vytvorit.
A naco to vobec je?.: aby sme sa nenudily :) / ale nie...
ma jednoznacnu funkciu: pre grafika napriklad je velmo dolezita : "nakreslit" grafiku, alebo vytvorit reklamu je praca pre fantaziu ako stvorena. v praveku musely vymislat pasce. A mimo to sa aj pomocou nej bavili // sak aj v tichto dobach // myslim tie kresby na stenach.
A mam ju aj ja?.://myslene ako citatelova otazka.// Ano ma ju kazdy.
aj ked niektory ludia hovoria ze fantaziu nemaju.
Ale to je volovina...
Predstavit si chleba si vie hocikedy hocikto. /Alebo zlozit versik. aspon jeden... hadam....mozno...dufam...hej?.../
Ide oto ze aku silnu ma doticny Fantaziu. //podotikam ze sa da trenovat.// zasa ta teoria....

Moja fantazia ja da sa povedat dobra //na lepsiu funkciu a urychlenie je potreba katalizator//.

Co je fantazia podla mna?
Je to akysi vnutorny "biely" svet, v ktorom si robime co chceme. V nom oddichujeme, pracujeme, premyslame... Pocas spanku sa don vraciame a zveladujeme ho.
Svoj vnutorny svet si je potrebne branit. Treba filtrovat obsah sprav ktori don prepustame. Ak to neurobime, priestor pohlti sajrajt //spam// z okoliteho prostredia. Vytvorit akesi dvere - nepriepustnu branu.
No ja osobne chcem mat cisto vo vnutornom svete aby sa my lepsie "budovalo", riesilo ....
A ako my pomaha?
Ak my je smutno prejdem do mojho sveta // u mna to je cely vesmir... ale nechcem machrovat :D// a prezivam zivot ktori chcem. Badam v nom vymislam teorie, pokusam sa pomocou nej pochopit vonkajsi svet.

koniec citacie z blogu

no a teraz.: zlozitejsia fantazia // myslene ako velmo vivinuta // si doakeze predstavit aj to co clovek nikdy predtim nevidel. Take kreslene serialy su dobry priklad. Kto toto vymislel, len niekto kto ma dobru fantaziu. A mohly by sme ho testovat. Jazykove testy, telesne testy, atd...
judita1971
01.07.07,13:38
Prečo by som nehrala hry ? Veď na PS nie je nič zlé.. A každý z nás, nielen dieťa sa hrou akoukoľvek rozvíja. Ale aj dospelí. A ja netvrdím, že hry sú negatívne, len treba dohliadať aké hry nám deti hrajú a ako často sú pri ňom. Koľkokrát ma deti zavolajú, aby som im pomohla nájsť cestu do ďalšieho levelu. Hoci deti som oveľa zručnejšie ako dospelí, čo sa týka narábania s joystikom. Hry, ktoré moje deti hrajú, rozvíjajú zručnosť, rozvíjajú rýchlosť rozhodovania sa v určitých situáciách. Dávajú im možnosť sniť. Poznajú autá od výmyslu sveta, jednotlivé ich súčiastky. Poznajú kopu hokejistov, kopu basketbalistov atď. A myslím si, že je to OK ak si zahráme s deťmi hoci aj preteky na autách, alebo baskettbal, a celkom OK sú hry typu EyeToy, kde určite pri počítači nesedíme a odreagujem sa s deťmi až až.
Netreba odmietať niečo nové, dospelí sa majú tiež hrať, veď chlapi vedia o čom hovorím. Len všetko treba s mierou - lebo vo veľa hrách, je veľa krvi, násilia - zľahčovanie vojny... atď ale to sa dá ovplyvniť, keď vieme, ako sa nám deti hrajú.
Querk
01.07.07,16:37
Absolutne suhlasim. A ja tuzim po tom aby si rodicia s nami zahrali Ps, ale pre nich su to len blbe hry... no nic.
o tom zlachcovani vojny: zalezi na hre. napriklad call of duty PC, tvorcovia
urobili tak ze ukazovali aj vsetky stranky vojny. Ale jeden priklad za vsetky: V hre Medal of Honor ps2 v prvej misii napadli japonci pearl harbor. Tam ukazovali hrozu vojny: hlavni hrdina sa dostal zazracne na nejaky bojovny cln. Ako plaval pomedzi potopene lode, pocul z visielacky volanie o pomoc.
Bolo to hrozne.

Ale vzdy zalezi na hre, taky Manhunt je taka volovina az to boli. Ide oto ze hlavni hrdina iba zabija co najbrutalnejsim sposobom svoje obete. V niektorych statoch je zakazany. Takym hram sa treba vyhnut. Neviem kolko maju tvoje deti rokou. mohol by som nieco aj odporucit. PC,Ps 1,2.
Lion Topoľčany
01.07.07,19:14
Milý Querk,
evidentne sa vyznáš v PC hrách...Nemôžem si pomôcť, ale ten Tvoj pravopis!
Veľmi zle sa mi po Tebe čítajú príspevky, nehnevaj sa na mňa, nebolo by lepšie, keby Ťa trochu doučovala nejaká slovenčinárka ? Nič v zlom...
Gabi03
02.07.07,05:39
mimotemy Gedapáááá :D
Querk
02.07.07,12:48
Pravopis je uplne mimo mna. Tak to nejak prekusnite.
Darina1234
03.07.07,18:53
Môžeš, mi prosím napísať niečo o hre runescape,moji obidvaja synovia ju hraju.
Querk
05.07.07,12:41
ja to nepoznam.

Je to nejake free MMORPG. - Online RPG zadarmo -
na nete tomu dali hodnotenie 6,3 z 10.

a pokial to tvoji synovia hraju, preco sa ich neopytas?
Darina1234
05.07.07,15:07
Pytam sa ich aj sa o tom rozprávame, ale tejto hre venujú viac času ako hrám predtým a už ju hrajú viac ako 1 rok, takže som sa chcela o tom porozprávať. Teraz ide leto, zmeníme prostredie , uvidím neskor, či budú práve v tejto hre pokračovať.
Querk
06.07.07,16:35
to je jeden problem MMORPG. Hra ju len jeden. jedinec zije akoby v inom svete.
Pokial hranie nieje problem, ani komunikacia, tak neviem. Nieco mi na tej otazke nesedi.

Neni tam s tou hrou nejaky problem?

A mimochodom, pokial je to dobra hra a bavi ich, nevidim dovod, preco by sa knej nevracali. Urcite sa vratia.
Darina1234
06.07.07,16:48
Napríklad dnes ju hral starší syn od rána o 10.00 hod do teraz, je to normálne? Aj ked je 9 tak. teda končil ZS zhoršil si prospech o 2 stupne, teda od pol roka sa neučil, lebo to prenho nebolo dôležite. Ale ja to pripisujem tejto hre, lebo mu zaberá všetok čas. Ked prídu prenho chalani aby išiel von, nejde, že je chory alebo niečo podobne. O to mi ide, aby som včas zistila, či je všetko OK.
Lion Topoľčany
06.07.07,17:11
Milá Darina1234, myslím, že Ťa vôbec nemusí trápiť, čo to je za hra. Na každý pád treba navštíviť detského psychológa, pokiaľ nebude neskoro! Nie je normálne, aby toľko sedel pri počítači a "filtroval" sa takto od okolia a kamošov. A čo ten prospech ? To Ti doteraz nevadilo, že si zhoršil prospech?
Ja som asi "radikál"-jednoducho aj bez psychológa by som mu PC jednoducho zatrhla!! Aby sa spamätal, to predsa nie je normálny život! Zatiaľ mám malú dcéru a možno že budem niečo také riešiť o 10 rokov, ale určite to treba riešiť včas.
Simonab
06.07.07,17:42
Môžeš, mi prosím napísať niečo o hre runescape,moji obidvaja synovia ju hraju.

Ahoj. Niečo k tej hre. Je to asi silne návyková hra, napr. v Číne ju zakázali práve kvôli tomu že pôsobí ako droga. Deti si na ňu zvyknú a nevedia sa odpútať. My sme pred rokom riešili podobný problém. Práve cez prázdniny si chalani ( teda mladší ) zvykli sedieť pred PC dlhšie ako bežne cez školský rok. Prišiel september a nastal problém, syn bol nervózny keď nemohol byť pri PC. Tak sme sa začali bližšie zaujímať o to čo je to za hra a jednoducho sme im ju zakázali. Odvtedy je kľud aj keď nevravím sedia pri PC aj tak, ale keď poviem dosť tak končia. Treba deťom určiť čas koľko môžu sedieť za PC, inak tam budú stále, ešte nevedia odhadnúť škodlivosť, preto sme tu my dospelí, aby sme ich usmernili.;)
Querk
07.07.07,06:01
Napríklad dnes ju hral starší syn od rána o 10.00 hod do teraz, je to normálne? Aj ked je 9 tak. teda končil ZS zhoršil si prospech o 2 stupne, teda od pol roka sa neučil, lebo to prenho nebolo dôležite. Ale ja to pripisujem tejto hre, lebo mu zaberá všetok čas. Ked prídu prenho chalani aby išiel von, nejde, že je chory alebo niečo podobne. O to mi ide, aby som včas zistila, či je všetko OK.

Aj keby bol 10."tak", ToTo su varovne symptomy.
napr.: Odputavanie od reality, zanedbavanie skoly....
riesenie:
1.: ja by som to najprv cez psychologa neriesil. Poriadne by som si snim pohovoril. DAJTE MU ULTIMATUM. Popripade mu zadelte cas, pokial to on nevie.
Pokial to nepomoze, tak chodte k psychologovi. // Pri vsetkych psychickych problemoch je dolezite pacientovi naznacit, ze jeho rodina ma onho strach a ma ho stale rada. Rodina je proste na 1. mieste. skuste to riesit najprv "rodinne"//
2.: v prispevkoch nizsie som cital o limite. ANO odporucam limit.
1hod denne max.
3.: s timi kamosmi: je to blbost ze uprednostnuje kamosou pred hrou. Potom vyrastie a zisti, ze to nebol az taky dobry napad. Opustanie komunity // kolektiv // je volovina.
Darina1234
07.07.07,18:35
Trošku doplním, vieš ten prospech som trošku prehnala, dostal 4 z matematiky a tú on ovlada. Učiteľka slubila, že kto bude prijaty na strednú, tak toho skúšat nebude a slovo nedodržala. Aj tak ma to zobralo, lebo ked dieta nosi bez problemov jednotky tak je to šok, samozrejme, že sme o tom rozprávali. On vlastne veľa vymeškal v škole / 180 hod/, nevedeli nám určiť diagnozu a keď bol doma tak vtedy to tak nenápane začalo. Ja som bola v práci, pripojenie na net bolo k dispozícii. Vieš ono sa v živote stane všeličo, čo si človek neplanuje. Určite nepatrím k tým rodičom, čo nevedia, čomu sa ich deti venujú, ved som na nich čakala 10 rokov, kým prišiel na svet prvý.Dúfam, že sa nám to podarí zvládnuť .
Lion Topoľčany
08.07.07,04:57
Darina, väčšinou sa to začína tak nenápadne, ako si to opísala a viem, že si dobrá mama a skutočne život ako taký je nevypočítateľný a preto je veľmi
zajímavý a krásny zároveň. Veľmi dobrý príspevok napísal Querk, skús si z toho niečo vybrať. Držíme Ti palce a daj nám vedieť, či to skončilo dobre.
Querk
08.07.07,08:24
no. trochu zapeklite. Neva. Asponze nehasime poziar len iskricky.
Mne to pripomina mojho brata. Sedi pri PC a dokonca ma 4 z matemetiky koli ucitelke. // on je 2 na strednej.// Nahodna podoba :D

Mimochodom, ja viem ocom hovorim. Som PC Ps "maniak". Zaujimam sa o Hry ich vyvojom o "Hernu psychologiu"... // na PC viem aj viac nez len hrat. //
Pre mna taketo nieco nieje problem poradit, pretoze vychadzam zo skutocnosti. Som hrac a kto ini dokaze pochopit hraca? ...

Vsak vyskusaj moju radu, uvidis.

ps.: zo psychologickeho hladiska: nevrav synovi ze si "jeho" problemy riesila na Internete a uz v ziadnom pripade mu neukazuj tuto temu. Znicis akukolvek dôveru k tebe a tim aj nadej na vyliecenie. Je v puberte a bude to brat ako ranu pod pas.
Darina1234
08.07.07,10:19
Vieš len tak mierne som mu naznačila, že trochu sa poinformujem na nete o tejto hre. Usmieva sa a pýta sa, či už niečo bližšie viem. Ja som mu povedala, že nie. On od malička neznáša príkazy alebo zákazy, vychádzame spolu dobre, ale nie formou príkazov. Preto aj tú hru mu nemôžem zakazať, jednoducho by to nešlo, musí sám pochopiť, že PC nemože venovať tolko času. My obidvaja rodičia tiež sedíme pri počitači, hlavne manžel, kedže sa venuje programovaniu, takže vzor videl aj od rodiny. Na PC vie tiež viac nielen hrať, ale musím priznať, že ja ked prídem pozrieť čo robí, stale ma na monitore tú jednu hru.
Vyskušam tvoje rady a časom dám vedieť. Dakujem.
Querk
13.07.07,13:00
Uzatvaram temy:
Primarna tema : Reklama : Sice sa za vsetko plati, ale pokial sa konzumacia reklamy neprehana, tak sa nic hrozne nestane. Reklama je a vzdy bude sucastou ekonomiky.

sekundarna tema: telka ako /ne/vychovny prostriedok + deti a ich vychova.: je tazke vychovavat deti v tejto dobe. vela stastia...

tercialna tema : knihy : uzavreta z dovodu chronickeho nenaplnenia temy.

Quartalna tema: teoria grafoveho kolaca: bud je to tak, alebo nie. uvidim az casom.

tema fantazia je stale otvorena. Tema PC hry je stale otvorena.