astra7777
22.06.07,18:37
Zdravím všetkých,
viem, veľa sa popísalo o podnikateľských zámeroch. Pre účely schválenia dotácie z ÚP je však vraj najdôležitejší bod FINANČNÁ PROGNÓZA, ktorá ÚP zaujíma najviac. Kto mi poradí, aké tabuľky a koľko ich musí obsahovať? Aké položky? Čo musí z nich jasné? Čo sa má s čím porovnávať? Neviem sa z toho vysomáriť. Prosím, poraďte, potrebujem to do pondelka. Veľmi pekne ďakujem za pomoc. Jedná sa o poskytovanie služieb opaľovacieho štúdia.
zanetth
22.06.07,19:04
V prílohe zasielam tabuľku a s jednotlivými položkami, vypĺňajú sa len tie položky príjmov a výdavkov, ktoré budeš mať pri vykonávaní tvojej živnosti. Túto schému ti mali dať na úrade práce, mne schválili príspevok v máji, takže keby bolo niečo nejasné poradím.
Filip Glasa
24.06.07,07:51
neviem ako ich na UP napadlo napísať takúto tabuľku vo worde. Každopádne som to prekopíroval do excelu a doplnil vzorce.
astra7777
24.06.07,15:01
Milí Zanetth a falap,
Ďakujem Vám veľmi pekne za Vašu pomoc.
emily 2
25.10.07,07:45
Pekný deň !

Robím finančnú prognózu k podnikateľskému plánu - chceme dostať od ÚP dotáciu na absolventa . Neviem či by stačila aj takáto tabuľka .
Vedel by mi to niekto posúdiť zhruba či sú tie čísla reálne , jedná sa mi hlavne o pomer medzi odvodmi ( sú tam aj 2 SZČO ) a mzdami .
Robím to prvý krát a dosť narýchlo .
A neviem či treba predkladať aj nejaké doklady za minulý rok , keď firma už vlastne funguje dlhší čas.

A ešte jedna otázočka v prevádzkovej réžii sú zahrnuté aj odpisy ?

ďakujem

emily 2
emily 2
25.10.07,08:32
Posúvam.
Nevie niekto poradiť ??
seeky
28.10.07,20:51
neviete ako sa daju odhadnut trzby?
Filip Glasa
29.10.07,14:14
seeky, skús to naopak. Vypočítaj si akú musíš mať tržbu aby si to podnikanie uživil.
seeky
29.10.07,18:52
seeky, skús to naopak. Vypočítaj si akú musíš mať tržbu aby si to podnikanie uživil.

hej, to ma napadlo. len v prvom roku alebo 2 ratam so stratou. a okrem vlastnych zdrojov by som tuto stratu mohla vykryt bankovym uverom, takze to ne je uplne konkretne cislo. no na druhej strane, ked budem banku o ten uver ziadat budu sa ma pytat ake trzby odhadujem :)

tiez vobec neviem ako odhadnut dynamiku trzieb, teda ako rychlo sa mi podari ziskavat zakaznikov.

neexistuje na to nejaky financny nastroj? alebo musim naozaj iba najst cloveka ktory podnika v mojom obore a skusit z neho vytiahnut ake ma trzby?

p.s.-nemam peniaze na to aby som to zadavala agenture
tetrisss
29.10.07,19:06
Lenze trzby musia byt vo vyske, aby sa firma uzivila a mohla prezit, takze tak to musis uviest. Predsa logika hovori, ze nemude nik davat dotaciu do vzduchu. To neznamena, ze musis mat v prvom roku zisk.
seeky
29.10.07,19:12
Lenze trzby musia byt vo vyske, aby sa firma uzivila a mohla prezit, takze tak to musis uviest. Predsa logika hovori, ze nemude nik davat dotaciu do vzduchu. To neznamena, ze musis mat v prvom roku zisk.


ale ved ja zisk dosiahnem, len nie v prvom roku, musia sa mi ale vratit pociatocne investovane naklady.
tetrisss
29.10.07,19:33
ale ved ja zisk dosiahnem, len nie v prvom roku, musia sa mi ale vratit pociatocne investovane naklady.

Vsak hovorim, ze zisk, pokial nebude, nic sa nedeje, ale tie prijmy musia byt aspon v takej vyske, aby bolo jasne, ze tvoja firma prezije. Inak aj pre sam seba by kazdy mal vediet, ci v tom com chcem zacat mam sancu, cize priblizne vykony a naklady by aj tebe malo byt jasne.
seeky
29.10.07,19:37
Vsak hovorim, ze zisk, pokial nebude, nic sa nedeje, ale tie prijmy musia byt aspon v takej vyske, aby bolo jasne, ze tvoja firma prezije. Inak aj pre sam seba by kazdy mal vediet, ci v tom com chcem zacat mam sancu, cize priblizne vykony a naklady by aj tebe malo byt jasne.

ja o tom zatial uvazujem a nklady sa mi celkom dari odhadnut, ale tie trzby neviem ako. presne o to mi teraz ide, aby som tie vynosy mohla porovnat s nakladmi
tetrisss
29.10.07,19:43
Vsak z toho nerob vedu, odhadni to podla tych nakladov, kto to bude kontrolovat o rok?
seeky
29.10.07,19:45
Vsak z toho nerob vedu, odhadni to podla tych nakladov, kto to bude kontrolovat o rok?

no, asi mi nic ine nezostava, dakujem za radu, celkom ma to upokojilo ze ini ludia z toho nerobia vedu:)
tetrisss
30.10.07,05:40
no, asi mi nic ine nezostava, dakujem za radu, celkom ma to upokojilo ze ini ludia z toho nerobia vedu:)

Asi som to nepovedala spravne, jasne ze prognoza trzieb je dolezita, ale pre teba. Predsa ked ides podnikat, tak mas nejake naklady/najom, odvody, material, tovar, auto,.../ a k tomu si musim vypocitat kolko musim mat vynosov, aby sa mi do toho oplatilo vobec ist. Ale pre podanie ziadosti si ja mozem nahadzat cisla ake chcem, ktoze ti uz dnes vie presne povedat kolko bude trzieb, jedine ak dobra vestica.:D Druha vec je, ze to musi byt uveritelne.
views
30.10.07,05:43
Zdravím všetkých,
viem, veľa sa popísalo o podnikateľských zámeroch. Pre účely schválenia dotácie z ÚP je však vraj najdôležitejší bod FINANČNÁ PROGNÓZA, ktorá ÚP zaujíma najviac. Kto mi poradí, aké tabuľky a koľko ich musí obsahovať? Aké položky? Čo musí z nich jasné? Čo sa má s čím porovnávať? Neviem sa z toho vysomáriť. Prosím, poraďte, potrebujem to do pondelka. Veľmi pekne ďakujem za pomoc. Jedná sa o poskytovanie služieb opaľovacieho štúdia.


dobri den viete mi poradit ohladom testou na dotaciiu od uradu prace ake otazky su tam prave dneska mam testy dakujem vam moc
views
30.10.07,05:46
Asi som to nepovedala spravne, jasne ze prognoza trzieb je dolezita, ale pre teba. Predsa ked ides podnikat, tak mas nejake naklady/najom, odvody, material, tovar, auto,.../ a k tomu si musim vypocitat kolko musim mat vynosov, aby sa mi do toho oplatilo vobec ist. Ale pre podanie ziadosti si ja mozem nahadzat cisla ake chcem, ktoze ti uz dnes vie presne povedat kolko bude trzieb, jedine ak dobra vestica.:D Druha vec je, ze to musi byt uveritelne.


dobri viete mi poradit s coho sa sklda test od dotaciiu up, dneska mam testy pomozte dakujem
views
30.10.07,05:47
Asi som to nepovedala spravne, jasne ze prognoza trzieb je dolezita, ale pre teba. Predsa ked ides podnikat, tak mas nejake naklady/najom, odvody, material, tovar, auto,.../ a k tomu si musim vypocitat kolko musim mat vynosov, aby sa mi do toho oplatilo vobec ist. Ale pre podanie ziadosti si ja mozem nahadzat cisla ake chcem, ktoze ti uz dnes vie presne povedat kolko bude trzieb, jedine ak dobra vestica.:D Druha vec je, ze to musi byt uveritelne.


dobri vite mi pomoct dneska mam testy z uradu prace s coho sa sklda tzest dakujem
Igy
30.10.07,08:12
Pisete tu o trzbach ako o niecom co staci len tak odhadnut na zaklade nakladov. Ma to trochu prekvapuje ze aj takto sa da podnikat :-). V prvom rade na tom ake budu trzby zavisi cely vas biznis. Odhad trzieb samozrejme nikto nedokaze spravit presne, ale ak pripravujem podnikatelsky plan tak musim vediet co chcem robit a v akom rozsahu. Ak jednoducho nedokazem vyprodukovat financne prostriedky ktore pokryju v stanovenom casovom horizonte aspon naklady (vratane nakladov na seba - mzda) tak jednoducho do toho nejdem.
Ak ide napriklad o solarium tak mam predstavu kolko ludi denne chcem priblizne opalit (napr. 10). No a budem robit 7 dni v tyzdni 365 dni v roku. Tym dostanem predpokladany pocet predanych jednotiek a nasledne staci uz len stanovit cenu. ta musi zohladnovat konkurencne prostredie a ochotu zakaznikov zaplatit za takuto sluzbu. Jednoducha matematika a mas vypocitane trzby. No a potom sa da hybat s cenou, alebo s poctom zakaznikov. Samozrejme v ramci realnych moznosti.
Ak takto realne pripravis svoj "plan predaja" trebars aj po mesiacoch, budes v priebehu podnikania, ak sa do neho pustis, vediet zhodnotit ci ti to ide alebo nie a ci mas zacat robit nejake opatrenia. Urcite si vsak nemaluj ruzove okuliare a trzby tak aby sa pokryli naklady s podnikanim spojene. Predsa len opalit 2000 ludi za den asi relane nebude :-)
Jozkor
28.05.08,11:25
že ked chcem podniikat že budem montovat stavane skrine odkupim od dodavatela už narezane dosky dvere proste vsetko a pojdem namontovat . take k vydavkam mam pisat len to za co od neho odkupim hmm???
seeky
28.05.08,11:47
tvojimi vydavkami su okrem vydavkov na material (dosky) aj ostatne vydavky suvisiace s podnikanim (preprava dosiek k zakaznikovi, nakup naradia, administrativne vydavky - papier do tlaciarne na ktorej vystavis fakturu etc).
.
tieto vydavky vsak musi byt pouzite na podnikanie. ak si tam das 1 balik papiera je to ok, lebo je to uveritelne, 20 balikov papiera nie je uveritelne.
.
pokial ziskavas dotaciu od statu, zisti si, co povazuju za opravnene vydavky (napriklad ak je tvojim vydavkom benzin spotrebovany pri preprave dosiek, je mozne ze opravnenym vydavkom je len mnozstvo benzinu spotrebovane podla technicaku)
dau
23.07.08,08:05
Poradi mi niekto, ci nakup materialu (v mojom pripade licidiel-sminiek) mozem dat do vydavkov pouzitych z dotacie vo financnej prognoze podnik. zameru? V akej mene mam kalkulovat? Zacnem podnikat este tento rok, no bud. rok uz budu Eura...teda ako? Dakujem.
mato121212
17.07.09,16:08
tak neviem ako ti dali prispevok ked to ma byt inac