juel
23.06.07,16:21
Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Som zamestnancom českej spoločnosti s miestom výkonu práce na Slovensku. Od 1.5 2007 platí v spoločnosti dohoda o bezplatnom poskytnutí služobného vozidla pre služobné a súkromné účely. Táto dohoda mi zvyšuje mesačný daňový základ o 2% z nadobúdacej ceny vozidla. Auto nepoužívam na súkromné účely, v evidencii nevykazujem nákup PHM resp. odjazdené km na súkromné účely. Služobný automobil je majetkom leasingovej spoločnosti. Je tento postup zo strany zamestnávateľa správny? Ďakujem.
Denda
23.06.07,14:32
Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Som zamestnancom českej spoločnosti s miestom výkonu práce na Slovensku. Od 1.5 2007 platí v spoločnosti dohoda o bezplatnom poskytnutí služobného vozidla pre služobné a súkromné účely. Táto dohoda mi zvyšuje mesačný daňový základ o 2% z nadobúdacej ceny vozidla. Auto nepoužívam na služobné účely, v evidencii nevykazujem nákup PHM resp. odjazdené km na súkromné účely. Služobný automobil je majetkom leasingovej spoločnosti. Je tento postup zo strany zamestnávateľa správny? Ďakujem.

Rozumiem tomu správne, že ho používate len na súkromné účely?
Denda
23.06.07,14:38
juel
23.06.07,14:48
Oprava, používam ho len na slúžobné účely.
Denda
23.06.07,14:58
V prípade, že ste nepodpísali dohodu o používaní auta aj na súkromné účely a nepoužívate ho, tým chcem poznamenať, že napr.cesta z práce do miesto bydliska služobným autom sa považuje za súkromnú jazdu, Váš zamestnávateľ nepostupuje správne.
Chobot
25.06.07,08:53
Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Som zamestnancom českej spoločnosti s miestom výkonu práce na Slovensku. Od 1.5 2007 platí v spoločnosti dohoda o bezplatnom poskytnutí služobného vozidla pre služobné a súkromné účely. Táto dohoda mi zvyšuje mesačný daňový základ o 2% z nadobúdacej ceny vozidla. Auto nepoužívam na súkromné účely, v evidencii nevykazujem nákup PHM resp. odjazdené km na súkromné účely. Služobný automobil je majetkom leasingovej spoločnosti. Je tento postup zo strany zamestnávateľa správny? Ďakujem.

Najprv by som upozornil, že v zmysle zákona o dani z príjmov sa k základu dane pripočítava 1% z nadobúdacej ceny vozidla, nie 2%.

Neviem, síce ,aké pomery sú vo vašej firme, ale píšeš, že je to česká firma a ty budeš pravdepodobne asi niečo ako obchodný zástupca, nakoľko ti dali k dispozícii auto. Keby som ja bol tým zamestnávateľom, tiež by som urobil rovnako - dal k dispozícii auto na služobné aj súkromné účely, najmä, keď ho máš pridelené na 24 hodín 7 dní v týždni.

Alebo je odstavené vo firemnej garáži a berieš si ho len keď ideš niekam na alužobnú cestu? A do práce chodíš vlastným autom alebo MHD? Ak tu nemáš priameho nadriadeného, kto ti skontroluje, že sem tam si neurobíš nejakú súkromnú jazdu? To, že to zametnávateľ toleruje, že netreba tie súkromné vykazovať, resp., že ich vykážeš ako služobku, je len jeho tichý súhlas a tvoj benefit. Veľmi o tom nehovor, lebo to nie je správne z daňového hľadiska.

Takže si myslím, že postup firmy, až na to 1% miesto 2%, je správny. A nezáleží na tom, či je majetkom spoločnosti alebo je zaobstarané cez leasing.

Tiež máme regionálnych poradcov a niektorí sa snažili tvrdiť, že oni nebudú auto používať súkromne. Tak dostali na výber, buď nedostanú pridelené auto a budú chodiť MHD a predkladať lístky alebo ho budú mať aj na služobné aj súkromné účely.

Čudujem sa ti, že sa voči tomu ozývaš. Uvedomuješ si vôbec, aká je to výhoda mať služobné auto na súkromné účely. Aký benefit ti vlastne zamestnávateľ poskytuje? Myslíš si, že to 1% základu dane je vyššie, než keb si si mal zaobstarať a udržiavať vlastné auto? Skús si to zrátať, koľko by ťa stálo vlastné auto. Iní by boli radi, keby tak dostali pridelené auto, tak prečo sa sťažuješ?
juel
25.06.07,21:07
Ďakujem za vysvetlenie, mimochodom miesto výkonu práce je adresa môjho bydliska na Slovensku. Každopádne na tie 2% sa popýtam.
Chobot
26.06.07,08:38
Ďakujem za vysvetlenie, mimochodom miesto výkonu práce je adresa môjho bydliska na Slovensku. Každopádne na tie 2% sa popýtam.

Napadlo mi, či tie 2% náhodou tvoj zamestnávatľ neurčil podľa českého zákona. Ale pozeral som to a v českom zákone o dani z príjmov č. 586/1992 § 6 ods. 6 je tiež uvedené 1% z obstarávacej ceny auta. Tak fakt neviem, odkiaľ zobrali 2%?:eek:

Inak páči sa mi, že tam majú upravené aj to, ak zamestnávateľ poskytuje v priebehu mesiaca postupne viacej áut a tiež, ak poskytne súčasne viacej áut. Raz sme to tu riešili a zistili sme, že náš zákon to tak podrobne neirieši. Ale to nebude tvoj prípad, lebo máš asi pridelené iba jedno auto.
janina artin
30.08.07,12:48
Prosím o radu:
Ak sa služobné auto poskytne zamestnancovi iba na služobné účely, avšak toto auto má miesto parkovania určené bydliskom zamestnanca (do práce aj z práce sa tento zamestnanec dopravuje na tomto aute), považuje sa toto z hľadiska dane z príjmu pre zamestnanca za zdaniteľný príjem?
A vôbec môže to takto byť (parkovanie v mieste bydliska a cesta z práce a do práce nie je považovaná za súkromnú jazdu)?
janina artin
30.08.07,15:23
Prosím poraďte.
zlatica76
30.08.07,16:01
Už tým, že chodí na tomto aute do práce a z práce sa považuje za použitie na súkromné účely. Je to teda jeho zdaniteľný nepeňažný príjem vo výške 1 % z obstarávacej ceny auta za každý mesiac používania.

Vo všeobecnosti sa cesta z a do práce nepovažuje za služobnú cestu ani za výkon práce a pod.
janina artin
31.08.07,10:29
A čo keby bol nástup na služobná cestu už z miesta bydliska (napr.skoro ráno) a taktiež príchod zo služobnej cesty do miesta bydliska (napr. neskoro v noci a bydlisko je bližšie ako miesto pracoviska...) aj vtedy sa to bude posudzovať ako používanie služ. auta na súkromné účely ?
Ďakujem vopred za rýchlu odpoveď.
misomiso
01.09.07,18:14
Mozem sa v tejto suvislosti opytat na to, ci dobre rozumiem obstaravacej cene vozidla?

Uvediem priklad: Firma ma 2 auta, auto A, rok vyroby 1997 kupila v uvedenom roku nove za povedzme 1.200.000 Sk.

Druhym autom je auto B, ktore je uplne identicke s autom A (rovnaky vyrobca, typ, aj datum vyroby), ale firma ho kupila az v r. 2007 ako ojazdene povedzme za 190.000 Sk.

Firma tieto dve uplne rovnake auta umoznuje zamestnancom pouzivat na sukromne ucely. Pracovnik A ma pridelene auto A a ako prijem za pouzivanie auta sa mu pripocitava 12.000 Dk mesacne. Zamestnanec B jazdi s identickym autom B, a jemu sa rata 1.900 Sk mesacne.

Ma toto logiku?
liba2
02.09.07,06:41
Je to presne tak ako uvádzaš (aj s tou logikou :--- ).



http://www.porada.sk/t42732-zamestnanec-sl-auto-na-sluz-ucely.html
misomiso
02.09.07,07:53
Diky, chel som si byt isty tym, ze tomu dobre rozumiem. To mame teda dobre zakony...