martin.martin
23.06.07,12:28
Ahoj,

moji rodicia ziskali z predaja rodicovskeho domu relativne slusnu sumu a chceli by mi z nej prispiet na byt, pripadne priamo kupit malu garsonku.

K tejto situacii mam nasledovne otazky, zaujimal by ma vas nazor:
1) dan z prijmu a predaj rodicovskeho domu: Tuto situaciu som si nastudoval v zakone o dani z prijmu a podla mojho nazoru nemusia moji rodicia platit zo sumy, ktoru ziskali predajom rodicovskeho domu dan.
Zdovodnenie: Rodicia mojich rodicov vlastnili dom viac ako 5 rokov a teda prijem je tymto od dane oslobodeny

2) penazny dar (napr. 1 milion): V zakone o dani z prijmu som nasiel iba odkaz na penazne dary pre hasicov. Hasicom nie som :). Podla mojho nazoru ale penazny dar nepatri ani medzi ostatne prijmy podla §8, mam pocit, ze penazny dar sa v zakone o dani z prijmu vyslovne nespomina.
Co to pre mna znamena ? Zdanit alebo nezdanit ?

3) nepenazny dar - nehnutelnost (napr. garsonka): V principe plati to iste co v bode 2), nepodarilo sa mi v zakone o dani z prijmu najst o takejto situacii ani zmienku.

Co by to pre mna znamenalo ? Zdanit alebo nezdanit ?

Dakujem sa radu.

S pozdravom
Martin
emgeton
25.06.07,10:10
Tu je tá zmienka:

§3/2a; zák. 595/2003Zz.
predmetom dane nie je : ... príjem získaný darovaním, .....

teda dary sa u príjemcu nezdaňujú ( okrem prípadov, že boli prijaté v súvislosti s príjmami podľa §5 a 6 )