fluffy
08.02.05,11:42
Dobrý deň.
Prosím o radu ako v závierke roka presne zapísať do PD JÚ vzájomné vyrovnanie pohľadávok (je uzavretá zmluva), a s akými dokladmi u:
- živnostníka, ktorý poskytol služby neziskovej organizácii v istej hodnote
- neziskovej organizácii, ktorá poskytla krátkod. majetok. v takej istej hodnote.
Ďakujem Vám. Prajem príjemný deň.
Paula
08.02.05,10:50
Majetok bol poskytnutý ako protihodnota - ako kus, alebo ako protihodnota -len zapožičaný ?
fluffy
08.02.05,10:57
Krátkodobý majetok bol poskytnutý ako protihodnota - kus.
fluffy
08.02.05,10:58
Majetok bol poskytnutý ako protihodnota-kus.
Paula
08.02.05,11:31
Nemám skúsenosť s takýmto zápočtom. Urobila by som asi takto:

1.Živnostník vystaví organizácii faktúru za služby
2. Spoločne urobia kúpno-predajnú zmluvu na majetok
3.Vymenia si príjmové poklad.doklady

Hádam niekto bude mať aj iný nápad.
fluffy
09.02.05,13:38
Paula, včera som sa nedostala k počítaču, tak pokračujem dnes. Ďakujem za radu. Veci sa majú takto:
1. Fa za služby bola vystavená.
2. Kúpna zmluva o prevode vlastníctva k hnuteľným veciam bola uzavretá.
3. Dohoda o vzájomnom započítaní pohľadávok bola uzavretá.

Teraz - k Tvojej odpovedi k bodu Vymenia sa príjm.pokl.doklady.
Otázky: Do ktorých stĺpcov je zápis v PD , s akým dátumom?
Keď som sa informovala u iných účtovníčok, bolo mi povedané to, že vzájomné zápočty pohľadávok sú evidované iba v uzávierkových operáciach, len v stĺpcoch druhového členenia a na to mi stačia interné doklady, pretože skutočné finančné platby neprebehli. Tak ja neviem. Kto vie?
Paula
09.02.05,21:11
Poviem ti pravdu, že som taký prípad v praxi v JÚ ešte nemala. Takže som uviedla príklad, ako by som to urobila . To, že platby v skutočnosti neprebehli, nikto nikomu nikdy nedokáže, vieš? :) Mám prípady v PÚ, keď sa to rieši oboma spôsobmi (interný zápočet alebo príjmové doklady) - podľa dohody medzi zainteresovanými stranami.
fluffy
10.02.05,10:39
Ďakujem, pomohlo mi to. Prajem príjemný víkend.
marion
10.02.05,10:43
V programe Pohoda sa to riesi cez interne doklady - novy interny doklad, likvidacia doslej faktury, likvidacia ostatnej pohladavky (zmluva) a je to vyriesene. Ked nie je takato moznost (doteraz v JU Pohoda neboli interne doklady), tak sa to riesilo cez pokladnu prijmovymi dokladmi.
fluffy
10.02.05,16:42
Ďakujem za radu.
accad
10.02.05,16:47
Ja by som to urobila interným dokladom cez uzavierkové operácie. Nakoľko je už spísaná dohoda o vzájomnom vysporiadaní pohľadávok a záväzkov neriešila by som to cez pokladničné doklady. Formou pokladničných dokladov by už zmluvu o vzájomnom .... statila zmysel.
dom
10.02.05,17:33
Nie je to niekedy neskoro až cez uzávierkové operácie? Veď takýto zápočet môže byť aj v priebehu roka. Ja robím JÚ v MRP a robím to ID cez nepeňažné operácie. Tiež si myslím, buď zmluva o zápočte alebo PD. Výmena PD je niekedy jednoduchšia na spracovanie.
fluffy
11.02.05,13:38
Ďakujem. Je to pre mňa logické a prijateľné. Jedná sa o vzájomný zápočet zo začiatku decembra m.r.
Vzhľadom k tomu, že som ešte nemala takýto prípad mám ešte 2 otázky: do ktorých stĺpcov v PD JU to zapísať a ktorými ID (v programe mám príj. ID a výd. ID) a aký text (stačí len vzáj. vyr. pohľ. zo dňa..., alebo špecifikovať detailne?
Ďakujem.
fluffy
15.02.05,07:46
Prosím, vie mi niekto poradiť na môj problém? Ďakujem.
Mickya
15.02.05,08:20
Ja som mala minulý rok taký problém. Riešila som to tak, že som zapísala do peňažného denníka tieto fa ako nepeňažnú operáciu a dala som tam poznámku zápočet s dátumom, kedy sme sa na zápočte dohodli (doklad o zápočte má jedna aj druhá strana). Niekde som čítala, že zápočet nemôže prebehnúť skôr ako je uvedený dátum úhrady faktúry.
fluffy
15.02.05,09:14
Ďakujem Mickya.
Dohoda o zápočte bola z 21.12.2004 a ja som to dala (bolo to navzájom nepeňažné vyrovnanie) internými dokladmi (príj.ID a výd.ID) do uzávierkových operácii 31.12.2004 s poznámkou, že vzáj.zápoč.pohľ. bol vykonaný 21.12.2004.
S týmto dátumom (21.12.2004) som označila ako uhradené príslušné faktúry pohľadávok.
Mohlo by to tak byť?
Mickya
15.02.05,09:30
Podľa mňa áno. Ale tiež som mala s tým problémy, takže by som bola radšej, kebyže iné múdrejšie hlavičky poradia a potvrdia.
fluffy
15.02.05,10:44
O.K. Mickya. Ďakujem.
Má ešte niekto skúsenosti so vzájomným zápočtom pohľadávok v JÚ?