pefeo
23.06.07,16:02
Žiadam Vás o radu.
Som vlastníkom nehnuteľnosti ktorú užíva bez právneho dôvodu istá organizácia. V minulosti som nadobudol predmetnú nehnuteľnosť, ktorú v tom čase užívala táto organizácia bez majetkoprávneho vysporiadania a ktorú som písomne vyzval na majetkoprávne vysporiadanie. Neskôr po vykonaní ROEP došlo k prevodu vlastníctva na danú užívateľskú organizáciu bez môjho vedomia, čom som napadol na súde žalobou o určenie vlastníckeho práva. Súd mojej žalobe plne vyhovel, určil ma za vlastníka a kataster zapísal moje vlastníctvo k tejto nehnuteľnosti.
Následne som požiadal opätovne organizáciu o majetkoprávne vysporiadanie. V súčasnosti som s organizáciou v konaní o mimosúdnom vyrovnaní, kde požadujem finančnú náhradu za užívanie bez právneho dôvodu za celé obdobie užívania nehnuteľnosti organizáciou. Táto organizácia mi navrhuje finančnú náhradu za obdobie troch rokov spätne s čím nesúhlasím. Moja otázka znie či je postup organizácie správny, čo sa domnievam, že nie. Akým zákonom je to upravené a taktiež ako je možné správne stanoviť výšku nájomného za celé obdobie spätne. Ja navrhujem stanoviť výšku nájomného dohodou podľa súčasnej obvyklej výšky nájomného v danom mieste.
V prípade, že nedôjde k dohode s organizáciou, uplatním si nárok na súde.
Ďakujem.
slonicka6090
22.11.07,09:14
ahoj,
tuto stranku som objavila pri hľadani odpovede na moj problem, a zistila som že je presne taký istý ako tvoj.takže asi vieš že ti nejako zvlasť nepomožem, skor naopak, chcem s aopýtať teba, či si sa dopracoval k nejakému konkrétnemu riešeniu a možeš sa oň podeliť so mnou.
dik
PavolG
22.11.07,09:48
Nedovolim si tvrdit, ze som expert, ale JA by som bral tie 3 roky dozadu, ak chcu zaplatit a suhlasis v yskou za rok/mesiac atd. Vec je taka, a teoreticky by mohli vyhrat, ze by sa odvolali na premlcanie naroku. To je 3 roky. Urcite by sa dalo saskovat, ze odkedy tie 3 roky plynu, ale MOJ nazor je, ze ist do sudneho sporu je:
1) zdlhave
2) financne narocne
3) vysledok moze byt horsi.

Treba si uvedomit, ze zamietnutim mimosudneho vyrovnania z tvojej strany sa dostavas do horsej situacie, nakolko ty nie si ochotny sa dohodnut.
Opakujem, nie som 100%odbornik na to, ale poratal by som si, kolko co a asi ako mozem ziskat.

Je tu druha rovina este.
Ak sa mimosudne dohodnete, ze sa vyplatite len za posledne 3 roky a stanovite si nove podmienky (bachana zmluvu, vpovedne podmienk, vyska najmu, moznost zvysenia ohladom inflacie a pod.. - odporucam aby si TY nechal pravnika to vykoumat), tak tymto SLOBODNYM konanim oboch stran sa vlastne specati stav a tazko ho druha strana moze potom sudne napadnut.

Moj nazor, nebite ma zan.
Palo
slonicka6090
22.11.07,14:46
cauky,
fajn ze sa niekto tak rychlo ozval, nie zly nazor, aj ja s nim suhlasim, ak ma niekto šťastie, že je na druhej strane ochota sa nejako dohodnut, tak gratulujem.problem moze nastať pri učení výšky náhrady, záleží na tom, o aký pozemok ide, jeho charatketr, od toho sa odvíja hodnota, resp. cena nájmu.mňa by celkom zaujimalo, kedže mam podobný problem, avsak mne dohodu nikto nenavrhol :(, či si na určenie ceny dať vypracovat znalecky podľa trhovej hodnoty, alebo sa cena určuje podľa zákonnej úpravy o miestnych daniach a poplatkoch. :confused: