callyisto
24.06.07,20:25
Zdravím všetkých,
a idem rovno na vec ...
:)
Ako ochrániť svoje peniaze, ktoré chcem niekomu požičať, v prípade ak tieto peniaze majú slúžiť na úhradu dlhu za mestský byt a jeho následné odkúpenie do osobného vlastníctva?
Existuje spôsob okrem zmluvy o pôžičke aj niečo íné? Napr. Notárska úschova peňazí, alebo niečo podobné?
Rád by som sa totiž vyvaroval faktu, že požičiam peniaze, ktoré nebudú použité na svoj účel...
A darmo sa potom budem domáhať svojich práv v zmluve ...
Ďakujem
shureido
25.06.07,05:31
No najvhodnejsia sa mi zda asi zmluva o pôžičke, ale doplnena. To znamena, ze do nejakeho članku by som zakomponovala, ako budu peniaze vyplacane....t.j. Dohodnutá suma bude vyplatená veritelovi na základe predložených dokladov (faktúry od mestského úradu, SIPO... vyzvy) na účet, ktorý je uvedený na týchto dokloch. Tak tie peniaze požičiaš sice známemu, ale zaplatís ich na účet priamo tomu, komu tvoj dlžník dlží.
Možeš použiť aj notársku úschovu, ale je vela vybavovania a aj sa to dost predrazi. Aj tu uzatvorite zmluvu, na základe ktorej notár uvolní ciastku, ktorá bude poukázaná na úhradu dlhu dlžnika (ale presne sa to vzdy dozvies najskôr u notára a aj ako je takáto zmluva koncipovaná).

Pôžička peňazí je vždy veľké riziko, odporúčam urobiť mozno aj záloznú zmluvu (napríklad na auto)...kde specifikujes, ze ak dlžník do nejakého termínu XY nespatí svoj dlh voci tebe, tak vlastníctvo auta (nehnutelnosti, iného napr. hnutelného majetku)prechádza dnom AB na teba.

Prajem vela zdaru!
callyisto
25.06.07,17:53
Zdravím shureido
:)
dúfam, že som správne pochopil:
z mestského úradu prípadne od správcu bytu si vyžiadam faktúru na celkový dlh + odkúpenie do osobného vlastníctva, tieto doklady vymenujem v zmluve o pôžičke (špecifikácia použitia pôžičky na úhradu dlhu + odkúpenie do OV) a o uhradení z môjho účtu.
Potom uzavriem zmluvu o budúcej zmluve, že dotyčný je povinný mi bezodkladne odpredať byt za sumu poníženú o čiastku na úhradu a odkúpenie do OV.
Po podpísaní zmlúv, uhradím spomínané faktúry ...
t.j. po 30 dňoch sa súčasný nájomník stáva vlastníkom bytu, po týchto 30 dňoch je povinný mi tento byt odpredať kúpno-predajnou zmluvou na čiastku poníženú o dlh a odkúpenie do OV.
V prípade ak to neurobí nielen že nebude uhradená ostávajúca čiastka ale aj prepadne vlastníctvo auta a pod. ...

Čo ak však dotyčný nemá žiadne iné vlastníctvo čím by mohol ručiť?
shureido
26.06.07,08:22
Ak dotyčný nemá žiadne vlastníctvo čím by mohol ručiť, ideš do rizika. V tom prípade by bolo možné dlh vymáhať súdnou cestou (ak by dotycný nevyhlásil úpadok na svoju osobu - čo súčasné právo dovoľuje - v tom prípade prídeš asi o všetko).
čé sa týka tvojho postupu, može byť - ale uvidís ci je vôbec mestský úrad ochotný vystaviť faktúru, prípadne nejaké potvrdenie.
Zmluva o budúcej zmluve je fajn, ale pozor na to, že ak neprejde na neho vlastníctvo k nehnutelnosti a nemá iný majetok, si opat v ohrození. Prevod vlastníctva bytu ti moze skomplikovat aj 1000 vecí...takze sa obrn trpezlivostou...
V zmluve o budúcej zmluve by som neuviedla ze dotycny je povinný bezodkladne odpredat byt z asumu poníženú o čiastku na úhradu a odkúpenie do OV, nakolko zmluva o budúcej zmluve musí mat uvedenú presnú kupnu cenu. Takze by som tam uviedla cenu za ktoru byt odkúpis s tým, ze uhradené nedoplatky budu v tejto zmlulve figurovat pod pojmom prvej splátky kúpnej ceny. T.j. príklad.: Zmluvné strany sa dohodli, že budúca kúpna cena predávanej nehnuteľnosti je 2 000 000,-Sk a bude splatná nasledovne: 1. prvá časť kúpnej ceny vo výške 500 000,-Sk (tu uvidies sumu ktoru mu vlastne pozicias na vyrovnanie dlhov) bude splatná dna xy na úcet (notársky depozit...)...2. druhá splátka vo výške 500 000,-Sk bude splatná pri podaní návrhu zápisu vlastníctva do Katastra a zvysok sumy XY bude vyplatení ihned po vydaní listu vlastníctva na TEBA.

Je vela variacii ako sa to da riesit, musis zvazit situáciu, svoju mierku dôvery v dotycnú osobu a urcite svoje zaváži aj ochota spoluprace ostatných dotknutých subjektov..


Drzim palce.
callyisto
26.06.07,18:50
Napadlo ma ešte jedno riešenie ...
počul som vraj sa dá prepis do OV spraviť aj za relatívne krátky čas (skrátený prepis ?), čo v prípade ak by som všetko spravil v jeden deň?
t.z. vyrovnanie dlhu + odkúpenie do OV súčasnému nájomcovi + odkúpenie bytu od nového vlastníka do môjho OV?
Je to vôbec možné ?
V prípade ak by to bolo možné ... tak súčasný nájomník nepotrebuje ručiť ... a moje riziko s požičaním peňazí na úhradu dlhu a odkúpenia do OV odpadá ...
shureido
27.06.07,06:17
O tom nic neviem....skoda...ak zistis info daj viediet, rada sa naucim nieco nove.... Teoriticky pri dobrej organizacii sa to da zvladnut jeden den...chce to len dobry time management. Drzim palce. aj ked si neviem predstavit ci je to mozne kvôli zmene vlastnikov v katastri (ako kataster v jeden den prepise byt z mesta na dlznika a v ten isty den aj na teba....je podla mna nemozne. Aj skratena lehota na katastri pri podani 8 000 Sk "zrychlovacieho kolku" trva 30 dni)...
btinternational
29.06.07,11:08
Najprv sa vyjadrím k tomu urýchlenému vkladovému konaniu, ktoré zo zákona pri správnom poplatku v hodnote 8000,-Sk nesmie trvať dlhšie ako 15dní. A v druhom rade by som sa vyjadril k tvojmu príspevku o kúpe mestského bytu. Notársky depozit, ktorý tu už bol spomínaný aj v iných príspevkoch s podobnou tématikou je pre tento typ situácie nepoužiteľný nakoľko nejedná sa o zmluvný vzťah dvoch strán dlžník-veriteľ ale je tu aj tretia strana, ktorou je súčastný veriteľ, čiže mesto. Takisto odpoveď na otázku či sa to dá stihnúť v jeden deň je s najväčšou pravdepodobnosťou nie, nakoľko súčastný veriteľ a vlastník bytu nepristúpi k uzatváraniu zmluvy o prevode vlastníctva bytu kým nebude mať vysporiadané všetky záväzky nájomcu voči sebe. Spolu so zmluvou o prevode vlastníctva bytu sa podáva na katster aj vyhlásenie správcu o tom, že na predmetnom byte ku dňu vystavenia tohto prehlásenia niesú žiadne nedoplatky za služby spojené s užívaním bytu a toto prehlásenie správca nevydá skôr ako má reálne finančnú hotovosť za dlh vo svojich rukách-tzn. na svojom účte alebo zaplatené priamo do jeho pokladne. No aj takýto prípad sa dá riešiť.