AltaKE
08.02.05,12:12
Ahojte,
mám opäť jeden špeci prípad. Dostala sa mi do rúk kúpna zmluva, na ktorej je pekne rozpísané (ešte krajšie na liste vlastníctva), čo sme kúpili - od budov, cez pozemky, záhrady atď. Problém je v tom, že v kúpnej zmluve je uvedená iba jedinká cena. No a ja keďže to potrebujem nejako rozdeliť do majetku - aspoň na budovy a pozemky - by som potrebovala cenu jednotlivých "objektov". Keď som to pýtala od šéfa, tak ma odbil tým, že neskôr to vyriešime, ale ako ho poznám, tak mi tie ceny hodí "z brucha". Čo mám od neho žiadať, aby tie ceny zodpovedali fakt realite? Nejaké znalecké posudky, alebo nejaké špeciálne ocenenia, alebo nech mi dá to "svoje ocenenie" šéf na papieri, a nech si je potom zodpovedný za to on??
Čo mi poradíte???
AltaKE
09.02.05,10:10
Nikto nič?? :-(
poruba
09.02.05,10:32
Nechaj ho, nech ti tie ceny "hodí z brucha" - ale nech ti to dá na papier. Nič v zlom, ale asi ani on sám nevie, čo koľko stálo a ty sa s tým budeš zbytočne trápiť, naháňať posudky, naháňať šéfa a aj tak bude výplata rovnaká. Ale musí ti sľúbiť, že si to bude obhajovať sám. Môj šéf, keď chce niečo spraviť inak, ako ja, a už nemám silu sa s ním dlhšie hádať, mi vždy sľúbi, že si to bude obhajovať pred daňovákmi sám. A mám pokoj, keď je egreš...
emka5
28.06.05,09:17
Skus si pozriet postupy učtovania, účet 031, nebudem to cele rozpisovat (treba studovat), na ocenenie pozemku v Tvojom pripade možno použiť všeobecne záväzný právny predpis. Ak bol vypracovaný znal. posudok a je uvedený v zmluve, použivam ocenenie z neho, a cez prepočet - percentá si vypočítam obstarávaciu cenu.
mlulica
25.08.05,09:27
podobný ,,problem " ako ma ALTAKE - OCENENIE nehnutelnosti mam aj ja v akych cenach zaradit do majetku firmy majetok získaý z konkurznej podstaty?
Ako PO sme nadobudli majetok, ktory bol predmetom konkurznej podstaty za sumu 3 Mil. Sk, v kúpnej zmluve bol uvedeny majetok :
- zapísaný na LV - rodinny dom, zastavane plochy a nadvoria, sklady, umyvačka fliaš, ovocnyloiehovar,
- hnutelny majetok - elektronicke zariadenia, technologicke zariadenia, nábytok a bytové zariadenia, tovar.
- ochranna znamka

Má vôbec niekto na porade skusenosti s kúpou takto nadobudnuteho majetku ?
mirina
25.08.05,09:35
Väčšinou sa kúpna zmluva robí na základe znaleckého posudku, ktorý by mal obsahovať ocenenie majetku podľa jednostlivých druhov. Ja by som to asi dala súdnemu znalcovi, aby mi to ocenil podľa tabuliek, resp. ak máte možnosť prístupu k takýmto tabuľkám ocenenie si vyrobiť, ale mám dojem, že sa to hodnotí aj na základe bonity pôdy, lukratívnosti oblasti, kde sa nachádza nehnuteľnosť. Ja viem, že súdny znalec si za takú prácičku vypýta niekoľko tisíc a šéfovi sa to určite nebude páčiť.
Skúste pohľadať na nete, či tam nie sú nejaké tabuľky. Ja by som to urobila podľa toho a tie tabuľky pripla ku kúpnej zmluve. No teda...?! Čo všetko by sa od úbohých účtovníkov nechcelo.
Pekný deň
mlulica
25.08.05,11:33
Väčšinou sa kúpna zmluva robí na základe znaleckého posudku, ktorý by mal obsahovať ocenenie majetku podľa jednostlivých druhov. Ja by som to asi dala súdnemu znalcovi, aby mi to ocenil podľa tabuliek, resp. ak máte možnosť prístupu k takýmto tabuľkám ocenenie si vyrobiť, ale mám dojem, že sa to hodnotí aj na základe bonity pôdy, lukratívnosti oblasti, kde sa nachádza nehnuteľnosť. Ja viem, že súdny znalec si za takú prácičku vypýta niekoľko tisíc a šéfovi sa to určite nebude páčiť.
Skúste pohľadať na nete, či tam nie sú nejaké tabuľky. Ja by som to urobila podľa toho a tie tabuľky pripla ku kúpnej zmluve. No teda...?! Čo všetko by sa od úbohých účtovníkov nechcelo.
Pekný deň

my (s.r.o.) sme si znalecky posudok na nehnutelnosti, pozemky, technologiu, a ost. hnutelny majetok dali urobil lenze ceny v nom su podstatne vyssie za ako sme to v ,, uhrne" ( za 3 Mil.) nadobuli my (s.r.o.)
napr. podla posudku ,,len" budovy maju hodnotu 11 mil, technologia 3,5 Mil, čerpadla, vysokozvižné vozíky,plničky fliaš ..... atd.

som vsak zvedava aj na nazory ostatnych ,, PORADAKOV " (:o
birosova.olga
24.10.06,11:11
my (s.r.o.) sme si znalecky posudok na nehnutelnosti, pozemky, technologiu, a ost. hnutelny majetok dali urobil lenze ceny v nom su podstatne vyssie za ako sme to v ,, uhrne" ( za 3 Mil.) nadobuli my (s.r.o.)
napr. podla posudku ,,len" budovy maju hodnotu 11 mil, technologia 3,5 Mil, čerpadla, vysokozvižné vozíky,plničky fliaš ..... atd.

som vsak zvedava aj na nazory ostatnych ,, PORADAKOV " (:o


ad "znalecke ocenenie je vyssie ako nadob.cena"
Hladala som na porade presne taky pripad a som si myslela ze najdem aj odpoved, ale nasla som len "problem ", chcem sa opytat, ze ako ste to v uctovnictve urobili (ak sa este pamatate) lebo vidim ze to bolo nejak pred rokom.
Ak sa mi ozvete, budem moc rada, s pozdravom, birosova
adato
25.10.06,17:36
Ak by som mala znalecký posudok, rozdelila by som nadobúdaciu cenu pomerovo. Myslím to tak, že koľko percent z celkovej znaleckej ceny by tvorila daná nehnuteľnosť - toľko percent by som jej priradila z celkovej nadobúdacej.
matokoli
26.10.06,07:23
ad "znalecke ocenenie je vyssie ako nadob.cena"
Hladala som na porade presne taky pripad a som si myslela ze najdem aj odpoved, ale nasla som len "problem ", chcem sa opytat, ze ako ste to v uctovnictve urobili (ak sa este pamatate) lebo vidim ze to bolo nejak pred rokom.
Ak sa mi ozvete, budem moc rada, s pozdravom, birosova
Čiže majetok sa percentuálne rozdelí, ale čo so vzniknutým rozdielom medzi nadobúdacou cenou a cenou zo znaleckého posudku. Ako to riešiť v rámci účtovníctva?
Džudi
26.10.06,07:31
ja som mala presne tento prípad a urobila som to podľa znaleckého posudku % ako už písali viacerí a mala som aj daň. kontrolu a bolo to ok, rozdiely nevznikajú ide iba o to správne určiť pomer napr. cenu nehnuteľnosti, pozemku zo skutočne zapl. sumy.
cloe
27.10.06,16:44
Ja mám tiež presne taký prípad - Kúpa nehnuteľnosti ako celku za jednu sumu /v tom budova a pozemky/ ale nemám znalecký posudok a asi ani nebudem mať. Čo v takom prípadne?
mariannak
27.10.06,18:46
Ja mám taký istý problém, stavba s dvoma parcelami za jednu cenu. Že vraj mi šéf zabezpečí starší znalecký posudok. Dufúam, že mi to bude postačovať.
andrej_rv
27.10.06,19:26
Ja mám tiež presne taký prípad - Kúpa nehnuteľnosti ako celku za jednu sumu /v tom budova a pozemky/ ale nemám znalecký posudok a asi ani nebudem mať. Čo v takom prípadne?Možným riešením je dodatok resp. skôr príloha ku kúpnej zmluve, v ktorej predávajúci kúpnu cenu rozčlení na cenu pozemku a cenu stavby. (Samozrejme, táto cena by mala byť stanovená reálne vzhľadom na bežnú cenu pozemkov v lokalite).
Ak rozčlenenie nie je určené v kúpnej zmluve resp. jej prílohe a ak nie je k dispozícii ani starší znalecký posudok, z ktorého je možné vychádzať aspoň pri stanovení pomeru medzi hodnotou budovy a hodnotou pozemkov, podľa môjho názoru je nevyhnutné pre určenie obstarávacej ceny v zmysle ZDP i ZÚ vypracovať nový znalecký posudok.
cloe
27.10.06,19:43
Díky, myslím že Príloha ku kúpnej zmluve by mohla byť pre mňa riešením.
Marína
22.11.06,11:45
Citujem § 39 ods. 2 - Postupy účtovania PU

(2) Ak sa individuálne precenenie jednotlivých zložiek majetku nevykonáva, zaúčtuje sa opravná položka k majetku na účte 097 - Opravná položka k nadobudnutému majetku. Do opravnej položky sa nezahŕňa cena pozemkov, ktorá sa zaúčtuje na účte 031 - Pozemky v dohodnutej cene; pokiaľ nie je cena pozemkov dohodnutá osobitne, zaúčtujú sa pozemky v ocenení podľa osobitného predpisu.
T. z. ocenenie sa vykoná podľa všeobecne záväzného právneho predpisu, ktorým je Vyhláška Ministerstva spravodlivosti SR č. 492/2004Z. z. o stanovení všeobecnej hodnoty majetku http://www.zbierka.sk/ciastka.asp?ro=2004&cc=209 , a len rozdiel medzi kúpnou cenou a takto stanovenou cenou pozemku tak bude predstavovať základňu (vstupnú cenu) na odpisovanie budovy.
Martinella
06.12.06,10:13
Pri tejto téme by som sa chcela spýtať, či je nejaká možnosť zachytiť v PÚ zvýšenie ceny nehnuteľností na základe znaleckého posudku, vypracovaného niekoľko rokov po nadobudnutí kúpou tohto majetku (nie privatizáciou ani dražbou). Napr. v 3/ 2003 boli KZ nadobudnuté pozemok - kúpna cena = 1,2 mil.Sk
budovy, sklady - kúpna cena 900 tis.Sk

V 10/2006 bol vypracovaný znalecký posudok pre účely úveru z banky, a na základe tohto posudku boli nehnuteľnosti ocenené:
pozemok na hodnotu: cca 3 mil. Sk
budovy,sklady cca: 2 mil. Sk
Má niekto nejaké poznatky alebo skúsenosti?
Martinella
06.12.06,11:30
Pri tejto téme by som sa chcela spýtať, či je nejaká možnosť zachytiť v PÚ zvýšenie ceny nehnuteľností na základe znaleckého posudku, vypracovaného niekoľko rokov po nadobudnutí kúpou tohto majetku (nie privatizáciou ani dražbou). Napr. v 3/ 2003 boli KZ nadobudnuté pozemok - kúpna cena = 1,2 mil.Sk
budovy, sklady - kúpna cena 900 tis.Sk

V 10/2006 bol vypracovaný znalecký posudok pre účely úveru z banky, a na základe tohto posudku boli nehnuteľnosti ocenené:
pozemok na hodnotu: cca 3 mil. Sk
budovy,sklady cca: 2 mil. Sk
Má niekto nejaké poznatky alebo skúsenosti?

Posúvam, nájde sa niekto, kto by vedel poradiť? Je také niečo možné urobiť? Odkázal mi to pracovník banky, pri hodnotení kritérii pre úver, vzhľadom na ocenenie od znalca a zobrazení v účtovníctve - súvaha.
FIN
21.11.07,07:30
Rada bysom este ray otvorila tuto temu. Mam obdobny problem. Poradili by ste mi, ci je mozne zvysit cenu pozemku obstaraneho kupou na zaklade znaleckeho pozemku? Bolo by spravne uctovat na 031/413?

Dakujem.
YVETTE
25.08.10,18:56
Rada bysom este ray otvorila tuto temu. Mam obdobny problem. Poradili by ste mi, ci je mozne zvysit cenu pozemku obstaraneho kupou na zaklade znaleckeho pozemku? Bolo by spravne uctovat na 031/413?

Dakujem.


Rada by som oživila túto tému, nakoľko práve teraz riešim na vlas rovnaký problém a neviem sa pohnúť z miesta. Konatelia sa rozhodli dať preceniť hodnotu pozemku a na základe znaleckého posudku premietnúť túto hodnotu do účtovníctva. Zaúčtovanie 031/413 ešte k 31.12. alebo až po závierke, t.j. 1.1. budúceho roka ? A čo so zostatkom na účte 413 ? Ďakujem
YVETTE
25.08.10,19:27
Rada by som oživila túto tému, nakoľko práve teraz riešim na vlas rovnaký problém a neviem sa pohnúť z miesta. Konatelia sa rozhodli dať preceniť hodnotu pozemku a na základe znaleckého posudku premietnúť túto hodnotu do účtovníctva. Zaúčtovanie 031/413 ešte k 31.12. alebo až po závierke, t.j. 1.1. budúceho roka ? A čo so zostatkom na účte 413 ? Ďakujem



Prosím nikto neporadí ?
YVETTE
26.08.10,08:04
Aby som niekoho nemýlila, naše zákony nedovoľujú preceniť pozemky na vyššiu hodnotu ako je obstarávacia hodnota. Takže beriem späť moju pôvodnú otázku.
lenka_bodorova
04.11.10,09:09
Dobrý deň, mám podobný problém podľa znaleckého posudku je vyšia hodnota budovi ako je v účtovníctve a v banke nám tiež povedali, že by sme to mali mať niekde zaúčtované, ale z toho čo tu píšete mi pripadá, že sa to nedá, prípadne platí tu tiež, že naše zákony nedovoľujú preceniť pozemky na vyššiu hodnotu ako je obstarávacia hodnota aj pri budove, potrebovala by som presne vedieť zákon, pragraf, niečo čoho sa môžem chytiť či sa to dá alebo nedá???? Veľmi pekne ďakuje
lenka_bodorova
04.11.10,10:00
Vie niekto prosím poradiť na moju predchádzajúcu otázku? Ďakujem
lenka_bodorova
04.11.10,15:06
Dobrý deň, mám podobný problém podľa znaleckého posudku je vyšia hodnota budovi ako je v účtovníctve a v banke nám tiež povedali, že by sme to mali mať niekde zaúčtované, ale z toho čo tu píšete mi pripadá, že sa to nedá, prípadne platí tu tiež, že naše zákony nedovoľujú preceniť pozemky na vyššiu hodnotu ako je obstarávacia hodnota aj pri budove, potrebovala by som presne vedieť zákon, pragraf, niečo čoho sa môžem chytiť či sa to dá alebo nedá???? Veľmi pekne ďakuje
:confused: Prosím poraďte, stretol sa s tým už nikto?
bea
04.11.10,15:13
My sme tiež chceli preceniť hodnotu budovy na vyššiu v účtovníctve, konzultovali sme to s audítormi a dozvedeli sme sa, že zvýšiť hodnota sa nedá. Už si presne nepamätám, ako to zdôvodňovali, bolo to pred viac ako rokom a moja pamäť :)

Doplním link na príspevok

http://www.porada.sk/t98081-zvysenie-hodnoty-pozemku-na-zaklade-znaleckeho-posudku.html
lenka_bodorova
05.11.10,05:35
Ďakujem, teraz to musím len zdôvodniť šéfovi prečo sa to nedá, ukázať mu zákon, lebo to chceli od nás v banke, aby sme dostali úver.
lenka_bodorova
04.03.13,14:38
Mám taký problém ako sa rieši v tomto príspevku, cena budovy spolu s pozemkom. Mám znalecký posudok, kde sú ceny oveľa vyšie, ale urobila by som si percentuálny prepočet. Vychádzam zo všeobecnej hodnoty v Eur (nič iné som v tom znaleckom posudku nenašla, z čoho by som mala vychádzať). Lenže sa mi jedná o to, že potom mi vyjde nepomer medzi cenami pozemkou, kde za 203 m2 mi vyjde 5000,- Eur a za 900 m2 mi vyjde 3000,- Eur, to sa mi zdá trošku nelogické, ale podľa % to tak vychádza, pri pomere ceny bodovy k pozemku podľa znaleckého posudku. Ďakujem za každú radu alebo názor
lenka_bodorova
05.03.13,07:17
Mám taký problém ako sa rieši v tomto príspevku, cena budovy spolu s pozemkom. Mám znalecký posudok, kde sú ceny oveľa vyšie, ale urobila by som si percentuálny prepočet. Vychádzam zo všeobecnej hodnoty v Eur (nič iné som v tom znaleckom posudku nenašla, z čoho by som mala vychádzať). Lenže sa mi jedná o to, že potom mi vyjde nepomer medzi cenami pozemkou, kde za 203 m2 mi vyjde 5000,- Eur a za 900 m2 mi vyjde 3000,- Eur, to sa mi zdá trošku nelogické, ale podľa % to tak vychádza, pri pomere ceny bodovy k pozemku podľa znaleckého posudku. Ďakujem za každú radu alebo názor
Akýkoľkvek názor mi pomôže, ďakujem
a_je_to
06.03.13,20:17
Mám taký problém ako sa rieši v tomto príspevku, cena budovy spolu s pozemkom. Mám znalecký posudok, kde sú ceny oveľa vyšie, ale urobila by som si percentuálny prepočet. Vychádzam zo všeobecnej hodnoty v Eur (nič iné som v tom znaleckom posudku nenašla, z čoho by som mala vychádzať). Lenže sa mi jedná o to, že potom mi vyjde nepomer medzi cenami pozemkou, kde za 203 m2 mi vyjde 5000,- Eur a za 900 m2 mi vyjde 3000,- Eur, to sa mi zdá trošku nelogické, ale podľa % to tak vychádza, pri pomere ceny bodovy k pozemku podľa znaleckého posudku. Ďakujem za každú radu alebo názor
Pri ocenení nehnuteľnosti do daňového účtovníctva musíš rešpektovať predpísanú cenu podľa § 24, ods. 1 a § 25, ods. 1 zákona o účtovníctve a § 25, ods. 1, zákona o dani z príjmu. A to je preukázaná obstarávacia cena /nákup, výstavba/. Cenou podľa znaleckého posudku možno oceniť iba kultúrnu pamiatku. Podľa znaleckého posudku možno oceniť aj jednotlivé oddeliteľné časti - pozri § 25/1/h ZoDP, ale ocenenie spolu nemôže prekročiť pôvodnú cenu - pozri § 25/8 ZoDP. Ak Ti ocenenie percenticky vychádza ako píšeš, tak ho použi. Cena zastavanej plochy nemôže byť rovnaká, ako cena záhrady a priľahlých polí a lúk. Pri rozhodovaní o úvere účtovná cena nehnuteľnosti nie je rozhodujúca, banka berie cenu podľa znaleckého posudku.