Magda
24.06.07,11:12
Prajem Vám pekný a ničím nerušený deň, mám na Vás prosbu. Účtujem v pre FO v JU , chcela by som vedieť kedy je FO povinná účtovať v PU, jedná sa o FO ktorá pracuje ako stolár. Zákon o účtovníctve som prečítala § 9 bod 2 ale som tomu dobre nerozumela. Za rok 2006 vykazoval základ dane 59 350,- Sk. Môže sa z JU prejsť na PU aj v priebehu kalendárneho roka alebo až po ukončení kalendárneho roka.Prosím o vysvetlenie. Vopred Vám ďakujem magda.
DanielaSL
24.06.07,09:22
Nevidím dôvod , prečo by mal stolár ako FO účtovať v podvojnom účtovníctve , jedine, že by to sám chcel, čo pre neho bude spravidla drahšie , nakoľko predpokladám, že si to nerobí sám.
Jana Acsová
24.06.07,09:24
Jana Acsová
24.06.07,09:25
Vyberám:
Fyzická osoba môže účtovať:
- v sústave podvojného účtovníctva alebo jednoduchého účtovníctva, ak sa jedná o podnikateľa, ktorý nie je zapísaný v obchodnom registri,
- výlučne v sústave podvojného účtovníctva, ak sa jedná o podnikateľa, ktorý je zapísaný v obchodnom registri,
- v sústave podvojného alebo jednoduchého účtovníctva ak sa jedná o fyzickú osobu, ktorá vykonáva inú zárobkovú činnosť a nie je podnikateľom,
- v sústave podvojného alebo jednoduchého účtovníctva ak sa jedná o fyzickú osobu prenajímateľa s príjmami podľa § 6 ods. 3 ZDP.
Podmienkou pre povinnosť účtovať je, že fyzická osoba preukazuje svoje výdavky na účely zistenia základu dane z príjmov fyzických osôb. Ak má fyzická osoba možnosť voľby účtovnej sústavy, musí vo zvolenej účtovnej sústave účtovať počas celého účtovného obdobia.
Jana Acsová
24.06.07,09:26
...chcela by som vedieť kedy je FO povinná účtovať v PU...V prípade, že by bola zapísaná v obchodnom registri.
betka
24.06.07,10:23
Súhlasím príspevkami, ale nerozumiem, prečo stolár, chcete účtovať v účtovníctve, a byť UJ. (ak je plátca DPH, tak si príspevok nevšímajte)

Stolárstvo patrí medzi remeselné živnosti a zákon v tomto prípade dáva možnosť uplatniť si paušálne výdavky vo výške 60%. Myslím si, že je to veľká výhoda.

REMESELNÉ ŽIVNOSTI
kmeňové činnosti
18. Stolárstvo
zahŕňa:
Výber, triedenie a opracovanie reziva pre celý sortiment stolárskych výrobkov. Ručné odborné práce a práce na drevoobrábacích strojoch pri kusovej výrobe nábytku, stavebno-stolárskych výrobkov (okien, dverí, stien, schodov, zábradlí a podobne), drevených konštrukcií a rôznych priemyselných a úžitkových výrobkov z dreva. Vykonávanie opráv a rekonštrukcií všetkých druhov výrobkov stolárskym spôsobom. Všetky druhy povrchovej úpravy dreva.


Skúste sa porieť ešte na par.6/11:, kt. mi hovorí, kedy SZČO nemusí byť UJ, a teda vieť účtovníctvo:

(10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Magda
24.06.07,14:37
Ďakujem Vám všetkým za odpovede na moju otázku pomohli mi a prajem Vám pekný deň , pracovné a osobné úspechy magda
Tánička
10.07.07,13:26
FO sa zmenila na s.r.o od apríla. Môže účtovať v PÚ od 01.01.2007. Čo zmena, ako postupovať? Čo všetko treba spraviť, odhlásiť, prishlásiť, ....
Prosím pomôže. Ďakujem
Aljok
10.07.07,13:33
Jana Acsová
10.07.07,13:43
FO sa zmenila na s.r.o od apríla. Nezmenila. Jedná sa dva nezávislé subjekty. FO vedie jedno účtovníctvo a to odo dňa zahájenia podnikania a končí posledným dňom účtovného obdobia. Tento deň závisí od toho, ako skončí podnikanie či inú zárobkovú činnosť. Zrušením oprávnenia na výkon činnosti, prerušením a neobnovením, keď vznikne povinnosť uzatvoriť účtovné knihy ... Viac keď zadáte napríklad prerušenie živnosti (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=preru%B9enie+%BEivnosti) prerušená živnosť (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=preru%B9en%E1+%BEivnos%BB)


Môže účtovať v PÚ od 01.01.2007. Vôbec nie. Vznikla s.r.o. - právnická osoba - nová účtovná jednotka. Otvára účtovné knihy ku dňu svojho vzniku ... ten je zapísaný v obchodnom registri. Odvtedy má povinnosť účtovať. A to v sústave podvojného účtovníctva.


Čo všetko treba spraviť, odhlásiť, prishlásiť, ....
Prosím pomôže. Neuvádzate komu a čo treba spraviť. Čo sa týka právnickej osoby, asi ste spravili všetko, keď ju už máte, t.j. už len registrácia na DÚ a ostatné povinnosti súvisiace s prevádzkou podľa predmetu podnikania s.r.o.
A čo sa týka FO ... ak ste zatiaľ neurobili nič, ako osoba, tak prinajmenšom pouvažovať o prerušení, či zrušení živnosti, ktoré so sebou nesie aj zmeny vo Vašich odvodových povinnostiach (sociálne, zdravotné)

Netýka sa to však témy prechodu z JÚ na PÚ. Tie otázky si zadajte v súvisiacich Poradách.