Jankaaa
08.02.05,11:15
Veľmi sa trápim s hlásením. Robím to po prvý krát. Mali sme veľa zamestnancov na dohody a jedného na HPP. Jemu som aj robila ročné zúčtovanie a vyšiel mu preplatok. Do ktorého riadku /ten preplatok/ ho mám zapísať? Ako mi vrátia preplatok dane? My sme ho už zamestnancovi vyplatili. Pomôže mi prosím, ak viete.
pozit
08.02.05,10:57
Veľmi sa trápim s hlásením. Robím to po prvý krát. Mali sme veľa zamestnancov na dohody a jedného na HPP. Jemu som aj robila ročné zúčtovanie a vyšiel mu preplatok. Do ktorého riadku /ten preplatok/ ho mám zapísať? Ako mi vrátia preplatok dane? My sme ho už zamestnancovi vyplatili. Pomôže mi prosím, ak viete.Časť III. uvedeného hlásenia máš rozdelenú na 4 časti na zapísanie údajov o 4 zamestnancoch. K tomu zamestnancovi na HPP dáš do r. 7 vypočítaný preplatok z RZ. Preplatok si odpočítaš od svojej daň. povinnosti, t.z. na preddavkoch odvedieš o ten preplatok menej. Ale ak máš poučenie k vyplneniu hlásenia, tak tam je to všetko vysvetlené.
Pekný zvyšok dňa. :)
pozit
Jozef Mihál
08.02.05,11:01
?
pozit, v hlásení III.časť sa už neuvádza preplatok z ročného zúčtovania. Uvádza sa len úhrn zrazených preddavkov a celková suma vyplateného bonusu vyplatená za uplynulý rok. Neuvádza sa výsledok ročného zúčtovania, teda ani preplatok/nedoplatok dane ani prípadný daňový bonus na doplatenie alebo na vybratie.
Jankaaa
08.02.05,11:21
Ako potom požiadam o vrátenie preplatku z roč.zúčtovania. Totiž to v tomto roku už máme iba zamestnanca na HPP, ktorý má nízky príjem. Takže nemám z čoho ten preplatok ponížiť. Mám napísať ručne nejakú žiadosť? Ďakujem.
pozit
08.02.05,11:55
?
pozit, v hlásení III.časť sa už neuvádza preplatok z ročného zúčtovania. Uvádza sa len úhrn zrazených preddavkov a celková suma vyplateného bonusu vyplatená za uplynulý rok. Neuvádza sa výsledok ročného zúčtovania, teda ani preplatok/nedoplatok dane ani prípadný daňový bonus na doplatenie alebo na vybratie.
Sorry, sorry! Ja som ešte za minulý rok nerobila hlásenie, takže som to napísala tak, ako to poznám z r. 2003. Ešte raz sa ospravedlňujem, nechcela som mylne informovať!
pozit
betty
15.02.05,15:20
A uvádzajú sa v hlásení aj dohodári?
Jozef Mihál
15.02.05,15:24
V hlásení sa uvádzajú všetci, ktorí majú nejaký zdaniteľný príjem zo závislej činnosti. Samozrejme aj dohodári. Aj "príkazné zmluvy", ak ste ich zaradili pod § 5 a zrážali preddavky...
betty
15.02.05,15:32
Teším sa. Mám asi 50 dohodárov. Ďakujem a prajem pekný večer.
Jozef Mihál
15.02.05,15:34
Dobrý softvér vie hlásenia generovať automaticky (pardon za otvorenú reklamu).
Evaman
16.02.05,07:51
Hmmm, máte pravdu pán Mihál, len ešte presvedčiť šéfstvo , aby ten "dobrý softvér" zakúpil a nainštaloval aby som po mojom výstupe z počítača nemusela aj tak všetko kontrolovať...a kontrolovať...
Tanenka
17.02.05,07:48
Nájde sa prosím niekto kto si nájde čas a pomôže mi s hlásením?
blcha
19.04.05,05:42
Odbehli ste od problému, čo s preplatkom a ako ho dostať späť. Len tak požiadať sa mi akosi nepozdáva, ako bude DÚ vedieť, že žiadam správnu sumu? Uvádza sa preplatok vyplatený zamestnancom z prostriedkov zamestnávateľa v prehľade za 1. kvartál 2005?
V našom prípade nejde o malé sumy, pretože sme spätne vyplácali bonusy. Odkaz na poučenie mi akosi s týmto nepomohol.
sway
04.03.06,07:04
V hlásení sa uvádzajú všetci, ktorí majú nejaký zdaniteľný príjem zo závislej činnosti. Samozrejme aj dohodári. Aj "príkazné zmluvy", ak ste ich zaradili pod § 5 a zrážali preddavky...

Prosím veľmi o radu: - dá sa poslať Hlásenie elekronicky? - alebo údaje stráy 3 na diskete? - mali sme asi 250 dohodárov a mesačné výkazy na sociálku nám prílohy brali na SP na diskete (robil to automaticy SW- ale nie mzdový,takže v mzdovom programe ich vôbec nevedieme - takže v hlásení ich samozrejme nemám)
Takže neviem ako DÚ - vezme mi takúto prílohu na diskete?
poradíte? - máte s tým skúsenosť?
vopred dík za odpovede:confused: :confused:
Marína
04.03.06,10:43
Odbehli ste od problému, čo s preplatkom a ako ho dostať späť. Len tak požiadať sa mi akosi nepozdáva, ako bude DÚ vedieť, že žiadam správnu sumu? Uvádza sa preplatok vyplatený zamestnancom z prostriedkov zamestnávateľa v prehľade za 1. kvartál 2005?
V našom prípade nejde o malé sumy, pretože sme spätne vyplácali bonusy. Odkaz na poučenie mi akosi s týmto nepomohol.
Preplatok uvediš v Hlásení ... na r. 3. v časti I. Vyúčtovanie dane. Dtto v Prehľade.
Napr.
r. 1. zrazené preddavky 15.000,00
r. 3 vrátené preplatky na dani 1.000,00
r. 5 úhrn riadkov 14.000,00
Ty nebudeš žiadať DU o vrátenie, ale si odpočítaš od daňovej povinnosti z nasledujúceho(cich) mesiaca(ov).
DÚ samozrejme bude vedieť, či uvádzaš správne sumy. Veď na r. 0 uvádzaš zúčtované a vyplatené zdaniteľné príjmy úhrnom za všetkých zamestnancov, ktorých uvádzaš v časti III., kde na r. 6 je uvedený základ dane.
Postupne všetko vypĺň a uvidíš, že to má svoju logiku. V Hlásení budeš mať na r. 3 1.000,00 a keď túto daň(preplatok) zúčtuješ napr. za 1/2006, kde napr. bude daňová povinnosť za všetkých zamestnancov 1.200 Sk, DÚ odvedieš len 200 Sk. Ak by bola daňová povinnosť len 600 Sk, odpočítaš len túto sumu a v nasledujúcom(cich) mesiaci(och) odpočítaš zvyšok. To všetko uvedieš v Prehľade.
Dodatok: Až teraz som si všimla, že odpovedám na príspevok z 19.4.2005. Blcha to už má dávno vyriešené.
jozefIK
04.03.06,11:29
Prosím veľmi o radu: - dá sa poslať Hlásenie elekronicky? - alebo údaje stráy 3 na diskete? - mali sme asi 250 dohodárov a mesačné výkazy na sociálku nám prílohy brali na SP na diskete (robil to automaticy SW- ale nie mzdový,takže v mzdovom programe ich vôbec nevedieme - takže v hlásení ich samozrejme nemám)
Takže neviem ako DÚ - vezme mi takúto prílohu na diskete?
poradíte? - máte s tým skúsenosť?
vopred dík za odpovede:confused: :confused:

Hlásenie sa dá poslať elektronicky a to ako súbor txt alebo xml. Bližšie na stránke DRSR na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
sway
04.03.06,11:30
Hlásenie sa dá poslať elektronicky a to ako súbor txt alebo xml. Bližšie na stránke DRSR na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)

vďaka - potešilo ma to !!!! ;)
Alllena
06.03.06,07:11
Vypisujem hlásenie o vyúčtovaní dane za r.05,prosím Vás pomôžte mi či mám vypísané správne nasledujúce riadky:
časť 1 riadok 0 = HM-poistné-Nezd. časť ( je to zdaniteľný príjem)
časť 3 riadok 4= iba HM
časť 3 riadok 6= HM-poistné(je to ČZD)

ak existuje väzba na riadky vo vyhlásení prosim Vás o upozornenie .Hlásenie vypisujem prvý krát .Ďakujem
Marína
06.03.06,09:30
Vypisujem hlásenie o vyúčtovaní dane za r.05,prosím Vás pomôžte mi či mám vypísané správne nasledujúce riadky:
časť 1 riadok 0 = HM-poistné-Nezd. časť ( je to zdaniteľný príjem)
Nie. Zdaniteľný príjem je hrubý príjem. Súčet riadkov 4 z časti III.
časť I. riadok 1 súčet riadkov 7 z časti III.
časť I. riadok 11 písm. A. Súčet riadkov 8 z časti III.
časť 3 riadok 4= iba HM správne
časť 3 riadok 6= HM-poistné(je to ČZD) Správne. Riadok 6 z časti III. si odkontroluješ na mzdy.
atd.
ak existuje väzba na riadky vo vyhlásení prosim Vás o upozornenie .Hlásenie vypisujem prvý krát .Ďakujem
Odpovede sú vyznačené červenou.
vema
06.03.06,09:48
Ja by som sa chcela opýtať ohľadne dátumov na ročnom hlásení.Keď som vykonala RV za mesiac február ,tak na prvej strane dám dátum/Dátum vykon.RV pred.na daň za zd.ob.za ktoré sa hlás.podáva bude 28,2,06? Pod tým vypracoval dňa 31,3,06?Na druhej strane dátum tiež 31,3,06?Poradíte mi?Ďakujem..;)