fukylove
22.06.07,14:52
ahojte, už pár dni tu hľadám a zatiaľ som sa ku konkrétnemu riešeniu svojho problému nedostala..
Konateľ dostáva mesačne odmenu vo výške do 3tis. korún.
Aj keď sa jedná o takú nízku odmenu, treba z toho odvádzať preddavok na ďaň a ZP? ZP sa ráta 4% konateľ, 10% s.r.o.? Lebo predo mnou to tu robili dve kočky a každá inak... A ja mám v tom hrozný zmätok a potrebujem to súrne vyriešiť :mee:
Janca
22.06.07,13:14
fukylove
22.06.07,13:24
Janca, ďakujem za rýchlu odpoveď. v tom som sa už vysomárila, čo sa týka poistenia do ZP. mám ale trošku zmätok v tých preddavkoch na daň... pretože niekde je uvedené, že sa musia platiť tiež a niekde nie. a potom, ide fakt o malé peniaze.... či výška nerozhoduje?
Janca
22.06.07,13:28
Už je piatok tak možno nebudem spisovná, ale podľa zákona o daniach ide o príjem podľa §5 - príjem zo závislej činnosti a tam inú možnosť nemáš len zdaniť. Nakoľko ide o sumu do 5.000,-- Sk treba dať pozor, či ide o zrážkovú alebo preddavkovú daň a to závisí od toho, či má podpísané u Teba vyhlásenie. No a podľa toho tú dať aj uvádzaš v štvrťročnom prehľade na DU.
fukylove
22.06.07,13:36
jj, skôr to bude tá zrážková. je piatok, ako píšeš a mne už celkom kvalitne švitorí.. to už si dúfam nejako pozisťujem. to vieš, hodili ma do rieky a nedali mi ani koleso. a na tie predo mnou sa nedá nijako nakontaktovať :( a fakt moc ďakujem...
fukylove
22.06.07,16:47
Snažím sa poraziť ten môj problém, ale akosi neviem, či som to pochopila správne...

Konateľ dostane odmenu vo výške 2 500SKK.

Z toho odrátam 4% = 2500x0.04 = 100SKK
a 10% = 2500x0.10 = 250SKK

A daň odrátam zo sumy 2500 - 100 = 2400SKK.
Čiže to bude 2400x0.19=456SKK

Čiže konateľ dostane 1944 korun?

A tá daň teda bude zrážková alebo to bude preddavok? V tom mám chaos. Asi je to tým, že je už piatok večer, ale... som zúfalá :(
Orsz
22.06.07,16:51
Snažím sa poraziť ten môj problém, ale akosi neviem, či som to pochopila správne...

Konateľ dostane odmenu vo výške 2 500SKK.

Z toho odrátam 4% = 2500x0.04 = 100SKK
a 10% = 2500x0.10 = 250SKK

A daň odrátam zo sumy 2500 - 100 = 2400SKK.
Čiže to bude 2400x0.19=456SKK

Čiže konateľ dostane 1944 korun?

A tá daň teda bude zrážková alebo to bude preddavok? V tom mám chaos. Asi je to tým, že je už piatok večer, ale... som zúfalá :(

Daň bude zrážková. A nemáš v tom chaos ;) je to ten piatok - výpočet je správny.
fukylove
22.06.07,16:57
asi si idem otvoriť pivo... konečne po týždni trápenia mi niekto povedal ÁNO, je to správne :) asi sa zbláznim :) ďakujem.
Ak sa dá, môžem ešte otravovať? Fakt je ten, že som so mzdami od strednej nič nerobila, teraz mám vo firme iba toho konateľa, takže je to v pohode. Je možné nejako dodatočne vyrubiť tú daň, opraviť všetko od decembra minulého roku? ked to kočky predo mnou robili zle?
Orsz
22.06.07,17:00
asi si idem otvoriť pivo... konečne po týždni trápenia mi niekto povedal ÁNO, je to správne :) asi sa zbláznim :) ďakujem.
Ak sa dá, môžem ešte otravovať? Fakt je ten, že som so mzdami od strednej nič nerobila, teraz mám vo firme iba toho konateľa, takže je to v pohode. Je možné nejako dodatočne vyrubiť tú daň, opraviť všetko od decembra minulého roku? ked to kočky predo mnou robili zle?

No všetko sa dá opraviť. Takže daň nebola zrážaná od decembra 2006, ani ZP tam nebolo?
fukylove
22.06.07,17:12
v decembri a januári bolo ZP vyrátané správne, ale daň žiadna. a od februára posielali nejaku konštantnú sumu do ZP (nik mi nevie prezradiť, ako sa k nej dopracovali). daň nie. a to iba riešim obdobie, odkedy som sa zmenili podmienky tej odmeny, čo bolo predtým som ešte nekontrolovala....
fukylove
22.06.07,17:14
orsz, mám trošku problém s netom, akosi mi padá. ešte mám otázku. bez ohľadu na výšku tej odmeny, vždy sa to ráta tak ako som písala? a vždy sa jedná o zrážkovú daň? alebo od tej čiastky 5000sk je to už preddavková daň?
Orsz
22.06.07,17:23
orsz, mám trošku problém s netom, akosi mi padá. ešte mám otázku. bez ohľadu na výšku tej odmeny, vždy sa to ráta tak ako som písala? a vždy sa jedná o zrážkovú daň? alebo od tej čiastky 5000sk je to už preddavková daň?

Do čiastky 5000,- vrátane je to zrážková daň, a od 5000,- hore preddavková, pritom môže ten istý človek mať 3 mesiace v roku zrážkovú daň a zvyšok preddavkovú, ak mu príjem porastie nad 5000,-. To znamená, ak sa rozhodne od júla pre odmenu 5500,-Sk - začneš počítať preddavkovú daň.
Čo sa týka opravy daní - to by som opravila, a daň odviedla. Počítal by sa sankčný úrok, ktorý možno ani nebude vyrúbený, keď jednotlivo za každý mesiac nepresiahne 500,-Sk /čo myslím, že nepresiahne/. Problém skôr možno bude za dodatočné podanie prehľadu za 1.štvrťrok 2007 /decembrová zrážková daň sa dávala už do tohto prehľadu/ - môže byť pokuta 2000,-Sk. Ale budeš to mať na poriadku.
fukylove
22.06.07,17:28
Moc, moc, moc ďakujem, zajtra sa na to pozrem, v pondelok doriešim :) krásny víkend :)
fukylove
23.06.07,07:29
Mám ešte otázočku, ak ju tu niekto nájde. Keď rátam zrážkovú daň, tak nerátam so žiadnou nezdaniteľnou čiastkou. A keď rátam preddavky na daň, tak z hrubej mzdy odrátam nezdaniteľnú čiastku prislúchajúcu danému obdobiu?
Orsz
23.06.07,07:59
Mám ešte otázočku, ak ju tu niekto nájde. Keď rátam zrážkovú daň, tak nerátam so žiadnou nezdaniteľnou čiastkou. A keď rátam preddavky na daň, tak z hrubej mzdy odrátam nezdaniteľnú čiastku prislúchajúcu danému obdobiu?

Áno, zrážková daň sa nepočíta vtedy, ak je príjem do 5000,- a uplatňuješ mu nezdaniteľnú časť, prípadne aj daňový bonus - vtedy ide o preddavkovú daň /resp. tu Ti ani daň nevyjde/. Ak je príjem do 5000,-Sk a neuplatňuješ mu nezdan,časť, ani DB, tak je to zrážková daň.
fukylove
23.06.07,08:04
Dobré ráno, Erika :)

Tak potom v tom začínam mať fakt chaos. Pretože ako mám vedieť či mu môžem alebo nemôžem uplatniť nezdaniteľnú časť? Čo o tom rozhoduje? Lebo ak ju uplatním, tak ďaň nakoniec nebude žiadna, čo bude znamenať, že sa vyhnem problémom s daňovým úradom....
Orsz
23.06.07,08:15
Dobré ráno, Erika :)

Tak potom v tom začínam mať fakt chaos. Pretože ako mám vedieť či mu môžem alebo nemôžem uplatniť nezdaniteľnú časť? Čo o tom rozhoduje? Lebo ak ju uplatním, tak ďaň nakoniec nebude žiadna, čo bude znamenať, že sa vyhnem problémom s daňovým úradom....

Ak podpíše vyhlásenie - a to môže len u jedného zamestnávateľa.
fukylove
23.06.07,08:22
akurát som to našla tu na porade :) a zisťovala som to u neho a také nemá nikde podpísané, takže mi to dodatočne podpíše tu a vyhnem sa tomu daňovému problému :) čo ma neskutočne teší :) ĎAKUJÉÉÉÉM :)

a čo sa týka mesačných výkazov do sociálnej a zdravotnej poisťovne. aké sú tam termíny podania? do ktorého dátumu? :)
Melnick
23.06.07,09:06
Zdravotná poisťovňa

§ 20
Vykazovanie poistného
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01012006.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný vykázať príslušnej zdravotnej poisťovni preddavky na poistné za príslušný kalendárny mesiac v členení podľa jednotlivých zamestnancov, za ktorých odvádza poistné, spôsobom a formou, ktorú určuje úrad.13)
(2) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná
a) písomne vykázať príslušnej zdravotnej poisťovni výšku preddavku na poistné do ôsmich dní odo dňa vzniku povinnosti platiť poistné ako samostatne zárobkovo činná osoba,
b) písomne vykázať príslušnej zdravotnej poisťovni výšku preddavku na poistné do 8. januára kalendárneho roka, ak táto osoba zmenila k 1. januáru kalendárneho roka príslušnú zdravotnú poisťovňu,
c) odovzdať odpis z ročného zúčtovania poistného za predchádzajúci kalendárny rok do 30. júna kalendárneho roka, ak táto osoba zmenila k 1. januáru kalendárneho roka príslušnú zdravotnú poisťovňu.
(3) Príslušná zdravotná poisťovňa je oprávnená vyžiadať si od platiteľa poistného doklady potrebné na výpočet ročného zúčtovania poistného. Ak platiteľ poistného nepredloží požadované doklady, je príslušná zdravotná poisťovňa povinná bez zbytočného odkladu písomne informovať úrad.
(4) Podrobnosti o vykazovaní preddavkov na poistné ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo zdravotníctva po dohode s Ministerstvom financií Slovenskej republiky.




Sociálna poisťovňa
§ 143
Splatnosť poistného
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01082006.html#hore)


(1) Poistné je splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň.

(3) Ak platba poistného sa na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici uskutočnila oneskorene, poistné sa považuje za zaplatené včas, ak

a) pri platení bezhotovostným prevodom ako deň prevodu je uvedený posledný deň splatnosti poistného podľa odseku 1 alebo 2,
b) pri platení poštovou poukážkou sa poistné poukázalo v posledný deň splatnosti poistného podľa odseku 1 alebo 2.

(4) Ak platba poistného sa na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici poukázala v nesprávnej sume, Sociálna poisťovňa poukázanú sumu rozdelí pomerne podľa jednotlivých sadzieb.
Orsz
23.06.07,09:32
akurát som to našla tu na porade :) a zisťovala som to u neho a také nemá nikde podpísané, takže mi to dodatočne podpíše tu a vyhnem sa tomu daňovému problému :) čo ma neskutočne teší :) ĎAKUJÉÉÉÉM :)

a čo sa týka mesačných výkazov do sociálnej a zdravotnej poisťovne. aké sú tam termíny podania? do ktorého dátumu? :)

Ja len dodám, ak ide o odmeny konateľa platí sa len ZP. A ak mu dáš podpísať vyhlásenie, budeš vykazovať preddavkovú daň, nie zrážkovú / pri príjme pod 5000,- však nevyjde žiadna daň/
fukylove
23.06.07,10:36
Viem, že len ZP. Ale v sociálke odo mňa chceli výkaz. Tak som im ich dala ako chceli, ale s nulovou hodnotou. a ďakujem za všetky rady :)
Orsz
23.06.07,10:43
Viem, že len ZP. Ale v sociálke odo mňa chceli výkaz. Tak som im ich dala ako chceli, ale s nulovou hodnotou. a ďakujem za všetky rady :)

Aha, možno tam boli predtým zamestnanci, a firma nie je odhlásená z SP ako zamestnávateľ. Treba to odhlásiť, lebo mudeš musieť stále posielať nulové výkazy.
fukylove
23.06.07,11:15
vieš, problém je v tom, že je možné, že v niektoré mesiace tam budú aj brigádnici. zatiaľ som nezisťovala, ako je to s odvodmi za nich, ale ak sa nemýlim, tak musia byť v soc. poi. prihlásení. takže ja im radšej pošlem každý mesiac nulový výkaz :) nech si pekne zhŕňajú papieriky :) to by nemalo vadiť :)
Orsz
23.06.07,12:51
vieš, problém je v tom, že je možné, že v niektoré mesiace tam budú aj brigádnici. zatiaľ som nezisťovala, ako je to s odvodmi za nich, ale ak sa nemýlim, tak musia byť v soc. poi. prihlásení. takže ja im radšej pošlem každý mesiac nulový výkaz :) nech si pekne zhŕňajú papieriky :) to by nemalo vadiť :)

Ak budeš mať brigádnikov - platí sa za nich úrazové poistenie 0,8% a garančné poistenie 0,25%. A potom daň.