sybila3
23.06.07,12:07
Ahojte, mala by som dotaz, účtujem obchod s darčekovými predmetmi a celofán účtujem do réžie, je to dobre?
Lion Topoľčany
23.06.07,10:51
Áno, ak myslíte, že celofán je obalom.
sybila3
23.06.07,11:07
No áno, myslím, že je obalom, ale keď tak rozmýšlam, tak ked zabalia darč.predmet, tak zaúčtujú aj cenu celofánu, aj nejakej stužky.........., v podstate by to mohol byť aj tovar? Ja to účtujem zatiaľ do réžie......dík
Manual
23.06.07,11:11
My to účtujeme do tovaru, pretože je to súčasť kytice, balenia a podobne. Ak tvoríš cenu, tak aj ten celofan je jej súčasťou. Do réžie by šiel v prípade, keby si to zákazníkovi dala "grátis" - ten obal
Lion Topoľčany
23.06.07,11:29
Súhlasím s Manual. Naivne som si myslela, že celofán dávate grátis. Teda, v opačnom prípade je to jednoznačne tovar.
Manual
23.06.07,11:35
Súhlasím s Manual. Naivne som si myslela, že celofán dávate grátis. Teda, v opačnom prípade je to jednoznačne tovar.
Ale ako marketingový ťah to nemusí byť špatný nápad, keď sa to podá dobre v reklame napr pri vstupe do obchodu. Teraz dosť zákazníkov počíta s každou korunou, treba zvážiť.:)
Jana Acsová
23.06.07,12:02
Ak celofán, stužky atď. striháme ... veruže to nie je tovar (výrobok v nezmenenom stave určený na predaj).
Lion Topoľčany
23.06.07,12:09
Ak celofán, stužky atď. striháme ... veruže to nie je tovar (výrobok v nezmenenom stave určený na predaj).

Tak, čo to vlastne je, kedže definícia tovaru je-výrobok v nezmenenom stave určený na predaj...Ten celofán je potom "materiál" ? Ale pokiaľ za neho zákazník platí, nemalo by to dávať podľa mňa do réžie !
Jana Acsová
23.06.07,13:05
Tak, čo to vlastne je, kedže definícia tovaru je-výrobok v nezmenenom stave určený na predaj...Ten celofán je potom "materiál" ? Ale pokiaľ za neho zákazník platí, nemalo by to dávať podľa mňa do réžie !
Áno ... potom je to materiál ... a kytica? Výrobok. SMERNICA!!! Upravte si interné postupy v smernici, ako aj spôsob účtovania.
ekopo
23.06.07,15:38
Účtujem jednoznačne ako materiál, nakoľko je to vlastne súčasť vlastného výrobku. A následne tržba je predaj vl. výrobkov. Podobne účtujem napr. reštauračné stravovanie. Mrkva, mäso, soľ.....materiál, hotové jedlo je vl. výrobok.
Manual
23.06.07,17:09
Účtujem jednoznačne ako materiál, nakoľko je to vlastne súčasť vlastného výrobku. A následne tržba je predaj vl. výrobkov. Podobne účtujem napr. reštauračné stravovanie. Mrkva, mäso, soľ.....materiál, hotové jedlo je vl. výrobok.
Zrovnávať stravovanie a napr. kvetinárstvo nie je moc vhodné. To máš pravdu, ty tam v stravovaní máš material mrkva mäso atď a je z toho výrobok hotové jedlo, ktoré keby si chcel spätne rozdeliť na material z čoho vznikol sa nedá.
Iná je však situácia pri tvorbe napr. kytice. Ak si vezmeš kyticu a začneš ju rozoberať, tak znova dostaneš jednotlivé zložky z čoho bola poskladaná. A z týchto jednotlivých zložiek rôznou kombináciou môžeš spraviť inú kyticu. Dúfam že v tomto so mnou súhlasíš. To znamená ako si to dotyčný niekde v smernici zadefinuje tak sa tým bude riadiť. A sortiment obalového materialu je tak široký, že prakticky máš všetko na mieru, nič nemusíš upravovať = skracovať, strihať atď.
Ale z môjho pohľadu je výrokok to, čo sa spätne nedá rozdeliť - rozobrať na základné zložky z čoho vznikol ako je napr. u teba hotové jedlo, zákusok, chleba atď.