uctoeva
25.06.07,04:56
Dobrý deň
Chcela by som Vás poprosiť o vyriešenie môjho prípadu.
V roku 2005 firma "A" vystavila faktúru vo výške 200.000 Sk s DPH firme "B". Firma "B" túto faktúru nezaplatila.Na základe zmluvy o postúpení pohľadávky dňa15.3.2007 firma "A" sa dohodla s firmou "C" o prebratí pohľadávky do svojho vlastníctva so všetkým príslušenstvom a právami s týmito pohľ.spojenými.
Zároveň dňa 15.3.2007 bol vystavený dodatok k zmluve o post.pohľadávky, kde fa "A" a FA "C" sa dohodli na zmene výšky istiny, kde pôvodna istina-suma 200.000 Sk sa zmížila na sumu 195.000 Sk. Dôvod firma "B" neuznala celú výšku faktúry z roku 2005.
Na základe neuznania výšky fa "A"dňa 15.6.2007 vystavila firme "C" dobropis vo výške 5.000 Sk ( 4201,60 + 798,40 ),kde fa "A" si znížila odvod DPH a pôvodnu faktúru z roku 2005.
Firma "C" si podobným spôsobom vysporiadala pohľadávku s firmou "B".
Není mi jasné , či tento spôsob vystavenia dobropisov je správny.
Firme "C" sa podarilo vymôcť od fa "B" sumu vo výške 166.000 Sk a z tejto sumy si vystavila faktúru za odmenu vymoženia istiny a poukázala uvedenú sumu na účet fy "A".
Bola by som veľmi rada ak si niekto nájde čas sa mi pozrieť na tento môj príspevok a pomôže mi ho vyrieš.účtovne aj daňovo.
Vopred ďakujem.
betka
25.06.07,04:48
Pri postúpení pohľadávky z postupcu na postupníka neprechádza naňho právo na odpočítanie DPH. Právo na odpočítanie DPH mal postupca, kt. prijal tovar alebo službu Pri postúpení pohľadávky platiteľ dane neposkytuje službu inému platiteľovi.
Príjem, kt. dostal platiteľ za postúpenie pohľadávky podľa par.10 predmetom dane, a hodnotu prijatej platby za postúpenie pohľadávky sa v DP DPH neuvádza
Par.10/2:
Za dodanie služby sa nepovažuje:
a- emisia CP emitentom
b- postúpenie pohľadávky
c- dosiahnutie úroku ....

Pri postúpení pohľadávky musí mať zmluva písomnú formu, postúpenie môže byť bez súhlasu dlžníka, pohľadávka sa môže postúpiť odplatne, alebo bezodplatne (má harakter daru).

Ak je pri odplatnom postúpení prijatá úhrad z postúpenia nižšia ako OC pohľadávky, do dańových výdavkov nemožno uznať celú výšku.
Stratu z postúpenia je možné uznať do daňových výdavkov len ak ide op predaj pohľadávky voči dlžníkom v konkurze alebo vyrovnaní, pričom musela byť vytvorená OP, ďalej ide o predaj, kt. splna podmienky pre tvorbu OP (100% OP a od spatnosti uplynulo viac ako 12 mes).

Daňovým výdavkom je podľa 19/3/p-odplaty za vymáhanie pohľadávky najviac do výšky vymoženej pohľadávky. Ak je zaúčtovaná provízia vyššia ako vymožená ohľadávka, rozdiel je položka zvyšujúca výsledok hospodárenia.

Ak sa na základe písomnej zmluvy postupca s postupníkom dohodnú o postúpení pohľ., postupca tu stráca postavenie majiteľa pohľadávky
Ak je v zmluve dohodnuté, že náklady spojené s vymáhaním kupujúci vyfakturuje predávajúcemu, túto dohodnutú odmenu nie je možné považovať za dańový výdavok u postupcu., pretože nemá postavenie veriteľa.

Ak firma A vystavila dobropis na firmu B, nevidím dôvod, prečo by to nemalo byť. Je však potrebné uvisť na dobropise, kt FA xy dobropisujete, a z akého dňa je FA, treba uviesť i dôvod, prečo sa ZD znížil: či došlo k vráteniu časti dodávky, či ste znížili cenu tovaru alebo služby, alebo ste sa dohodli s odberateľom, že služba, tovar nedosahovali primeranú kvalitu, a tak doško k zníženiu.
uctoeva
25.06.07,05:25
Betka ďakujem ti za odpoveď.
Mne není hlavne jasné ako uvádzam prečo firma "A" po postúpení pohľadávky v roku 2007 vystavila firme "C" dobropis z faktúry z roku 2005, ktorú jej vlastne postúpila od firmy "B". Nemal sa tento doprobis vysporiadať medzi firmami "B" a "C" ?
betka
25.06.07,05:36
Dobropis by som vysporiadala medzi A,B. Firma A vystaví dobropis.
Nie C, pretože firma C, postupník preberá pohľadávku. Odberateľsko-dodavateľské vzťahy vznikli medzi A,B.
A dobropis si môžu potom medzi sebou vysporiadať B,C, zápočtami.
Aj vy si musíte potom započítať dobropis s FA.