katarina.j
22.06.07,21:10
ahojte poradaci, pre vas je to možno banalne, ale ja som este mala ryba na to tak prosim poradte mi /zatial som nemala taku firmu-teda problem/: robim učto istej stavebnej firme /JU/ a je vedena pod FO/myslim nazov firmy je vlastne meno a priezvisko majitela/, menovany majitel otvara predajnu Stavebniny /vsetko ma zaregistrovane-dan.urad,živn.urad..../ ale tu si dal hlavicku iny nazov -teda Stavebniny a nie FO, môžem kludne prijmy a výdaje stavebnin učtovat v učtovnictve stavebnej firmy alebo zalozit ako novu firmu? ja by som asi to riesila nasledne: učtovala to k stavebnej firme /prijmy+vydavky/ ved majitelom je jedna osoba, len by som si tie P a V rozpoložkovala na stav.firmu a na stavebniny. uvazujem spravne? prosim poradte ako to urobit co najjednoduchsie a samozrejme najlepsie. dakujem.:mee: :mee: :mee:
betka
22.06.07,19:17
Stavebniny aj predajňa majú rovnaké IČO (zrejme). Rozdeľ si to v UJ na stredislo 1 a 2, aby si vedela, čo sa týka čoho.

Názov stavebniny je nie zrejme obchodné meno FO, malo by tam byť meno, ako je na ŽL.
DanielaSL
22.06.07,19:20
Aj ja by som to robila tak, ako ti Betka napísala. Účtuj v jednej firme , ale rozdeľ si to na strediská.
ekopo
22.06.07,19:36
rovnica: FO = jedno IČO = 1 peňažný denník sledovanie na viac stredísk, ale tu sa nezamotať (čo aj tak príde, pretože na jednej FA bude materiál pre obe strediská)
lenka.ba
22.06.07,19:58
rovnica: FO = jedno IČO = 1 peňažný denník sledovanie na viac stredísk, ale tu sa nezamotať (čo aj tak príde, pretože na jednej FA bude materiál pre obe strediská)
nechcem byť škodoradostná, ale ešte to bude sranda, neboj:) takéto situácie sa stávajú dosť bežne. Ťažko človeku pracovitemu, ktorý má starostí a roboty vyše hlavy vysvetlíš, aby pre stredisko 1 žiadal zvlášť faktúru a pre stredisko 2 zvlášť faktúru. A najlepšie to bude s bločikmi z ERP. Ani on koľkokrát nebude vedieť, kam čo ide. Dobré by bolo ho poprosiť, nech ti ku každej jednej položke napíše čo pôjde na ktoré stredisko. Držím päste a hlavne s úsmevom:) ono to nie je ťažké, len si treba zvyknúť na menší chaos. Ale tiež sa vraví, že chaos je organizovaný bordel. Takže asi tak. Na konci roka to bude aj tak všetko na jednom daňovom priznaní, na jednom výkaze o majetku a záväzkoch a na jednom výkaze o príjmoch a výdavkoch. Tie strediská budú dobré pre jeho orientáciu.
katarina.j
23.06.07,18:29
dakujem vam za vase rady a nazory. cenim si to. este raz vdaka.
betka
23.06.07,18:43
Kati. Učtujem tento prípad.
Firma poskytuje aj stavebné práce a má aj maloobchod. Teraz je stavených prác o niečo menej. Všetky nákupy (tovaru-na predaj v predajni, materiál-pri fakturácii služieb) účtujem do VOZD v členení na tovar, a na konci roka v rámci uzavierkových účtovných operácií urobím storno tovaru cez ID1 (čiatka na materiál) a cez ID2 urobím plusovou položkou VOZD materiál a to tak, že:
Do tovaru započítam predaj cez ERP a vyšlé Fa, kt. som fakturovala za predaj tovaru.
Do materiálu som zaúčtovala materiál, kt.som fakturovala do stavebných prác.
Zistíš to z výdajok k vystaveným Fa za stavebné práce....

Ostatnú analytiku vedieš podľa potreby.... Ak ide nejaký spotrebný materiál, do stavebnín, dáš napr. kodom 302 a pri stavebných prácach napr. do kodu 303.
Analytika podľa poreib SZˇCo. DP podávaš i tak za celok.
katarina.j
24.06.07,09:03
Kati. Učtujem tento prípad.
Firma poskytuje aj stavebné práce a má aj maloobchod. Teraz je stavených prác o niečo menej. Všetky nákupy (tovaru-na predaj v predajni, materiál-pri fakturácii služieb) účtujem do VOZD v členení na tovar, a na konci roka v rámci uzavierkových účtovných operácií urobím storno tovaru cez ID1 (čiatka na materiál) a cez ID2 urobím plusovou položkou VOZD materiál a to tak, že:
Do tovaru započítam predaj cez ERP a vyšlé Fa, kt. som fakturovala za predaj tovaru.
Do materiálu som zaúčtovala materiál, kt.som fakturovala do stavebných prác.
Zistíš to z výdajok k vystaveným Fa za stavebné práce....

Ostatnú analytiku vedieš podľa potreby.... Ak ide nejaký spotrebný materiál, do stavebnín, dáš napr. kodom 302 a pri stavebných prácach napr. do kodu 303.
Analytika podľa poreib SZˇCo. DP podávaš i tak za celok.
DAKUJEM TI ZA RADY, SI ZLATA.